Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!

Публикувано от ivo888 
Здравейте, нещата които пишете са полезни както за купувачи така и за продавачи
Аз смятам скоро да купувам апартамент и нещата които прочетох тук много ми помагат. Не разбрах само за "банковата гаранция". Моите пари са на срочен влог в ПИБ какво трябва да направя....?Аз ли трябва да сключа договор с банката за "банковата гаранция"? Продавача страна от този договор ли е .....ще му се даде копие от този даговор и после той с копие от новия нот. акт и бележка от службата по вписванията ще си изтегли парите, така ли е?
Аз като купувач трябва ли да вземам някакъв документ от службата по вписванията че апартамента вече е мой. Може ли някой да ми каже от къде мога да си сваля примерен договор за продажба, и това за "банковата гаранция" трябва ли да присъства в договора или се прилага само документа който ще дадат от банката за "банковата гаранция".
0.25 е таксата на банката върху сумата която ще се прехвърля на продавача или не?
А и още нещо се сетих този фокус да пише в договора че апартамента се продава за 5000 евро а реално на ръка да се дадът останалите пари законен ли е?
Доколкото знам това се прави да се платят по- малко пари при прехвърлянето на апартамента!
Не се ли гледа данъчната оценка на апартамента при калкулиране на таксата за прехвърлянето?
Къде се плащат тези пари при нотариуса ли, или някъде в съда?
И каква може да бъде данъчната оценка на двустаен апартамент Бургас, "Меден Рудник" зона Б, 68 квадратни метра при пазарна цена 23000 евро?

За екранната справка в съда докалкото знам на място виждаш на екрана кои са собствениците, но документа ти го дават след 3 дена.........това законно ли е?
Доколкото знам с тази екранна справка се удостоверяват реалните собственици така ли е?
Неща като дали апартамента не е ипотекиран, не е под възбрана, под запор и дали е спорен синоними ли са?
Или отделен документ трябва да се издава за всяко от нещата?
Не се ли създава възможност апартамента да бъде прехвърлен N на брой пъти за тези 3 дена и аз в последствие да купя апартамент който вече е прехвърлен на един или няколко човека преди мен. И след като те са първи апалтамента по пътя на логиката е на тях не на мен. Нотариусите вързани ли са в мрежа могат ли в реално време да проверят дали сделка за даден апартамент, не е направена вече при друг нотариус в другият край на града да речем.
Благодаря предваритерно за отговорите и се надявам те да помогнат и на други хора за повишаване на сигурността им!
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
25-01-2006 - 13:40:46
За "банковата гаранция" отиди в ПИБ и питай как може да се направи същото както при покупка с кредит. Т.е. купувача да си получи парите чак след като сделката е вписана. С други думи да си получи парите след като представи копие от нотариалния акт че ти е прехвърлил собствеността и че имота вече е записан в службата по вписване на твое име. По този начин избягваш варианта продажба на имота няколко пъти в рамките на 1-2 часа защото дори и ти да си 2-3-4 и т.н. купувач банката няма да отпусне парите защото продавача няма как да има удостоверение от службата по вписване че имота е твой. Там може да се впише само първия който го е купил. Таксата за услугата е % от сумата.

За договор за продажба най-добре се обърни към адвокат. Иначе има примерни договори ама дали всичко е изпипано един Господ знае. Ползвай google.

Quote

А и още нещо се сетих този фокус да пише в договора че апартамента се продава за 5000 евро а реално на ръка да се дадът останалите пари законен ли е?
Ти как мислиш дали е законно?

Quote

Не се ли гледа данъчната оценка на апартамента при калкулиране на таксата за прехвърлянето?
Гледа се сумата по договора която не може да е по-ниска от данъчната оценка.

За това дали нотариусите са вързани в мрежа - съмнявам се.
Наистина си вземете адвокат, или разпитайте познат брокер, НЕ СА СЛОЖНИ НЕЩАТА. Сделка може да се изповяда и за цена в нотариалния акт под данъчната оценка, но таксите се плащат минимум върху данъчната оценка.
Да се продаде имот N брой пъти, макар че е възможно, на практика не се прави, освен по форумите и във вестниците.
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
25-01-2006 - 14:51:24
Както каза Пордавач и по телевизиятаsmiling smiley
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
25-01-2006 - 15:40:18
Благодаря за отговорите!
Похвално е, че има хора като вас които дават съвети безвъзмезно!
Смятам че най- правилно ще е наистина да се консултирам с добър адвокат за договора и задължително банкова гаранция!
ivo777 здравей,

Задаваш интересен въпрос, дори имаше идеи плащанията по сделки с недвижимост да станат раздел във Форума, но тези от които зависи очевидно прецениха, че тази тема не е много интересна.

Искам да те поощря да отидеш на един сериозен разговор с банката. Нормално е да получиш една надеждна информация точно от тях и да можеш да разчиташ после.
Ще маркирам кратичко само няколко елемента.

В коментарите по-горе има елементи и от акредитивните плащанаия и от темата с банковите гаранции.

Договорът за БГ ще е между тебе като потенциален купувач и платец и банката. У нас, пък и не само, за да ти издаде БГ Банките ще искат обезпечение . Ипотека, залог, други - може пари. При това парите ще са минимум 100 % от банковата гаранция и то ако си много проверен и надежден. Иначе искат повече. Обикновено ги слагат в една отделна депозитна сметка (има и други начини) и ти издават един документ - БГ, който ти от своя страна можеш да дадеш на Продавача, за да може той да предприеме спокойно определени действия. Искат и куп документи - не знам, какви са точно за физически лица.
Внимание ! И при най-малка грешка или неточност или подобни, Банката би могла да се опита да се отметне или най-малкото да вкара спора "в процедура" и гледай какво става. По тази причина на практика адвокатът на Продавача и юристите на Банката следва предварително да проведат една много сериозна битка относно съдържанието на БГ. Нали усещаш, че нещата стават доста сериозни.
БГ казва, ако длъжникът не си уреди задърлжението и ако кредиторът поиска, то банката се задължава безусловно и солидарно с длъжника да плати. Това от своя страна значи, че по принцип при БГ се очаква, че ти длъжникът ще си покриеш задължението от други средства, а гаранцията има за цел и кара кредитора да се чувства комфортно, че ако ти не платиш, ще плати банката. Но едно е теория, друго живият живот. Ако имаш само една единствена сума и тя е послужила за обезпечение на гаранцията, нещата стават други.

Тук именно ми се иска да спомена няколко думи и за акредитива, но това ще стане в по-удобен момент.
Успех.
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
25-01-2006 - 20:14:19
Моята идея беше да стане по същия начин както при покупка с кредит - банката дава парите чак като види че сдеката е приключила. Според мен цялата процедура е обработена. Разликата в случая е само че няма банката да оптуска кредит дето после ще и се изплаща ами един пари дето и ги дава купувача тя ще ги даде на продавача.
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
26-01-2006 - 09:24:47
Тинки ами според теб не е ли възможно продавачът да се изплаши, че ще играеш комбина с банката? Защо след като се оспорва честността на нотариус, да се вярва на банкови служители?
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
26-01-2006 - 10:13:41
идеята е да се предпазиш не от нотариуса, а от това продавача да продаде имота 3 пъти в рамките на един час или пък от нещо подобно:
[forum.imoti.net]

Ако имота не е вписан на името на купувача поради някаки причини (обективни, субективни, недобросъвестност, лични облаги, некомпетентност и знам ли още какви) той реално продължава да се води собственостн на продавача. В този случай банката просто няма да отпусне парите докато имота не се впише на продавача. Ще кажеш продавача може да не е виновен за това - може ама имота в случая продължава да си е формално негов.

Според мен "врътката" през банката е много по-сигурна отколкото варианта обаждане на нотариуса, че сумата е прехвърлена да "пуска" документите защото както се оказва може да има спънки при вписването. Т.е. това че нещо е минало при нотаруса не значи че е вписано.
Съжалявам, ама мисля, че подобни тези за разплащания с банкови гаранции и други подобни са много далеч от реалността и пазарът няма да ги приеме на този етап. Не си струва разправията с банката, а и в повечето случаи продавачът ще ти каже да се гръмнеш, поне аз така бих направил, освен ако сделката не е много изгодна за мен.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход