Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Теория за наемите

Публикувано от zestate 
Re: Теория за наемите
28-12-2007 - 23:32:15
JulianoG според мен, ти не си наясно нещо с кредита си, или си в някаква заблуда.



Асене много обичам да си говоря с някой банкови чиновници т.нар. кредитни инспектори или експерти.
Всячески се опитват да ти покажат в началото на разговора, че не са кои да е, а работят в банка на престижната длъжност кредитни инспектори. А като ги питаш нещо елементарто, като как се изчислява някой коефициент за рентабилност и получаваш отговор от сорта на //Ами имаме едни таблици в ексел и те си ги смятат автоматично като въведем данните от ОПР и Баланса//

Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 01:17:59
alex_dilan Написал:
-------------------------------------------------------
> До JulianoG ,
> 1.При кредит от 58500 и лихва 6,25 вноската ти
> е 386Е , а лихвта от нея в първия месец е 365,63
> ,за втория 365,21 за третия 364,79 и т.н Формулите
> ги има в ексела , ако не си ги учил в
> университета.....

Не е точно така. Лихвите в началото са 304Е, а главницата е 81Е. Виж това:

[www.bankrate.com]





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-29 01:20 от Наблюдател.
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 01:22:09
Картинките са тук:


Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 02:26:31
OFF:
Мира не ви дава този кредит. Защо толкова го чепкате, не разбирам. Аз си имам договор, клаузите са ясни, получавам и извлечения с вноските (разбити), а и никъде не съм споменал, че това е стандартна оферта. Щом не вярвате, ваша си работа, но не спамете повече. Темата на дискусията беше съвсем различна.

@alex_dilan:
1. Вече са ти отговорили.
2. Каква е връзката между лихва от 7.50% в КТБ и моята по кредита? Виж какви лихви дават РББ, ОББ, Булбанк, БПБ и т.н. Това, че КТБ има нужда от пари, не означава че и другите банки дават такива лихви по депозити.
3. Пусни търсене за наем на двустайно в Младост.
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 10:47:55
JulianoG, средната офертна цена на готово жилище в Младост е 1100 евро/м2. Наем на двустаен в младост е 300 евро, като е с подови настилки и обзавеждане на баня и кухня. Това ще ти струва още 10 000 евро, данъците за 25 години са ти 4 000 евро, но дори да не добавим тези разходи излиза:

Ти имаш 25 годишен кредит от 70 кв. * 1100 евро = 77 000 евро ГРП не е 6%! минималното е 7,5% - виж [www.moitepari.bg]

Вноската ти е 570 евро/месец , като лихвата става по-малка от 300 евро чак след 15 години.

Лихвите от известно време насам се вдигат. Сега има задържане поради кризата в САЩ, но най-вероятно няма да е за дълго. Т.е. може вноската да ти нарастне значително, защото дори това да се случи след 4 години, то главницата ще ти е 72 000 Е. Или ако ГРП нарастне с 1,5, то вноската ти от 570 става 650 евро.

Според мен изобщо не е на сметка да се купува сега. Ако можеш да заделяш по 570 евро, то по-добре дай 300 за наем, а останалите 270 ги инвестирай в нещо нискорисково което ти носи поне 8-10% годишна доходност. След 10 години ще имаш 52 000 евро.
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 11:12:17
....
... След 10 години ще имаш 52000 евро.


С които тогава предвид инфлацията и всичко останало ще можеш да си купиш някоя сносна караванка smiling smileysmiling smiley

Колеги не гледайте така едностранно нещата. Тук се бият две тези - дали да се купува жилище с инвестиционна цел (печалба от наеми) или жилище за живеене.

Във втория случай както споменах не забравяйте че живото ви е функция на времето и след 10 години под наем и по квартири човек се замисля че живота си му тече и ако наистина не е богаташ да извади много хиляди евра за къща нещата хич не са добре...
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 11:53:01
zestate, smiling smiley 52 000 евро са си 52 000 евро. При инфлация в Германия под 2% годишно след 10 години сумата няма да е много по-различна. При сегашната криза на ликвидността, то може да се купи и злато като застраховка от евентуална инфлация в ЕС...
Ако хранителните продукти и енергията продължат да поскъпват, а заплатите си останат същите, то ясно се вижда, че наемите и цените на жилищата ще паднат, защото няма да има кой да купува smiling smiley Така че инфлацията в този случай не е фактор за поскъпване на НИ, а точно обратното smiling smiley Все по малко ще са хората, които да могат да отделят по 600 Е/месец. А да не говорим, ако стане политическа или икономическа криза (и за двете има предпоставки). Тогава банките, НИ, заплатите, всичко ще се срине...

Да купуваш НИ на тези нива при толкова големи рискове е всичко друго, но не и спокойствие за старините. Ако държиш да инвестираш в НИ, то по-добре за същите пари купи НИ в Германия, там поне няма голям риск населението да обеднее, както у нас се случва не веднъж. А с наема, който получаваш от Германия, ще можеш тук да наемеш по-добро жилище...
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 12:19:58
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Вноската ти е 570 евро/месец , като лихвата става
> по-малка от 300 евро чак след 15 години.
Стига с тези 570-616 EUR / месец. Като казах 385, то са 385. Ето ви и екран от извлечението, като съм премахнал личните данни:
Доверие бих имал само на Тинки и бих му показал пълната документация, та да се спрете с вашите теории.


Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 13:31:49
Занчи си с кредит на райфайзен. Мога ли да те попитам:

- лихвата от 6,25% е за зарибявка, след това как се определя (виж си договора)?
Префполагам е EURIBOR+надбавка. Виж сега какво става с EURIBOR [www.boursorama.com]
Виж какво е ставало с него последните 3 години.
- колко евро си платил за първоначална вноска?
- колко евро си дал за такси в началото? Знам за една от 1,5% което ти прави кредита 57 500 евро.
- колко ти е годишната такса за обслужване? 0,25%?
Сега сметни лихвата, май е над 7%.

Не се учудвам, че не си се поинтересувал за това какво ще се случва с лихвата, все пак ти не знаеше 25 или 30 години трябва да изплащаш.
Също смятащ, че вноската от 385 евро е малко по-голяма от наема, без да смяташ първоначалната инвестиция, без да смяташ ремонтите, без да смяташ данъците (а те ще нарастват). И най-важното, не си се замислил нарастването на доходите ти дали е стабилно. Това 20-30% нарастване дали не довежда до инфлация, която може да срине икономиката. Само си представи че 2 години под ред доходите ти в евро намаляват с 25%. Сега ако взимаш 750 евро и ако станат 420 евро. Просто доходите изпревариха ръста на икономиката. Защото ги подкрепиха много пари наляти в България (предимно в банките, НИ и строителството). Като заедно с това много работна ръка замина на запад, като останалата тук стана по ценна не защото работи по-добре, а защото липсва.

Сравни БВП от $5000 на глава на населението с $40 000 в Германия. 8 пъти е разликата. А в заплатите 500 Е за София 2000 Е за Брелин. Или това е 4 пъти разлика.
Сам си прави сметката дали доходите немогат да намалеят с 50%, ако парите наливани от чужбина намалеят.

Според мен много хора са си направили грешно сметката. Те не виждат, че в момента всичко е на върха, но това няма да продължи вечно. И се заробват с кредити, които не е ясно дали ще могат да изплащат.
Re: Теория за наемите
29-12-2007 - 14:19:27
Извинявайте, не обичам да се изкавам когато не разбирам от нещо. Вероятно греша, но от разпечатката, която видях ми се стори, че човека плаща по 300 евро лихва и само 80 еввро на месещ по глявницата. Това не може да е вярно защото излиза че той само плаща на банката лихви, а самия заем цял живот няма да му стигне да го изплати. Още веднъж моля за ивинение, ако съм прочел рапечатката погрешно. Моля да ме просветите, защото ако е вярно това е една огромна човешка трагедия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход