Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!

Публикувано от ivo888 
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
26-01-2006 - 20:51:44
Е значи за акредитив става въпрос
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
26-01-2006 - 20:58:15
Помня я аз тази врътка на Пощенска, но според мен нещата от онези "смутни" времена до сега са се променили.

Най-малкото тогава "наведнъж" са измамени много хора и сумата може и за банката да е била голяма, но тука става въпрос за сумата по покупката на един апартамент и за действие, което протича в рамките на 3-4 дена - от момента на откриването на акредитива до момента на изплащането на парите. То дето се вика банката няма време и да фалира за толкова кратко време.
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 10:00:15
Тинки и с нотариусите са се променили нещата в сравнение със смутните временаsmiling smiley
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 10:19:55
"Тинки и с нотариусите са се променили нещата в сравнение със смутните времена"


Особено с този дето продаде колите на главния прокурор и на президента
Joan,
Аз си направих труда да дам някакво по-общо обяснение по тези инструменти.
Да ти кажа изпуснал съм, ако някой тези дни е спорил или употребил ескроу-сметка.
Сета съм позакъсал, но имам сериозна надежда, че след обяд може да поговорим и по тази тема.

Освен че се появяват нови инструменти, практикуват се и разновидности на класическите, а отгоре на това, малко хора знаят за какво става дума и настъпва една грандиозна каша - в думи и дела.
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 12:21:55
Е, и аз не претендирам да съм "внимателна ученичка" и проускам тук-там smiling smiley

Мисля, че за целите на Тинки и такива като него (дето искат да се презастраховат) това е инструмента, зaщото преставлява всъщност "escrow account - документирано съглашение, държано от трето лице (в случая трябва да е банката), докато едната или двете страни не изпълнят определени условия (а условието ще е нот. прехвърляне на имота на името на купувача). Така парите по такава сметка в банката ще бъдат деблокирани след изпълненитео на договорените условия" Речник по финанси на Греъм Банък и Уилям Мансър. Т.е тук не става въпрос дали е съсъ заем или с налични, просто се гарантира плащането.

Мисля,ч е акредитивът беше по-друга разнивдност на подобен инструмент.
Нали съм обещал, та нека си доразкажа урока !
Първо да направя уточнение, че нямам конкретен практически опит с Ескроу сметки (за разлика от А и БГ), но съм го коментирал с банкери и уж ! съм в час :-)))))

А. е тежка форма на плащане и при класическия такъв (документарен А) плаща Б. на купувача, но в схемата присъства и втора банка на продавача (кореспондент на първата), която получава акредитивното писмо (ангажимента), реално отправя искането, което е комплектовано със съответните доказващо документи и инкасира сумата в полза на продавача. Ох, н еми се ще да си спомням, как се усвоява акредитив!

Ескроу сметката е нещо условно по-простичко, защото става дума за депониране от едно лице (нека го кръстим купувач) някаква сума пари в една банка под условие и н аимето на едно друго лице (нека го кръстим продавач). За какво условие става дума ?
Купувачът казва на банката, ако Продавачът ти донесе еди- какви си доказателства, че е извършил някакви договорени действия, дай му съответната сума.
Предполагам, че е доста удобно за регламентиране на отношенията между инвеститор и строител. И двамата са спокойни, че другата страна ще си изпълни задължението. Инвеститорът пълни сметката и казва : Занеси в банката един пълен комплект документи, без забележки, че си завършил кота Х и си вземи парите.
Строителят е спокоен, защото знае, че парите се намират в банката, предназначени са целево за него и трябва да си свърши работата добре, за което ще получи добри пари.
И това упражнение може да се повтаря многократно.
Е, на думи е лесно, ама я да ви видя как се връзват толкова пари на куп !
Абе, няма оправия на този свят !
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 12:47:44
Начев, а не съществува ли ХИПОТЕТИЧНАТА възможност да се занесе в банката фаршив документ? Щото си говорим за хипотетични възможности с Тинки, а не за това каква е практиката.
В крайна сметка единственото притеснение на Тинки е, че държава на която с гордост плаща големи данъци не заслужава неговото доверие. Т.е. той не вярва, че ако го излъжат може да разчита на държавата, че измамникът ще бъде заловенsmiling smiley
Та,Тиники - като не разчиташ на държава що и плащаш данъциsmiling smiley
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 13:03:27
Начев, благодаря, smiling smiley

Това си е така - акредитивът касае отношения между две банки и му викаха letter of credit, доколкото знам. А "гаранционната сметка" е просто депозит в банка под условие. В случая по скоро мисля, че отношения продавач-купувач са гарантирани лесно по такава схема - защото условието е просто - нот. прехвърялне на имота, за да си деблокира сумата и да се прехвърли на продавача.

Докато инвеститор-строител предполага и условия за качесвто някакви - т.е. да се изплати след завършване на определен етап,ама и при определени изпълнени изисквания. Т.е усвояването на такива пари би било по-сложно в такъв случай.

Проблемът е, че аз не знам и нямам поглед дали банките в БГ практикуват такава схема, т.е дали предлагат такава услуга и ако да, при какви условия.

Мисля, че тези, на които им предстои това - купуване на жилище, би следвало наред с другите условия на банките да питат и това, щом се съмняват в нотариуса (както Тинки smiling smiley
Напълно го разбирам Тинки, защото ако попаднеш на някоя гад, която да те метне в чувала и после отидеш да се жалваш на полиция, прокурори и съд, най-много иносказателно да вземат да ти подскажат, че напълно си го заслужаваш, защото си бил глупак, пък този свят не е за глупаците. Гнусотия.
За да ги научиш нещата, айде сега вземи да си платиш здраво, при това - без гаранция ! Пък ще знаеш за другия път! Отврат, ама още е така.
Единственото успокоително в тази история е, че все пак има някакво движение в посока на норамализиране. Сигурно и това е нещо.

А иначе фалшиви документи документи могат да се направят каквито пожелаеш, че дори по-красиви и убедителни от "истинските" Още в зората на демокрацията едни украинци ми раздуваха надълго, как при тях това е било издигнато в ранг на изкуство, дори специално име му бяха измислили - КИДАЛА. Дивотия !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход