Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него

Публикувано от Марсианец 
edin otvorko (Nabliudatel ot America ) e zitiral tuka ceni na hrani:
------------------------
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
Изпратено от: Nabliudatel ot America (IP съхранено)
Дата: March 29, 2006 07:33AM

Цитат от FISH: "Мога съвсем отговорно да кажа, че в САЩ с изключение на наемите, цените на стоки от първа необходимост, са по-ниски от българските!!!!!!!!"

Другия вариант е да признаеш, че съвсем не е толкова евтино. Щото при тая \"евтиния\" месечно ни отиват почти 2000 долара за 3-ма човека. И то при най-икономичен режим: не kонсумираме органични храни, не ходим по ресторанти, въобще: нужди от първа необходимост

Щях да пейстна няколко снимки от Манхаттан отпреди 2-3седмици, ама не можах. Тинки, трябва ли да се регистрирам, за да мога да направя това?

И още: помощите, за разлика от БГ(които сега знам че ги намалиха на 18 месеца), са обикновено 6 месеца, като може да се удължат и до 1 година, но не е сигурно. Може би, и вероятно съществуват някакви социални програми, но пази боже ако трябва да стигнеш до тях.

--------------------------

Edin prijatel se smeeshe na vremeto na prijatelite si ot Bylgaria kojto bjaha ubedeni che v Amerika pyrgolite bili po 20 dolara kilograma.

Dnes pazaruvah v Toronto pyrgoli bez kokal - chisto meso na cena 3.28 Canadski dolara na kilogram.

2000 dolara shte izharchish v America za hrana na 3ma na mesez ako jadesh samo i izkljuchitelno na naj-luksozni restoranti.

500 Dolara na mesez stigat na 3-ma na mesez ako si kupuvat kakvoto is iskat pri uslovie che gotvjat v kyshti. Kato pri tova si kupuvat kakvoto im dusha iska.

Ako nabivat kartofi, oriz i mesa - onsovnata hrana na Bylgarite i 150 dolara sa mnogo.
Za 3-ma . Za mesez. Shte se razrovja i pusna malko ceni ot canadski magazini da vidite za kakvo stava duma.

Za Manhatan puskaj kakvito is iskash snimki. I ne zabravjaj da spomenesh che tam e skypo zashoto 100 000 dolara na godina sa malka zaplata za tabotesht v Manhatan.

Za kachestvoto na produktite njama da spomenavam vyobshte. Kato zanesoh kafe (istinsko a ne bozata prodavana Bylgaria) na bivshite si kolegi im se raztuptjaha syrchizata.

Majka mi reshi da pyrgi kjufteta kaso si bjah na gosti v Bylgaria ot kajma kupena ot magazina. Nakraja kjuftetata bjaha 1/3 ot pyrvonachalniaj si razmer.

Куку,
не си разбрал поста ми, може би аз не съм се изразил точно. Уточнявам: $2000 са разходите ни за месец което включва наем, храна, дрехи, бензин и други ежедневни нужди. Те не включват пътувания до БГ, месечни вноски за коли(тъй като вече са платени), извънредни разходи за ремонти (които излизат доста солено). Мисля, че с това ще се съгласиш.

Цени на хранителни продукти: има евтини храни. Хляба обаче не е между тях. Евтините са по $1, но те са само въздух. Хубавите, като българските, са по $3.50 - $4. Гледам да ги взема когато застоят, тогава ги продават на половин цена понякога.Съжалявам, но все още не съм се отказал от хляба

За качеството на продуктите - въпрос на вкус, казала котката, и си......


Снимките от Манхаттан бяха свързани с нещо съвсем различно от това да показвам цени. И не си прав, че заплатите в Манхаттан са от $100000 нагоре. Например тези, които работят в Макдоналдс, си вполучават същите $8 на час, които биха взимали и на много други места. Обърнато в годишна заплата прави $16640.

А пък за кюфтетата дето майка ти е пържила: кажи и да не ги препържва, щото те от това се свиват smiling smiley
Ама нека сега да не отваряме тема за кюфтета, че... нали знаеш..... дояжда му се на човек, пък тука няма...... smiling smiley smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 09:11:57
Не мога да изхвърля нищо то думите, които си написалsmiling smiley Има ги тези неща - вярно е. Само дето бих почнал с примиренчество и самоунищожение.
За да успее човек в каквото и да е първото и основното нещо е вярата в собствените си сили и възможности. НЕ може да направиш нищо, ако си с нагласата, че си победен, че си по-слаб, че си по-тъп....
Ако искаш да победиш някого преди да почне същинската битка гледаш да деморализираш противника. Така той сам се предава или оказва слаба съпротива.
Прехвърляйки тези неща към обществото на мен ми прави впечатление, че зад фасадата на голямо самочувствие българинът е смазан и се е предал. Само виж тук в този форум колко много изказвания от типа "искам немска дограма, а на повечето места си оказвн българска.....". Забележи не се казва искам дограма, която за цената си е добра, а непременно немска. Не си ли чувал мита, че нещата в БЪлгария са скъпи, защото българските бизнесмени искат да печелят повече от западните - "до го продадем на някой немец и той ще свали цените"?
В крайна сметка ти си строиш къща - ако не вярваше, че можеш да се справиш(т.е. ако дълбоко в себе си не вярваше, че освен изброените от теб прилагателни има и друго) би ли почнал? Не. По-скоро би си купил апартамент, с което да подкрепиш вдигането на цените.
Насаждането на примиренческо мислене и негативизъм е пътя към разрухата, лъжата, кочината, а не път към успеха.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 09:23:20
Nova,

Аз съм напълно съгласна с теб по отношение на това, че

"Българинът трябва да се вгледа в себе си, да открие какво му куца и да се опита да го промени. Не е нужно да се самозалъгваме, че сме велики, като не сме. Какво толкова страшно има в това да признаем, че някой прави нещо по-добре от нас."

FISh като българин седнал, вгледал се какво му куца и как да го промени, и установил, че му куца държавата и единствения начин да го промени е да си избере друга държава. Аз уважавам неговия избор, макар че той няма как да помогне на България да стане по-хубава държава. Не разбирам само защо той не уважава моя избор smiling smiley

Аз седнах, вгледах се и установх, че единственият начин е да постъпвам така, както го диктува съвестта ми - да не хвърлям болкуци, да си плащам за чистачка и ремонт за общи части, да си плащам данъцте (да не захващаме въпроса как се харчат, моля, това мога АЗ), за да има пари за почистване на града, да работя честно за хляба си - не да крада, лъжа или убивам хора за това, и т.н., и т.н.. Това даже вече го казах и то май в тази диксуия беше.

ТИ седна ли да се вгледаш в себе си и да си дадеш отговор на всички тези въпроси? И ако да, какъв беше отговорът?

Мисля, че когато всчики седнат и се запитат това, и си дадат отговор, нещата ще станат различни в БГ. Затова и казах - докато има хора като някои пищещи в този форум (даже поименно ги цитирах) - аз надежда не губя. Защото те, според мен, са седнали, вгледали са се и правят нещо, за да се промени положението към по-добро.

Какъв е смисълът, според теб, до безкрай да повтаряме фазата "установяавне на проблема" - 15 години вече все това правим. Проблемът е установен, отдавна е време да се занимаваме с това КАК ДА ГО РЕШИМ. Така мисля аз.

Колкото до думите ти "Малко чужд опит, пример или съвет не вреди. " - ами ние откакто е настъпила т.нар. промяна, все това правим! То не беше челен щатски, челен европейски опит. Мисля, че и японски опит също се опитахме да почерпим. Лошо няма, ама ефектът къде е?!

В по-тесен смисъл - ами едиственият съвет, който FISH даде, е всички да напуснем БГ. Това е същото като те посъветвам при главобол да си отрежеш главата. Със сигурност после тя вече НИКОГА няма да те боли! :} :} :}
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 09:28:56
Любо, привет,

Ще се помъча и аз да се абстрахирам от емоциите smiling smiley

Не знам какво виждаш ти в моите постове (не само в тази дискусия), но никъде и никога не съм твърдяла, че всичко ни е наред. Твърдяла съм често, че не навсякъде и във всичко около мен е черно - така, както го описва ФИШ и така, както звучиш ти и други колеги. Не знам защо е така- дали просто съм имала късмет, или си имам природни "розови очила" smiling smiley, или пък се дължи на факта, че винаги през живота си съм подхождала към хората с положителна нагласа или отношение (даже и към катаджиите smiling smiley . Не знам и ми се ще да продължава така (дай Боже! smiling smiley.

На теб и Начев колегиално ще препоръчам по едно младо гадже :} (шшт, няма да казваме на половинките winking smiley ). Чувала съм от приятели (няма как да го знам от опит smiling smiley, че това много подобрявало жизнения тонус и животът не изглеждал толква черен, даже и в БГ smiling smiley

Сега сериозно за цената, мисля, ти беше казал, че си икономист (може да се лъжа). Къде и кога си срещал или учил термин "абсурдна цена"? И какво е общото между потребителната стойност на дадена стока/услуга и цената? Сега, че пазар има, не знам защо спориш. Че вероятно не е свободен пазар - това е друг въпрос smiling smiley Свободни пазарни отношения в момента в света май никъде няма. Гледай парадокс - Китай е комунистическа държава, пък май там са най-пазарните отношения в света в момента smiling smiley

Казваш "няма как да го убедим, че тукашната услуга (изделие) си струва тази абсурдна цена. И изобщо някой сериозно твърди ли, че това е Пазар?" Ами пазар е - има стока (НИ), тя се обявява/рекламира на дадена цена - свободно и без насилие smiling smiley Ако искаш - купувай, ако не ти изнася или не можеш - не купувай! Защо някой трябва да убеждава някого, че тази стока струва толкова или че не струва толкова? Това на мен не ми е ясно! Защо ФИШ изписа страници с пътеписи за лозенец - за да ни каже, че НЕ МОЖЕ да струват толкова. Добре, ама ТЕ СТРУВАТ толкова! Струват, в смисъл, ако някой иска да си купи там, трябва да даде толкова, иначе не може да си купи (не коментирам 5-10 % разлики от пазарлък). Друг е въпросът дали и кой иска - ясно, че ФИШ не иска smiling smiley Няма лошо - не иска, не купува. Мисля, че никакъв не му е проблемът - проблем има този, който иска, пък не може smiling smiley

Сума мастило (виртулано) изписахме - по-изгодно било под наем - ами добре, на който му е по-изгодно, нека живее под наем! пак казвам - за стотен път - при наличие на механичен прираст в софия (сериозен), и под наем да живеят пристигащите, това пак стимулира пазарът на имоти - с цел рентиерство. Поне докато не се намерят адекватни заместители като начин за влагане на пари с цел доход в БГ.

И да ти кажа - театрото ще свърши (за нас), когато всеки от нас си отиде там, откъдето е дошъл smiling smiley - дай Боже да е по-далече този момент! За децата ни (живи и здрави да са!) ще продължи и така, докато светът се върти. "Целият свят е сцена и всички ние сме актьори"
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 09:28:58
Относн очуждия опит добавям - прекалихме с ползването му. Стигнахме до там, че решихме, че не трябва да мислим, защото вече всичко е измисленоsmiling smiley
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 09:33:13
Kuku,

По повод кулинарните излияния мога само да те посъветвам да кажеш на майка си да не купува готова кайма smiling smiley. Готовата кайма е на половин цена спрямо месото - не знам кой нормален човек очаква в нея да има 100 % читаво месо smiling smiley

Във всяка читава месарница вече си имат месомелачки и можеш да си купиш парче месо (каквото си искаш) и да го дадеш пред теб да ти го смелят. Вчера готвих мусака с такава кайма - облизахме си пръстите smiling smiley
Zico
Joan
03-04-2006 - 10:34:51
Кога ще почерпиш мусака ?
Здравейте отново!
Здравей Любо!
Любо, съгласна съм с твойте 10 подбрани думи, но не съм съвсем сигурна, как бих ги подредила аз. Може би бих почнала с "пошло", знам ли... Ще помисля още, може да прибавя и някоя друга дума.
По повод избора на български или вносен продукт, аз не бих избрала немската дограма, само, защото е немска, а защото е по-качествена. Съгласна съм, че вече има и качествени български стоки, но щяха ли да бъдат такива, ако не беше толкова мразената от 4ovek западна конкуренция и модел за подражание? Аз не разделям нещата на български и чужди, а на добри и лоши.
Re: За Булгаристана и абсурдните цени на НИ в него
03-04-2006 - 11:03:19
Не ми вкарвай думи, които не съм използвалsmiling smiley Мразената от мен западна конкуренцията е субсидираната такава под различни форми.
Освен това никъде не съм казвал, че не трябва да се учим от постиженията на другите, просто не трябва сляпо да копираме. Освен това трябва да се опитваме да се конкурираме, а не да се предаваме. А мнението ми е , че сме се предали.
И е крайно време да разберме, че всеки, който продава иска да направи колкото е възможно повече пари, независимо дали е немец, българин или американец. Ако немецът усети, че може да продаде нискокачествена стока с добра печалба, без да има последици за него - вярвай ми няма да пропусне момента. Нищо, че е немец.
Ние тук не сравняваме кой живее по-добре кореняк-американеца (бял протестент от англосаксонски произход) или българина. То е ясно - САЩ са богата държава и там хората живеят по-добре. Ако въпросът беше - кое е по-добре и успешно за човек да стане - президент на САЩ или президент на БЪлгария - ясно. По-добре президент на САЩ. АМа тук сравнението е от типа кое е по-добре президент на БЪлгария или дребен чиновник в САЩ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход