Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Теория за наемите

Публикувано от zestate 
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 15:25:12
В началото изплаща много малко по главницата. Като в последствие започва да да изплаща все повече и повече, това са анюитетни вноски. Има намаляващи вноски, където всеки месец се изплаща еднаква част от главницата + лихвите на оставащата главница.
Като цяло анюитетните вноски са по-предпочитани, защото вноската е еднаква за целия период, но за сметка на това е много чувствителна на промяна на лихвата и на цената на НИ, защото в началото главницата не намалява много.

Пример: ако цената на купения НИ падне с 20% по рано от четири години след покупката, а първоначалната вноска е 10%, то главницата която остава да плати собственика е по голяма от цената на НИ. И ако тогава неможе да си плаща вноската (намален доход или нарастване на лихвата или и двете), то банката след продажбата на жилището неможе да покрие главницата.

Точно това се случи в САЩ това лято. Лихвите нарастнаха, имотите поевтинаха промоционалните периоди на кредитите свършиха (като нашите 0% лихва) и всички знаем до какви загуби доведе това. У нас разбира се има много по-голям риск, защото икономиката ни прегрява. Така че може да падне валутния борд и както в САЩ долара падна същото да се случи и с лева.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 07:19:19
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Занчи си с кредит на райфайзен.

Не не съм с кредит на Райфайзен. Освен това в РББ ползват един много лош термин, който ще ме държи надалеч още дълго време - СБР. Къде е кредита няма особено значение, защото съм договорил индивидуални условия.

Мога ли да те
> попитам:
>
> - лихвата от 6,25% е за зарибявка, след това как
> се определя (виж си договора)?
> Префполагам е EURIBOR+надбавка. Виж сега какво
> става с EURIBOR
> Виж какво е ставало с него последните 3 години.


Да не би да имаш предвид, че е такава за първите 1, 2, 5 години? Няма такива неща. Риск от инфлация и последващо повишаване на лихвите винаги е имало. Когато EURIBOR скочи над 6.90%, тогава банката ще има основание да ме покани за предоговаряне, което не е със задължителен характер. Ако се стигне до такива нива, това ще говори за сериозна инфлация в еврозоната. Което пък ще е добре за мен.

> - колко евро си платил за първоначална вноска?

Ако за първоначална вноска броиш и личното участие в цената на имота - 1500EUR + 100лв. за паз. оценка. Застраховката на имота не я броя, защото и без кредит щях да я направя.

> - колко евро си дал за такси в началото? Знам за
> една от 1,5% което ти прави кредита 57 500 евро.
> - колко ти е годишната такса за обслужване?
> 0,25%?

Както виждаш и от извлечението - 0. Довнесъл съм 10EUR, които са курсова разлика за 10-те х. евро от 11.07.2007г., за да преведа точната сума на продавача. Дори и междубанковия превод няма такса. Годишни такси няма и няма да има (няма препратки към тарифата в договора - често ползван трик).

> Сега сметни лихвата, май е над 7%.

6.25% - твърдо.

> Не се учудвам, че не си се поинтересувал за това
> какво ще се случва с лихвата, все пак ти не знаеше
> 25 или 30 години трябва да изплащаш.


Как пък разбра, че не съм знаел? Някой беше показал вноски за 30г., но не бях аз.

> Също смятащ, че вноската от 385 евро е малко
> по-голяма от наема, без да смяташ първоначалната
> инвестиция, без да смяташ ремонтите, без да смяташ
> данъците (а те ще нарастват). И най-важното, не си
> се замислил нарастването на доходите ти дали е
> стабилно.


А не е ли малко по-голяма от наема? При това лихвата е напълно сравнима с него - 1:1 в началото. После намалява. Доходите ми нарастват повече от стабилно за последните 15г. и няма изгледи за промяна в посоката. Като нарастването не е само на сумите, но и в йерархията, което е по-сериозна предпоставка за стабилност. Никой хазяин не ми е признавал ремонтите досега.

>Това 20-30% нарастване дали не довежда
> до инфлация, която може да срине икономиката...
...Сам си прави сметката дали доходите немогат да
> намалеят с 50%, ако парите наливани от чужбина
> намалеят.


Това не ме притеснява, защото дори и 50% намаление на доходите няма да е фатално. Гледай в дългосрочен план. Смяташ ли, че след евентуален спад на цените на НИ и доходите, те ще се задържат на ниските нива с десетки години?

> Според мен много хора са си направили грешно
> сметката. Те не виждат, че в момента всичко е на
> върха, но това няма да продължи вечно. И се
> заробват с кредити, които не е ясно дали ще могат
> да изплащат.


Всеки си прави неговата сметка и съм сигурен, че е пълно със заробили се в кредити на по 12-15% балъци. Особено пишман инвеститорите, които искат да стават рентиери. :crazy: Само не ме брой към тях. След повече от 12г. под наем дори и да ми излезе 2 пъти по-скъпо, пак ще съм по-доволен.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 07:32:51
GulianoG

еййййййййййййййй,не ти ли писна да лъжеш????????
себе си ли се опитваш да убедиш с твойте 6,25 кредит с фиксирана лихва???????
дай ми оферта на банка в бг,която дава заем с фиксирана лихва!!!!!!!!

ТАКАВА НЯМА!!!!!!


всичките ви заемчета са аджастабъл(събпрайм)!!!!!!!
престани да правиш лъже реклами,защото и аз ще ви почна вас-кредит консултантите,дето ужким сте много важни при посредничество с теглене на ипотека от банките.
ще ви изкарам магарийките пред всички,както и защо не помагате нито на банките,нито на ипотекиращите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



и ще започна с КРЕДИТ ЦЕНТЪР!!!!!!!!!и всичките му поръчкови статии за балъците!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-30 07:34 от acen1975.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 08:19:48
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Занчи си с кредит на райфайзен. Мога ли да те
> попитам:
>
> - лихвата от 6,25% е за зарибявка, след това как
> се определя (виж си договора)?
> Префполагам е EURIBOR+надбавка. Виж сега какво
> става с EURIBOR
> Виж какво е ставало с него последните 3 години.
> - колко евро си платил за първоначална вноска?
> - колко евро си дал за такси в началото? Знам за
> една от 1,5% което ти прави кредита 57 500 евро.
> - колко ти е годишната такса за обслужване?
> 0,25%?
> Сега сметни лихвата, май е над 7%.
>
> Не се учудвам, че не си се поинтересувал за това
> какво ще се случва с лихвата, все пак ти не знаеше
> 25 или 30 години трябва да изплащаш.
> Също смятащ, че вноската от 385 евро е малко
> по-голяма от наема, без да смяташ първоначалната
> инвестиция, без да смяташ ремонтите, без да смяташ
> данъците (а те ще нарастват). И най-важното, не си
> се замислил нарастването на доходите ти дали е
> стабилно. Това 20-30% нарастване дали не довежда
> до инфлация, която може да срине икономиката. Само
> си представи че 2 години под ред доходите ти в
> евро намаляват с 25%. Сега ако взимаш 750 евро и
> ако станат 420 евро. Просто доходите изпревариха
> ръста на икономиката. Защото ги подкрепиха много
> пари наляти в България (предимно в банките, НИ и
> строителството). Като заедно с това много работна
> ръка замина на запад, като останалата тук стана по
> ценна не защото работи по-добре, а защото липсва.
>
> Сравни БВП от $5000 на глава на населението с $40
> 000 в Германия. 8 пъти е разликата. А в заплатите
> 500 Е за София 2000 Е за Брелин. Или това е 4 пъти
> разлика.

Явно с тези данни разполагаш, но не може да сравняваш по един показател държавите, а по друг показател само столиците. Ако сравниш по заплати България и Германия няма да има такава диспропорция. А и Берлин не е най-скъпия град и градът с най-високи доходи.



> Сам си прави сметката дали доходите немогат да
> намалеят с 50%, ако парите наливани от чужбина
> намалеят.
>
> Според мен много хора са си направили грешно
> сметката. Те не виждат, че в момента всичко е на
> върха, но това няма да продължи вечно. И се
> заробват с кредити, които не е ясно дали ще могат
> да изплащат.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-30 08:21 от dragula.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 10:00:45
Почвай, не ми дреме. Не съм консултант. Но първо си изясни какво е аджеба Subprime, след като го ползваш във всеки свой пост. В момента сравняваш бабички с домати. Къде видя 12-те процента, които се опитваш да ме убедиш че плащам? И го карай по-спокойно, може да си докараш нервна криза така. Още чакам и сравнението между твоя депозит на 7.50% и кредит на 12%.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 13:37:37
JulianoG,
Незам коя банка ти е отпуснала кредит за покупка на имот с 1% самоучастие, дано не е практика, защото в САЩ именно такива кредити доведоха до кризата.

Когато EURIBOR скочи над 6.90%, тогава банката ще има основание да ме покани за предоговаряне, което не е със задължителен характер.

Това не е редно да го твърдиш. Защото, освен ако банката не е на баща ти, то надбавката е над 2 процентни пунката над EURIBOR и затова в договора има клауза при промяна над 2 процентни пункта банката може да ти промени лихвата както тя си поиска, а не да те вика да предоговаряте. Неможе твоята лихва да е по-ниска от EURIBOR smiling smiley (възможно е само докато те зарибят) . Сети се какво стана през септември, когата БНБ вдигна резервите, то повечето банки вдигнаха лихвите по левовите ипотечни кредити с 0,5%, като уведомиха клиентите си с писма.

Незнам дали погледна движението на EURIBOR, но от 2% през 2005 г. сега е близо 5%, като в момента забавянето е защото се опитват да укротят кризата на ликвидоността. След това продължават да се борят с инфлацията, като ЕЦБ ще вдига лихвата, което означава, че скоро ще имаме нови върхове на EURIBOR.

Ако не те мързи, скенирай договора да видим къде е клаузата, с която са се застраховали. Виж отново за таксите.
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 19:04:06
JulianoG на 2.08 правиш вноска от 253,47 тя за какво е не става ясно?

След това на 4.09 правиш първата си вноска от 385,25 по разплащателната си с/ка.

И според мен кредита ти трябва да е от Райфайзен като гледам това извлечение ти си внасяш сумите по разплащателната и ти ги удържат, няма логика кредита ти да е в друга банка.


Само да обобщя заема ти е 58 500 евро ти реално след таксата на банката получаваш 58 400 евро ??? Така ли е ако не поправи ме.
За 300 месеца колко е общата сума на вноските които трябва да правиш ?


Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 19:19:30
guliano- не мога да смятам.нито пък да си губя времето с теб.и Парцалев преди ме хвана,че незнам англииски.нито пък що е форекс.
[forum.imoti.net]
всички ме хванахте къв съм лъжец.а колко пъти вече ме психоанализирахте,няма да ти казвам.
няма да си губя времето с лъжци като теб.пиши си ,не ми пречиш.


ДО ВСИЧКИ БЪДЕЩИ КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛИ:

ето какво ви очаква.това не е писано от мен.да не си мислите ,че само аз ги виждам нещата по този начин.в този линк има хора които разбират,както и са в бг,за разлика от мен.има и подобен случай на този,който ви казвах-ужким 9%,а всъщност с кредит калкулатор излизат 11,5% и отгоре на това се прибавят и другите хитрини!!!!!!!

Наблюдател,ти си в сащ.ето гледай кво става в бг :

[forum.dnes.bg]
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 19:52:55
Асене!! Остави ги най-после тия наеми и имоти !! Мира не ти дават !! Нали и без това не смяташ да купуваш !! Толкоз много страници и все от хора дето не ги интересува и не смятат да купуват !!
Re: Теория за наемите
30-12-2007 - 20:10:29
айде,спирам.само да допълня,че в бг няма фиксирани заеми!!!!!!!!
а тези лихви -6-7%са само промоция от 1 до 3 години-после стават от 12%и нагоре!!!!
ето ти наблюдател къде да сравняваш.само че чети внимателно.специално е направено да обърква!!!!!и никъде нито една банка не казва какъв е лихвеният% след промоцията!!!!!но някои са дали каква ти става вноската после!!!!!вземи наблюдател вноската след промоцията по заема(задай данните на джулиано)и ще видиш че лихвата става 12% след промоцията,а вноската от 385 скача на 616!!!!!!!!!!!

[www.moitepari.bg]

и после ми кажи Наблюдател какво ще стане с кредитополучателите и после с банките
когато промоционалните лихви от 6-7% свършат и почнат реалните 12% и двойни вноски!!!!!!!!!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход