Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

може ли тези собственици на имоти които не са доволни от услугите на агенция да обяснят защо?Само комисионната ли им пречИ

Публикувано от barubo 
Браво,браво,дано наистина темата е пусната с някакъв смисъл и за обратна връзка
Винаги,във всичко на първо място идват парите,в случая комисионните.Ако на човек не му се дават пари, то няма да ползва услугите на АНИ.Изборът си е негов.
Второто е сигурност.Липсва наистина доказателство за качество и прозрачност около правната част на покупко-продажбата.
Реши ли един човек да бъде честен и да си върши работата съвестно,то няма да пита защо няма клиенти,а щеше да бъде на среща с такъв и да прави пари. За компетентните и надеждни винаги ще има работа, докато в същото време ще има и други аматьори, които дразнят още по начина на писане на обява. Балансът го изисква да има и от двата типа. НО бъде ли един човек наистина с нагласата да помогне на клиента си,а не да му вземе парите,той 100% печели. А това се разбира за секунди- само се заслушваш в думите на другия и ако второто изречение след "Добър ден!" съдържа комисионна,значи приоритетите на този човек не съвпадат с мойте и му пожелавам успех!


ps Написал:
-------------------------------------------------------

> > Клиентът в САЩ & ЕС получава:
> > 1.
> Обслужване от лицензиран брокер. Лиценза гарантира
> че брокера има необходимия ценз за да посредничи
> при продажбата.

Тук такъв тип лицензии няма.Има други документи,удостоверяващи,че лицето е брокер.И той също е изкарал курсове,каквито са минали в САЩ и ЕС.

> > 2.
> Гаранция, че брокера защитава неговите интереси.
> Нелоялните брокери рискуват да останат без
> лиценз.
А тук-без комисион,или със счупена глава.В България трепят и за 10 лева...........
> > 3.
> Това което търси Никой не му губи времето с
> огледи на "почти" отговарящ на условията му имот.

Да,там го оставят сам да си обикаля.Интересно,защо статистиката сочи,че в България един имот се продава средно за два месеца,докато в САЩ за 8-12 месеца?Дали защото купуват първия който огледат?
> >
> > Клиентът в България получава:
> > 1.
> Обслужване от брокер за който не знае на практика
> нищо - вижда го за първи път, и се предполага че
> трябва да му има пълно доверие ? Тук няма лиценз,
> който да гарантира че брокера е читав.

Ти в САЩ първо завързваш приятелски отношения,ходите си на гости с брокера и ако ти допадне,тогава ли те праща да огледаш имота?

> > 2.
> Брокер, защитаваш единствено собсвения си интерес,
> а не инетерса на клиента. Интереса на брокера е
> ясен - да се стигне до сделка, на всяка цена. Дори
> и ако се наложи да се скрият някои подробности за
> имота, за да се "улесни" стигането до сделката.
> Това определено се разминава с инетереса на
> клиента

Вече ти писах по-горе за това,което грози брокера тук.А да ти е минавало през ум,че след като жилищата масово не се застраховат,няма как брокерът да знае за скрити дефекти? Но ако ти си поне средноинтелигентен купувач,ще попиташ дали АНИ предлага консултация със специалист.
> > 3.
> Оферти, "филтрирани"от брокера съобразно интереса
> на брокера Прост пример - с цел да си гарантира
> по голяма печалба, брокера е склонен да "филтрира"
> клиентите, идващи при него довели си собствен
> брокер

Клиентите,довели си собствен брокер,НЕ СА клиенти на брокера на продавача.Защо мислиш,че е негово задължение да ги обгрижва?

> > Твой ред е!
>
>
>


winking smiley
барубо Написал:
-------------------------------------------------------
> До ДЕда знам-Това ,че можеш да го продадеш на по
> добра цена е химера.АНИ,СЪЩО НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРОДАДЕ
> ЗА ПОВЕЧЕ ОТКОЛКОТО СТРУВА -ДЕЙСТВАТ ЗАКОНИТЕ ЗА
> ТЪРСЕНЕТО И ПРЕДЛАГАНЕТО. ОСВЕН ТОВА АДВОКАТ НЯМА
> ДА ТИ ПРОДАВА И ТЪРСИ ИМОТ.БРОКЕРА Е ЛИЦЕТО КОЕТО
> ФИЗИЧЕСКИ СЕ ЗАНИМАВА СЪС СДЕЛКАТ/ИМАМ ПРЕДВИД
> ДЕЙСТВИЯТА ПО НЕЯ/.ПАРИ НА АНИ СЕ ПЛАЩАТ КОГАТО ТЯ
> СРЕЩНЕ ИНТЕРЕСИТЕ НА КЛИЕНТИТЕ.ТОЕСТ ПЛАЩАШ ЗА
> СПЕСТЯВАНЕ НА ВРЕМЕ.ако ти имаш време да се
> занимаваш със всичко по една сделка как си
> сигурен,че не си се
> извозил -едва ли си продал 300 имота,които да са
> твои.Запознай се тарифите на адвокатските
> услуги-минималната е 35лв.на час,ако един адвокат
> ти обслужва цялата сделка по продажбата-колко ще
> платиш?ако става въпрос да ти погледне документите
> за 15 мин.то дали това е достатъчно -макар и
> безплатно.За глупави мнения във форума не
> коментирам-всеки е прав за себе си!Но накрая пак
> опираме до основния проблем комисионна.-честно
> казано очаквах по смислен отговор,или по
> изчерпателен-интересуват ме другите причини ако
> имаш време визирай тях за да могат те да бъдат
> отстранени, ако разбира се са основателни.




Барубо,
Имота си мога да продам по изгодно сам защото цената му за крайния клиент не е с 5-6% по висока поради комисиона на агенции!Пример:имот за които аз искам 100 000 продаден чрез агенция е 105 000 или 106 000 за клиента.Аз мога да го предлия за 101 000 и ще съм пак с 5000 под цената на агенцията.Ти лично от кой ще предпочетеш да купиш?От мен за 101 000 или от агенция за 106 000?
Адвоката си наемам не да търси и предлага имоти а да оправя документалната част!!!
Ползването на агенция не ти спестява време!Точно обратното е!!!Пример:Продавам имот чрез агенция-обаждам се на агенцията,уговарям си среща в удобно за двамата време(което не е много лесно),брокера идва да огледа имота ,да го опише и да го снима,запознава се с документите,дава ми да прегледам договор и да го подпиша (евентуално),обсъждаме цена,защо продавам имота,какви изисквания имам аз лично и тн.После пуска реклама в интернет и вестниците.При поява на евентуални клиенти брокера уговаря оглед(Трябва да срещне 3 или 4 човека в удобно за тях време-не е толкова лесно).После провеждане на огледа,на които и аз присъствам и отговарям на въпросите на купувача! и тн да не продължавам
При втория случаи когато си продавам имота сам просто си пускам обяви в интернет и вестниците и лично си уговарям и провеждам огледите.По лесно е да си уговоря среща с купувача отколкото и с още един или двама брокери.Това мога да го направя и през веекенда или вечер след работа ,когато брокерите не работят!
До тук не виждам как брокера ми е спестил някакво време!!!
И да продължа по нататък пак е същото!
ЗА адвокатските услуги дето са 35 лв на час няма какво да кажа.Ама колко са брокерските на час???Хайде да помислим малко!
Да приемем че един брокер продава средно 100 имота(гледам че има и такива дето продават 300-400).Примерно имот се продава за 5 месеца.Та колко работи за мен един брокер дето работи за още 99 човека едновремено???Ако работи за всички по равно да видим какво се получава?!?Работен ден 8 часа по 20 дни месечно 160 часа по 5 месеца 800 часа.Това като го разделим на 100(толкова са имотите дето продава) получаваме 8.Та значи брокера работи за мен 8 часа!!!! Пак условно приемам че комисиона му е 1500 еуро или 3000 лева.3000 като разделим на 8 е 375 .Та брокера работи за 375 лева на час!!!Хайде нека да съм сгрешил 2-3 пъти.Май пак е доста далеч от адвоката!!!
Да не споменавам че адвокатите са заинтересовани да ти свършат работата и ако открият нещо нередно ще ти го кажат.Брокерите са заинтересовани да има сделка а не да гледат някой да не те излайе!!За образование и квалификация вообще да не споменавам.А за отговорност от страна на брокер-друг път!!!

Други причини ще намериш навсякъде във форума и те са както казах поне още 100.
Та това е моето лично мнение и не ангажирам никoй с него!!!
Ако искаш опитай да ми дадеш поне една причина (логически обоснована) поради която да си продам имота чрез теб!Какво предимство ще ми даде това?От няколко месеца чета форума и досега не съм намерил такава!
smiling smiley
ps Написал:
------------------------------------------------------

>
> А за неточностите - пак не разбрах, според вас има
> или няма ? Ако все пак ги намерите - моля,
> посочете ги, ще Ви отговоря.
>
В предишния пост споменах,че няма точности.Дано този път да сте разбрали за какво намеквам.А да ми отговаряте Вие-не ми се струва.Това е една дълга тема,която не може да се изчерпи само с извадка от даден текст.Пак Ви повтарям,няма как да знаете, как е формирана цената на дадена услуга или продукт.Първо,защото това е един сложен процес/и не е разбираем от всеки/и второ,защото никоя уважаваща себе си компания,фирма или каквото да е там ,не обича да се разголва.Има си органи,които одобряват, или не, крайната цена или % и това вече ,става достояние на потребителя. Понякога има взаимстване от чуждите практики,разбира се ,съобразено с условията на пазара в нашата страна.С две думи,много са факторите,които влияят върху формирането на отделните цени.Да не забравяме,също така ,че в един свободен пазар,винаги има отклонения нагоре или надолу.

ps Написал:
----------------------------------------------------
>
> Сигурност, че брокера който работи за него не е
> поредния сульо с основно образование, решил да
> изкара лесни пари от два телефонни разговора
> Клиента в САЩ е сигурен, че боркера който е наел
> има определено образование и ценз за да върши тази
> работа.
> Не е малко, нали ? Точно това го няма тук.

Тук ти е другата грешка.Разглеждаш САЩ,като едно неразривно цяло.То, и е такова,и не е.Всеки щат си има свое собствено законодателство,таксите са им различни,% на брокерските им услуги и какво ли още не.Общото,обаче е това,че там всеки "сульо",и то дори, с основно образование, МОЖЕ да" изкара лесни пари от два телефона",НО,ако преди това е положил изпит и е получил лиценз.Тук вече си прав.Това е и нещото,което може би ще сложи някакъв ред и при нас ,ако се въведе.
Но, явно на някои от по-горните етажи,няма да им е угодно.Въпреки,че един лиценз не е гаранция за това,че си добър брокер.А такова понятие"пълно доверие"в днешно време няма.Нито при тях,нито при нас.И не се лъжете,че и при тях няма издънки.Там,също така,никой не си мърда пръста ,ако преди това, не е подписал посреднически договор.И когато търсим кривините в едната страна,нека я потърсим и в другата.Що се отнася до гонене на собствения интерес,мисля,че най-малко в американците може да се съмнявате.Та това им е стил на живот.

:cry:
До де да знам-ВСИЧКО ОПИРА ДО ТОВА ,ЧЕ НЕИСКАШ ДА ПЛАЩАШ КОМИСИОННА ,А ДА ПОЛУЧИШ УСЛУГА .СЛЕД КАТО ПРОДАВАШ ЗА 100000 ОТ ТЕЗИ СТО-ЩЕ ПЛАТИШ КОМИСИОННА,А НЕ ДА СЕ ТОВАРИ ЦЕНАТА ИЗЛИШНО.АКО ПОДПИШЕШ ДОГОВОР С АНИ И И ПЛАТИШ ЩЕ СТАНЕ ПО БЪРЗО И ЛЕСНО,НО АКО ДЪРЖИШ ДА ВЗЕМЕШ "ЧИСТО"-МАКСИМАЛНАТА ЦЕНА-ПРАВ СИ ,ЧЕ СЛЕДВА КОШМАР НЕПРЕКЪСНАТИ И БЕЗМИСЛЕНИ ОГЛЕДИ И ПАЗЪРЛЪЦИ ЗА ЦЕНАТА.КОМИСИОННА СЕ ПЛАЩА ОТ ПРОДАВАЧА -НА АНИ,А НЕ СЕ НАЧИСЛЯВА НАД ЦЕНАТА ТОВА Е ОСНОВНИЯТ ПРОБЛЕМ.-темата не беше ли КАКВО ДРУГО ОСВЕН КОМИСИОННАТА ВИ ПРИТЕСНЯВА -ТОВА Е ВАЖНОТО СПОРЕД МЕН-НАПРИМЕР- НЕКОМПЕТЕНТНОСТ,НЕМАРЛИВОСТ,ИЗМАМА,ПРЕНЕБРЕЖИТЕЛНО ОТНОШЕНИЕ И МОЛЯ ВИ ЯСНИ ПРИМЕРИ,А НЕ СРАВНЕНИЯ СЪС САЩ И ЕВРОПА ОТ ХОРА КОИТО ЕДВА ЛИ СИ ИМАТ И ПРЕДСТАВА ОТ УСЛУГИТЕ ТАМ .НАПРИМЕР:ОБАДИХ СЕ НА А.Н.И -ИСКАХ ДА СИ ПЛАТЯ КОМИСИОННА ОТ ПРОДАЖНАТА ЦЕНА ,КАТО ЗА ТОВА СЕ УГОВОРИХМЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО И АЗ СЕ СЪГЛАСИХ ДА НЕ СИ ПРЕДЛАГАМ САМОСТОЯТЕЛНО ИМОТА ОБАЧЕ............
komin4e, споменах вече че според мен сравненито между агенциите в САЩ и България е просто неуместно, но друг един твой колега настоя за това. Пазара е твърде различен, манталинета на клиентите и брокерите е различен, законодателтвото, наложилите се праткити ... Не може механично да се вземе един среден %, наложил се в САЩ и ЕС, и да се опитва да се наложи същия и в България, без да се вземат впредвид останалите наложили се практики.
Никой от вас не споменава че в САЩ е практика комисионната да е една и да се плаща от продавача, независимо че брокера на продавача "обгрижва" напълно безплатно и купувача. С думи прости - в моя договор за покупко-продажба пише че цената на имота е Х долара, и аз наситина съм платил Х долара за него. Комисионната по сделката е грижа на продавача - негов проблем е дали ще я задели от тези Х долара, това купувача не го интересува. Взимате средния наложил се процент, но пропускате да вземете останалите наложили се практики ? Не споменавате и че в САЩ няма такова нещо като твърд % - процента варира от 1 до 10, като напоследък се появяват и брокери които работят на "flat fee" или комбинация от "flat fee" и малък процент. Там пазара определя цената на услугата.

А кокото до формирането на цените на стоките и услугите - конкуренцията е тази която ги формира (с изключение на монополите, контрола на техните цени е грижа на държавата). Затова и опитите ви да наложите твърд %, несъобразен с качестовото на услугата и нейната себестойност се приема резервирано от клиентите.
de da znam? Написал:
-------------------------------------------------------




> Ползването на агенция не ти спестява време!Точно
> обратното е!!!Пример:Продавам имот чрез
> агенция-обаждам се на агенцията,уговарям си среща
> в удобно за двамата време(което не е много
> лесно),брокера идва да огледа имота ,да го опише и
> да го снима,запознава се с документите,дава ми да
> прегледам договор и да го подпиша
> (евентуално),обсъждаме цена,защо продавам
> имота,какви изисквания имам аз лично и тн.После
> пуска реклама в интернет и вестниците.При поява на
> евентуални клиенти брокера уговаря оглед(Трябва да
> срещне 3 или 4 човека в удобно за тях време-не е
> толкова лесно).После провеждане на огледа,на които
> и аз присъствам и отговарям на въпросите на
> купувача! и тн да не продължавам

По-добре е да не продължаваш,наистина!
Представата ти за работа с АНИ са средновековни.
Една среща за оглед,опис и снимки на имота+уговаряне на цена, условия и подписване на договора е пряко сили един час.
Оттам нататък-даваш ключ на брокера и той води клиентите.Няма какво да обясняваш ти на потенциалния купувач.Така се работи и по света,и у нас!


> При втория случаи когато си продавам имота сам
> просто си пускам обяви в интернет и вестниците и
> лично си уговарям и провеждам огледите.По лесно е
> да си уговоря среща с купувача отколкото и с още
> един или двама брокери.Това мога да го направя и
> през веекенда или вечер след работа ,когато
> брокерите не работят!
> До тук не виждам как брокера ми е спестил някакво
> време!!!

За твое сведение,през "веекенда" брокерите работят,работят и вечер,ма трябва да си контактувал с АНИ,за да знаеш,не да си чел "приказки от 1001 нощ"!.........

> И да продължа по нататък пак е същото!

Да,пак ще продължиш да гледаш в чуждата паница и да следваш почина "направи си сам".Няма лошо,щом това те устройва.Има хора,готови да си платят на обущар,а не да си сменят сами подметките.Същото е и при имотите.Има хора,които могат да си позволят да не "работят брокер" през "веекенда",а да си гледат кефа;има други,дето са готови на всичко,само да не дадат някоя стотинка.
Ти си идеален за директна продажба и не ставаш за клиент на АНИ..Какво ли би правил,обаче,ако си купувач?


> ЗА адвокатските услуги дето са 35 лв на час няма
> какво да кажа.Ама колко са брокерските на
> час???Хайде да помислим малко!
> Да приемем че един брокер продава средно 100
> имота(гледам че има и такива дето продават
> 300-400).
Примерно имот се продава за 5 месеца.Та
> колко работи за мен един брокер дето работи за още
> 99 човека едновремено???

Това не само е смешно,това си е трагично!Как още си жив,бе човек.Та ти по цяла нощ не спиш,да изчисляваш какви милиони влизат в джобовете на брокерите!Че и "твърди "сведения имаш.........

Ако работи за всички по
> равно да видим какво се получава?!?Работен ден 8
> часа по 20 дни месечно 160 часа по 5 месеца 800
> часа.Това като го разделим на 100(толкова са
> имотите дето продава) получаваме 8.Та значи
> брокера работи за мен 8 часа!!!! Пак условно
> приемам че комисиона му е 1500 еуро или 3000
> лева.3000 като разделим на 8 е 375 .Та брокера
> работи за 375 лева на час!!!Хайде нека да съм
> сгрешил 2-3 пъти.Май пак е доста далеч от
> адвоката!!!


А това е върхът!Ето че си можел!
Няколко пъти призовавам да дадеш разбивка на цената на продукта,който произвеждаш и на заплатата ти.Що ли нещо и ти се ошумоляваш,а продължаваш да пресмяташ чуждите печалби?Айде дай твойта разбивка,че да видим дали аршинът ти е еднакъв!


> Да не споменавам че адвокатите са заинтересовани
> да ти свършат работата и ако открият нещо нередно
> ще ти го кажат.Брокерите са заинтересовани да има
> сделка а не да гледат някой да не те излайе!!За
> образование и квалификация вообще да не
> споменавам.А за отговорност от страна на
> брокер-друг път!!!

Дрън-дрън-дрън.Едно си баба знае,едно си бае.Що не разкажеш с колко брокера си контактувал,колко имота си купил-продал,че си оформил такова мнение?Но с имена,ако обичаш!

> Ако искаш опитай да ми дадеш поне една причина
> (логически обоснована) поради която да си продам
> имота чрез теб!Какво предимство ще ми даде това?От
> няколко месеца чета форума и досега не съм намерил
> такава!


Няма и да намериш,не се хаби!
:} :} :}
камелия Написал:
> А тук-без комисион,или със счупена глава.В
> България трепят и за 10 лева...........
>
> Клиентите,довели си собствен брокер,НЕ СА клиенти
> на брокера на продавача.Защо мислиш,че е негово
> задължение да ги обгрижва?
>
Точно това имах предвид smiling smiley Това, за съжаление е манталитета на средно статистическия български брокер. За него важи единствно закона на джунглата. И после се чудите защо клиентите са резервирани към "услугите" ви ... Така ще е, докато сами не изчистите стадото си от мършата.
ps Написал:
-------------------------------------------------------

> > Клиентите,довели си собствен брокер,НЕ СА
> клиенти
> > на брокера на продавача.Защо мислиш,че е
> негово
> > задължение да ги обгрижва?
> >

> Точно това имах предвид Това, за съжаление е
> манталитета на средно статистическия български
> брокер. За него важи единствно закона на
> джунглата. И после се чудите защо клиентите са
> резервирани към "услугите" ви ... Така ще е,
> докато сами не изчистите стадото си от мършата.

Я ,да осмислим написаното с червени букви!

1.Брокерът за кого е длъжен да се грижи и чии интереси да защитава-на СВОЯ клиент,или на клиента на друг брокер? Ако ти си мой клиент,а аз обгрижвам насрещната страна и пазя нейните интереси,как ще го приемеш?
Ще дойдеш ли при мен отново,или ще бъдеш поне "малко резервиран?"

2.Кой е мършата,че нещо не схващам-този,който си гледа работата и защитава интересите на клиента си,или този дето го е зарязал?

Или мършата не усеща собствената си воня и обвинява другите че миришат?
:g:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход