Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нормален ли е комисиона?

Публикувано от benchii 
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 17:40:01
avatar
Имотко, я помедитирай над въпроса, кое е по-добро от двете - Ти да сменяш хазяйката или банката да ти променя едностранно лихвите по кредита?
Само внимавай да не се изпуснеш от напъване.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 18:57:24
Както попитах и в другата тема, при цените, защо си мислите, че всеки в тоя живот си има по един 30 годишен кредит, само вие с Грийна сте тарикатите под наем и без кредит.
Най-добре е аз /хипопетично аз/ да си имам едно жилище за мен и две още, които да ви дам под наем. В тоя случай размера на наема не е най-важното, нали. Важното е, че аз ще съм напред, а вие-назад.
Че ще има и по-назад от вас е ясно, та значи като Вуте се радвайте, че има някой по-зле, а не вие да сте добре.
bah
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 19:21:46
avatar
Quote
valsodar
кое е по-добро от двете - да сменяш хазяйката или банката да ти променя едностранно лихвите по кредита?

И двата варианта са кофти.
Наем:
- разчиташ да късмет да си случил на добър наемодател
- щом си под наем - значи нямаш собствен имот
- не можеш да си купиш добри мебели, поради разбиването им при преместване
- като цяло - има едно леко неспокойство
Кредит:
- трябва ежемесечно да си готов с "вноската", която в повечето случай е по-висока от "съответен наем"
- може да ти вдигнат лихвата (това обикновено е с малка сума, но е гадно)
- като удариш чертата след години - жилището ти е излязло 1,5 пъти по-скъпо от покупната цена
- успокоително - един ден ще си имаш собствен дом

Ако не се лъжа, Имотко не е споменавал, че е с кредит. Може и да греша.
bah
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 19:32:54
avatar
Тъй като темата е: нормален ли е комисиона, то смятам, че 3 % комисион не е най-възловия момент в покупката на имот.
По-важно е човек да инвестира в имот държащ своята цена, да е перспективен, да го експлоатира на 100%, при лична финансова криза - да е бързо ликвиден (лесна продажба). След покупка има дори ремонти, които възлизат на 10 - 15 % от покупната цена, ей това трябва да се смята. То, и нотариуса излиза 3%, но там таксите са твърди величини и тях никой не оспорва.
Аз поне смятам, че при покупка на изгоден имот - комисиона е пренебрежимо малка величина.

Не, че с лека ръка бих дал 1500 евро, но нека насреща да има защо.
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 19:38:52
Кажи за колко пари е успял да се спазари брокера ти, а после кажи колко си взел от продажбата.
Всички ще сме ти благодарни за достоверното инфо в джунглата от фалшиви обяви...
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 20:37:30
avatar
Quote
bah
То, и нотариуса излиза 3%, но там таксите са твърди величини и тях никой не оспорва.


Не е така. Нотариалните такси също зависят от цената на имота. Само че, при тях процентът е променливата величина.*yes*
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 21:13:01
Quote
alana
Комисионът си е напълно нормален, аз платих 3%, но ги дадох без никакви възражения, тъй като брокерката беше изключително коректен, сериозен и отговорен човек. Нотариалните такси ги плащаме по равно с продавача. Не разбирам защо питате възможно ли е дори и с 500 евро да намалите, човекът си е казал какъв му е комисионът. Аз съм чувала и за комисион 1,5 % и 2,5%, но не ми е и минавало през ума да се пазаря с брокерката ми по този повод. Все пак, ако отидете в магазин, който ви предлага стока на цена 20 лв., не можете да обясните на продавачката, че някъде другаде сте я видял за 18 лв, нали?

В супермаркет е невъзможно, ама съм го правил в малки магазини където продава лично собственика. Последно свалих стока от 1300 лв. на 1050лв. Стоката си беше с цена с всичко. Много е яко, но не е популярно - 250 лева чиста печалба за 5 мин. работа. Добра надница, а? А и е супер забавно, важното е да не се вземаш на сериозно.
За имотите на запад си е направо правило да се пазариш. Да се пазариш за всичко. За отстъпки за комисионни. Тръмп има правило никога да не приема първата цена, ама какво е най-големият строителен предприемач в САЩ, пред комплексирания българин. Българинът си мисли, че ако се пазари, че се изложи. Дори пише във форумите с гордост как е платил комисион. Смешни сте. Ама след 50 години комунизъм и планова иконимика е трудно да разберете как разботи пазарната. Пазарната икономика работи на базата на търсенето и предлагането, на пазара и пазаренето!
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 21:41:02
avatar
Quote
greenbul
Смешни сте. Ама след 50 години комунизъм и планова иконимика е трудно да разберете как разботи пазарната. Пазарната икономика работи на базата на търсенето и предлагането, на пазара и пазаренето!

Ха, да те видя, как ще се спазариш с нотариуса? И кой ще изглежда смешен при пазарлъка.........:]
Има една приказка: "Пази Боже, сляпо да прогледа".
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 21:49:00
avatar
Quote
greenbul

В супермаркет е невъзможно, ама съм го правил в малки магазини където продава лично собственика. Последно свалих стока от 1300 лв. на 1050лв. Стоката си беше с цена с всичко. Много е яко, но не е популярно - 250 лева чиста печалба за 5 мин. работа. Добра надница, а? А и е супер забавно, важното е да не се вземаш на сериозно.

каква беше стоката? ми е интересно ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Нормален ли е комисиона?
31-10-2010 - 22:51:03
Quote
камелия
Quote
greenbul
Смешни сте. Ама след 50 години комунизъм и планова иконимика е трудно да разберете как разботи пазарната. Пазарната икономика работи на базата на търсенето и предлагането, на пазара и пазаренето!

Ха, да те видя, как ще се спазариш с нотариуса? И кой ще изглежда смешен при пазарлъка.........:]
Има една приказка: "Пази Боже, сляпо да прогледа".

Казах - в супермаркета не става. Има места където става и където не става. При нотариуса не става. При имотите не само става, ами е правило. Неслучано дадох пример с Тръмп. Кажи ми Тръмп смешен ли ти е? А в бизнеса ако знаете какво пазарене става. Никой не се прави на голямата работа. Хората си се пазарят. Правилото в бизнеса е, че отстъпката е чиста нетна печалба.

Препоръчвам ти да прочетеш:

Тайната на успешните преговори
ISBN: 9789545740183
Автор: Роджър Досън

Книгата е написана от бивш Изпълнителен директор на една от най-големите фирми за недвижими имоти в САЩ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход