Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране

Публикувано от acen1975 
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
26-03-2008 - 22:47:38
Малко статистика:
жилищни кредити в лева средна договорена лихва през 2007 - над 8% (изключение са промоционалните месеци ноември и декември съответно 7,99 и 7,83) в евро около 7,5%

за сравнение средната договорена лихва при срочни депозити в евро със срок над 2 години се е движела около 5,5 - 5,7%
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
26-03-2008 - 23:17:52
аха,значи врътката с лев-евро и различната лихва е с цел печелене от недоумението и липсата на финансова култура на българина.
та българина наистина си заслужава.как може да избират по голяма лихва при кредит и по малка при депозит???????
и на мен ,като вкарвах депозита ме питаха-в левове или евро?и аз отпърво не можах и да допусна,че има разлика в лихвата......разбира се веднага ги вкарах в левове.
и за да плашат и държат депозитите в евро-ги заливат по медиите с падане на борда???
още преди 3 години четох такива безумици-че борда ако паднел,лева щях да падне и той.а тогава беше друго-точно обратното-при тия бесни инвестиции,при падане на борда лева щеше да се оскъпи.
не мога да повярвам на данните по горе.бгетовеца губи яко като гледам съотношенията на левови и евро кредити и депозити.

Селяк казва,че историята с падането на борда само допълнително засилва балона-в тоя случай е повече от прав-сигурно българина тегли като за последно яко левови кредити и се надява да падне борда и да спечели от девалвацията на левчето.....
до "хитрите българи":
хора сами се надхитряте-съмнявам се,че скоро ще падне борда,но дори и да падне,банките пак ще ви изиграят.и не е нужно да ви обръщат заемите в евро-просто ще ви вдигнат лихвата по левовите кредити,спрямо девалвацията на левчето-ако падне със 200%,а лихвите в евро са7%-ще ви вдигнат левовата лихва на 207%,и пак ще духате супата......
не мога да повярвам,че българина предпочита да си държи кинтите в евро депозити,а да тегли левови кредити-абсолютно финансово безумие,подклаждано с опасността от падането на борда.....не,че ако падне ще ги оставят да направят далаверка.....
до другите "хитри българи"-теглещи кредити с надеждата банките да фалират и да не си търсят кредитите.....тва вече не е 1997год.
сега е друго-корпоративния банкрут(в цивилизацията) се дели на няколко вида.
дори и при изпадане в несъстоятелност,банката не влиза в тотален банкрут(по американски-чаптър7),а влиза във времена защита от кредиторите(чаптър 11 сащ).
или по просто казано-на който банката дължи нещо-духа супата,но който дължи нещо на банката-продължава да си плаща като пич.

що се отнася до урибор+0,25-тва вече е история.благодарете се на орешарски и гения на соц капитализма станишев(новия виденов)........с негативен рейтинг сме.ще стува няколко милиарда евро на година повече, външното финансиране(само от повишени лихви) на държавния и публичния(частен) дълг като цяло.......
има ли високи депозити-колкото са по високи над юрибор-тва е нестандартен анализ за липсата на средства в банковата система-има липса на капитал,който може да доведе до неликвидност(рано или късно)......
ако можеха да се финансират безпроблемно-никоя банка нямаше да дава депозити,двойно по скъпи от юрибор,а просто щеше да си тегли заеми 100% от там за по 4%..........
в сащ никой не ти дава лихви по депозит по големи от фед лихвата(има изключения за супердългосрочни и в случай,че се очаква повишение на фед лихвата)

Джулиано-тва дето го показа за съотношението лев/евро в депозитите и кредитите е много важна информация за мен.отвори ми очите за някои въпроси-мерси.
междудругото се интересувам от външното кредитиране на банките-статистика-месец за месец.и най вече идващите месеци.
ако случайно знаеш къде да я откриеш и не те мързи-пусни я във форума.
там е разковничето за бъдещето в бг-както на публичния дълг,така и на държавния,така и на много други неща.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
26-03-2008 - 23:39:52
Асене на БНБ на сайта - статистика има доста данни, които може би ще ти свършат работа

Например: [www.bnb.bg]
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
26-03-2008 - 23:44:39
Imotenbalon Написал:
-------------------------------------------------------
> Асене на БНБ на сайта - статистика има доста
> данни, които може би ще ти свършат работа
>
> Например:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
знам,ма ме мързи да търся.намерил съм на годишна база-за 2007 са 2милиарда и 200милиона,а като цяло дълга(външен в евро) на банките е 5милиарда и 500милиона.
но ми трябва месец за месец-за по добър анализ.
кои месеци се тегли повече от вън за финансиране вътрешно,както и да речем-месец януари2007 спрямо месец януари-2008.
така най добре се вижда.
данните(годишни) са прекалено обобщаващи и не може да се разчопка достатъчно добре.

Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
26-03-2008 - 23:53:56
Тази статия e доcтa интepecнa:......................Купувачи, внимавайте!
Цените на жилищата падат, моделът "купуване и бърза продажба" вече не работи, но най-лошото предстои

[www.businessweek.bg]
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 06:33:43
Ами аз те предупредих, че може да научиш нещо ново. Има още много начини за увеличаване на печалбата, тях банките не ги мисли. Societe Generale например, обявиха 4.9 млрд. загуби от Кервиел и на следващия месец купиха Росбанк. Какво можеш да помислиш тогава по въпроса?
Информацията я поразрових и се оказва, че има данни само от април до януари. Така или иначе през последната почти 1 година най-силно е било нарастването през 07.2007г. и през 12.2007г. През Май и Юни 2007г., както и през 01.2008г. има отчетено намаление на привлечените средства. В суми общо, данните изглеждат така:
04.2007 7 599 800
05.2007 7 293 658
06.2007 7 166 567
07.2007 8 311 607
08.2007 8 849 727
09.2007 9 570 384
10.2007 9 887 879
11.2007 10 234 381
12.2007 11 502 666
01.2008 10 094 289
Вътре са включени и депозитите на други банки, което не е сигурно дали не е друг начин за обявяване на получен кредит, т.е. ние не теглим кредит от тях, а те ни дават парите на депозит.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-03-27 06:43 от JulianoG.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 18:17:28
да, Джулиано,и смятам и още да науча от теб.само че,нали не ми се сърдиш,ако ти кажа,че ипотеката ти на 6% не е стандартната за българия?или по нея не може да се съди за едната цена на ипотека в бг........(не всички българи работят в банка).

мерси за данните по горе,но мисля,че тва не е развитието на банковия дълг,а е развитието на целия дълг за обществения сектор.
или пък дълга на банките като общо,а не само външния.
мен специално ме интересува само външното задължняване на банките-месец по месец.
тва можеш ли да го намериш?

също ме интересува месец по месец статистика за процентното отношение на заемите за ипотеки,къмту цялосното количество на заемите.
както и какво проценто съотношение на потребителските кредити е за ипотечно кредитиране(като втори заем към ипотеката за 100% кредитиране на жилището),спрямо
общото количество потребителски кредити.
също и друго нещо,което е много трудно за намиране-банковото финансиране на фондове за НИ.знам,че има такова.
както и прехвърляне на лоши ипотеки като инвестмънт в техни или близки фондове,с цел избягване на 12 %ния банков резерв.
намериш ли ми тези данни -те признавам за бог!

Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 19:05:32
Aсен,

Относно данни за ръста на кредитите за Януари и Февруари 2008 може да видиш тук: [dnevnik.bg]

За съжаление при кредитите за домакинствата не е показано отношението потребителски / ипотечни, но едно е ясно - ръстът продължава, домакинствата продължават с нагласата за харчене сега и плащане в бъдеще време.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 19:18:58
понеже не съм в бг и нямам шанса да проверя ситуацията от първа ръка,черпя информация за състоянието на бг от тези форуми.от време на време излизат някои постинги,които може би не са с цел,която аз виждам в тях,но аз чета друг смисъл в тях.
мерси на Цецоо и Ясен,надявам се ,че няма да се сърдят,че им пействам постингите.
та въпроса ми е към "JulianoG","Julius" най вече "CR".ако не се лъжа вие сте тясно свързани с бг банките.
намирате ли нещо притеснително в тези постинги?:



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дали вече не започва т.нар Крах при имотите
Изпратено от: yasenmarinov (---.psm.homenet.netvisio.net)
Дата: March 26, 2008 12:35PM

всичко това е от моя гледна точка, обикновен гражданин решил да си купи имот с ипотечен кредит, може би малко закъснял вече. Ситуацията е следната:
Днес 26 Март 2008 решавам да обикалям банки за условията за ипотечен кредит. Разбирасе предварително съм се поинтересувал от официалните сайтовете на банките и сметките ми се връзваха и всичко ми се струваше ОК.
Но още при първата банка (ПИБ) получавам следното:
Максимален предиод: 15 г. (няма ги 20-25 или 30 г. периоди)
Лихва: 10.5% При доказан доход.
Няма промоции за първа година с по олекотени условия

И защо така, не са ли верни данните от сайта ви? "Ами оня ден така са решили от управителният съвет и в момента предлагаме само при тези условия"
Причината? "Немога да кажа точно, но може би заради вероятно задаващите кризи или проблемите във финансовият пазар на световно ниво"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Защо изчезнаха рекламите на ипотечни кредити?
Изпратено от: Cecoo (IP съхранено)
Дата: January 18, 2008 03:11PM

На мен ли ми се струва така, или банките са спрели рекламите за кредити?От време на време се появява само някоя за депозити??

Вече не виждам Па- па- па , и разни други крилати фрази. Да не би модата на кредитите да отмина??
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 19:30:44
natchobg Написал:
-------------------------------------------------------
> Aсен,
>
> Относно данни за ръста на кредитите за Януари и
> Февруари 2008 може да видиш тук:
>
> За съжаление при кредитите за домакинствата не е
> показано отношението потребителски / ипотечни, но
> едно е ясно - ръстът продължава, домакинствата
> продължават с нагласата за харчене сега и плащане
> в бъдеще време.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
интересна статия,но не е статистиката тази,която ме интересува.
междудругото-изброяват няколко точки,къде е опасността за банките в следващата година.
според мен те не са верни.
опасностите са три и не са изброените в статията:
1.раздадени ипотеки(в брой) срямо други заеми.колкото повече ипотеки-толкова по опасно
2.затягане на външно кредитиране и повишени лихви от него.
3.финансиране на фондове за НИ,както и инвестиране в техни пакетни акции.



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход