Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Теория за наемите

Публикувано от zestate 
Теория за наемите
18-12-2007 - 20:29:45
Колеги, днес докато пътувах към къщи из задръстванята ми скимна една такава теория, която обяснява ниските нива на наемите в сравнение с цените на имотите, което на последък доста се коментира по статии из чуждестранния печат и като един от основните аргументи на всички, които мислят че в БГ ще настъпи спукване на имотния балон.
Ето и какво си мисля аз:
В психологията на нашия народ домът (като моята крепост) е издигнат в култ. В тая връзка, българинът никак не е склонен да плаща високи наеми за някакво чуждо жилище - за него, за разлика от който и да е чужденец, това жилище НИКОГА НЕ Е ДОМ! Това е "общежитието", "квартирата"... гадното жилище на хазяина, за което аз няма да вложа и грам усилие да го подобря. Това е нещо като гето, като следващата стъпка след студентското общежитие, т.е това си е един вид точно общежитие. И естествено, наема там е нисък - точно както в общежитието!
За разлика от това жилище ние ме склонни да теглим кредит и да плащаме тройни (на наема) погасителни вноски на банката. И тъй като това жилище ще е наше след най малко 15-20 години, към настоящия момент ние се явяваме точно като наематели, само където мазния дебел хазаин е заменен от банката...
И в тая връзка изобщо н моа да се съглася с тези западни анализатори, които казват - нивата на наемите са много ниски ... изобщо не е вярно...
Re: Теория за наемите
19-12-2007 - 10:14:07
То грешката е в това, че някой е решил, че е нормално да вземеш кредит , да отдадеш под наем и да ти остават пари след като погасиш месечната вноска по кредита. Машинка за пари при рентиерството не е нормално да съществува за всички. Машинка за пари е нормално да съществува за хората, които влагат още нещо.
Та наемите не са ниски, нормални са си, а анализаторите дето не са наясно трябва да отидат на трудовата борса.
Re: Теория за наемите
19-12-2007 - 10:28:58
при среден размер на жилищният кредит от 50000 Евро за София, мисля, че се заражда една нова класа от роби с пожизнени задължения..

всъщност те сами са си виновни smiling smiley

Re: Теория за наемите
19-12-2007 - 10:54:53
zestate,

Мъдри мисли са се явили в главата ти в софийските задръствания. (Мен, обаче, като ме заклещиш в тях, ми нахлуват много нелицеприятни мисли и изпуснати думи. )

Но правилно си се насочил, че за българина важи поговорката за крепостта. Тази поговорка още повече се затвърди в главата на сънародника ни след кризата 1996-1997 г., когато на всички заплатите паднаха до 5-20 долара, а рентиерите, особено за магазините си, получаваха наемите си във валута.( повечето бяха поне трицифрени).
Тогава за тях се пръкна приказката "долни реститути". Но и хората бързо разбраха, че изхода от една криза, е собствения имот, който може да се отдаде под наем. За това ми се виждат странни опитите на някои съфорумци да ни убедят, че би било по-добре да живееш под наем, а не да плащаш умопомрачителни вноски по кредит. Българинът винаги е практичен. Той не забравя кризите в живота си. Той ще направи всичко възможно да се окопае в собствен траншей и да посреща без страх бъдещите кризи.
Лошото е, че всеки го прави. Или поне, този, който има възможност.

И при една евентуална криза не виждам кой на кого ще плаща трицифрени наеми. Надявам се, да има приток на емигранти в България, които да заемат свободните площи. Но при този стандарт, това ми се вижда химера...

Още преди 4-5 години направих "домашна" прогноза, че в бъдеще, ни очаква криза за храна. Очаквах тя да стане реалност след 10-15 години, но тя твърде ни изпревари. Виждаме и в Европа поскъпването на храните. Мисля, че и К.Белчев като че ли в статията загатна, че в България почти нищо не се произвежда. Ето, това ще си платим. И то с лихвите.
Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 09:54:20
Global,

Май не е много във връзка точно с наемите, ама.... все се сещам за твоя човек във властта. Дотук позна smiling smiley, я вземи го питай от тук нататък каква я мислят smiling smiley

Колкото до плащането, то тепърва предстои. И ние сме само прашинка в него. Как смяташ, ако Китай и Индия потребяват колкото САЩ (а те натам са се запътили), колко планети ще са ни необходими, за да задоволят това потребление?
Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 10:19:14
Joan,

Всичко забелязваш, но само последните 3 реда, не бяха във връзка с наемите. Освен това, прогнозата ми е "домашна" и касае България. За Индия и Китай наистина нямам представа как и с какво ще задоволяват потребностите си. Просто наблюдавах процесите в селското стопанство, при връщането на земята, при уедряването на кооперациите и стремежът им към монопол. Предполагах, че процесът ще отнеме поне 10 години, но виждам проявленията му по-рано. Прогнозата ми няма нищо общо с "моя" човек. Той индиректно бе познал за повишаващите се цени на човешкия труд,( като изискване на ЕС), и което беше изненада за мен и оттам-за цените на всичко останало.
Ми, това е.
Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 10:20:31
Колкото до задръстванията-доста мисли ще минават през главите!!!Казват ,че времето е пари,да ама не и в България.
Мислейки в тази посока се питам :
ДО КОГА ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ДА СЕ НАДУВА ИМОТНИЯ БАЛОН?
ДОКОГА ЩЕ СЕ ПУСКАТ ПР СТАТИЙ ЗА ВДИГАНЕТО НА ЦЕНИТЕ???
ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ЛИ ХОРАТА ДА КУПУВАТ АПАРТАМЕНТИ ,КОИТО НЕ ИМ НОСЯТ НИКАКВА ДОХОДНОСТ???
Според мен това ще продължава докато в училищата не се въведе дисциплината;
ФИНАНСОВА ГРАМОТНОСТ И ФИНАНСОВА КОМПЕТЕНТНОСТ.
Всеки български гражданин да знае какво е АКТИВ И ПАСИВ .
В противен случай -в най-скоро време започва поредния български ЦИРК-
ПУБЛИЧНА ПРОДАЖБА НА тъй желания имот от БЪЛГАРАСКА ЧЕРНОГЛАВА ОВЧИЦА!!!!!!
Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 10:33:37
Колеги, днес докато пътувах към къщи из задръстванята ми скимна една такава теория.........

.........За разлика от това жилище ние ме склонни да теглим кредит и да плащаме тройни (на наема) погасителни вноски на банката. И тъй като това жилище ще е наше след най малко 15-20 години, към настоящия момент ние се явяваме точно като наематели, само където мазния дебел хазаин е заменен от банката...
И в тая връзка изобщо н моа да се съглася с тези западни анализатори, които казват - нивата на наемите са много ниски ... изобщо не е вярно...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Колега,нека ти дам повод за мислене утре докато пътуваш към къщи из задръстванията:

до преди 3 години въобще не бяхте склонни да плащате тройни вноски спрямо наема.
дори никога преди 2003 вноска към наем не е била по висока от 1 към 1 .
при цена 12000$ на жилище в младост-наем-100$.
преизчисли си го към месечна погасителна вноска ,спрямо днешен 30годищен заем и току виж вноската падне и под наема.....


а ако задръстването е по дълго,помисли и какво става с крепостта,ако се появи таран(стенобойно уръдие)-та в случая тройната разлика м/у вноска и наем ще бъде като таран към крепостта,която викаш е издигната в култ.....

и ако и над това помисли и още си в задръстваннията,ето още повод за размисъл:
колко ще удържи крепостта(издигнатата в култ),ако тараните са повече от един и стрелят по крепостта едновременно
ето ти и другите атакуващи тарани:
инфлационен таран
кредитно-кризисен таран
таран на лошите новини за падащите крепости,атакувани от подобни тарани по целия свят
таран на презастрояване
таран на отрицателен демографски прираст
таран на матрьошките(на опасния от всички)
таран на борсата-любимите ми бг инвестиционни фондчета
таран на българономистите
таран на продаващите чужденци
нещо много тарани и всички в една точка на крепостта бият......


хайде,Колега, карай си из задръстванията и дано ти скимне някоя по смислена теория,а не детски приказки за мечо пух и спящата красавица(в която ти си главната героиня)


Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 10:34:21
Global,

Не мисля, че като част от ЕС за нас може да има "домашна" прогноза за храните. Не съм запозната със системата на квоти и субсидии на ЕС за селското стопанство, но зная, че я има и че действа. Въпросът за мен е доколко нашето селско стопанство ще се пребори за място в нея. Но ако не успее, просто ще внасяме и това, както и много други неща. Нали знаеш, че не може всички да са износители, все някой трябва да внася smiling smiley

А ЕС от своя страна е част от световната система. Където са Китай и Индия и където е нарастващото население на земята. Там вече работата за мен става страшничка. Заедно с енергийните проблеми. И с промените в климата.
Re: Теория за наемите
20-12-2007 - 10:50:59
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> Global,

Въпросът за мен е доколко нашето селско
> стопанство ще се пребори за място в нея. Но ако не
> успее, просто ще внасяме и това, както и много
> други неща.

Ами мястото на Селското стопанство на България в ЕС се определя в преговорните глави. Не става дума за някакви трудови усилия, а просто за успешна или не -бюрократична техника.



> А ЕС от своя страна е част от световната система.
> Където са Китай и Индия и където е нарастващото
> население на земята. Там вече работата за мен
> става страшничка. Заедно с енергийните проблеми. И
> с промените в климата.

Не се чувствам компетентна да говоря за неща, от които нямам лични наблюдения. Действително, енергийните проблеми, тези - в климата, плюс нарастващото население, са твърде големи за ограничения ми мозък. Но дори да не беше ограничен, мога съвсем малко на битово ниво да им влияя, доколкото това е единствената ми проява на реакция.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход