Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Оферта за груб строеж

Публикувано от Geto 
Abu
Re: Оферта за груб строеж
02-01-2009 - 23:51:33
Когато се опиташ да кажеш на глупака че са го измамили, той те намразва... Много сте си добре, да знаете! 300 евро за груб строеж и 600 до ключ - перфектно! Аз никога няма така да ви натоваря, но пък и не можете да ми затворите устата да ви се присмивам на глупостта! Остава само утехата срещу многото пари да получавате и качество, ама що така не ми се вярва...
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 00:09:47
Давам поредния пример с виладжийския ми комшия,който сега строи.Около 150 квадрата,терасиран парцел.Най-долу са гаражи,нагоре къщата плъзва по терасите на терена.60 хиляди груб строеж (евро) ,вече е готов покрива.Сега явно ще спрат и ще започнат пак напролет...от бая време не са работили.
Започна лятото,при най-високите цени.Строи с бригада (която не ми вдъхва никакво доверие,между другото,защото един ден го чакаха 4 часа да им донесял пирони...т.е. нищо не е сметнато и се доуточнява в движение).
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 00:41:09
Quote

Изобщо не казвам, че Е600/кв.м. са много

partzalev, що да е много бе, на мене ми се струва нормално, особено ако Geto строи с фирма ( демек върти си синджира само, но 15-20% отгоре по-скъпо) , НО при условие че при довършителните работи се ползват тези материали които той иска и си е избрал (вид дограма, настилки, ОВ ит.н.)

Geto - знаеш че за миналите 2 години построих 2 къщи и сега съм на довършителни работи. За разлика от тебе материалите си ги осигурявах сам. Имах надзорник.
Вече съм дал около 140 бона, по груба сметка ми остават да кихна още около 70 000 лева "до ключ" - тоест докато обуя чехлите и почна да внасям мебели.
Тоест ще ми струва близо 210 00 лева тоя "ключ"

Грубата сметка долу включва само къщите, но не и разходите по гаражи, огради, пътеки, градина, кладенци, беседки, джакузи и т.н. и т.н.
ЧЖП включва само чистата площ на стаите и механата, не и коридори, бани, антрета и др.сервизни помещения.
ЧЖП в м3 съм я дал понеже 1 колега тука във форума казваше че така е най-правилно, демек в кубици използваема площ.

РЗП - 240 м2 - 875 лв/м2 или 448 Е/м2
ЧЖП - 150 м2 - 1400 лв/м2 или 717 Е/м2
ЧЖП - 390 м3 - 538 лв/м3 или 275 Е/м3

Грубия строеж ми дойде на близо 200 Е /м2 РЗП или 45 % от стойността "до ключ"

За такива подробни пера изобщо не е ставало и дума при мене.
Работата и плащанията бяха на етапи - основи, 1 плоча, 2 плоча, таван, външна мазилка, вътрешна, замазки и т.н.

Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 03:57:16
Айде Мустафа, дай я тук твоята офертица пък кавото ще да става *black eye* Дето вика поета "Какво тук значат някакви си 200 иляди каймета?" *book*





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-01-03 04:49 от Geto.
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 06:41:33
Вярвате ли на офертите за това какви и колко материали отиват в този строеж и останалите в друг строеж.
На един моя малък обект в офертата бяха преувелишили бройките на материалите,но по цялото време докато строяха контролирах, записвах колко и какви материали са доставени.Далаверата е че е използвана само :
една кофа битумна паста - (в офертата е 17 кофи ),
две мембрани отрязани от една ролка - ( в офертата две ролки ),
кофражни платна 40 бр.,30 са употребявани -(в офертата 50 бр. нови),
кофражни греди 80 бр - (в офертата 120 бр.)
и др..
Исках обяснение от собственика на строителната фирма за липсата,отговорът беше че не знаел какво е доставено на моя обект и естествено не му платих последните 30% от стойността на офертата.
Въпросът ми е има ли истинска оферта?
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 11:28:21
Има.Когато купуваш готова къща,в която само да си събуеш обувките и да влезеш.
Нещо,което според мен поне никога няма да стане в БГ.Точно тия проблеми с времето,остойностяването и т.н. навремето са тласнали западния пазар в посока към сглобяемите постройки.В БГ е лесно,защото времето е спряло.3 години строеж на семейна къща...ми какво толкова...На място,където времето тече по-бързо такива неща са практически невъзможни.Няма как.Три години са много време и ако нямаш редкия природен талант да предвиждаш нуждите си с години напред във времето,къщата ти ще е остаряла още към момента,в който се нанесеш в нея.Да не мислите,че на западняка не му се иска да живее в масивна постройка...иска му са.Ама не я строи защото знае,че първо ще отнеме адски много време,второ-вероятноста да го "подхлъзнат" е далеч по -голяма...било с цените,било с качеството.По отделно не са страшни,защото някак биха могли да се контролират.Ако действат като фактори заедно обаче...компромисът става твърде голям.
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 13:23:52
Нямам нищо против сглобяемото строителство , но я някой да ми остойности поддръжката на една такава къща ! Хубаво - бързо става , строителите сме мошеници и лъжем хората безобразно ! Хайде пък аз да се дистанцирам от общия КЮП ! Не искам да ме слагат да изгоря покрай СУХОТО ! Вкарвате май всички строители под общ знаменател ми се струва !?
Един инвеститор като си е стиснал ръката със строител , за какви нечестни игри говорим? Сделка има , когато и двете страни са удовлетворени ! Ако някой не чувства че има познания в строителството (а и не е задължително !) , нека си наеме вид инв. надзор , да се консултира предварително със специалисти ! Е да и това струва пари ! И какви 3 години строеж на семейна къща ? Тук един колега го описа много точно ! Месец нулев цикъл и по 20-28 дни на етаж !
Аз специално не свалям кофража преди Р28 . Бих посъветвал хората решили да строят монолитна къща , да оставят грубия строеж да слегне , да спрат деформациите и тогава да правят довършителните работи , за да не се чудят откъде дойдоха тези микропукнатини по латекса .
Никой не може да ме убеди , че в една сглобяема къща , няма да се засели семейство мишки ! Ми че те гризат бетон , да не говорим за (признавам си ) неизвестните за мен материали за изграждане на сглобяема къща !? Сигурно има и защита против гризачи и насекоми , но колко струва тя и колко пъти трябва да се обновява ? Какви са разходите , колко и колко пъти в годината или годините ? И все си мисля , че цената е съизмерима с тази на монолитното ! Искал съм оферта за сглобяема къща , няма да правя реклама на фирмата тук и няма да ви казвам каква цифра ми обадиха ! ? eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley Само ще ви кажа , че отговора , който им върнах сигурно ще го помнят цял живот !
Говорим за качеството на материалите вложени в строежа ! Мисля си , че на всеки инвеститор , ще му е по-лаесно да каже на строителя - искам такива и такива тухли ! Нали !? А я ми кажете как ще контролира вложеният материал в скелета на една такава Лего-къща ! Май ще му трябват повече и по специфични познания ! Филма е същия ! Ами как ще се удовлетворят пожарните изисквания - със скъпи химикали и покрития върху конструкцията , естествено . А това сигурно е подарък от строителя - доставчика на къщата !
Не искам да насочвам мнението ви в една или друга посока , но аз такъв сандък не бих оставил на наследниците си !
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 13:43:44
Quote

но аз такъв сандък не бих оставил на наследниците си

И аз *ok*
Re: А какво мислите за таз оферта???
03-01-2009 - 14:24:43
мустафа Написал:
-------------------------------------------------------
>
> За друго обаче се включвам, какъв е този напън да
> се иска (и да се дава) разбита оферта по отделни
> пера особено за грубия строеж. Кофража на 30лв.
> бил много, арматурата на 2 (с ДДС) била добре..

Мустафа,цитирам те,давайки си сметка,че наистина е грозно "да ви гледаме в канчето"-кофражи,арматури и т.н.Поста ми не е адресиран към теб,по-скоро имам време.
Айде да се поставите на наше место-на местото на клиента/в случая ГЕТО/.По какво да ви оценим строителите преди да ви наемем?По крайната цена ли,която ще ни представите без обяснения,или по т.нар. референции,или по обещания?Нали в оферираната подробна разбивка на СМР се вижда кой колко е наточил брадвата,кой какво е скрил за после или недогледал,кой гледа сериозно на ангажимента и т.н,а нас все пак тези неща не са ни безразлични.По завършени ваши обекти можем да видим с каква технология и качество работите,но при три еднакви фирми коя ще изберем-естествено по цената.А това за договорите и нотариусите го забравете -ще те съдя аз щото еди кво си,или ти мен -да ти платя-да бе,да!!!Стигне ли се до там-никой не печели.То никой не пада от Марс, ясно ни е че и вие трябва не само да печелите,но и да сте доволни от печалалбата си,но както ни го подавате,така и го захапваме.Всеки опит да се прикрие ценообразуване с обяснения от сорта"как било на големите обекти" е в повечето случаи компрометиращ за фирмата.Имай предвид,че някои от нас са технически и финансово грамотни повече от някои от вас,въпрос на реализация.А в крайна сметка парите са си наши.А аз като си изчисля всичко сам предварително-цени м-ли,доставки,труд и др.,като си науча домашното на 90%,е вие за кво сте?. Е за това хората стават по принуда строители и строят по стопански начин-заради недоверието,започнало още с оферирането,последвано от пазарлъци,а оттам после пада качество и т.н.Както Боянеца каза по-горе-наемаме ви и пак трябва да следим всичко-е кво е това?Той целия ни живот се превръща в озъртане някой да не ни еб.....
Аз също строя с фирма,всеки ден съм там,до този момент съм доволен,най-малкото няма тарикатски изпълнения и дребнавости.Работим по моя количествена сметка и до сега имам преразход 2м3 бетон и 100кг арматура,съответно от 140 м3 и 9 тона.Тея непредвидени разходи как ви се струват,защо ли са толкова малко?Малко са,но на мен никой няма да ми плати труда и времето за оптимизацията на нещата,без да е било мое задължение.
Виждам,че се печели от тая работа и го приемам/и плащам/, но като чета офертите на ГЕТО ми настръхват косите.Важни неща ги няма,другите пък завишени...е за това говорим.Е все пак втората е по-нормална де.
А пък скоро като завърша грубото и аз ще кача тука интересни оферти,получени от мен-да се посмеем всички-и строители,и клиенти.То това остава в крайна сметка.../и по едно къще, разбира се/ smiling smiley Моля никой да не ме разбира погрешно,ама парите трябва да се взимат "с памук", защото са на изчезване....



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-03 14:46 от pike.
Re: Оферта за груб строеж
03-01-2009 - 17:10:12
MB2316..прав си...покрай сухото винаги гори и суровото.За съжаление,това е всеобщ принцип и е трудно да се избяга от него.Особено във времена на свиващ се пазар.До някъде би се решил проблема с типови проекти.Фирмата на строителя държи авторските права върху проекта и го изпълнява стандартно 1,2,3...15 пъти с незначителни разлики-така,че да не са съвсем еднакви.Има си проекти за различни типове терени и т.н.Отделен въпрос защо законодателството ни (поне до колкото ми е известно) не толерира този подход.Започването от бял лист крие много неизвестни.Винаги.Независимо от репутацията на строителя,независимо от цени.Просто като гледам тук темите как вървят и от какво се оплакват хората...нещата са се засилили точно в тая посока,в която са поели и на запад преди 30-40 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход