Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Metodi za sigurnost

Публикувано от Katrin 
Joan
19-01-2006 - 13:06:30
Joan,

явно ти липсва Знаещ и дано вземе, че да се появи отново щото явно положението ти се влошава.

За наемите тук и там .

Както писахи открих поста аз продавам на ~ 900 EUR
в Лозенец.
Тримата брокери с които работех ме убеждаваха, че цената
е висока и реалната е ~ 850.
Като аргумент ми показаха , цените за подобни жилища в
Атина, и столици на новоприети страни. Разликата е + 15-20 %
т.е. тях цените са ~ 1100-1150 ЕUR.
Интересното са наемите щото жилищата които гледах се оферират с цени продава и цена наем на месец. Та за наемите под 300 EUR , аз не видях да се отдават.
Моята я давам на 180 ЕUR и като гледам подобните оферти в сайта това е нормалната наемна цена.
Т.е. за да ти е по- простичко пример :
Тук 50 кв.м. 45 000 Е, наем 180, 21 години възвращаемост
Там 50 кв.м 50-55 000 Е , наем 300, 14-15 години възвращаемост


Оставам на теб да прецениш ако е за инвестиция и отдаване под наем дали например живея в Прага дали бих си купил жилище тук или там.

Положението е кофти защото продажните цени са почти еднакви,
но при нас няма как да се вдигнат наемите защото сме бедни и
това в момента ни е максимума. Но реплика , че сме щели като влезем в ЕС
да стигнем бедните там, отговаря Симеончо , който както се знае е оптимист.
Та царчетоказва буквално "Ако не правим грешки след 20-25 години ,ще стигнем сегашното положение на новоприетите в ЕС държави".

Ясно е защо госпожата иска да се отърве от жилището си тук , нали ?

P.s. очаквам сега и брокерите да гракнат, че пиша че е разумно да ги подминаваме.
Еми те сами са се поставили в тази ситуация, но това е друга тема.
p_nachev
Re: Joan
19-01-2006 - 13:47:29
Сашо,
Правя договорката, че ти за мене си Сашо най-малкото, защото това име пише при постовети ти и това ми е достатъчно. Пък и нямам нищо против да си говориме, а колегата Знаещ по едно време взе, че много ми се обиди по незнайни причини и почна да си мълчи.
Свързвам нещата със Знаещ, защото и той много обичаше данни и сравнения с Атина. Ти имаш безусловно право на мнение, позволи ми аз да споделя моето.
В Атина, в един квартал, който би могъл условно да се съпостави с Лозенец - имотите не струват 1100 -1150 Е м2. Струват повече !

А що се отнася до Колежката Joan - дай и възможност да е убедена, че си Знаещ ! Те двамата май много се караха, но всичко приключи в момента, в който тя по някаква причина, дето вече съм я забравил, му изпрати снимката си. Ефекът беше поразителен! Знаещ явно остана без дъх и престана да се заяжда !
Само между нас да си остане - и аз намерих повод уж да се скараме с Колежката, ама мене не ме огря ! Ех ! И после станахме приятели (форумни).
Re: Към Joan или друг "наясно"
19-01-2006 - 14:00:11
Aма Тинки, едва ли така просто ще стане
Ако аз кажа "просто колко струва и колко наем може да се вземе за жилище" в например Zürich, и го сравним с жилище в Ботунец eye popping smiley .

Ще се опитам следобед да дам информация, която би помогнала нещата да се сведат що годе до един общ знаменател
Re: Joan
19-01-2006 - 14:02:21
Ами на мен не ми е ясно защо иска да продаде, пък и си мисля, че това си е абсолютно нейна работа.
А ти дето за 6% разлика решаваш, че цените са се сгромолясали - не ме убеждавай, че изобщо имаш някаква идея от продажби на имоти. Та 6% си е нормална отстъпка на продавача при преговори с реален купувач. Отстъпваш 6%, за сметка на нещо друго. Я пари в брой, я плащане преди подписване за да намалиш риска от това да го сгази кола докато ходи до банката да прави превод.
Ако намериш някъде в европейска столица,50кв.м. апартамент в най-скъпия район на града за 1000-1200 евро на кв.м. направо ми се обади - добра комисионна ще получишsmiling smiley
Ти наистина не си си подавал носа извън България.
Re: Joan
19-01-2006 - 14:52:40
Quote

Ако намериш някъде в европейска столица,50кв.м. апартамент в най-скъпия район на града за 1000-1200 евро на кв.м. направо ми се обади - добра комисионна ще получиш

Скопие, Тирана, Кишинев... все европейски столици

къде да си получа комисионната? :}
Re: Joan
19-01-2006 - 15:15:21
И аз видях още докато пишех, че съм пропуснал да напиша Западна европаsmiling smiley
Ама ще ми е интересно примерно в Кишинев колко ли струват жилищата в най-скъпия квартал. Може там баровците да са наложили някой поричен цензsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: Joan
19-01-2006 - 15:17:43
Явно румънците ни минаха отвсякъде - вече не даваме за пример Букурещ smiling smiley
Re: Joan
19-01-2006 - 15:24:22
А бе не знам. Различо се развиваме ние с румънците още от начало. Наскоро нашите са започнали бетонирането и на румънското черномориеsmiling smiley Та в това отношение ги водим доколкото знамsmiling smiley Освен това и по изсичане на гори за писти също ги водим убедително.
Ако се сравняваме по силови групировки ги водим отвсякъде. Зависи в даден момент това плюс ли ще е или минус.
За p_nachev - Без коментарp
19-01-2006 - 15:49:24
Както се вижда и от честотата на коментарите ми във форума влизам все по-рядко
щото освен 2-3 другите са някакви страшни дървени философи .
И всичко е губи време.

Joan - познали се ?

За nachev Оферта Атина център :

средна цена 1360ЕUR/кв.м ,лукс център
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Purpose : Sell Property code : 1-2014
place : GREECE , ATTICA , ATHENS CENTER , ATHENS , KIPSELI
APARTMENTS : 44 m2 Ground : 0 m2
price : 60.000 ? price / m2 : 0.0 ?
Bedrooms : 1 Bathrooms : 1
Floor : 0
Year of construction : 1963
Auxiliary Spaces : Wc
Heat - Air Condition: Central heating
Place View: Near square, Near public service, Near bus station, Near hospital
Other: Renew
---------------------------------------------------------------------
Click on the photo for enlargement
На този адрес ще намерите още :

[www.goutos.com]

До тук за Атина

Сега за столиците на новоприетите Прага, Будапеща и др.

Г-н Владимиров, шеф на BG сдружение НИ и шеф на фирма за НИ
в предаването бизнесът по BTV преди 3 седмици каза , че цените в столиците на въпросните страни са 1000 -1100 EUR, също потвърждават и линкове като горния
посочен от мен .

Да ви вадя ли и средните заплати и колко пъти са повече от нашите?


Има ли смисъл да говорим , че в Чехия ниска заплата е 400 Е, а тук средната е 200Е?

Според мен не.


За мен спор няма при разлики в доходите 2-3 пъти цените на НИ на практика са равни.
Ако за вас е логично ОК.

А дървените глави да си дрънкат , затова са дървени........











Дали това ще помогне confused smiley
19-01-2006 - 15:53:43
Няколко УСЛОВНОСТИ като начало

- В Швейцария може да се вземе „чуждо финансиране” 70 – до макс. 85% от пазарната стойност на обекта. Остатъка са собствени средства.
- Амортизациония срок в Швейцария е макс. 25 (обикновено 20) години и то само на II (втора) хипотека (ще обясня)
- Първа хипотека – в нормални условия - не се амортизира
- От 80-те % „чуждо финансиране” +/- 80% са I, а 20% II хипотека (Пример Стойност 1’000’000/макс. кредит 800’000/ I хипотека 650’000, II хипотека остатъка 150’000->тази част подлежи на амортизация)
- Лихвите могат да са (ха сега, де как се казва това на БГ....) ами единият вид (fest) се сключват за един определен период (3-10) години и не могат да се променят и развалят през този период, другите (variabel) се напасва периодично на базата на пазарното ниво на лихвите. (има разбира се и други модели, но са по-сложни за обяснение с две-три думи и по „екзотични”)
- Лихвите тук са в момента изключително ниски. (festhypothek = 2.4% до 3.2%>3 години, колкото по-дълга толкова "по-вискоки"; variabel около 3.5%)
festhypothek/4 години [www.comparis.ch]
variabel [www.mieterverband.ch]
- Лихвите за II хипотека са обикновено 0.5-1% по-вискоки от тези на I хипотека.
- Към разходи за лихва и амортизация се прилага 1% от стойноста на обекта за текущи разноски (ремонти, подмени на напр. ел. уреди и прочие)

Като пример (за смятане)
Luzern
(според обяви, не можах да намеря 1:1 идентични, но...)
41/2 Жилище 105 м2 наем CHF 1750/месец [www.comparis.ch]
41/2 Жилище 110 м5 цена CHF 870’000 [www.comparis.ch]
- това са жилища с 3 спални, хол, кухня обикновено отворена и часта която се ползв като дневна е 1/2 част
(съзнателно не взимам Цюрих, ако все пак държите, няма проблем, но ми се струва, че там цените са ненорамално изкривени. За около 100м2 поне 40-50% повече)

Това е разбира се е един много експресен курс и повърхностни данни. Защото ипотекирането на наемни обекти става при по-НЕизгодни условия. Или с други думи първото жилище е винаги „най-изгодно” финанцирано, ако може така да се каже. Като начало обаче смятам че е достатъчно. А и нали говорим за Българи които тук ще купят първи обект и доходно ще го дават под наем. Не забравйте все пак и да отчетете, че спечелените тук наеми, след обслужване на кредита, най-вероятно ще се харчат в БГ.


(нещо с линка при обявитв не става... излиза обаче формата в която могат да се подадат параметрите, ако подадете
mieten или kaufen
Wohnung
Luzern (или който и да било друг град)
4 до 4 1/2
100 до 110
ще излезат тези данни)



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2006-01-19 16:15 от Кремена Дойнова.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход