Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!

Публикувано от ivo888 
Joan,
Бързо и правилно се ориентираш!
Пък аз още не съм строил сериозно и за да знам, какъв ли на практика документ да му се иска на строителя (примерно за качество), за да му даде банката парите. Иначе там, протоколи от строителен надзор - това ясно, ама знае ли човек, кой с кого играе партия. Като се чуе или се знае, че : Абе, там има едни пари за вземане (някога му викаха усвояване), да знаеш какви изобретгателни стават людете !

Сега ще видим, какво ще ни посъветва 4овек, та да накараме строителите да вършат работата максимално качествено :-)))))

А иначе банките предлагат всичко, е, не знам дали всички банки !
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 13:49:30
Начев ти сигурно си го знаеш - нямаш ли доверие не сключваш договорsmiling smiley Ако не можеш да намериш никой на който да можеш да се довериш - оставяш идеята и се заемаш с друго нещоsmiling smiley Не важи само за строителсто - важи за всичкоsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 14:17:59
Виж сега аз не се съмнявам в нотариуса просто след като парите няма да се дават пред него и да се подписва, винаги едното ще е първо - подписа или парите. И между тези две действия ще има 1-2 часа. Идеята е как и двете страни да бъдат защитени една от друга и от нотариуса.

Затова твоето предложение за "гаранционната сметка" или "escrow account" или там каквото име има при което купувача дава парите на банката да ги даде след приключване на сделката на продавача ми се вижда решение гарантира сигурност и за двете страни.

При положение, че сделките с кредити така и така минават по тази процедура, не виждам защо тя да не се прилага за всички покупко продажби на НИ. Защо трябва някой да стои и да стиска НА докато съпруга/та ходи с някой до банката да прехвърля пари, пък после да звъни по телефона на нотариуса и т.н. Между другото практиката нотариуса да задържа вписването докато не се изпълнят някакви условия уговорени устно не ми се вижда нещо нормално. При посочения от мен начин няма никакви устни уговорки а всичко е написано черно на бяло
4овек,
Общата постановка е правилна ! Реч иде, обаче, за друго нещо.
Ти много добре знаеш, колко деликатна и чуплива материя са човешките отношения, хеле пък когато става дума за бизнес и интереси.
Така че не се измъквай ,ами кажи какво да се предвиди в договора :-)))))

Ти може да имаш безкрайно доверие в един човек и да стартираш с него нещо, дори без да сте подписали и къс хартия! Да, но може да дайде момент и въобще не искам да говоря за причини и вини, в който да не сте в състояние и дума да обелите без спазми в коремната област. :-)))) На тебе не ти ли се е случвало ?

И тогава, какво да правим !? Ами, не се сещам нищо по-добро освен да си чета договора и да гледам да го изпълнявам !
Нямам никакви илюзии, че в един договор могат да се предвидят всички житейски обстоятелства, не става, животът е винаги по-богат! Но съм твърдо убеден, че поне това, което подсказват опитът, знанията, провалите, че и човешкия ти капацитет, следва да се опише вътре !
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 14:46:55
Ами щото ми се струва излишна застраховка. Начев си мисли, че не искам да му дам съвет и се измъквам, ама аз наистина разчмитам на интуицията си дали срещу мен има мошеник или не. И ако някой ми изглежда съмнителен не искам да имам работа с него независимо от банкови гаранции и други подобни.
По безопасно е да носиш пари в джоба , но никой да не знае, отколкото да са ти в банката и престъпниците да знаятsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 15:13:58
Виж сега ти като строител си продавал много апартаменти и си натрупал опит. С други думи можеш да преценяш дали купувача срещу тебе е мошеник или не.

За мен покупката на апратамент сигурно ще се реализира веднъж в живота и аз нямам твоя опит за да знам този отсреща дали е мошеник или не. Ето затова аз решавам да се "застраховам".

Аз и друг път съм казвал. Есента на 2002 имаш готови документи за заем + уверение от строителя че свичко със строежа е наред. Имота си имаше заверена кота било. Данъчните оценки бяха готови. Уж всички други документи бяха наред и изведнъж като реших да се "застраховам" с една оценка на имота преди да подпиша предварителен договор за да бъда сигурен че банката ще ми отпусне колкото пари ми трябват изведнъж се оказа че някакви документи били стар образец, други ги нямало и общо взето заради моята "застраховка" цялата работа излезе на яве. Между другото този строеж още си стои така. Пък хората изглеждаха такива на който да им имаш доверие.

Затова вече на никого не вярвам. Като става въпрос за големи суми предпочитам да си плащам за да бъда сигурен
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 15:58:38
Ами Тинки наеми си консултант за сделката. Аз не мога да разбера що за малоумници са купувачите след като дават на брокерите за един апартамент толкова , колкото взима надзорната фирма за целия строеж.
Следващия път, когато решиш да купуваш "на зелено" не се занимавай с брокери , а наеми надзорна фирма. Ще проверят документацията доста по-професионално от банков чиновник, а за брокер да не говорим. Та това е като говорим за сигурност.
Щото в банките разбират и от теб по-малко то строителни книжа. На мен ми се наложи да ходя да се разправям в една банка щото искаха от клиенти документи, които не се изадват от общината. Отидох за да не си помислят клиентите, че ги лъжа, щото всички са подозритнелни и веднага решават, че щом идиота с вратовръзката им е казал, че трябва съответния документ - значи строителя лъжеsmiling smiley Щото щом банката е не е българска, значи не може да не са професионалисти.
Да не говорим, че при една сделка нотариуса заяви на представителя на банката "Имате късмет, че строителя е благосклонен, защото аз при така написан нотариален акт нямаше да сключа сделка".
А бе има служители в банки дето не знаят, че за обекти 4-категория няма А16 и разрешение за ползване ти им се доверяваш, че ще порверят документация.
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 16:08:33
Първо при тази сделка не са били ползвани брокери. И за да не вземе да каже някой - там ти е грешката да спомена че същата строителна фирма има и други обекти за които брокери са ме убеждавали че всичко им е наред пък и те си стоя така като паметници на модерното изкуство.

Ще те послушам за надзорната фирма само после да не кажеш че и това са пари хвърлени на вятъра и по-добре да ти ги дам на тебе.

Как да ти кажа - като се откажа от услугите на брокерите и спестя 3%, ще мога да мина на реална цена в НА - 2% за общината, за банката ще идат към 0.3% за гаранционна сметка или както му викат, е остават ми 0.7 за надзорната фирма - дали ще се навият за тези пари да "хвърлят едно око"
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 16:14:27
Няма да кажа, както и не съм казвал никога, че не трябва юристи да преглеждат договори, и че трябва да спестиш парите дето ги взима нотариуса за подготвяне на нотариалния акт.
Можеш да увеличиш до 1%, защото няма смисъл да плащаш за банкова гаранцияsmiling smiley
Просто ще превеждаш парите след като сте подписали при нотариус, избран от тебsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: ВЪРЗАНИ ЛИ СА НОТ. В МРЕЖА И БАНКОВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПУВАЧА!
27-01-2006 - 16:20:23
Щом казваш 1% така да бъде, но не смятам да си спестя онези 0.3%. Освен ако продавача не се съгласи да му преведа парите след като имота вече е вписан на мое име, а не след подписването при нотариуса.

Какво значи избран от мен нотариус. Ти може да познаваш 100 нотариуса - аз съм имал работа с нотариуси точно 0 пъти. Как да го избера??????
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход