Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него

Публикувано от Марсианец 
Fish, че аз направо си се влюбих в теб. Та нали затова влязох във форума!!!
Майтапът - на страна, но аз наистина уважавам хора, които назовават нещата с истинските им имена. Те са силни и борбени. Те не се примиряват, не търпят да ги правят на маймуни, техният глас е достатъчно силен да разтърси цял форум! Това не значи "черногледство". Защо бъркате реализма с черногледство, примиренчеството с оптимизъм, майтапа го вземате на сериозно, а сериозните неща не искате да видите? А те са, че:
Българинът трябва да се вгледа в себе си, да открие какво му куца и да се опита да го промени. Не е нужно да се самозалъгваме, че сме велики, като не сме. Какво толкова страшно има в това да признаем, че някой прави нещо по-добре от нас. Малко чужд опит, пример или съвет не вреди. Какъв е този параноичен 4ovekov страх от чуждото? Трябва ли да държим на своето, било то просташко и пошло, само защото е българско? Криворазбраният патриотизъм е по-лош от липсата на патриотизъм. Защото е самозалъгване и липса на стремежи. И ако не усещаме всичко това, трябва някой да ни го каже. Толкова ли сме дребни, нещастни и комплексирани, че се обиждаме от истината?
Вместо да се стремим към по-добро, ревностно да защитаваме кочината си. Една от причините британците да завладеят света е, че са били (и още са) самокритични, самоиронични и с чувство за хумор (макар и черно). А ние се впрягаме, обиждаме и все някой друг ни е виновен. Британец трудно можеш да обидиш. Защо? Защото не е комплексиран. Не казвам, че трябва да отричаме доброто в себе си, но не трябва да сме като щраусите за лошото. Човек (респ. народ) сам избира какъв да бъде.....
...И т.н. - разхвърляни мисли на един разхвърлян човек... Разчитам на вас да ги подредите и разберете!
FISH

Вярно е че се опитах да се принизя на скандалжиския ти тон,с
елементи на евтин популизъм. Sorry, няма повече

За трафиците: ето ти реална ситуация: Exit до exit са примерно 10 мили.
Може по-малко, може и повече. Няма абсолютно никакъв изход, даже и
малко пътче по което да кривнеш. Стане катастрофа на пътя, а пък те
стават всеки ден, защото се кара с много високи скорости, на много
близко разстояние един от друг, и редовно в инцидента има замесени по
3-4 или повече коли. Когато попаднеш в такава ситуация, тези 10 мили
може да ти отнемат няколко часа. А бензиностанция или rest area може
въобще да няма наоколо.

Наистина ли искаш да ме убедиш, че трафика и задръстванията в 1.5 милионна София са по-големи от 15 милионен New York. Всичко живо, куцо и сакато е на кола. С много малки изключения, това важи за цяла America.


По отношение на работното място - welcome на капитализма. И по зле
може да стане.Споменавайки за Гърция, може да засегнеш Znaesht. Нали
Гърция беше еталон. И на времето двамата бяхте един тим.

За цената на газта- сигурно знаеш, че в края на миналата година тя
се вдигна с 38% тук, точно в началото на сезона. Ток, газ вода
спокойно отиват $300-400 през зимата. Не че е такова голямо перо в
разходите.

Къде предпочитам да живея вече отговорих.

За рапа сам си си отговорил - не гледаш MTV. Много обаче го гледат.
%-та на рап в музикалните предавания е доста висок.

За визите - аз не ти говоря за просрочване на виза. Аз ти говоря за
неиздаването на такава, сякаш хората са някакви престъпници. На
Възрастната мъжка на един мой приятел не беше издадена виза, защото
съшата била вдовица, и се е водела потенциален емигрант. Бабата-
потенциален емигрант и заплаха за американскота сигурност!! Жената е ходела и
преди в САЩ, когато мъжът и е бил жив. Тя отива в Америка,а той си стои
в БГ като заложник, че жената ще се върне. Двамата не са ги пуснали
едновременно да посетят сина си. Тя напълно си е спазила законния
срок за връщане от 6 месеца. Сега обаче мъжът и вече го няма . Сина и
съшо го е страх да се върне, тъй като не е сигурен дали ще му
подновят визата.

За клаксоните- иди в Манхаттан и тогава ми разправяй че там клаксони
не се изполват масово

За зъбните шини- аз платих $5700.Застраховката ми покри само $1250. На
документ пише, че покривът 50%, но до $1250 maximum. И това е само
еднократна сума доживот. Имаче и по-евтини за $5000. Други модели нямаше. Не ме
интересува, ако някой orthodonthist се намира се на 100 мили от мен и ги
предлага с 20% намаление. Няма начин да губя часове по пътищата.
Трябва да се работи.

За зъболекарските цени: сам се напъха в капана. Нали ти беше този,
който твърди че в БГ няма професии, които са добре платени, и че всеки,
който кара БМВ е мутра. Сега се оказва изведнъж,, че зъболекарите
правят доста добри пари. Не всеки ще се втурне да гони Михалята в
чужбина, ако си има такава професия в БГ. Или искаш да се върнем на
стария вариант, че цените са много ниски в БГ. Така посочените цени от
мен са от около година и половина (за БГ), и е възможно да са променени.
Избора е твой.

За застраховките: нима в БГ не се изгражда същата застрахователна
systemа отчитаща стаж, инциденти и всичко останало за водача. Няма
да има никакъва разлика от тази в САЩ в принципа си на работа. Ясно е,
че systemата трябва да се усъвършенства, но основите са положени

За \"Щастливите\" пенсионери в САЩ: Хазяйката ми си беше направила
някакви процедури в болницата. Те и струваха $600. Тъй като тя нямаше
пари да ги плати, беше се свързала с някаква благотворителна
организация, която и изплати сумата. Това стана чак след месеци чакане.
Когато я попитах за застраховката и, тя отговори че тя не покрива този
тъп процедури. Също и че се е отказала от инжекции, които трябвало
да се бият веднъж на 2 седмици. Всяка инжекся е по $300. Наскоро
състоянието и се влоши и тя почина, бог да я прости. Друго:
антибиотици - $200. Medicare и Medicaid също не ги покривът, което аз самият
не мога да обясня, но е факт.


Защо стоя в САЩ? Подробно съм ти обяснил в предишния си постинг, и
ако ти не можеш да го разбереш нямам намерението да се превръщам в
грамофонна плоча. Дали ще се върна?- ДА, ще се върна, и вече имам
определена дата, в случай, че нещо не ускори завръщането ми.
Разбираш, че не бих желал да споделям подробности. Дали ще купувам
имот в БГ? Купувал съм преди, и пак ще купувам, стига да мога.

Радваш на такава популярност, защото някои от българите с радост
приемат всякакви приказки колко е скапана БГ, без въобще да се
замислят дали самите те не я правят такава. Суперчужбината звуци много
сладко. Те не разбират, че светът извън БГ може да е много далече от
техните илюзии изграждани с години. Дано сте ме разбрали правилно. Не
искам да засегна никого.

Нивото на форума си беше много добро преди отново да се появиш.
Атмосверата беше съвсем дружелюбна, и това, което за тебе е скучно е
просто защото не го разбираш. А ти можеш да продължаваш да
привличаш интереса на хората с заглавия от рода на \"МАРСИАНЕЦ В БЪЛГАРИСТАН\"
Ясно е кой ще гледа сериозно на теб.Палячо. Ето това си ти.

Нямам време повече да се занимавам с тебе. Оставям те ти да си
завършиш темата, все пак тя си е твоя.
Последна дума. Имаш я.

Стана печатна грешка по-горе. Моля \"На Възрастната мъжка на един мой приятел не беше издадена виза" да се чете \"На Възрастната майка на един мой приятел не беше издадена виза"

Tия кирилизатори, може в затвора да идеш заради тях


Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
01-04-2006 - 10:21:40
Пропускаш нещо важно. Фиш казва ЕДИНСТВЕНИЯ НАЧИН е да напуснете България. А като го гледам - да напуснем и мрънкаме. Мерси от такава самокритика - това е по-скоро самоунищожение.
Британците са завладели света, защото са имали самочувствието, че са повече от другите народи, а не защото имат чувство за самоирония.
Не може да просперираш, ако мислиш, че си втора категория. АЗ не мисля, че съм и не приемамам, че всичко, което е негативно е вродено у нас.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
01-04-2006 - 15:31:24
4ovek,
Винаги откакто те чета (виж как звучи само smiling smiley ) съм ти завиждал на оптимизма и самочувствието. Е, понякога малко заобикаляш "темата" (в случая NOVA) за да си ги самопотвърдиш, но съм убеден, че така ги мислиш нещата.
Аз пък не, и мисля, че NOVA е по-реалистична с "разхвърляните си мисли".

За да ги подредим, и не преповтаряме разговорите, които започват и свършват с футбола`94, Веско Топалов, Денкова-Ставински, Коши....(сумиста), коефициента на интелигентност, "свободата на словото", членството в ЕС и още много малко други, предлагам едно тестче:
"Портрет на България и българите - 2006" - избираме си до 10 думи от постовете (или не) в темата и ги степенуваме по низходящ ред, който според всеки най-добре изгражда "портрета".
Любо: лъжа, кражба, гяволък, рушвет, примиренчество, самозалъгване, самоунищожение, кочина, пошло, абсурд. sad smiley

P.S. Понеже ги разбираш тези работи, пък и темата почва с Лозенец, кое от синьото е излишно по повод случващото се под и срещу "Орбита"? Ама карай - с поглед в бъдещето, ще го водим в чест на Доктора. smiling smiley
malka zemja i malak narod,
uj slavna, no predimno tajna istorija,
hubava priroda i shareni hora,
krasivo i grozno, neponjtno prepleteni zaedno,
talanti, chesto pohabeni ot povsemestno bezhaberie,
propiljani vazmojnosti,
laja, prikrita s evtina korist,
naivnost i prazni nadejdi,
tarpenie, granichesto s primirenie,
ne uchim ot greshkite, ne vijdame po-dalech, haos v mislite i chuvstvata,
obichame dezata si i ne prestavame da se nadjavame, zaradi tjah !

Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
01-04-2006 - 18:01:14
Начев, Здрасти.
Интересното е, че твоят вариант ми звучи много поетично и по-приемливо от моята "черногледост". Вътрешно съм напълно съгласен с теб.
Обаче ето идва Фиш - географията, сухата статистика, митовете и легендите си ги знае от малък, сигурно са му скъпи и навяват носталгия (горе споменах за "душевения ни дискомфорт"winking smiley.
Взима си фотоапарата и си казва - я да видим докъде стигна Моята Родина (ако бъркам за Фиш, нека е Наблюдателя или др.). Гледа, снима, търси новото - не това от Букварчето.
Я опитай като с фотоапарата - с по една дума, без запетайки, без много прилагателни. Днес, сега, не утре, и не вчера. Е, и не съвсем като турист кацнал с хеликоптер в Банско.
На мен не ми достига твоята Вяра и това ми се получи - може би бих вмъкнал някъде доброта, симпатичност и красива природа (ако съм чужденец), но не съм сигурен вместо кое.
Ljubo zdrasti,
Sorry za latin, no mac u doma njama bds, a samo njakakva fonetichna, ot kojato stavam krivogled.
Malko se izhitrih, zastoto pri opit da napisha otdelni dumi, vse tvoite izlizaha, a ne mi se iskashe da e taka. :-))
Ne mi e lesno da se usmihvam, a kogato e nai-trudno, gledam da si pokazvam pone zabite.
Poneje nie povsemestno sme iztakani ot beznadejdnost i chernogledstvo, njamam nikakvi pritesneija, che nesto ot tamnata strana na nestata moje da ostane nekazano. Mai vsichko e kazano. Obache i da go povtarjame bezkonechno sasto ne vijdam nikakav smisal. Bih propusnal bez sajalenie ako se pojavi oste njakakav super nov i ujasno cheren aspekt po patja za nikade.
Dokato se zanimavame s ujasi, toku vij sme propusnali nesto vajno, koeto ste ni poprechi da si postroim/remontirame mechtanata i krasiva kasta. A hubavite kasti sa neotmenim element na edin hubavo mjasto za horata. Dopustimi sa i drugi vijdanija.

S FISH sme prijateli otkole i tam ima edna bogata predistorija. Njakoga spodeljashe super interesni nesta za politika, ikonomika, fondovi pazari, pateshestvija, avtomobili i kakvo li oste ne. Posle po njakakva si negova prichina ogranichi temite. Az lichno otdavna sam priel, che mojesh da obichash rodinata si po razlichen nachin i da go pokazvash po nachin, koito ne e zadaljitelno da go razbirat drugite. Opitvah njakoga delikatno da predloja da obstuvame na nivo idei, informazija i da gledame napred. Ochevidno ne e priemlivo i az uvajavam lichnija izbor.

Kazvash, aide sega da namerim dumite, tochnite dumi, tuk i sega! Bez poezija i bez bukvarcheta ! Togava trjabva da sa tvoite dumi ili mnogo blizki do tjat. Ot tjah pak ste boli! Iskame da zaobikolim bolkata, no tova e nepostijimo, edinstveno moje da se nadjavame, che zalisani v rabota njama da ja usestame tokova silno i da se molim da ne se srestame takiva, koito obichat da ja prichinjavat narochno.

V obst plan nikoga ne sam se pritesnjaval da konstatiram, che imam razlichija s njakogo. Po skoro lipsata na razlichija me plashi. Tova obiknoveno e znak, che njakoi hipertestosteronen tip e gipsiral mozazite na grupatra, koetgo ne vodi do nisto dobro. Razlichijata mogat da se preodolejat, moje i ne. Vjarvam v smisAla na ujasnija krai, a ne v ujasi bez krai.

Po otnoshenie na lichnite napadki, tam nestata opirat do harakter i emozionalen status i vseki si reshava sam za sebe si. Az takava bira ne pija. Ne obijdam i ne iskam da bada obijdan. Vjarvam, che tova e postijimo s vnimanie i dobronamerenost i prevantivnost. Stigne li se do eskalazija - veche njama vinovni, ima samo postradali.

Boli me, che i tuk si pokazvame nashenskite kachestva. Kakvo merime, kakvo delim? Ama nali sme v Obstija forum, tuk vsichko e razresheno :-)))

Prikazka bez krai !
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
01-04-2006 - 22:14:45
Приятелю,
Ако знаеш колко не си ти с тая латиница sad smiley .
Винаги ми е било леко, приятно и разбираемо (близко) да те "чета". Сега е доста по-трудно. Даже се връщах да видя какво ме дразни. Е, оказа се латиницата. smiling smiley

"..... Ot tjah pak ste boli! Iskame da zaobikolim bolkata, no tova e nepostijimo, edinstveno moje da se nadjavame, che zalisani v rabota njama da ja usestame tokova silno i da se molim da ne se srestame takiva, koito obichat da ja prichinjavat narochno....."

Тук ми е по-друга идеята (май и на NOVA, да не се връщам да цитирам). Струва ми се, че със "заобикаляне" не става. Там дето социолозите и статистиците имат едни: "Къде сме ние" и "Кои сме ние?" - ако отговорът е добър - опитваме се да го запазим и напред. Ако обаче е кофти и с извинение "задниците ни се виждат" - първо вдигаме гащите, пък после напред. Със свалени гащи много по-бавно се ходи, пък и от неудобство започваме да се вътим в кръг.
А може да се окаже, че е необходимо - Кръгом и напред.smiling smiley
Пък и кое ли е "напред"?
Нещо такова.
Приятна почивка.
FISH,

Moite pozdravlenija.

Enjoivah postingite ti v tozi forum.

A bylgarskata dyrgava zaslugava da se sydi v Strasburg po vyprosite za zdravnite vnoski.
I po dosta drugi - za pensionnata sistema naprimer (dyrgavata zadylgava horata da si vnasjat penionni vnoski v chastni fondove!)

A kakto sa trygnali s globite i nakazanijata, eto vi edno predlogenie: Globete vsichki koito njamat pone 1 milion evro. Kak ne gi e sram tezi myrdi che sa tolkova bedni i ni zagrozjavat raja v koigo giveem?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход