Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Теория за наемите

Публикувано от zestate 
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 07:07:58
Много сте се отклонили от темата. В нея май ставаше въпрос за "Теория за наемите", а не за валутите и техните курсове. Гледам, че и моя кредит сте зачепкали като невъзможен. Ще го кажа по друг начин - кредита е с ГПР 6.43% и е с фиксиран процент - записано в договора ми, както и в пог. план. Лихви от 9% и нагоре са само за гастарбайтери и такива без доказани доходи. Иначе отдавна са под 7%, дори има и на под 6%. Примера, който дадох с него е за съвсем друго нещо - не можете да сравнявате наема с цялата вноска по кредита - трябва да се сравнява с лихвите по него, защото това е реалната цена на ползвания ресурс. Наема е вид лихва, която се заплаща на собственика за да му се ползва жилището. Лихвите и таксите по банковия кредит са заплащаната цена за сумата, с която си закупил въпросния имот.
Асене, като си голям спец можеш ли да ми кажеш колко лихви ще получиш по твоя депозит на 7.50% годишно и колко лихви ще платиш по кредит с 12% лихва. Нека са на фиксиран % за срок да речем 5, 10 и 15 години. Сега можеш ли да обясниш на нас простосмъртните защо се получава така? Искам да посочиш и цифрите.
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 08:11:10
ето ти го твоето заемче,само че на 12% за 25 годинки фиксирано:

[www.bankofamerica.com]

с вноските ти месец за месец(616евро),лихва и главница-месец за месец за 25годинки.

и не ми казвай,че си сключил фиксиран заем за 6,43%.тия ги разправяй на балъците,дето им ги шиткаш заемчетата.да не си от тези от кредит център?дето разправят,че кредитирането за последните 2 месеца се е увеличило с 60%?????
я кажи,щом си в тази област-каква е лихвата по 25 годищен фиксиран в момента???
с всичките ви хитринки и завъртулки?
и сметни колко губи банката от мойте 7,5% за да ти "отпусне" на теб на 6,43%.
можеш да използваш същия калкулатор по горе за 25 годинки.току виж влезете в несъстоятелност и преди да тръгнат да ви ги връщат апартаментчетата

п.п.
линка не прехвърля на разбивката.връща в началото.попълни си данните и след като калкулатора ти ги изчисли,отиди на тейбълс и ще ти излезе цялата разбивка месец по месец




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-27 08:15 от acen1975.
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 11:04:27

София вече има възвращаемост 3%
Т.е. сме на едно от последните места.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-27 11:07 от Petyr.
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 15:08:10
Параметри на кредита

Жилищни кредити
Сума: 58 500.00

Валута: EUR

Период: /месеца/ 300

Програма: Жилищен кредит - плаваща лихва за целия период


Погасителни вноски

Анюитетна вноска 395.00

Такса за разглеждане на документите 10.00
/Дължи се при подаване на молбата и документите към нея./

Такса за одобрение и обработка 877.50
/Дължи се при усвояване на кредита./

ГПР - годишен процент на разходите 7.18
/ГПР - годишен процент на разходите/


* Моля да имате предвид, че предназначението на калкулатора е да Ви подпомогне при определяне на Вашите нужди от финансиране и плащания по обслужването на кредита. Той не обвързва банката с резултатите и условията от Вашите изчисления.
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 15:22:47
не го бях видял, че е за 25 години
na
Re: Теория за наемите
27-12-2007 - 20:16:17
Цените на недвижимите имоти падат
27 Декември 2007, 16:30
Източник: DW
Под това заглавие австрийската агенция АПА и виенският вестник Ди Пресе публикуват ифнормация по български източници.
Цените на недвижимите имоти в България, които от доста време постоянно вървят нагоре, през 2008 година могат да поемат в обратната посока и остро да спаднат. Виенският вестник цитира българския „Стандарт”, който пише за спекулативния балон, заплашващ да се спука още догодина. Според мнението на Орлин Владиков от една агенция за недвижими имоти, цените можели да спаднат с до 25 процента. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: На българския пазар действително е възникнал балон, пише Ди Пресе. Съотношението между средните доходи на населението и цените или наемите на имотите е изключително изкривено. Почти една четвърт от жилищата, които се дават под наем, са празни, а само за три години цените на недвижимите имоти са се увеличили три пъти, съобщава българският експерт. Цените на панелните апартаменти също са достигнали пределни стойности. Очакванията са, че пазарът скоро ще се нормализира и единствено висококачествените жилища ще поддържат цени от 3000 до 3500 евро на квадратен метър. По Черноморието най-масовите купувачи вече са руснаците, чийто дял достига 55 на сто, с тази информация австрийската агенция АПА цитира българските вестници Новинар и Стандарт. Следват ги англичаните (15%) и ирландците (8%). През изминалите години британците масово купуват недвижимости в България – най-вече във вътрешността на страната и в планините, припомнят австрийските медии. Според тях богатите българи вече предпочитат да си купуват имоти във Виена. Наскоро в австрийската столица българин купил жилище за 520 хиляди евро.
Re: Теория за наемите
28-12-2007 - 12:32:45
До JulianoG ,
1.При кредит от 58500 и лихва 6,25 вноската ти е 386Е , а лихвта от нея в първия месец е 365,63 ,за втория 365,21 за третия 364,79 и т.н Формулите ги има в ексела , ако не си ги учил в университета.....
2.При лихва на ЕЦБ от 4% и лихви по депозитите над 7% - (7,5% в евро на КТБ [www.corpbank.bg]) няма как ГПР да ти е 6,25% , просто нещо са те заблудили.
3.Ако апартамента ти струва 58500 , то наема не би ти бил 300Е , поне според информацията на настоящия сайт.Не ,че вярвам на статистиката тук , но ако я вземем за база , то за наем от 300Е , стоят апартаменти за по на 120000Е.
Re: Теория за наемите
28-12-2007 - 12:44:39
До zestate,
Не прави изводи за пазара от случка с теб или твои познати само.Това , че някой е влюбен в някоя жена , не означава , че тя е хубава. Винаги има хора с конкретни индивидуални предпочитания , които биха платили висока цена за нещо , което ги кефи - Нокия сироко,Синьо Джони ,апартамент до бизнес-парка , но това не значи , че общите ценови нива са такива.

Бившия ми съдружник си купи апартамент в кв.Витоша със заем от 161000Е. Реално плати апартамента за 105000Е , 30000Е даде за рушвети и комисионни на уреждачите и за него останаха чисти към 20000Е , като махна таксите и разходите.
В подобни схеми са още доста хора , но това не значи , че целия пазар е "НА СХЕМА".
Моят човек въобще не смята да връща нищо и банката ще се хване за палците......
Re: Теория за наемите
28-12-2007 - 12:47:51
Ето и една проста бакалска сметка:
Живея под наем в кв.Банишора 4 стаен апартамент 120 кв.м. ,2 тоалетни ,баня 10 кв.м..Апартамента е обзаведен , като само електрониката(РС , плазма,ДВД) е моя.
Плащам 300 евро наем на месец = 3600 евро на година.
Според настоящия сайт средната цена за кв.м. в Банишора (тухла)е 1155евро за кв.м.
Според мен тези цени са свръхнадути , така , че нека ги сконираме с 30% т.е. да
приемем , че цената е 1155*0.7=808 евро за кв.м. или апартамента струва
120*808=96960 евро.
Алтернативната стойност на тези пари са например:96960*7,5%=7272евро на година = 606 евро на месец- безсрочен депозит в КТБ(www.corpbank.bg/individual_custumers_32.html) на пример.
Тоест, дохода ми от безсрочен депозит е повече от два пъти по-голям от наема и то при сконтирана цена на апартамента. Аз не съм пенсионер и управлявам парите си активно и доходността ми е доста над 20%, но това е друг въпрос.
На тези , които ще възразят , че цените постоянно се покачват , ще отговоря , че това по-горе беше чиста математика-точна наука , а не приложна икономика с различни предположения и условности. Цените някъде може да се покачат ,но може и да паднат.
София е динамично развиващ се град и места ,които сега са бунища, след 2-3-5 години може да се окажат модерни жилищни зони от ново поколение с инфраструктура , паркоместа , отстояния и комуникации и най-важното млади цивилизовани съседи , а не селяни ,които ти драскат колата , защото си му спрял на "мястото".
Тогава ,ако имам вече семейни нужди(жена, деца и т.н.) ще изоставя амортизираната си (физически и модно) вече квартира и ще имам избор
Re: Теория за наемите
28-12-2007 - 15:20:16
Единственото което не отчиташ приятелю е че живота ти който също е функция на вермето бавно бавно тече..
И ако действително смяташ да го прекараш под наем разсъжденията ти са 100% правилни. Ако обаче мислиш да си вземеш жилище което естествено да не е апартамент (според мен апартамента е само за даване под наем на младежи като теб) то за момента цените на къщите все още са силно подценени и сега е момента...
Нали не се виждаш като беден старец в някой приют... Факти от живота, факти...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход