Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за или против комисионната на брокерите,ако не защо

Публикувано от turbozol 
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:01:38
avatar
v.i.s. Написал:

>
> Ами ако не ти трябват услугите - намери си сам
> продавача
>

Ето тук става ясно, каква ви е услугата - някой е намерил продавача през вас и трябва да си плати...
А когато тоя който ви е намерил е брокер не трябва да си плаща. Както споменах по-рано има само една логика - тъй като купувача е на зор, ще дава пари. От брокер не може да вземете, но купувача винаги трябва да си плаща заради това, че е прочел една пбява и позвънил на телефон.
Следвайки същата софистична логика, мога да кажа, че брокера трябва да плати комисиона на купувача, защото ако купувача не му се беше обадил, нямаше да има сделка и брокера нямаше да си получи комисионата от продавача. Ако не ще да плаща да си намери друг купувач....
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:02:44
Значи в крайна сметка каква излезе услугата - продажба на информация.

Е портали като имоти.нет ще сложат край на тази услуга.

Виж тука нещо интересно:
[www.imoti.net]

Обърни внимание на:
Quote

Не бива да виждате в другите агенции за недвижими имоти конкуренти, такива са продавачите и съответно купувачите, които търгуват без да използват услугите на агенции.

Явно някои хора вече почват да виждат заплаха в "продавачите и съответно купувачите, които търгуват без да използват услугите на агенции"
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:11:37
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Започвам да си мисля, че искаш да ме убедиш,
> че това е редно
>
> Не е редно някой да ти възложи нещо и после да не
> иска да си плати, както и не е редно да плаща за
> нещо което не е възлагал.
Виж, аз пари от човек, за когото не съм сключила сделка не съм взела. Така че, щом има сделка, аз съм работила и за двете страни - защото за едната е изгодно да продаде, а за другата - да купи. И аз съм човекът който ги е свързал и който е съчетал успешно интересите им. Край.
>
Цитат:самото осъществяване на продажбата е
> услугата на АНИ - да направи нещата така, че тази
> продажба да се случи.
>
> Тази услуга АНИ я осъществява за този, който я е
> наел - продавач казал и продавай или купувач -
> търси.
За пореден път - една сделка не може да се разглежда двуизмерно в случая.
>
Цитат:Не дължи комисионна за обаждането, така е.
> Но ако иска да го види, вече дължи
>
> Ти към продавача си поела ангажимент да му водиш
> клиенти. Това ти е задължение към него. Или може
> би ти му казваш - имаше интерес към имота ви ама
> не искаха да ми платят на мене комисиона и затова
> ги отрязах? Какво го интересуват продавача твоите
> отношения с купувачите. Той иска ако има интерес
> да му се покаже на клиента имота. Нали затова в
> крайна сметка продавача плаща.
Продавачът плаща, за да не си губи личното време - вече ти казах.
>
Цитат:Защото продавачът не плаща за моето време.
> Той ми плаща, за да не губи от своето.
>
> С това съждение направо ме разби. Продавачът ти
> плаща за да си губиш ти времето вместо той.
Струва ти се нередно ли? Ако си един продавач, защо не идеш сам да си продаваш апартамента? Може да напуснеш работа и да си седиш вкъщи в очакване на купувачи. И да си го рекламираш цветно и красиво в Софийски имоти срещу поисканата от тях ”скромна” сума...
>
Цитат:Ами тогава още в началото си харесваш един
> брокер и като ще му плащаш няма да жалиш времето
> му - в края на краищата ти си го заплатил!
>
> Нали ти казвам че имам специфични изисквания. От
> гледна точка на брокерите ако един човек не си
> купи имот за 2-3 месеца значи е турсист. Е аз не
> съм си поставил за цел да си купя имот за 2-3
> месеца. Мога и годинка две да почакам. Това обаче
> брокера не го устройва. Питай примерно Продавач. Е
> затова аз предпочитам да си търся сам.
Ами търси си сам, но когато получиш помощ не забравяй да се отплатиш smiling smiley И, между другото много съм съгласна с теб относно бързането и ”туристите”. Първо, много е грозно хората да ги наричаш туристи - че кой нормален човек ей тъй, щото няма какво да прави ще тръгне да гледа имоти??? Второ, докато не намеря това, което искам аз самата никога не бих си взела жилище. не го очаквам и от другите. Но ако нямам времето да ходя всеки ден по строежи и по огледи, определено бих си взела един брокер за постоянно. Е, лошото е, че това предполага смяната на поне няколко човека докато си намериш твоя smiling smiley
>
Цитат:в моите отношения с теб е набъркан и трети
> човек
>
> Аз с тебе отношения нямам. Ти имаш отношения
> (задължения) към продавача, към мене нямаш. Аз от
> теб нищо не искам.
Освен оглед, което мен ме задължава да ти кажа ако апартамента има някакви недостатъци, да ти кажа дали може да се свали цената или не, как вървят в околността и т.н. Задължаваш ме не ти, а работата ми - в противен случай аз губя клиенти. Защото мен ще ме знаят като черната овца.
>
Цитат:Ако на теб ти съкратят 50% от заплатата без
> да си го очаквал много ли ще си доволен?
>
> Ами напиши си тогава колко искаш в обявата и да не
> се разправяме повече.
Ами според мен пък няма нужда да се пише - всеки има глава на раменете, уста да попита и т.н. Няма да работя в стил ”от главата за краката”.
>
Цитат:Да погледнем на нещата така - имаме един
> собственик, наел АНИ /защото сам не може да се
> справи, както има случаи/ и един купувач. В
> отношенията между тримата кой точно извършва
> услугата ”продажба”? Собственикът има СТОКА, АНИ
> извършва услугата ПРОДАЖБА, а клиентът КУПУВА.
> Нали?
>
> Продава продавачът, купува - купувачът, АНИ
> съдейства на този който я е наел. Няма проблем и
> двете страни да наемат една и съща АНИ, въпроса е
> това да е техен избор.
Но ние имаме Собственик, а не Продавач /в нашия случай той сам не може да продаде имота си, както вече уточнихме/.
>
>
> Според мен много е голям страха на АНИ че видите
> ли хората ще вземат да се оправят сами. Ами
> вземете и разяснете на хората колко много работа
> вършите за тях и колко усилия и нерви им
> спестявате. Тогава те сами ще предложат да ви
> наемат, няма нужда да напрапвате услугата си.
>
>
Цитат:за мен няма разграничение в задълженията ми
> към продавач и купувач-частно лице
>
> Е как така няма? Ако е частни лице - няма, ако е
> колега - има? Последно, правиш ли разлика кое за
> кого вършиш?
Е, не, страшно е положението. За пореден път - ако аз имам купувач-частно лице е едно /той не знае през какво трябва да мине и аз трябва да му обясня и ако пожелае - да му помогна/, но ако работя с колега е друго /той знае какви са процедурите и може да се справи сам (съответно може да помогне на клиента си)/.
Ако работя с купувач-частно лице върша всичко необходимо за продавача, докато подсигурявам всичко необходимо и на купувача /нещата са свързани!/.


Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:21:31
v.i.s. Написал:
За пореден път - ако
> аз имам купувач-частно лице е едно /той не знае
> през какво трябва да мине и аз трябва да му обясня
> и ако пожелае - да му помогна/

Защо си мислите, че всички частни лица, които се опитват да купят, са малоумни?

Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:26:39
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Защо моя брокер да не може да се включи на по
> късен етап - след огледа.
>
> С какво работата на брокера
Цитат:който ти е
> отделил време, внимание и старание и е осъществил
> сделката
> се различава от това дали на огледа съм с моя
> брокер или сам?

С това че ако апартаментът има тежести например, а ти дойдеш сам на оглед и не ме попиташ за документ за тежести и аз не ти кажа, че има - ти го д*хаш впоследствие. А ако дойдеш с брокер той ще ме попита, защото това му е работата - да знае какво да пита и какво да изисква. И кое след кое следва.

Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:34:55
zlostyr Написал:
-------------------------------------------------------
> v.i.s. Написал:
>
> >
> > Ами ако не ти трябват услугите - намери си
> сам
> > продавача
> >
>
> Ето тук става ясно, каква ви е услугата - някой е
> намерил продавача през вас и трябва да си
> плати...
> А когато тоя който ви е намерил е брокер не трябва
> да си плаща. Както споменах по-рано има само една
> логика - тъй като купувача е на зор, ще дава пари.
> От брокер не може да вземете, но купувача винаги
> трябва да си плаща заради това, че е прочел една
> пбява и позвънил на телефон.
> Следвайки същата софистична логика, мога да кажа,
> че брокера трябва да плати комисиона на купувача,
> защото ако купувача не му се беше обадил, нямаше
> да има сделка и брокера нямаше да си получи
> комисионата от продавача. Ако не ще да плаща да си
> намери друг купувач....

Ако ти си брокер и търсиш като частно лице, но не искаш да плащаш така, както на теб хората ти плащат - спасявай се сам. Това имах пред вид.
Ако някой не може да оправи без мен, тогава ще ми плати и аз ще му помогна.
Ако не ще да плаща брокерът комисион на купувача ЩЕ си намери друг купувач. А и освен тази сделка брокерът има още 3 за месеца. Купувача с ограничен паричен ресурс колко жилища може да си позволи и колко от тях се предлагат от агенции? На всички ли ще иска комисион, че им осигурява работа? Много ме дразни тази селска логика от типа ”що да хвърля боклука в коша като има чистачка”. Та и ти така ”що да му плащам като аз му давам хляба”. Ми ако искаш иди в автосервиза и ги питай що не ти плащат като ти правят колата.
Вижте, не казвам, че е справедливо във всички аспекти, но ако вие се издържате от това, и вие друга песен ще запеете.


Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:39:24
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Значи в крайна сметка каква излезе услугата -
> продажба на информация.
>
> Е портали като имоти.нет ще сложат край на тази
> услуга.
>
Казах си мнението по въпроса. Кой го е страх и кой не - няма да гадая. По-добре да работим с факти, когато са на лице. Ето един факт - имоти.нет е хубав портал за имоти, но работа за АНИ колкото искаш. Най-малкото защото е по-евтино да платиш на АНИ отколкото на юрист.
И както искаш наричай услугата - важното е да се разделиш с изпълнителя й с добри чувства smiling smiley


Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:46:32
avatar
Ако не си разбрал, това за комисионата на купувача беше пример как с твоята абсурдна логика се стига до абсурдни резултати.

А иначе като отида в сервиза им казвам оправете ми колата за толкова пари. НАЕМАМ ГИ ЗА ДА Я ОПРАВЯТ! Ако за поправянето на колата купят части от някого не вярвам да му вземат комисиона за това, че са намерили на чия кола да ги сложат!

На теб продавача ти е казал - продай ми апартамента срещу еди каква си комисиона. ТОЙ ТЕ НАЕМА ДА МУ ПРОДАДЕШ АПАРТАМЕНТА! Прибирай си комисионата от него. А това че искаш да вземеш пари и от двете страни си е чисто нахалство и конфликт на интереси.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 17:58:47
zlostyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако не си разбрал, това за комисионата на купувача
> беше пример как с твоята абсурдна логика се стига
> до абсурдни резултати.
>
> А иначе като отида в сервиза им казвам оправете ми
> колата за толкова пари. НАЕМАМ ГИ ЗА ДА Я ОПРАВЯТ!
> Ако за поправянето на колата купят части от някого
> не вярвам да му вземат комисиона за това, че са
> намерили на чия кола да ги сложат!
>
> На теб продавача ти е казал - продай ми
> апартамента срещу еди каква си комисиона. ТОЙ ТЕ
> НАЕМА ДА МУ ПРОДАДЕШ АПАРТАМЕНТА! Прибирай си
> комисионата от него. А това че искаш да вземеш
> пари и от двете страни си е чисто нахалство и
> конфликт на интереси.

Би ли ми говорил в женски род, ако обичаш?

Примера го разбрах много добре, но се опитах и да ти покажа колко ти е абсуредн примера спрямо пазарната ситуация в момента. Ако не си разбрал това едва ли ще разбереш нещо, което ти казвам изобщо smiling smiley

Като отидеш в сервиза казваш ”оправи ми това на колата - колко ще ми струва?” И в цената, която ти казват и ти плащаш влиза не само труда, който полагат за теб, но и цената на частите, които купуват за теб. ако искаш можеш да спориш с тях и да им платиш само едно от двете smiling smiley А те ако искат може да не ти оправят колата. 5 минути след теб идва следващия клиент.
А кой и за какво ме наема вече разнищихме с Тинки - вземи да почетеш.


Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
26-09-2007 - 08:51:05
Quote

Ако си един продавач, защо не идеш сам да си продаваш апартамента? Може да напуснеш работа и да си седиш вкъщи в очакване на купувачи. И да си го рекламираш цветно и красиво в Софийски имоти срещу поисканата от тях ”скромна” сума...

Ами нали точно за това продавача ти плаща - ти да ги вършиш тези неща. Ама ти искаш два пъти да ти се плати - веднъж той да плати че не си губи времето, веднъж да ти се плати че ти си губиш времето. Ами нали първото плащане е точно за твоето време.

Quote

Ами според мен пък няма нужда да се пише - всеки има глава на раменете, уста да попита и т.н

[forum.imoti.net]
Те и тези работи всеки си ги знае ама защо ли са взели да ги пишат в закон?

Quote

Освен оглед, което мен ме задължава да ти кажа ако апартамента има някакви недостатъци, да ти кажа дали може да се свали цената или не, как вървят в околността и т.н. Задължаваш ме не ти, а работата ми - в противен случай аз губя клиенти. Защото мен ще ме знаят като черната овца.

Не си вменявай задължения. Ако аз те наема ще искам тези неща, ако не - няма да искам. Аз като купувач не мога да се доверя на твоята преценка за цената както брокер на продавача. Ти клиентите ги губиш защото ги "насилваш" да им правиш услуги.
Ето ти едно примерче - Отиваш да си купуваш гуми за колата. Бас държа, че на място исвършваш монтажа и баланса. Тази услуга включена ли е в цената на гумите - нем, задължителна ли е - не. Ама ти никога не си купуваш гуми от едно място и да ходиш на друго за монтаж и баланс, нали? Гледаш ли как без да караш клиентите задължително да плащат те сами те молят за услугата. И за тези клиенти твоята услуга е нещо което им облекчава живота. Докато в твоя случай - клиентите ти теглят една ...


Quote

Но ние имаме Собственик, а не Продавач
Ти не си продавач - ти нямам нищо. Ако беше продавач цялата сума по сделката трябваше на теб да я платя, не на собственика. Ти си посредник. И затова рекламирай услугата си, за да е ясно че я има.

Quote

той не знае през какво трябва да мине и аз трябва да му обясня и ако пожелае - да му помогна

Много точно го каза - "ако пожелае да му помогнеш" за което да си заплати. Ако реши сам да си блъска главата - негова си работа.
Знаеш ли може би АНИ трябва да съсредоточат вниманието си върху това да обяснят на хората колко сложна е работата им, защото реално отвън се вижда само - ами заведе ме на оглед, направи една справка, разпечата едно листче на принтера и една купка пари поиска. Когато разясниш на хората, че това е една малка част от работата ти те ще разберат че това да си носиш хладилника на гръб до вкъщи не е лесна работа.

Quote

Така че, щом има сделка, аз съм работила и за двете страни

И как стигна до този извод? Ако другата страна си има свой броекр ти пак ли и за двете страни ще си работила. Пак ти повтарям - раздели си задълженията към страните. Кое за кого го правиш.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход