Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър

Публикувано от Ivo.NovDom 
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
19-11-2009 - 19:07:00
Благодаря ти,въпреки че мен ме интерисуваха греди/сурови/ за покрив/грубо казано/.Твоите материали са скъпи и специално подбрани,защото изделията ти са хубави.Мисълта ми беше като се въртиш покрай дърводобива,може да знаеш това,което ме интерисува.
Иво,sorry а спама! winking smiley
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
19-11-2009 - 20:19:46
avatar
Искаш да кажеш греди от т.нар. кофражна дървесина (баси и термина, ама пък е популярен). Ами от склад някъде около 230-270 лв. Имам в предвид, например склад близо до сечището на разбичващата фирма. Някъде там са. Не се заглеждам по тях и не съм на 100% сигурен, но са там някъде. Под сурови сигурно имаш в предвид колкото са си изсъхнали на атмосферно сушене - толкова. Имат повечето надлъжни и напречни пукнатинки.
Не знам.
Аз по принцип съм малко изкривен по темата и не винаги давам обективна оценка. Често е крайна.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
19-11-2009 - 22:31:51
Точно това ме интерисуваше,благодаря ти още веднъж!За "изкривяването" не се притеснявай,дано повече хора са като теб!
Поздрави *drunk*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 11:55:04
venciev Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето и едно чеверме от мен

Венци, драсни два реда за технологията на ЧЕВЕРМЕТО, как го въртите, с какво го мажете докато се пече?... :], има ли си тънкости и пинизи? , няма да минеш само с две думи!!!
*drink1* *drunk*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 12:26:13
Иво, с моите дъбови дърва не стана тоя номер.
Иначе за чевермето много се бях наточил в началото на септември, но добре, че за жаравата бях напалил огъня в пещта. Оказа се, че агнето не стяга добре на шиша, който имам и превърта. Шиша е кръгъл никелиран и скобите само стягат агнето към него. Ако ще се мъча пак ще му направя отвори тук-таме да се законтрят скобите. Доста четох преди да почна и това, което научих е: Агнето се пълни само с мерудия. Във всяка плешка се прави джобче с нож и се пълни със сол. Огъня се пали в страни и до агнето се дърпа само жар. По време на печенето агнето се маже с мазнина, за да не прегори - доколкото си спомням лой или краве масло. Температурата трябва да се поддържа така, че като поставиш ръката си над агнето с длан към жаравата да можеш да издържиш от 5 до 8 секунди. Необходимото време е 2-3 часа огън за първоначалната жар и после от 5 до 7 часа въртене. Моя шиш е с моторче - май 130 лв струваше - иначе нямам идея как се върти толкова време на ръка. Накрая, ако чевермето е изпечено добре, трябвало като тръснеш шиша над тавата да окапе всичкото месо. В моя случай на 15-тата минута от печенето агнето превъртя, започна да загаря от едната страна, прехвърлих го в тавата, фолио и хайде в готовата пещ. Отпаднаха ми 5-7 часа игра с мазане, огън да поддържам, жар да дърпам и т.н. С пещта е много по-лесно, можеш да го напълниш с каквото си искаш и става и по-вкусно. Предупреждаваха ме, ама аз - не, та не - за какво съм го взел тоя шиш като не го пробвам.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 12:49:59
Снощи снимах как се пали камината с горно горене. Искаше ми се да се щракта и конденза по водната риза докато загрее камината, но я бях натъпкал догоре...
Ето снимките:



Това са дървата, не можах да ги натъпча всичките, остана една цепеница


Редя ги плътно, както копърки в консерва smiling smiley


Гтова за палене.


Запалих я в 20,50 ч.


В 21,00 часа


В 21,30 часа. Водната риза вдигна 60 градуса


В 22,00 часа. Тук щракнах без светкавица - пламъка е адски интересен с един неонов цвят...като от кварцова лампа


В 24,00 метнах една цепеница и отивам да си лягам


Докато документирам горенето стана голям майтап. Когато извадих Хапаратчето, жена ми започна да се фръцка :loveu:, мислеше че ще и правя фото-сесия :]...а аз като почнах едни снимки на каминатаааа. Жена ме започна "Ивоооо, какво я щракаш тази камина, съвсем си изтрещел" :} :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-20 12:58 от Ivo.NovDom.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 12:57:47
Иво, нямам снимка да ти покажа за какво става въпрос, но ще се опитам да обясня.
ББК-то е зидано с тухли, подобно на камина. Започва с три стени, под формата на "П", като отворената част на п-то е към теб. На височина 70см от терена е излята плоча 5см, като е оставен отвор около 20х20см/този, който нормално е покрит с ламарина/. Оттам нагоре е иззидана вече камерата и комина. Палиш оръня в долната част, някъде по- в ъгъла, дима минава нагоре през отвора в плочата, опушва рибата и излиза през комина. С фазер, или каквото дойде затварям горната част напълно, така дима изпълва камерата малко повече и става по-равномерно. Долната част, където гори огъня може пак да я позатворя с нещо, ако дима не ще да ходи нагоре.
Нормално определям температурата с термометър/моя е до 100г/, но не е необходимо кой знае колко. Просто огънят ти трябва да е съвсем лек, без открит пламък, само да пуши. Дори аз му хвърлям често често навлажнени стърготини отгоре. Ако дима е по-топъл ще стане по-бързо, но няма да се опуши добре.
Става с всякаква риба, като ако е по-малка времето се съкращава доста.
Пробвай с 2-3 хубави мазни скумрии първо и после направи една сьомга, ще се убедиш колко е лесно и каква вкусотия е.
Рибите дори не ги провесвам, ами направо ги слагам върху скарата на ББК-то, с отворената част нагоре. Осоляването е задължително, няколко часа/една нощ, примерно/ в саламура/ солеността, знаеш-яйце, 5ст и тн./.
Важно условие за да се получи добър продукт е качеството на дървесината. Естествено, никакъв иглолистен, от широколистните бук, дъб/не цер!/, габър, череша... Ако ти се занимава може и без корите да ги слагаш, по-добре е. Слива не е желателно, защото нагарча.
След като я опушиш обелваш кожата, защото от дима добива горчив вкус.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 13:17:51
Абе Иво, що не щракна и жената бе.. :] *ok* *drink1*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 13:23:27
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Иво, с моите дъбови дърва не стана тоя номер.

Булхоумс, трябвя да си се търкал в циганка преди да се пробваш да палиш Камината! Може би бъркаш с подреждането, виж ми снимките и опитай отново. Ако пак не се получи - намери си компютърна програма за редене на цепеници хехехехехе :] *beer* *drunk*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
20-11-2009 - 13:46:31
avatar
venciev,
това добре опечено агънце твое дело ли е?
един съвет от мен, винаги трябва да се шие и маже от време на време с зехтин,става по вкусно и сочно.
И най ваното за чеверме става най добре:
месна порода женско,черно агне около 28-32кг. живо тегло.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход