Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Зидане с камък-видове

Публикувано от Don Balon 
Re: Зидане с камък-видове
06-02-2008 - 09:09:28
Дон Балон
Последният ти пост е много объркан. От това, което описваш - изкопни работи няма да спестиш. Бях останал с впечатлението, че ще строиш едноетажна дървена къща...
Както и да е. Ще ти трябва проект - просто гледай да попаднеш на добър и почтен, местен проектант. И още на идейна фаза обсъди проекта с хора на които имаш доверие и имат съответната подготовка, за да нямаш недоразумения и проблеми после.
Оставям те, че трябва да решавам задачи с дъщерята - както споменах вече "съм кандидат-студент"... smiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
06-02-2008 - 09:57:47
Донбалон,
Сега ако те поправя, че фундаментът не трябва да е над нивото на терена, ще ме обвинят, че съм недоучил, а уча другите. Ако бях строител с опит щях само да ти препоръчам да се обърнеш към почтен местен тарикат. Ние опитните строители от такива заблудени клиенти си трупаме печалбата.
Re: Зидане с камък-видове
06-02-2008 - 10:30:06
Момчета,Дон Балон искаше да си изясни процедурата по строителството на тип "възрожденска къща" и да събере идеи и начини на нейното изпълнение,а ние май наистина го пообъркахме,за което всички тук имаме вина!Всички ние имаме собствени идеи и някакъв опит и го споделихме тук с него,но той наистина се обърка!
Пешо,хайде моля те,не отричай всичко,което другите предлагат тук във форума.Хайде да му помогнем на Дон Балон smiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
06-02-2008 - 23:31:09
Незнам какво става напоследък,но все не мога да се изразя както трябва.Както и да е,ето каква беше идеята:Това което визирам в главата си без още да съм го обсъждал на дълго и широко с проектанска организация или архитект(изключвам комшията с когото разменихме 5 думи на кръст и който ме посъветва да не копам изба 2.2м-2.5м.) Сутеренен етаж зидан с камък, който да не е вкопан в земата(наравно или 1-2 стъпала над терена), гредоред, и дървен етаж отгоре. Мисля че всички сте видели къщата която Аргонавт е построил в с. Горица и постна в другата тема за възрожденските къщи. Мога да кажа че искам да изкопирам неговия вариянт.Не зная дали той е копал изба???
Спестявам ли нещо ако не копая за изба,както съм я описал по-горе, като се има в предвид че местото което имам е 50см почва,а надолу ще трябва да взривявам-камък???До колкото разбрах от комшията в краткия разговор, ще се улесни строежа ако няма изба и в същото време ще се избегне борба с влагата???Уфф, надявам се че този път бях маааалко поооо-подробен. Ако ли не ще трябва да започвам да чертая smiling smiley smiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 00:46:01
Hi Don Balonsmiling smiley
На мен ми е ясно какво искаш да построиш и съм ЗА идеята ти.Дали е пръст или скала терена,на който ще строиш,ако ще правиш маза,ще ти излезе доста по-скъпо.При положение,4е е скала отдолу-не трябва да се раздвояваш,строиш отгоре-без маза.Разходите за разбиването на скалата няма да са малки!
При моят скромен опит обаче,вкопаната маза има много предимства.Ако терена позволява и ако имам твоята идея да строя нова къща/и средства/ бих си я направил с вкопана маза.Вкопаният "етаж" ще бъде с почти постоянна температура през цялата година.За влагата си има много лекове-не е проблем.Но,щом не ти позволява терена строй от кота нула и се допитвай до Argonavt!!!
Успех от менsmiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 01:16:15
Здравей Венциев, благодара за отзивчивоста. Аз също много исках да имам мазе,вино-мино, тва онова. На 3-4 км. от местото има кариера,това може да олесни до някъде нещата, ако момчетата се навият да сложат няколко шашки тротил,хем и камък ще излезе. Лошото е че вече наоколо е пълно с вили-палати, та ако направят някой сакътлък-отиде коня в реката. Аз мисля(не че съм сигурен),че сутерена ако го изидам с 60см.камък също би държал добра температура???
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 01:33:49
Имам опит в това отношение повярвай ми!Имам две стари къщи на едно място,едната е с вкопан 1-ви етаж,другата е с над земята!И двете къщи са идентични като конструкция с по 60-70 см каменни зидове!Разликата в температурата,между двете е огромна и лятото и зимата!Лятото е доста хладно вътре чак студено,а зимата буквално с две съчки става жега/за тази вкопаната/!!!При другата нещата определено не са така!!!
Ако имаш възможност-взривявай!!! smoking smiley
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 02:02:16
Разбрах, да взривявам. Ама кое? Вилите на мутрите??? :] :]
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 07:25:49
Дон Балон,
Прав е Венци!
И сигурно не е необходим взрив. Ако не е гранит - (за него не знам - не ми се е случвало)
на къртача, за къща 100тина квадрата няма да са му необходими повече от 5 машиносмени - зависи от скалата. По тукашни сметки (в Гърция съм) - до 1500 евро.

И да ми оставиш хонорара в емайл-кутията, че ако не сте вие такива заблудени клиенти аз откъде ще си трупна печалбата! smiling smiley
teo
Re: Зидане с камък-видове
07-02-2008 - 10:48:59
Здравейте !
Надявам се с написаното по-долу да допринеса за дискусията.
В края на на миналат година за върших строеж на къща в с.Рударци. Терена на имота е в преобладаващата си част с наклон повече от 15 градуса, като откъм пътя се поддържа с бетонова стена (в някои точки повече от 2.5 метра. Решихме да строим къщатат с лице към пътя (югозапад), респективно да бъде с вкопани гаражи в ската. От самия път оставихме разстояние около 3 м., т.е от общината ни разрешиха да строим на границата на имота и се оказа, че трябва да се отдръпна от бетоновта стена. Представете си за какъв изкоп стана дума. В задния си края височината от кота основа до края на изкопа беше около 8 м !. Самият изкоп го оставиха с около 1.5 по широк за да има място да се работи и най-вече ако се срине ската да не стават бели. Е слава богу освен частични сривания нямаше проблеми. След като се направиха основите и се вдигнаха бетоновите стени за гаража (30 см. бетон широина), изля се и плочата и се направи външна хидроизолация (мазана и след това пъпчивата изолация), дренажни тръби и пр. Толплоизолация не съм слагал. За късмет и подпочвени води нямаше. Самият изкоп продължи около месец заради огромните морени или валуни, витошки гранит - имаше с големина и тежина около 7 т. Всичко се разбиваше на ръка. За съжаление, голяма част от морените пое към близкото дере, но камък имаше достатъчно.
И така след като затворихме гаражите с плоча (апропо плюс котелно), т.е кота нула, се направи и обратния насип и започна самото вдигане на къщата, като допълнително се изкопа още около 2 м. в терена за да стъпи и частично върху земята, като се остави и разстояни за подпорна стена (първата). Ето и интересната част. За самата къща както казах се изгради първата подпорна стена с обща дължина около 20 м. През три метра с колони, двойна арматурна мрежа. Отзад за кофраж служеше земята. Височината и е някъде около 2 метра. След тази стена се изравни терена пак около 1.5 широчина и се изгради втората стена от камък. Именно камъка който остана неизхвърлен и разбира се новопоявилите се морени. Отново на ръка всичко беше оформено на каменни блокове. Направи се основа с дълбочина 50 см и широчина 30 см. с арматура и отново с колони през 3 метра. След това започна зидането като отпред се слагаше кофраж, камъните се редяха и се заливаха с бетон. Височина около 1.80, около 20 м. дължина. Отново стъпка с широчина окло 1.5 и последва трета стена по гореописания метод но с височкина около 1.20, след което терена вече е приблизително равен назад. След махането на кофража се получи ефектен каменен зид, като вече въпрос на време е и мерак от моя страна да запълня фугите, макар че и така си е много ефектно. Възнамерявам да купя от евтиния облицовъчен камък и първата бетонова стена да я облицовам за да се съчетае с каменните подпорни стени.
За съжаление нещо съм скаран с качването на снимките...

Апропо. На равното място, т.е на високото беше старата къща на която основите и бяха от дялани морени (част от тях вкрахме в употреба, останаха ми и доста оформени камъни, които ще изполвам за дооформяне на вертикалната, току виж съм си направил водопад в найс-тръмнаат част покрай къщата smiling smiley ). Та значи самата къща (строена през 50-те) беше пред падане най-вече заради скапания си покрив, но соновите зидани от камък...вервайте ми не бяха мръднали.....

Много се унесох но искам да ви кажа, че с камък могат да строят само майстори каменари. Моите си бяха от Рударци, а като е известно малко или много в този край разбират от камък. Не бях виждал как се цепи камък и се смаях от упоритоста и майсторлъка. Не е шега работа 3-4 тонен валун гранитен да се разцепи на правилни парчетии....с чук, длето и клинчета...и с много бой !


Ами това е, успех в начинанията.
Поздрави !



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход