Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за или против комисионната на брокерите,ако не защо

Публикувано от turbozol 
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 15:29:35
Quote

не знаеш каква е услугата на една АНИ, проблемът си е лично твой

Къде точно в обявата "Продавам ...." има реклама на услугата на АНИ?
Казах ти нямам нищо напротив отдолу да напишеш два реда, че продажбата върви комплект с услугата. В магазина виждаш цена - 6 лева за кило - плащаш колкото виждаш. На казата не ти казват - плащай и за нещо друго нали? Защо не си добавиш комисионата която ще искаш от купувача към цената и да обявиш крайна цена?

Quote

можеш да попиташ
За какво да питам. Ако имаше едно изречение отдолу на офертата - при продажба се дължи комисиона - да се обадя да питам колко е. Ама в обявата "Продавам ...." нищо не се споменава за допълнителна услуга.

Quote

И ако в случай, че офертата не е моя, то ти ми дължиш комисионна /сам се съгласи с това/ защо тогава не ми дължиш такава ако офертата е моя, при положение, че работата, която аз върша за теб е една и съща?

В случай ,че офертата не е твоя значи аз съм дошал при теб и съм казал - търси ми имот. Това е възлагане на поръчка. Аз съм си избрал теб и съм ти възложил да свършиш нещо. Това нещо включва - намиране на имот и посредничество за закупуването му. Забележи, че в горния случай няма значение дали офертата е твоя или не. Аз съм ти казал "търси" - ако искаш си търси в твоите оферти ако искаш в тези на колегите ти. Когато аз ти се обадя и ти кажа "искам да видя точно това" тогава ти нямаш ангажименти нито да ми търсиш нещо, нито да ми посредничиш при сделката. Естествено ако аз те харесам мога да те наема, но това не трябва да е "задължително"

Ето примерче: Обажда се купувач на агенция и казва - искам да видя точно определен имот - за него не дължи комисиона в случай че не иска никакви допълнителни услуги. Ако обаче от агенцията му кажат искате ли като идем на оглед да видите и още един имот - е за втория имот предложен от АНИ ако купувача реши да го купи дължи комисиона.

Quote

Нали тези сайтове в нета, които ще улеснят контакта на двете страни без посредници, отново ще са на същите хора, които сега си имат АНИ

Ами примерно имоти.нет не е на АНИ. Това което аз казвам е че продавач и купувач ще се намират сами. След което всеки ще иде в своята си АНИ и ще ползва нейните услуги. Купувачът няма да е "задължен" да ползва услугите на АНИ на продавача. Вече няма да може да се "продава информация" - плащай сощо аз знам къде се намира това което ти търсиш.

Quote

Едно е да ми се обадиш ти като частно лице, друго е да ми се обади брокерът ти

Айде обясни каква е разликата. В случая аз пестя времето на моя брокер и не го разкарвам по огледи. Приеми просто, че съм много придирчив и много трудно харесвам . Кажи каква е разликата в работата която ти вършиш в зависимост от това дали на огледа съм само аз или влача и брокера си. Пак казвам не съм толкова луд че да тръгна да се оправям сам, но не искам да бъда притискан с кого да работя.

Quote

Защото ако няма да работиш с мен като АНИ, аз би трябвало да знам предварително, че няма да имам комисионна от теб

Ако ти искаш при всички случай да вземеш комисиона от мен си я добави в цената или пиши отдолу в обявата - дължи се толкова и толкова на АНИ при сделката.

Quote

обади му се утре или в понеделник и пак го питай

Тука съм съгласен - ако купувача иска нещо повече (каквото и да е то) от това да види имота и да се срещне с продавача - ти трябва да му кажеш, че това се заплаща и да му кажеш на каква цена би свършил услугата.

Quote

В обявата ”Продава ...” има услуга и това е именно продажбата

Ти какво точно продаваш? Ако имаш нещо може да го продаваш. Имота твой ли е, че го продаваш? Твоята услуга е посредничество и не е упоментата в обявата.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 15:33:16
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Истината е проста - като ти свършат работа
> си плащаш.
>
> Когато си ВЪЗЛОЖИЛ работа си плащаш. Има голяма
> разлика. Аз мога довечера да дойда с една група
> механици да ти ремонтирам колата - ти трябва ли да
> плащаш за това? Отговор - НЕ - ти не си поръчвал
> ремонта.


OK, сега ще се поправя - като ти възложат работа и я свършиш, значи трябва да ти платят. Тогава ти ми кажи какво не му е наред на това:

Ако купувач не иска съдействие какво става - няма сделка. Като няма сделка аз комисионна не искам. Но ако сделката се случи, благодарение на моите усилия и способности, да, тогава си искам парите. Ако клиент ми каже ”обади му се утре или в понеделник и пак го питай” /да речем, визира продавача, защото не са се споразумяли за цена и сделката виси/, е това не е казано в прав текст ”Аз ти възлагам.....”, но това означава. И за двамата.

Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 15:45:33
Купувачът не е задължително да иска точно твоето съдействие. Ти си съдействай на продавача, който те е наел. От теб не се иска да правиш нищо за да помагаш на купувача. От теб се иска само да правиш всичко по силите си за да помагаш на продавача - час от задълженията ти към него са да му водиш клиенти.

Ако купувачът ти се обади и ти каже - предлагам такава и такава цена - твое задължение към продавача е да уведомиш за това. Само толкова.

Ако купувача ти каже - проучи имота - е тогава вече можеш да му искаш комисиона. Ако ти каже - уреди ми кредит - искай му комисиона.

П.С. Опитай се да разграничиш задълженията при една сделка на такива към купувача и такива към продавача.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-09-25 15:47 от Тинки Уинки.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:08:52
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Къде точно в обявата "Продавам ...." има реклама
> на услугата на АНИ?
> Казах ти нямам нищо напротив отдолу да напишеш два
> реда, че продажбата върви комплект с услугата. В
> магазина виждаш цена - 6 лева за кило - плащаш
> колкото виждаш. На казата не ти казват - плащай и
> за нещо друго нали? Защо не си добавиш комисионата
> която ще искаш от купувача към цената и да обявиш
> крайна цена?
Ами самото осъществяване на продажбата е услугата на АНИ - да направи нещата така, че тази продажба да се случи. Може да мислиш като четеш все пак. smiling smiley Ще се съгласиш ли, че продажбата не е стока, а услуга?
>
Цитат:можеш да попиташ
> За какво да питам. Ако имаше едно изречение отдолу
> на офертата - при продажба се дължи комисиона - да
> се обадя да питам колко е. Ама в обявата "Продавам
> ...." нищо не се споменава за допълнителна
> услуга.
Ами не знам за каква обява говорим - реална или не, но аз моя такава нямам. И въпреки че аз съм коректна, към мен доста често се отнасят некоректно. Защо? Защото хората като искат да спестят, пестят на чужд гръб. Започвам да си мисля, че искаш да ме убедиш, че това е редно. Защото от тезата ти за възложена и невъзложена работа така излиза. Нали знаеш, че понякога като помолиш някого да ти свърши нещо всъщност му стоварваш много повече главоболия отколкото си си представял?
>
Цитат:И ако в случай, че офертата не е моя, то ти
> ми дължиш комисионна /сам се съгласи с това/ защо
> тогава не ми дължиш такава ако офертата е моя, при
> положение, че работата, която аз върша за теб е
> една и съща?
>
> В случай ,че офертата не е твоя значи аз съм дошал
> при теб и съм казал - търси ми имот. Това е
> възлагане на поръчка. Аз съм си избрал теб и съм
> ти възложил да свършиш нещо. Това нещо включва -
> намиране на имот и посредничество за закупуването
> му. Забележи, че в горния случай няма значение
> дали офертата е твоя или не. Аз съм ти казал
> "търси" - ако искаш си търси в твоите оферти ако
> искаш в тези на колегите ти. Когато аз ти се обадя
> и ти кажа "искам да видя точно това" тогава ти
> нямаш ангажименти нито да ми търсиш нещо, нито да
> ми посредничиш при сделката. Естествено ако аз те
> харесам мога да те наема, но това не трябва да е
> "задължително"
>
> Ето примерче: Обажда се купувач на агенция и казва
> - искам да видя точно определен имот - за него не
> дължи комисиона в случай че не иска никакви
> допълнителни услуги. Ако обаче от агенцията му
> кажат искате ли като идем на оглед да видите и още
> един имот - е за втория имот предложен от АНИ ако
> купувача реши да го купи дължи комисиона.
Не дължи комисионна за обаждането, така е. Но ако иска да го види, вече дължи. Защото без мен няма как да го направи. Или може да потърси собственика сам и да го убеди колко е сериозен. И това не е монопол - той плаща за моето време, както вече казах. А дали времето ми е двойно заплатено - не е. Защото продавачът не плаща за моето време. Той ми плаща, за да не губи от своето.
>
Цитат:Нали тези сайтове в нета, които ще улеснят
> контакта на двете страни без посредници, отново ще
> са на същите хора, които сега си имат АНИ
>
> Ами примерно имоти.нет не е на АНИ. Това което аз
> казвам е че продавач и купувач ще се намират сами.
> След което всеки ще иде в своята си АНИ и ще
> ползва нейните услуги. Купувачът няма да е
> "задължен" да ползва услугите на АНИ на продавача.
> Вече няма да може да се "продава информация" -
> плащай сощо аз знам къде се намира това което ти
> търсиш.
Ами не съм съгласна, съжалявам. Бъркаш времевия момент, който е много важен. Не съм казала, че сега сайтовете са на АНИ. Казах, че някой ден може и да са - ако се стигне до момента, в който купувач и продавач ще се намират сами чрез интернет. Представи си, че тогава няма да има АНИ /защото за такава услуга може да си наемеш и юрист/, а ще има ”собственици на портали за имоти” /примерно название/.
>
Цитат:Едно е да ми се обадиш ти като частно лице,
> друго е да ми се обади брокерът ти
>
> Айде обясни каква е разликата. В случая аз пестя
> времето на моя брокер и не го разкарвам по огледи.
> Приеми просто, че съм много придирчив и много
> трудно харесвам . Кажи каква е разликата в
> работата която ти вършиш в зависимост от това дали
> на огледа съм само аз или влача и брокера си. Пак
> казвам не съм толкова луд че да тръгна да се
> оправям сам, но не искам да бъда притискан с кого
> да работя.
Ами тогава още в началото си харесваш един брокер и като ще му плащаш няма да жалиш времето му - в края на краищата ти си го заплатил! Като си харесваш някой брокер, работи си с него. Разглеждай си оферти, казвай му за кои искаш оглед и той ще ми звънне, ако има някоя моя и ще го видиш. Но аз трябва да знам, че имаш брокер, за да знам най-малкото какво да очаквам като затруднение при работата /от твоя или от негова страна/. Да не говорим, че е някак си тъпо изведнъж да се окаже, че в моите отношения с теб е набъркан и трети човек.
>
Цитат:Защото ако няма да работиш с мен като АНИ,
> аз би трябвало да знам предварително, че няма да
> имам комисионна от теб
>
> Ако ти искаш при всички случай да вземеш комисиона
> от мен си я добави в цената или пиши отдолу в
> обявата - дължи се толкова и толкова на АНИ при
> сделката.
Не, не искам при всички случаи комисионна. Както казах, искам да знам какво да очаквам, включително и като печалба за себе си. Не че ако е наполовина няма да направим сделката - просто е редно всичко да е ясно. Ако на теб ти съкратят 50% от заплатата без да си го очаквал много ли ще си доволен?
>
Цитат:обади му се утре или в понеделник и пак го
> питай
>
> Тука съм съгласен - ако купувача иска нещо повече
> (каквото и да е то) от това да види имота и да се
> срещне с продавача - ти трябва да му кажеш, че
> това се заплаща и да му кажеш на каква цена би
> свършил услугата.
Радвам се, че постигаме съгласие. Целта ми не е да споря, а да изложа гледната точка на обратната страна. Не казвам, че и в нашата работа няма грешки smiling smiley
>
Цитат:В обявата ”Продава ...” има услуга и това е
> именно продажбата
>
> Ти какво точно продаваш? Ако имаш нещо може да го
> продаваш. Имота твой ли е, че го продаваш? Твоята
> услуга е посредничество и не е упоментата в
> обявата.
Да погледнем на нещата така - имаме един собственик, наел АНИ /защото сам не може да се справи, както има случаи/ и един купувач. В отношенията между тримата кой точно извършва услугата ”продажба”? Собственикът има СТОКА, АНИ извършва услугата ПРОДАЖБА, а клиентът КУПУВА. Нали?


П.П. Е, аз това се опитвам да обясня - за мен няма разграничение в задълженията ми към продавач и купувач-частно лице. Защото без да помогна на единия не мога да помогна на другия. Хората, които не се интересуват от втората страна и не се съобразяват и с нейните интереси по-често губят сделки.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-09-25 16:11 от v.i.s..
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:15:19
avatar
Не виждам какво продължаваме да го дъвчем тоя въпрос. Логически погледнато работата е съвсем проста. Брокера на продаващата страна е нает от продаващата страна, така че да си търси комисионата от нея. За това, че е пуснал обява в Позвънете или имтои.нет на която аз съм се обадил не виждам защо трябва да му плащам комисиона. НЕ СЪМ ГО НАЕМАЛ, не му искам услугите, защото като не го знам(най-вероятно) какъв е със сигурност ще проверя нещата с адвокат или друг брокер, когото познавам(НЕГО СЪМ НАЕЛ, НА НЕГО ЩЕ ПЛАТЯ). Вече питах веднъж и не видях отговор - ако съм си наел брокер и той се обади на обявата и тогава ли ще платя комисиона на продаващия брокер? Малко смешно ще стане...

Цялата работа с тия комисиони е заради търсенето. В момента то е силно (все още по-високо от предлагането) и затова всеки гледа да вземе колкото може повече от купувача. Ако един ден предлагането стане повече от търсенето тогава ще видите как комисионите ще се търсят основно от продавачите...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-09-25 16:18 от zlostyr.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:24:35
zlostyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Не виждам какво продължаваме да го дъвчем тоя
> въпрос. Логически погледнато работата е съвсем
> проста. Брокера на продаващата страна е нает от
> продаващата страна, така че да си търси
> комисионата от нея. За това, че е пуснал обява в
> Позвънете или имтои.нет на която аз съм се обадил
> не виждам защо трябва да му плащам комисиона. НЕ
> СЪМ ГО НАЕМАЛ, не му искам услугите, защото като
> не го знам(най-вероятно) какъв е със сигурност ще
> проверя нещата с адвокат или друг брокер, когото
> познавам(НЕГО СЪМ НАЕЛ, НА НЕГО ЩЕ ПЛАТЯ). Вече
> питах веднъж и не видях отговор - ако съм си наел
> брокер и той се обади на обявата и тогава ли ще
> платя комисиона на продаващия брокер? Малко смешно
> ще стане...
>
> Цялата работа с тия комисиони е заради търсенето.
> В момента то е силно (все още по-високо от
> предлагането) и затова всеки гледа да вземе
> колкото може повече от купувача. Ако един ден
> предлагането стане повече от търсенето тогава ще
> видите как комисионите ще се търсят основно от
> продавачите...

Ми щом не са ти отговорили, нека да ти кажа - ако си имаш свой брокер, си плащаш комисион на него. И на никой друг.
Ако си нямаш твой брокер - ходиш на оглед и или ти харесва, или не. Ако ти харесва и искаш сделка - редно е да платиш на брокера, който ти е отделил време, внимание и старание и е осъществил сделката. Мисля, че няма нищо нередно.
Относно търсенето и предлагането, звучи логично и наистина ще е много интересно какво ще се случи.


Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:42:51
avatar
Абе стига глупости, какво време, внимание и старание, не прочете ли какво съм написал с главни букви - НЕ СЪМ ГО НАЕМАЛ! За осъществяване сделката ще си наема който искам. Ами ако аз самият съм брокер и купувам апартамент - трябват ли ми услугите на някой? Времето, вниманието и старанието, което е положил да му го плати продавача, защото той го е наел да осъществи сделката.
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:47:08
Quote

Започвам да си мисля, че искаш да ме убедиш, че това е редно

Не е редно някой да ти възложи нещо и после да не иска да си плати, както и не е редно да плаща за нещо което не е възлагал.

Quote

самото осъществяване на продажбата е услугата на АНИ - да направи нещата така, че тази продажба да се случи.

Тази услуга АНИ я осъществява за този, който я е наел - продавач казал и продавай или купувач - търси.

Quote

Не дължи комисионна за обаждането, така е. Но ако иска да го види, вече дължи

Ти към продавача си поела ангажимент да му водиш клиенти. Това ти е задължение към него. Или може би ти му казваш - имаше интерес към имота ви ама не искаха да ми платят на мене комисиона и затова ги отрязах? Какво го интересуват продавача твоите отношения с купувачите. Той иска ако има интерес да му се покаже на клиента имота. Нали затова в крайна сметка продавача плаща.

Quote

Защото продавачът не плаща за моето време. Той ми плаща, за да не губи от своето.

С това съждение направо ме разби. Продавачът ти плаща за да си губиш ти времето вместо той.

Quote

Ами тогава още в началото си харесваш един брокер и като ще му плащаш няма да жалиш времето му - в края на краищата ти си го заплатил!

Нали ти казвам че имам специфични изисквания. От гледна точка на брокерите ако един човек не си купи имот за 2-3 месеца значи е турсист. Е аз не съм си поставил за цел да си купя имот за 2-3 месеца. Мога и годинка две да почакам. Това обаче брокера не го устройва. Питай примерно Продавач. Е затова аз предпочитам да си търся сам.

Quote

в моите отношения с теб е набъркан и трети човек

Аз с тебе отношения нямам. Ти имаш отношения (задължения) към продавача, към мене нямаш. Аз от теб нищо не искам.

Quote

Ако на теб ти съкратят 50% от заплатата без да си го очаквал много ли ще си доволен?

Ами напиши си тогава колко искаш в обявата и да не се разправяме повече.

Quote

Да погледнем на нещата така - имаме един собственик, наел АНИ /защото сам не може да се справи, както има случаи/ и един купувач. В отношенията между тримата кой точно извършва услугата ”продажба”? Собственикът има СТОКА, АНИ извършва услугата ПРОДАЖБА, а клиентът КУПУВА. Нали?

Продава продавачът, купува - купувачът, АНИ съдейства на този който я е наел. Няма проблем и двете страни да наемат една и съща АНИ, въпроса е това да е техен избор.


Според мен много е голям страха на АНИ че видите ли хората ще вземат да се оправят сами. Ами вземете и разяснете на хората колко много работа вършите за тях и колко усилия и нерви им спестявате. Тогава те сами ще предложат да ви наемат, няма нужда да напрапвате услугата си.


Quote

за мен няма разграничение в задълженията ми към продавач и купувач-частно лице

Е как така няма? Ако е частни лице - няма, ако е колега - има? Последно, правиш ли разлика кое за кого вършиш?
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:51:34
zlostyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Абе стига глупости, какво време, внимание и
> старание, не прочете ли какво съм написал с главни
> букви - НЕ СЪМ ГО НАЕМАЛ! За осъществяване
> сделката ще си наема който искам. Ами ако аз
> самият съм брокер и купувам апартамент - трябват
> ли ми услугите на някой? Времето, вниманието и
> старанието, което е положил да му го плати
> продавача, защото той го е наел да осъществи
> сделката.


Ами ако не ти трябват услугите - намери си сам продавача winking smiley
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
25-09-2007 - 16:58:39
Защо моя брокер да не може да се включи на по късен етап - след огледа.

С какво работата на брокера
Quote

който ти е отделил време, внимание и старание и е осъществил сделката
се различава от това дали на огледа съм с моя брокер или сам?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход