Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Зидане с камък-видове

Публикувано от Don Balon 
Re: Зидане с камък-видове
03-02-2008 - 23:28:39
Да, можеш да ползваш тухли - плътни защото другите "не носят". Ползват се по време на цялото средновековие със същата цел, като според мен най-големи майстори в случая са византийците. (И да не вземеш да го измажеш - зида) . Пусни и на всеки ред вътре в разтвора ред два арматура, още по добре заварена мрежа, ако зида ти е дебел, или поне рабицова мрежа и не ползвай варов а циментов разтвор с някакъв пластификатор. А ако си прекалено консервативен, като мен, си ползвай варов разтвор подсилен с цимент но облей предварително арматурата с циментово мляко и изчакай леко да съсъхне и задължително някъде във видимия зид ползвай и дърво.
И имай предвид, че каменния зид е тежък - може да ти потрябва основа!, а ако ползваш фундаментна плоча за която ти писах - внимателно с оразмеряването.
Re: Зидане с камък-видове
03-02-2008 - 23:33:54
Защо си усложнявате живота???
Нашите прадеди са направили къщи и зидарии за чудо и приказ и до ден днешен са здрави и се вижда как са направени.Какво ново можете да измислите по този въпрос,не ми ражда акъла!!!Какви земетръсни шайби,какви бетонни колони ви се въртят из мозъците???nullhttp://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=5091618null
Re: Зидане с камък-видове
03-02-2008 - 23:35:15
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 00:42:31
Жоро, благодаря за съветите,със сигурност ще са ми от полза. Тука в сев. америка този занаят също е доста на изчезване, но какви усилия се полагат да се запази и възроди, просто не е истина!!То са Асоциация на каменоделците, Асоциациа на зидарите с камък, то са срещи, симпозиуми, обмяна на опит,проекти....ум да ти зайде. А какви пари струва едно обикновено огнище да ти изидат или подпорна стена!!!Да не споменавам пък интереса и търсенето какво е. За мене няма по-красиво строителство от това с камък, а съчетанието с дърво е невероятно. Иска ми се да намеря малко информация за здравината на видовете камък(трябва да се учат и имената..то не е една беля) , за различната техника на зидане, а бе с една дума хванала ме е една "болест"....добре че имам човек с доста опит в България.
Венциев, не излиза точно снимката бе братче, иска ми се да я видя , ала не става.
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 01:39:06
Това което пропуснах е че в Родопите като че ли се зида с "плочи", камък който се цепи.Мисля че къщата която е снимана в един от постингите ми, е градена с този камък,а и в цяла Ковачевица ми прилича че е използван същия вид. Не изглежда да е много здрав,но може би се работи по-лесно. Струва ми се че в този случай зида върви плътен в цялата си ширина. Другия вид камък(прилича на гранит, ма знам ли?)остър ръбест обемист,обикновено се взривява в кариерите. Спомням си че баща ми(любител зидар)правеше с него вилата. Та особеното при него е че зида се зида образно казано на две половини, вътрешна и външна по цялата дължина като средата се оставя куха. Като се достигне известна височина тя се запълва с по-дребни и с неправилна форма камъни, които не стават за лице и се добавя свързващия елемент. Както каза Жоро, ползва се варов разтвор, който баща ми подсилваше наистина с цемент. Спомените изплуват. Съжалявам че Аргонавт не се мярка да сподели опит и къде се добива камъка който той е използвал при строежа на къщата в Горица???
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 04:22:28
[www.snimka.bg] Базалт
[www.snimka.bg] Красавец
[www.snimka.bg] Още един
[www.snimka.bg] Хармония
[www.snimka.bg] Хармония
И един въпрос който може би е за другия форум!?!?И на български ли се казва Лайм Стон-този който се троши на чакъл за добавка към бетона???
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 04:28:51
[www.tetristone.com]
Това е скъп вариянт.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-04 04:29 от Don Balon.
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 10:49:46
Goro,
И друг път сме спорили в този форум с разни изпълнители и те ме убеждават, че нещо е по-добро, защото е по-лесно и евтино за изпълнение. По-добро им е на тях, но не и на крайния потребител. Моите твърдения винаги са от гледна точка крайният продукт да бъде качествен. Вече ако всички страни в процеса са съгласни да правят компромиси...

Според мен във вертикален носещ елемент поемащ хоризонтални сили камъкът може да се използва, като зидарията или бутобетона се обрамчи от четирите страни с колони и греди (пояси) и по този начин се получи нещо, като тухлобетонна шайба (в такъв случай ще се казва каменно-бетонна шайба или зидано-стоманобетонна шайба) Не виждам обаче какъв е смисълът да се правят подобни врътки, защото естетичен ефект няма да има с тези колони и греди.

Много лаишки изказвания: зид с арматура; някакъв пластификатор; можело да му потрябва основа; фундаментна плоча знаеш ли какво е?

Донбалон,
Измисляш си и правиш свободни преводи и по този начин нищо не разбираш, а още повече се объркваш. Носещи конструкции не се изчисляват според квадратурата, особено шайбите. Няма такова чудо хоризонтални колони с двойно т сечение. Тухлените редове не биха помогнали за поемане на хоризонталните сили. Те са елемент на късноримската и византийска архитектура и нямат нищо общо с обсъжданото тук. Пълзящ кофраж е съвсем съвсем друго нещо.

Под село Долен (откъдето постнах снимки) се добиват плочите от гнайс. На български лаймстон е варовик и се добива не за чакъл в бетона, а от него се произвежда цимента.

Венциев,
Едно си баба знае, едно си бае. Стояли до днес зидовете от камък. Колко пъти вече пиша, че многото повече, които са изпопадали през годините ти днес няма да ги видиш?
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 11:42:19
Пешо,знам че е така,това което вече го няма,няма как да го видиш!Но,ние с теб сме на различни мнения.Аз все още мисля,4е старите къщи със зидани основи/за които дискутираме тук,възрожденски къщи/ и които са съборени и вече не съществуват,причината за това,че ги няма не е в земетресенията както ти твърдиш.Според мен причината е в тяхното неподдържане/покриви,дренажи.../,а също така и близкото ни комунистическо минало.Урбанизацията,"апартаментизацията",ТКЗС-тата,бетона,бягството към града и ред други подобни при4ини.
Много изоставени села и махали в предбалкана и Балкана,къщите са паднали и вече ги няма заради тези причини-изоставянето им,наводнения и пожари,а не от земетръси.
Възрожденските къщи в градовете ги няма,поради "модерното" им застрояване-блокове,кооперации и т.н.на тяхно място.При земетресението в Свищов през 1977,няма нито една паднала възрожденска къща,а повярвай ми там има доста.
Това е моето мнение,хайде със здравеsmiling smiley
Re: Зидане с камък-видове
04-02-2008 - 11:47:20
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход