Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нормален ли е комисиона?

Публикувано от benchii 
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 02:54:20
Да вземем в някоя от темите да поговорим за имоти , а?
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 05:59:44
Ами май няма надежда....
bah
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 08:56:16
avatar
Quote
alana
Да вземем в някоя от темите да поговорим за имоти , а?

Хайде още малко по темата:
Финландия:
Предварителния договор задължително при нотариус.
Капаро - 4 % (четири), но не по-малко от 2.000 евро.
Държавни такси - 4%.
Комисиона се заплаща задължително само от продавача: от 3 до 5 % (в зависимост от стойността) + 22% ДДС.

През последните 20 години годишния наем е = 5 % от продажната цена.
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 09:23:38
А Финландия е държавата с най-висок стандарт в света или нещо такова беше. Както виждате, няма защо да се реве срещу брокерите в България, защото тук клиентите откъм плащания по една сделка са доста по-облагодетелствани, изповядат по данъчна оценка, комисион я плащат, я не, държавните такси с нотариалните барабар са по-малко от 4% и т.н.
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 10:12:31
Imotko,
Ако се въдеде в България да се плаща ДДС, как ще се отрази това на офертните цени?
Дали ако в момента продавач получава 50 000 чисто, след въвеждане на ДДС 20% ще получи чисто пак 50 000 или ще трябва да се задоволи с 45 000 в най-добрия случай?

И за да е по темата: за мен комисиона трябва да е съизмерим с държавната такса, така както се вижда, че е в Италия и Финландия.

П.П. Не се опитвам да определям колко да получават брокерите, споделям мнение по темата.
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 10:39:43
dicho,тъпако и не си напрягай двете гънки да ми отговаряш! Ползвам те тука като показателен пример какво е агент-тъпак,да се пазят хората!
---------------
Ето откъде започва всичко.
--------------------
На Димитър и всички останали които коментират колко пари получаваме, за хиляден път ще обясня :
- има сделки, за които не съм положил грам усилия и съм взел повече пари, отколкото от сделки, дето съм ги мъчил по няколко месеца
- има имоти, за които съм похабил стотици часове и съм взел по - малко пари
- всеки месец моята АНИ прави стотици огледи, като 90% от тях не завършват със сделка, но разходите си вървят
Затова десетки пъти ви казвам - АНИ е като всяка друга фирма, има приходи и разходи и ако разходите надвишават приходите, просто не ставаш. Затова десетки пъти вече казвам - единствено и само моя работа си е какви пари да си договоря с клиентите, няма как някой друг да ми го определя и въпроса "нормален ли е комисиона" е повече от тъп. "Нормален" за мен не е такъв за някой от сривльовците, важното е, че отношенията ни с клиентите са си само наша работа , колкото и да се пънете тук.
bah
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 11:30:12
avatar
Франция:
При предварителен договор – 10 % капаро.
По закон, след подписване на предварителен договор купувачът има седем дни, за да се откаже от сделката и да върне капарото. След този период, пари не се връщат. Ако сделката развали по вина на продавача, той връща на купувача капарото в двоен размер. Обикновено предварителния договор е валиден за три месеца. През това време, нотариусът проверява правна чистота на сделката.
Тъй като общината може да придобива право на обект, нотариусът изпраща искане за обявяване на сделката. В общината има два месеца за отговор, а в негово отсъствие, сделката се счита за "чиста" по отношение на държавата. Също така, нотариусът проверява дали обектът не е изложено на риск (като в непосредствена близост до промишлени предприятия) или специална зона, например исторически. Всичко това са конкретни задължения на собственика - извършвани от нотариуса.
Договор за продажба
Сключването на основния договор за продажба става пред нотариус. Той е официален и представлява интересите на купувача и на държавата. Задачата на нотариуса - осигуряване на правна яснота на сделката, за която носи професионална отговорност, гарантирана от държавата. Нотариусите могат да бъдат двама - на купувача и продавача.
Страните подписват основния договор за продажба - акт за продажба (АСТЕ де Vente). По това време всички необходими суми следва да бъдат прехвърлени по сметка на нотариуса. Когато нотариално имота се прехвърли на купувача, новият собственик получава ключовете на обекта и документ за собственост - квалификация. След това, нотариусът изпраща парите от продажбата на продавача. При подписването на договора за продажба, купувачът заплаща нотариалните такси. Новият собственик задължително трябва да застрахова имуществото си.Това също е пред нотариуса.
ДЪРЖАВНА регистрация на сделките
Еднократна сума за разходите по сделката купувачът плаща на нотариуса. Тя включва разходите за преки услуги на нотариус и държавни такси. Купувачът заплаща 6% от сделката, ако обектът принадлежи на вторичния пазар, и 2-3%, ако е ново строителство. Ниския процент от данък при покупка на нов дом се дължи на факта, че всички нови сгради в продажба, се облагат с ДДС, която е включена в покупната цена.
Също така купувачът плаща на агент по недвижими имоти (4-5% от сумата на транзакцията) и застраховка "Гражданска отговорност на недвижими имоти.Стойността му зависи от големината, местоположението и много други параметри на обекта. Например, за застрахователна площ дом от 100 кв. метра. м ще струва ? 350.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-10 12:42 от bah.
bah
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 11:52:27
avatar
Quote
bah
Франция: Сключването на основния договор за продажба става пред нотариус. Той е официален и представлява интересите на купувача и на държавата. Задачата на нотариус - осигуряване на правна яснота на сделката, за която е професионална отговорност, гарантирани от държавата. Нотариусите могат да бъдат двама - на купувача и продавача.

Нотариуса представлява интересите на купувача и на държавата. Ей това е интересно.
Това означава, че купувача е в опасност при покупка на имот.
Държавата, тя все някак си, ще се оправи.
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 12:15:58
Quote
Dimitar.
Imotko,
Ако се въдеде в България да се плаща ДДС, как ще се отрази това на офертните цени?
Дали ако в момента продавач получава 50 000 чисто, след въвеждане на ДДС 20% ще получи чисто пак 50 000 или ще трябва да се задоволи с 45 000 в най-добрия случай?

И за да е по темата: за мен комисиона трябва да е съизмерим с държавната такса, така както се вижда, че е в Италия и Финландия.

П.П. Не се опитвам да определям колко да получават брокерите, споделям мнение по темата.

В поста на колегата става дума за ДДС върху комисиона. А в България се плаща ДДС при покупки на ново строителство.
Re: Нормален ли е комисиона?
10-11-2010 - 15:13:27
@ Imotko,
Явко съм чел по-бързо, отколкото мислил.

@bah,
Благодарности за труда и интересната информация, която ни поднасяш.
Поради ограниченията, наложени от начина на общуване, мога да те почерпя само с това:



Стила ти ми напомня на един съформник, който не е писал от два месеца.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход