Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър

Публикувано от Ivo.NovDom 
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 16:29:39
Уауу как ми се ще да сте ми комшии...
Иво оная каминка още ми е само в главата, а иначе най-обичам да се занимавам със скарата, но в началото. После гледам някой да ме отмени... и за бирата трябват хора :]
LKK
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 18:07:44
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Онзи ден докато гледах филмчета в www.youtube.com
> попаднах на това видео:
>
> Разпалване на камина с горно горене
>
> Изгледах филмчето и веднага реших да опитам,
> напълних догоре цялата камера, дърветата не ги
> кръстосвах като на видеото, но пак става, отдолу
> наредих по-дебели, а нагоре, по-тънки, запалих
> огъня отгоре с вестници и разпалки
> Направо не е за вярване, гори без никакъв дим,
> постепенно - с едно зареждане (1 кашон от банани с
> 3-4 цепеници на по 50 см) откара около 5 часа без
> да я пипна.
> Вече втора вечер така разпалвам огнището - ПО
> СТЪКЛОТО НА ВРАТИЧКАТА НЯМА ПЕТНО ОТ ОПУШВАНЕ
> "Горното горене" го правехме в казармата -
> пълнехме печките догоре с кюмюр и отгоре
> разпалвахме - с едно зареждане изкарваха по 5-6
> часа.
> П.П. няма нищо ново в този метод, просто не ми
> беше идвало на ум да паля така камината.
> Имам усещането че така изгарянето е по-пълно и
> отиват по-малко дръвца. ОПИТАЙТЕ И ВИЕ, после
> споделете впечатления!
>
Иво, заинтересува ме с това разпалване на камина с горно горене.
През уикенда ще пробвам и ще пиша за резултата.
Сега си спомних, че имаше една система прибалтийски котли с 24-часово горене. Там ползваха същият принцип за горното горене. Самият котел представлява висок цилиндър, който се пълни с гориво, а въздуха се подава с телескопична тръба, която се спуска надолу с изгарянето на горивото.

По въпроса за вкусотийките на жарава, спор няма *drunk*
картофки, ябълки и дюли във фолио съм ги пробвал в камерата, иначе пържолите и рибата си я правя на външната камина, която е открита.
Мойта рецепта е да направя правилната жарава. В момента на слагането тя трябва да е силна, за да се образува защитна коричка, която да предотврати изтичането на сока, а след това да намалее, за да поеме и омекне мръвката без да изгори. *drunk*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 18:53:57
Имам един специалитет - топло-пушена сьомга. Само че за целта, когато си зидах ББК-то оставих отвор в плочата на която се държи нормално жарта. Естествено, нормално е запушен с една ламарина. Рибата я държа цялата в сламура, както се прави паламуд пресносол за 12ч и после влиза в ББК-то. Отдолу паля лек огън и го поддържам само, колкото да пуши. Дървата са задължително широколистни, най-добре е с дъб, бук или череша. Колкото по-студен дима, толкова по-добре. Аз нормално използвам термометър, но може да се прецени и по капчиците мазнина,които рибата пуска от месото - желателно е въобще да ги няма. Отвора на ББК-то се закрива с нещо си - картон, фазер или каквото имам под ръка. След 3-4 часа е готова. Е това нещо що приятели събира.
Има и вариант за студено опушване, но там е доста по-дълго и не си заслужава хамалогията.

Експеримента с горното палене как се отразява на скоростта на затопляне на водата във водната риза?
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 19:01:01
avatar
Ейййййй... Те тва е супер тема!!!!!!!!! Ако може само да вмъкна някои съждения и уточнения. По този начин (във филмчето) могат да се палят само иглолистни цепеници. Иглолистните цепеници има следните характеристики - запалват се лесно, изгарят бързо, онова, дето минава за жар трае няколко минути и никой скараджия не разчита на нея. Широколистна цепеница по гореописания начин не можеш да разпалиш. Широколистната дървесина се раззпалва по-трудно, гори по-бавно, повече топлоотдава и прави хубава и трайна жар.
Скара се прави на широколистна жар. И на иглолистна може да стане, ама е с много зор и не е същото.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
LKK
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 20:00:07
Николофф, ще ме прощаваш, ама не си прав, че само иглолистното гори с горно горене.
Номерът е да се образува ядро на горене с достатъчно висока температура. Дървенията около това ядро отделя дървесният газ, който гори и поддържа температурата. Регулирайки кислорода, който подаваме в ядрото на горене, регулираме скоростта на процеса /т.е. мощността на камината/.
Ако дървата не са сухи става доста по-трудно, защото първо се изпарява остатъчната влага от тях, а след това почва отделянето на дървестният газ и самото горене.
Иначе мръвка на широколистна жар, тук няма две мнения. *beer*
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 20:53:52
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Широколистна цепеница по гореописания начин
> не можеш да разпалиш. Широколистната дървесина се
> раззпалва по-трудно, гори по-бавно, повече
> топлоотдава и прави хубава и трайна жар.


Николов, написах по-горе - с днес вече три пъти я паля мойта с горно, пали се няма проблем. Гори супер - с един бистър пламък, без никакъв пушек, стъклото на камината стои чисто като тези на дограмата! Пламъка не е като от свещи, има си мощност, загрява водната риза, апарата ми е в офиса, с ГСМ няма да стане снимка, утре ще си го взема и ще го щракна.
При нормалното палене само пушляви, непрекъснато го регулирам, ровичкам сега не пипам.
Въобще не слагам такива клечки като на филмчето а яки цепеници букови а не чам, само отгоре два три вестника, по тънки разпалки...абе опитай, какво ти обяснявам.
Най-важното: след първите 15 минути, огъня се разгаря до едно ниво и гори с еднаква сила следващите 4-5 часа. НАПРАВО ЦЕПИ МРАКА :]


clap: *ok* :] *bow*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-18 20:59 от Ivo.NovDom.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 21:08:10
avatar
Ако е така можеш да бъдеш сигурен, че ще опитам. Звущи ми интригуващо за букова цепеница...Интересно е дали и на полеви условия може да се получи това (напр. като съм за риба)

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
LKK
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 21:23:41
На полето няма как да стане. Трябва камера, за да може да нагласиш въздуха за горенето.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 21:24:43
avatar
дето се вика - няма пълно щастие....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: КАМИНАТА нов начин за разпалване, обмяна на опит за цър-пър
18-11-2009 - 21:56:06
На открито ще трябва да ги редиш пирамидално.По "каубойския" метод.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход