Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране

Публикувано от acen1975 
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:39:50
премахването на борда не е въпрос на избор. Въпросът е че е невъзможно да се поддържа борда при тези условия. Въвеждането на еврото не в възможно поради много причини преди 2015, това от БНБ го казаха, за още 7-8 години поддържане на борд трябва дълга да отиде до 150-200 милиарда евро при годишни лихви съразмерни с ГДП. И 1/3 от това не е по силите на Бг.

преди година-две всички балалайки твърдяха че понеже чужденците купуват в Бг и влизат много пари икономиката растяла и имотите поскъпвали. Сега тези пари не само че не спират ами и се изтеглят а ти ми приказваш че това нямало значение.
Няма ама има.

Най-големият проблем ще стане като дефицита по външната търговия при липсата на външно финансиране направи вноса невъзможен и тогава бюджета трябда да внася (горива, стоки) за сметка на валутния резерв че като паднат приходите в бюждета на 60 процента няма да има пари за нищо.

а въвеждането на еврото не е възможно именно заради високата инфлация която се дължи на задлъжняването и финансирането отеъвн и на борда. С борд просто няма как да се покрият изискванията за последователни години ниска инфлация. Трябва първо да се премине през девалвация на лева.

Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:45:48
да не приказваме че при инвестирането на валутния резерв част от него е в дългосрочни инвестиции и не може да се обърне в пари/евра веднага. Тоест обещанието срещу всеки 1.95 лев да има 1 евро не са реални, част от тези евра са в инвестмънт (акции, сертификати, секюритиес) и не е ясно дали ще може да се обърнат веднага в пари и каква ще е загубата от това.

Освен това при евентуални загуби от този инвестмънт БНБ трябва да изтегля левове от обръшение. Нещо не съм чул при положение че резерва се оказа с четиристотин и нещо милиона по-малък някой да е изтеглил левове от обръщение.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:54:48
пич, този резерв не стига за половин година финансиране на дефицитите в Бг.

В същото време външния дълг на Бг нарастна от под 10 на над 27 милиарда евро, дупката във външната търговия се утрои до над 7 милиарда евро за миналата година, тази ще е 8-10.

Освен това е инвестиран, т.е има риск и то в момент на световна криза.
Нищо не казваш за промяната на икономическата обстановка.(изброих 10-на неща дето все са се влошили в един преден постинг)

Макроикономическата картина е трагична, независимо какво пишат разни недорасли банкери в Бг.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:00:39
От около 2 години гледам едно предаване за британци инвестиращи в имоти по слънчевите дестинации. Очаквах да видя поне нещичко за инвазията на британци в България, но уви-НИЩО!!!Гледах за инвестиции в Португалия, в Мароко, в Кипър, в южна Франция, в Турция!!! За България братче- НИЩО!!!Много съм разочарован, нашата преса ли заблуждава, тези от това предаване са решили да пазят БГ като секретна дестинация ли, що ли????Не знам!!
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:13:38
ами то си е нормално. Гледах наскоро един филм за Португалия и англичани дето си купуват имоти там. Цените са по-ниски на реални части отколкото идеалните в БГ, жилищата са напълно завършени и то модерно и сигурно много по-качествени от Бг имотите. Почти целогодишен курортен сезон, курорти на морето, заобградени с голф игрища на които се играе голф. чара на малките градчета в Португалия, оригиналната архитектура, никъде не видях да изливат бетон на плажовете.
Хората купуват жилища да живеят целогодишно, климатът е много добър.

И в Турция и Кипър да не говорим за южна Франция климатът е много по-благоприятен за туризъм. Аз гледах наскоро едно предаване за Тоскана - провинцията между Венеция, Флоренция и мисля че Верона, хората си купиха едва ли не замък с огромен парцел земя за 180 000 паунда. заобградени с живописни лозя, природа да ти падне шапката.

В Коста Рика например , (там между другото здравеопазването е държавно), страхотна природа, екзотика, супер имоти, зарършени с басейни на цени 1/3 от българските.

Българските ваканционни имоти са надценени поне 5 пъти. За това което можем да предложим като услуги, екзотика. Ако приемем сходно качество. А то не е.

Българите скоро ще могат да разчитат на евтина почивка в Бг ако са им останали парици след кредитния крънч...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-03-30 20:17 от kuku987.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:19:38
нищo не каза за другите ми (сигурно 10) аргумента които се отразяват (все негативно) на макроикономическата рамка... Нещо твърдо отричано (или подминвано с мълчание и преиначавано) от българските банкери. Защо ли?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-30 20:20 от kuku987.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:37:52
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> Имаш ли идея, че някое правителство може да
> предпочете да поддържа пасив по текущата сметка и
> да финансира този пасив или като намалява
> официалните резерви /за тях не намерих в момента
> данни, но.../ ИЛИ като финансира този пасив с
> активно салдо на капиталовия баланс!
>
> А сега иди и виж в сайта на Централната банка
> каква е статистиката за него:
>
> 2003 - (2 324 млн. евро);
> 2004 - (2 458 млн. евро);
> 2005 - (3 978 млн. евро);
> 2006 - (7 022 млн. евро);
> 2007 - ( 10 479 млн. евро)!
>
> Това нищо ли не ти говори?
>
> Не знам тези кретени какво са решили, но можеш да
> видиш поне
> url=http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/fsWebIndexBul?O
> penFrameset]статистиката на БНБ!

Говори ми и още как. С въвеждането на паричен съвет у нас в средата на 1997 г. стартира администрирането на специален фонд от финансови ресурси на правителството, наречен "Фискален резерв" (ФР). Той беше замислен като акумулатор на държавни средства, осигуряващи безпроблемното обслужване на външноплатежните задължения на правителството в краткосрочен план.В последните години източник за попълването на ФР е бюджетния излишък.

Естествено, нямя как бордът да е устискал курса на лева през 2007 без да се се повишили резервите на БНБ. Тези резерви обаче са достатъчни на този етап. При подобен дефицит по текущата сметка ще ни трябват поне още 3-4 млн. евро. От къде ще дойдат? Пламен Орешарски предложи бюдежетния излишък да се увеличи на 6%. Обатно Сергей Станишев иска да бърка в него и да кофинансира европейски проекти. Рискът е голям. Може и да успее, а може и да се прочуе като небезизвестния си предшественик.

В икономиката рядко има едно решение. Тук винаги се работи с вероятности. Има вероятност Станишев да е финансов гении, има вероятност и да не е. Има вероятност обикновените хорица продали живота си за 30 години напред да са по-умни от инвеститори и банкери има вероятност и да не са ...

Поддържането на бюджетен излишък у нас в големи размери (2-3% от БВП) е прецедент за световната практика. То е своеобразен макроикономически експеримент, Експериментът може да е успешен може и да не е ...
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:41:00
бюджетния излишък за да има задържащо влияние върху дефицита във външната търговия трябва да е 30-40 процента от бюджета.

Аз не съм сигурен дали изобщо има бюджетен излишък защото се оказа че този за 2007 са го 'инвестирали', т.е. усвоили. т.е не го е имало.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 20:57:12
лично финансовия министър си призна в интервю че са изхарчили 'излишъка' за 2007 година.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-30 20:59 от kuku987.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 21:29:17
Куку, това не е в твой стол. Аз защитавам твоята теза, но когато фактите говорят и боговете мълчат.
Julius представя факти. Отговори му с такива а не с "министър си призна в интервю", какво интевю, кой резерв? Истината е че валутният борд до момента работи. Ако не работеше нямаше да мога да ида в Булбанк и да си купя евро за 1.95. Останалото, както казах са прогнози и мотиви за даването им. За мен бордът ще здаде до 1 година, ако обаче можехме да го докажен с факти, то това означава, че вече се е случило. Когато се обърне колата, пътища много. Умници всякакви. Тук някой олигофрен беше написал тема "Всички пазари си приличат по това, че няма място за пролетарии". И за пролетарии има място, и дърводелецът, и монтьорът и учителят и лекарят и професорът са хора и един ден ще се купят жилища с парите, които изкарват без значение дали е имало рязко падене на цените или разко увеличение на доходите им. Убеден съм че тази лудост е моментна. Виждали сме и пирамиди, виждали сме и хипер инфлация, виждали сме и 2,30 за долар, и това ще мине и ще замине.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход