Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър

Публикувано от Ivo.NovDom 
КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 09:40:49
Онзи ден докато гледах филмчета в www.youtube.com попаднах на това видео:




Разпалване на камина с горно горене *ok*

Изгледах филмчето и веднага реших да опитам, напълних догоре цялата камера, дърветата не ги кръстосвах като на видеото, но пак става, отдолу наредих по-дебели, а нагоре, по-тънки, запалих огъня отгоре с вестници и разпалки
Направо не е за вярване, гори без никакъв дим, постепенно - с едно зареждане (1 кашон от банани с 3-4 цепеници на по 50 см) откара около 5 часа без да я пипна.
Вече втора вечер така разпалвам огнището - ПО СТЪКЛОТО НА ВРАТИЧКАТА НЯМА ПЕТНО ОТ ОПУШВАНЕ
"Горното горене" го правехме в казармата - пълнехме печките догоре с кюмюр и отгоре разпалвахме - с едно зареждане изкарваха по 5-6 часа.
П.П. няма нищо ново в този метод, просто не ми беше идвало на ум да паля така камината.
Имам усещането че така изгарянето е по-пълно и отиват по-малко дръвца. ОПИТАЙТЕ И ВИЕ, после споделете впечатления!
*drunk* *beer*

Вече направих мой снимки: Камина с горно палене на дървата








Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-11-20 13:38 от Ivo.NovDom.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 10:01:22
Та като става въпрос за камината, наред с основната функция да дава уют, да грее БТВ, та отоплява хола, в. риза и разни там вентилаторни отопления МОЖЕ ДА СЕ ПОЛЗВА И ЗА ГОТВЕНЕ! winking smiley

РЕЦЕПТА ЗА ПЕЧЕНИ КАРТОФИ НА КАМИНА! :
Увиват се в алуминиево фолио по-едрички картофи (Самоковски - на пазара други няма!! smiling smiley ) и се мятат в огнището. Печат се около 20 минути. 2-3 пъти се обръщат по време на печенето. Добре изпечения картоф отвътре става като пюре и при пробождане, вилицата или шиша потъват без съпротивление.
След като си извадят картофите, с нож се прави разрез на кръст, без да се маха фолиото. В процепа се слага 1 ч. лъжица масло, няколко щипки вегета или пикантина, настърган кашкавал...шунка...или както ви е по вкуса и ЛАПАТЕ.
Няма такъв вкус, в къщи направо се пристрастихме. Аромата от опушеното е страхотен. Тези дни ще опитам техниката и с рибоци.
Той Булхоумс е с опит по тая част. Булхоуме метни някоя рецепта за каминско готвене. *beer* *drunk* *beer*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-18 11:23 от Ivo.NovDom.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 10:06:45
avatar
аз пък видях друго интересно запалване - малка бутила за газ (туристическа) и маркуче с горелка - за 2 минути имаш готов огън.

няма цапала, хартии, нафти, спиртОве и т.н.

Става и за барбекю smiling smiley

[911.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-18 10:09 от palamud.
Abu
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 12:25:42
Много добра идея, Иво! Само да захладнее и ще пробвам (че снощи запалих печката, ама държах отворен прозореца). А печката я палих, за да ми направи бързо жар за барбекюто - напълно прав си, че в затвореното гори ужасно бързо и направо ми се къса сърцето колко харчи без да мога да я намаля, когато става дума за отопление... Всъщност мога да я намаля, но има един минимум, от който почва да връща газове, предимно въглероден двуокис. Ще засека по моите си норми и ще кажа горе-долу в проценти каква е ефективността.

Рецепта за хубава жар за печене на меса:
Идеални са всякакви плодни дървета (например една средноголяма суха череша има материал за двайсетина скари). Ходя по съседите и им "разчиствам" изсъхналото - орехи, сливи, зарзали, само бадемите ги отбягвам... Нарязват се на еднакви по дължина трупчета и се нацепват пак да са еднакви, за да станат на въглени по едно и също време - около 5 х 5 х 40 за по-големи мръвки и малко по-тънки за полуфабрикати и риба. Общо десетина килограма дърва за едно-две кила месо. Нареждат се като на филмчето кръстосано в горивната камера, но се палят отдолу на макс. отворени клапи за въздуха и комина. Много желателно е печката предварително да е почистена от пепел. Някъде на десетата минута се чува характерното "турбо" от горенето - изчаква се още малко, събаря се огънят, недоизгорялото се пръска по краищата и с лопатка се обират готовите въглени от средата. Ако коминът е наред и печката е почистена предварително, цялата операция минава без никакво опушване или оръсване с пепел на помещението. Готовата жар се сипва в барбекюто (скарата) и впоследствие, ако е необходимо, се добавя от оставените недоизгорели от печката. Ако се сложи и шепа шума (ама да не е гнила), примерно от вишна, става още по-ароматно. Това никак не се отразява на печеното, но дава голям кеф на майстора и кибиците...
Ако питате кога се обгаря скарата - не се обгаря, а се почиства СЛЕД всяко печене. Още една подробност - хубавото месо не се нуждае от много подправки. Ако все пак се налага, маринатата я ползвайте за обливане на месото докато се пече и често-често го обръщайте - както се прави чеверме.
И последно - спазвайте хигиена при готвенето, щото в 99% от случаите "вкусно" и "гнусно" са синоними...
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 13:17:54
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако
> се сложи и шепа шума (ама да не е гнила), примерно
> от вишна, става още по-ароматно. Това никак не се
> отразява на печеното, но дава голям кеф на
> майстора и кибиците...


Абу, ти си със скрити заложби бе човек! ;]
Това с листата и подбраната дървесина никога не съм го правил, а се имам за барбекюрист.


> Още една подробност - хубавото месо не се нуждае от много
> подправки.


Абсолютно точно!!! Така е!

> често-често го обръщайте - както се прави чеверме.

Тук вече имам друго мнение - колкото повече въртите мръвките и гледате дали са готови по-зле става. Трябва си усет и да се обръщат в точното време. Не насилвайте месото, рибата, ако е залепнала за скарата - когато се опече, то само се отлепва! Ако се наложи повторно обръщане, майстора трябва да врътне пържолата на 90 градуса, за да се кръктосат шарките от скарата - друго си е печеното да има вид. хайде да ви е сладко. *beer* *drunk*

Още една тънкост: За да става сочно печеното (пържоли, кебапчета, кълки) редете мръвките плътно на скарата, да няма междини между тях и отгоре слагайте лист алуминиево фолио или капак от тенджера - така хем се пече хем се задушава ;]





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-18 13:25 от Ivo.NovDom.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 13:25:17
avatar
Абу поздравления за барбекюто и шепата листа.
Ни е с баджанака сме пекли на жар от дърва - дирктно в камината ама не държи дълга а мръвките обикновенно са много smiling smiley

Обикновенно изчакването на дърват отнема около 30 мин.м, а това е ценно време smiling smiley
За това слагаме и въглища. Почистването на скарата също не ни е приоритет, обачеее.... - има хладилник само за бира *beer*
това е РЕШАВАЩО условие за вкусна скара smiling smiley
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 14:18:42
Да и на мен това упражнение с жаравата не ми допада - ако ще се прави нещо ще е директно в камерата на камината.
Abu
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 14:36:41
Ааа, Иво, хем си прав, хем не много. Как се правят пържолки от котлети, например? Ако ги оставиш, ще станат тричави, ако ги задушиш, стават безвкусни, а ако ги въртиш и обливаш със сосче - стават чудни! Освен това аз не чукам месото, а го бия с острото на ножа напречно на влакната - пробвай и ще видиш, че дава разлика.

Риба пека само морска - не знам дали по същия начин се приготвят сладководните. Задължително прясна, няма такова понятие "пряснозамразена" или от сорта! Подправките са две - сол и лимон. Всичко останало е разваляне на вкуса на рибата. Повечето хора не знаят, че прясната риба се разпада при готвене. Тя по това се и познава от кога е. За да не прегаря и да не се разпада, увива се във фолио и така се пече, заедно с лимончето. Познава се че е готова по миризмата - това не може да се сбърка. Най-тънко е приготвянето на карагьоз - ако не е както трябва, поради многото кости ще е невъзможно да се яде. Когато е готова рибата, развивате я от фолиото, хващате я за главата и за опашката и тръсвате над една чиния - каквото падне в чинията, само това се яде! В идеалния вариант по скелета не остава нищо и никоя кост не попада в чинията.
И последна "тайна", че ще ви напущам: костите на зарганите са по-вкусни от самото месо. Препичат се след основното плюскане (яденето на тая риба винаги се изражда до плюскане!) и получените солетки дават толкова наситен морски вкус, че трябва да се разрежда с нещо здраво - от мастика нагоре.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 14:59:36
Абу знае и Абу може.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 15:23:00
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Риба пека само морска - не знам дали по същия
> начин се приготвят сладководните. Задължително
> прясна. Подправките са две - сол и лимон. Всичко
> останало е разваляне на вкуса на рибата.

АБУ, приготвяме рибата по еднакъв начин, но освен солта и лимона (изстисквам само сока, че кората горчи)... аз "развалям" вкуса на рибетата*huh* , като ги мажа с масло и добавям малко чесън, а в рибите през устата вкарвам по един стрък пресен копър и пресен девисил (в никакъв случай сушени или нарязани) . *drunk* така съм приготвял:
сьомга, лаврак, ципура, пъстърва, сьомгова пъстърва.

Както каза АБУ, само пресна риба - аз купувам единствено от щанда на Метро. Ама и там продават понякога не много прясна риба - трябва да се внимава. *stop* *yes*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-20 14:03 от Ivo.NovDom.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход