Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране

Публикувано от acen1975 
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 21:26:29
Да така си е. И моите лични наблюдения и информация от първа ръка е такава, свърши вече с лудото раздаване на всеки. Затягане на кранчето има и ще продължава. Едно че им посвършиха паричките, ами може и страх да ги е хванало вече. А реклама за кредит последно гледах на Пощенска с онзи смешния Данчо с който и започнаха да си рекламират ипотечните продукти :}
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
27-03-2008 - 21:51:53
Julias, имаш ли впечатления за Eibank (СИБанк)? Не предлагат високи лихви по депозитите. Всъщност те не са ги променяли сериозно от 2 години насам. Изглеждат доста спокойни. Дали това означава, че нямат сериозни проблеми?!
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
28-03-2008 - 02:21:31
даааа,значи няма нищо притеснително.пак съм се объркал.аз си мислех,че ако намалеят обявите за ипотеки тва трябва да означава нещо.даже бях писал за тва.
защо ли така постепенно тези реклами намалят?е,сигурно защото има прекалено много искащи да вземат кредит.....сигурно няма връзка с уплахата на някои хора,гледащи постепенно увеличаващите се лоши ипотеки в банките им......не ,не може тва да е причината. няма място за притеснение-по вестниците така пише.нито имтите ще падат,нито банките ще имат квито и да е проблеми.

а,даааа.горкия Ясен-разкарвали са го напразно до банката.защо ли не са си написали на сайта новите изисквания?за да не подплашат пилците,или защото нямат време от много работа?
много ми е интересно ,ако Ясен се беше съгласил и на предлаганите условия на 10,5 лихва и за 15 години,дали наистина щяха да му дадат?или щяха да го разкарват до безкрайнст, с цел да му скъсат нервите и да се откаже?
тези условия на мен ми приличат на:
ИПОТЕКИ ВЕЧЕ НЕ РАЗДАВАМЕ,НО ПРЕДЛАГАМЕ,ЗА ДА НЕ СИ ПОМИСЛИТЕ,ЧЕ НЕ РАЗДАВАМЕ.
е,сигурно както обикновено бъркам.

ипотеките са един от най благите бизнеси за банка.но в нормален маркет,а не в надценен.
а когато в надценен се раздават и на всичкото отгоре безразборно на куцо и съкато от лакумия,алчността бива заплатена жестоко.

а дори и маркета още сериозно не е тръгнал надолу.какво ще стане като тръгне да се хлъзга здраво по стръмнината?

щото аз в уса съм свидетел кво става при 100% скок в цените за 7 години.дори и малкото количество лоши ипотеки при падащ маркет са пагубни,защото при падащи цени банките остават с имоти,които са непродаваеми.а тухли вместо долари все още не е прието да раздават телърите.
в бг-400%ръст за 4 години и голяма част закупени с "помоща" на банките.......

обаче както казва шефката на алианс българия-бг финансовата сисема е по динамична от щатската и европейската.така че -нема страшно.
само че ,мога ли да попитам същата,защо алианц началото на януари си изнесаха с гръм и трясък от бг борсата?защо продадоха огромно количество акции,след като в бг всичко цъфти(според нея)????????
тепърва щяла да се развива бгетовицата.....обаче нещо ако е така,трябваше да продължават да купуват,а не да продават.......
аре да не продължавам да си пиша мислите,че да не ми се разсърдите.......

обаче още здраво се застъпвам за твърдението си-
БГ СЛЕД ВРЕМЕ ЩЕ Я ПИШАТ В УЧЕБНИЦИТЕ ПО ИКОНОМИКА.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
28-03-2008 - 05:10:27
ОК.......време е да спра да плямпам за банките.смятам ,че Global е права.а за кво е права-тя си знае.
Global-ако случайно ме засечеш да повдигам темата-напомни ми,че не си спазвам обещанията.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
28-03-2008 - 06:44:50
Нямаш си идея, колко е права.
Данните, които ми искаш е невъзможно да бъдат извадени. Както бях писал по-рано, възможно е с цел избягване на определени рискове отпуснатият кредит да се води като депозит от банката-майка. Таблицата, която публикувах се касае за общо привлечени средства от други финансови институции т.е. вътре влизат и депозитите от други банки, които са огромна част от общите привлечени средства.
За останалото - имаш л.с.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 17:59:34
мерси Джулиъс-интересна статистика,но ще се въздържа от коментар,тъй като ще е свързан пряко с бъдещето на банките.дай да почакаме да излезнат и данните за първото тримесечие на тази година и да видиме изменението на ръста.
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 18:47:33
Джулиус,

В Америка хората накиснали се с непосилен заем за да купят свой имот (за живеене) и сега в невъзможност да плащат ипотеката са сигурно повече от тези накиснали се с цел инвестмънт.

Инвестмънта беше предимно във Аризона/Финикс и Флорида, там крашнаха първи имотите. Спадове от 15 процента за година в ЛА и Сан Франциско обаче не се дължат на 'инвестиционни имоти' а на хора купили жилище с цел да живеят в него.

Не знам защо си мислиш че тези в Бг дето са купили имоти с цел живеене няма да го отнесат. Ипотеката трябва да се обслужва и подчертавам пак при предстоящата промяна на валутния курс на еврото към лева от фиксиран към плаващ курс и де факто отмяната на валутния борд заплатите ще си останат в лева дори и в представителствата на чъждите фирми а импотеките ще са си в евро.

Между другото има много интересна аналогия между Аржентина при падането на валутния и борд преди няколко години и това дето се случва сега в Бг.
И в двата случая има огромно външно задлъжняване, огромен импорт и дупка във външнотурговския дефицит, оскъпяване на експорта, висок лихвен процент на песото (да ви напомня за по-високите лихви в левова) заради по-голямия риск.

Та така като де факто ти падне заплатата в пъти да те видя как ще изплащаш какъвто и да е кредит в евро.

Лесните кредити в последните години създадоха усещане за измамно забогатяване (същото е било и в Аргентина на времето), заплатите нарастнаха значително без да има никакво увеличение на производителността. Икономиката на Бг в момента е 30-40 процента от тази по соц време. Почти всичко дето се прави е строителство или дейности свързани със строителството (финансиране) и търговия.
И двете вече не произвеждат никакъв реален продукт а външният дъкг (държава, фирми, граждани) гони 30 милиарда евро, трикратно увеличение за няколко години.
Та именно това измамно забогатяване изгенерира тази огромна задлъжнялост която ще ни потопи.

За да се финансира начина на живот и икономиката на БГ на сегашното ниво трябват 7-10 милиарда евро външно безвъзмездно финансиране. Безвъзмездно защото дълг повече не можем да генерарираме - и заради ниския рейтинг и международната криза и заради невъзможността да плащаме повече лихви.

Някой да ми обясни как може Бг да плаща поне 2-3 милиарда евро на година лихви по дългове, поне още толкова да напускат страна годишно като печалби на чуждите фирми в Бг, в допълнение 8-10 милиарда годишен външнотърговски дефицит...







Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:09:07
ами обясни ми тогава как Бг може да привлече тези 14-16 милиарда евро на година за да финансира дефицита във външната търговия, печалбите на западните компании в Бг дето в евро се изтеглят от Бг, лихвите по външния дълг.

Ако Бг можеше да го направи, това щеше да си проличи през последните няколко години, когато икономическите условия бяха благоприятни и имаше инвестиции.
Това не се случи, напротив външния дълг нарастна тройно за няколко години.

Сега тези инвестиции се оттеглят, чужденците продават, външнотърговския дефицит расте по експонента, няма вече какво да се продава, парите дето Бг получава от евросъюза са по-малко от членския и внос, има световна криза и кредита е свит до минимум а лихвените проценти по заемите растат, Бг е с отрицателен кредитен рейтинг, достигнат е тавана на външния дълг, резерва (валутния) се оказва по-малък от прогнозите (с четиристотин и нещо милиона), да не забравяме че този резерв е 'инвестиран', т.е. несигурен в тези времена.
Инвестициите в имоти вече ги няма.

Те и в Аржентина не очакваха това дето се случи, но за Бг като имам в предвид опита от миналото и 1997 не мога да разбера какво те кара да си толкова убеден че това не може да се случи в Бг сега. Защо си мислиш че международния валутен фонд иска да се разтури борда? Хората явно са се поучили от Аржентинския си опит.

За банките много много не ги мисля, те на година правят и изнасят печалби съразмерни с уставния им капитал, дреме им че може да фалират локалните им клончета. Тогава държавата е 'он дъ хуук' че гарантира парите на вложителите (който освен с печатане на инфлирани левчета при паднал борд няма откъде да дойдат).
Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:10:49
то и борсата не можеше да пада. Само за тази година спада на българската борса е съразмерен със целия спад по време на голямата депресиия в щатите през 1929.

Те ми седнали да успокояват хората. Ами я си представете какво ще се случи на борсата със краха на имотите и РЕЙТ компаниите?

Re: КРАХ,СРИВ и дезинформиращо кредитиране
30-03-2008 - 19:20:02
за да субсидира стила си на живот и икономиката при тези международни условия Бг дълга трябва да нарастне от 28-30 милиарда евро до около 45-60 милиарда евро за 1-2 години. Ти сметни дали това е възможно, кой ще ти даде тези заеми и кой ще ги плаща.

При това необходимостта от субсидии ще нараства до около 20 милиарда евро годишно - постоянно увеличаващ се дефицит във външната търговия, сигурно ще стане поне 11 милиарда евро до след 2 години, изтичане на пари в размер на 3-4 милиарда евро на година като печалби на чуждите компании в Бг и 4-5 милирда евро лихви по външен дълг, прави си сам сметката.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход