Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Зидане с камък-видове

Публикувано от Don Balon 
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 02:29:06
Мисля че тази информация ще сложи точка на спора,особено в онази му част когато тона загрубява.Наистина доставя ми удоволствие да чета и да научавам едно-друго.Дайте да спазваме добрия тон.
Аргонавт, благодаря за отговора. Представям си как отивам тука на някоя река да си взема само един камък за алпинариума ми. На минутата пристига "другаря" от "горското(речното, морското)стопанство" и ми забива един акт-ум да ти зайде.
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 08:32:28
Don Balon ,

Аз писах само за конкретния случай. Вярвам , че в БГ нещата ще се раздвижат и ще се открият и кариери . По точно ще се възобновят кариери за камък , защото всяко място /населено/ са имали такива.

Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 09:48:47
Никого не се опитвам да уча. Човекът е чел някакви калифорнийски кодове и се опитвам да му обясня къде бърка и то още при превода. Хората питат по форумите и тук можем не да ги образоваме, а само да ги ориентираме за да не им се налага да разчитат на строители с опит, като вас. Сигурно си изпълнил много фундаментни плочи, но не си разбрал, че те се налагат при сгради над 5 - 6 етажа, а тук го препоръчваш за къща с един масивен етаж и един дървен. Хората дори шайби не искат да леят, а ти цяла фундаментна плоча. Едновременно с това можело каменен зид без фундамент?! В разтвор за зидане се слагало някакъв пластификатор. Пластификаторът прави консиситенцията на бетона по-течна с по-малко вода = каква е целта на платификатора тук (и то някакъв)? Слагало се също арматура в зида, но не става ясно къде и как точно се слага. Не било проблем в цялия нулев цикъл да потъне 50% повече бетон от предвиденото, щом това ще ни спести труд и кофраж. Допустимо било в стоманобетонене елемент с дадена проектна дебелина да има още десетина сантиметра некачествен бетон. Ако изпълнението на хидроизолация е трудно, тя можело да се пропусне = Кажи го това на некой дето вече му е протекло в мазето. Това са твоите изкавания тук. Това ли сте строителите с опит? Поне имаш опит в успиването на хората: "Учил-недоучил. Нема файда дека сте училе. Слушай ме мене, аз имам опит" Това иска да чуе българина. А ти кво си учил? Аз не смятам, че всички строители сте мърлячи. Някои хора са убедени в това обаче. Също от опит са се убедили. Интересното е, че именно хора смятащи съвременното строителство за некачествено се връзват на хвалби от рода на виж колко много нещо съм построил.
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 09:50:58
Искрено се надявам да не си от мърлячите, а от тази категория, които работят качествено, но не могат да обясняват и на това се дължат горенаписаните...
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 13:04:57
Пешо,ако има някой който не може да обяснява това сигурно съм аз. Доста пъти вече виждам че не си ме разбрал правилно.Но майната му на колони,двойно Т образни греди и пр. Мисля че сайта който "изкопах" за зидането с камък,ми отговара на въпросите които имах към тебе. Разгледа ли го??Благодаря за превода на Лайм Стоун-Варовик. Това нещо го печаха едно време в пещи после го трошаха и получаваха вар от него, ако не се лъжа???
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 19:31:49
Дон Балон,
прав си - затава спирам да се занимавам с Пешко! По долното няма за цел да му отговори, а само да "спаси" евентуално някого от глупостите на някоя велика, недоучена, инженерна или инженерно-строителна кратуна. Дано да е полезно на онези дето любовта им е да майсторят!

За фундаментните плочи!
Във ВИАС действително се преподаваше, че фундаментните плочи са подходящи само при високоетажно строителство - надявам се днес да се е променило. Тази концепция изхождаше от презумпцията, че бетона и стоманата са скъпи, а робският труд безкрайно евтин. Дори и така, си беше грешна концепция (Стоманобетона е сравнително нов материал - има няма 100 години - а някои от методите на изчисления - "вчерашни". И първоначално, начина му на употреба, особено в основите на сградите копираше изцяло зиданите основи - известният ви бутобетон - и в това няма нищо за учудване, като се има предвид, че първите изделия в които се прилага са саксия и лодка - неведоми са пътищата на всяка инженерна мисъл).
95 или 96 година, с "колега" от ВИАС (слагам го в кавички, защото не вкички преподаватели са строители и е нормално - пак по това време там се изпитваха и тухлени шайби), по мое настояване се сметна една еднофамилна двуетажна жилищна сграда с мазе два пъти - с фундаментна плоча и ивични основи. Фундаментната плоча излезе под 35 см. Освен, по доброто фундиране тя се оказа и по икономична.
Ако поставиш от едната страна фундаментна плоча, а от другата стоманобетонни ивични основи + под на мазето фундаментната плоча бие по всички показатели. Тук трябва да отворя една скоба. В някои страни, нормативните документи определят минимална дебелина на фундаментната плоча, независимо от резултатите от сметките. Както казваше един колега, монополистите доставчици на цимент и желязо трябва да имат сериозно участие при изготвянето на правилниците за строителство.... smiling smiley
Моето мнение е, че винаги когато към сградата има и мазе фундаментната плоча е по икономична и с по-високи строителни характеристики, а когато нямаме мазе е най-малкото силно конкурентна! Имам предвид сградите за които говорим тук - не закрит стадион примерно!

За пластификаторите!
Пластификаторите най-общо имат за цел да направят съответния разтвор по-пластичен и удобен за работа без да се влошат неговите качества. Има различни, според целта на употребата им и в различните страни се продават под различни марки, затова не се спирам на конкретно наименование.
Някои от тях имат и допълнителни качества - засилват слепващите качества на даден разтвор и точно такъв имах предвид за зида на Донбалон. Вярно, че са сравнително нови и не зная как ще се проявят 100 години след употребата им. Но 20-30 годишни зидове, зидани с циментов разтвор и пластификатор, които се е налагало да събаряме показват следното - връзката между две тухли се разрушава едва след като се разрушат самите тухли - невъзможно е да изкарате здрава тухла от зид зидан по този начин.
Подходящи са и за зидане на камък!

За хидроизолациите!
Никого не съм съветвал да пренебрегне хидроизолацията. Но не във всички случаи такава е необходима.
Старите майстори нямаха днешните хидроизолационни материали и мазетата на къщите построени от тях бяха в повечето случаи сухи и винаги сухи когато са държали на сухостта!

И ДонБалон
Каменен зид с дебелина 60 см в мазето сам по себе си е основа (питай venciev). Ако пък го армираш се приближава по качества до стоманобетона!

До venciev,
Благодаря за поканата - ще гледам да се възползвам някога - това лято вероятно ще е невъзможно защото "съм кандидат-студент". Намирам за много ценно това, че си снимал целия процес!
И мисля, че ще им подхожда отлежала троянска сливова или гроздова - ше видя дядото какво ми е приготвил по въпроса!
Ще ти оставя емайла си на лична поща.
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 20:05:19
Добре Жороsmiling smileyЗа ракията не се притеснявай.Във въпросният имот имам 10-ина сливови дръвчета/сини и ракиджийки/,та от това,което ми е дала природата сварих 40-ина литра 50 градусова сливовица-трепач winking smiley Проблемът е да не закъснееш много с гостито и ракийката да свърши.....
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 21:30:16
venciev,

Не прави като баща ми и дядото, че и мен - слагай по някой етикет и оставяй за утре. Сега имам 50тина бутилки, но не знам коя от коя реколта е.
Пък ракийката не е като жените - колкото по-старее толкова по се разхубавява! smiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
05-02-2008 - 22:51:45
Спирам да участвам в спора. Некви лични несполуки и комплекси усещам: учили-недоучили, ВИАС кратуните, кандидат-студенти... Признавам, че има много верни неща в изказванията ти... обаче наред с глупостите. В крайна сметка се надявам наистина да не сме объркали някого.
Re: Зидане с камък-видове
06-02-2008 - 01:22:04
Съжалявам че предизвиках този спор, дано няма засегнати хора. Все пак ми се струва че тука сме повечето улегнали мъже. Колкото до къщата която съм замислил,посъветваха ме да не правя мазе в истинския смисъл на думата. Спестявам от разходи по изкопни разноски, избягвам проблема с влагата и пр. Съвета е да се слезне под линията на замръзване 1м.-1.2???, да насипя чакъл, трамбовка като си му е реда, и да се излее фундамент армиран,който до колкото разбрах ще е малко над нивото на терена, от който да тръгнат вертикални железа, които ще армирам и зазидам в стените.Един етаж зидан с камък,отгоре гредоред и още един дървен етаж. До тука поне на мене като човек нямащ знания и опит ми звучи добре???Някакви забележки???smiling smiley smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-02-06 04:20 от Don Balon.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход