Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Балони има само в лунапарка

Публикувано от Boby 
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 18:13:06
Kamikadze,

Оферти, които се повяват последователно с по-ниска цена има откакто аз пиша в този форум, т.е. поне от 2004 (сигурно и от преди това ги е имало). Даже нещо повече, появяват се с 5 РАЗЛИЧНИ цени в различни обяви. Така че това нищо никому не доказва.

Затова се изчисляват средните офертни цени - за да се види тенденцията. А тя все още е нагоре.

Затвоа се изчисляват и средни цени на сделки (от НСИ) - з ада се види тенденцията, която е нагоре все още.

И ако ти си вярваш, че прогнозата ти се е сбъднала и в момента имотите са на ПОЛОВИН ЦЕНА от тази, на йкоято са били на 3 октомври 2006, аз няма да споря с теб. Очевидно е, че ник "Куку" ти приляга повече от настоящия ти.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-06 18:13 от Joan.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 18:24:40
Joan

просто нямам думи ... аз говоря за практиката ти ме пращаш в енциклопедията

Всички които се занимават с цени използват и технически и фундаментален анлиз
а ние говорим за ЦЕНИ нали?

За факторен анализ да не подхващаме темата че там ще се изложиш вече много smiling smiley

следете конкретните примери с цени стига измислени теории от измислени (соц. професори) преписвали не както трябва :}

Тристаен Хладилника
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 19:00:06
Nacheff,

Христов не казва "цените не са фактор за балон" - ти къде го прочете това? Казва "Цените не са индикатор за балон" - виж на 1 стр статията. Мисля, че няма разминаване в понятията.

Колкото до виното - ще пийнем с удоволствие smiling smiley. За другото - нямам навика да се захващам с "кукувци" smiling smiley
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 19:08:17
Kamikadze:

Цитат: "Joan

вземи напиши в гугъл "технически анализ" и ще разбереш за какво говоря
щото говориш за статистика и е смешно да не знаеш такива неща
и стига с комунистически клишета"

Точно това и направих smiling smiley и излезе определението, което постнах smiling smiley

Нямам намерение да споря с теб относно моите качества като статистик или анализатор. Дали ти изглеждам невежа или не, дали се излагам за теб или не - твой си проблем. Доколкото помня, най-напред ме обвиняаше в нарочна лъжа, сега - в некомпетентност.

За мен е напълно явно, че никой анализатор с акъла си няма да прогнозира спад в цените от 3 октомври 2006 до сега наполовина. И когато очевидно прогнозата ти се срина, започваш да вадиш оферти, които излизали последователно на по-ниска цена. Ами това си е стар номер - Тинки в друга тема нали обясни каква е истината за такива оферти.

А ако ти се смяташ за добър анализатор, който владее инструментите за анализ и може да прогнозира на тази база, твой си проблем. Мисля, че е очевидно докъде се простират способностите ти в това отношение.

Колкото до "комунистическите клишета" и "измислените професори" - това пък просто не подлежи на коментар - все едно слушам някой политик от Атака.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 19:11:01
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> E, Global, помниш доста неща... Позволи ми да ти
> напомня аз друго - Помниш ли заглавието на
> вестниците - БНБ изнесе златото и публикацията във
> вестник 24 часа как чрез сложна финансова операция
> правителството осигурявало свежи пари.... И голяма
> снимка на бившия главен ревизор - Кольо Парамов,
> който от 10 години е все "бивш" нищо че е бил май
> не повече от година, изписа тонове мастило по
> вестниците с куп полуистини и откровени глупости.
> Ето, от него тръгна скандала с дипломата, който
> беше скандал само по вестниците, впрочем.
> Но тук Заимов няма абсолютно нищо общо.
> Колкото до това дали е имал трудности за лиценз,
> след като бе подуправител, честно да си призная не
> мога да коментирам, зная само, че постоя в
> Пощенска и сега си има бизнес, човек като него не
> е за ангария на гърците....
Стефан В,
струва ми се , че имаш нещо наум, и не може да го кажеш направо във форума. Аз изобщо не помня , ако е имало инспирация, дали тя произлиза от Кольо Парамов. В случая, ти помниш по-добре. Вероятно ти е неудобно, да напишеш това, което мислиш. Аз и не настоявам. Мисля, че не само аз не разбирам какво искаш да кажеш, но и другите от форума.


Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 21:18:16
Джоан,


Хората винаги имат избор. Проблемът е че повечето в началото не могат да стоплят, че влизат в един омагьосан кръг на безкраен кредит, от който няма излизане. Именно необуздания кредит е причина за повечето финансови (и не само) злини по света - инфлация, безработица, фалити, валутни кризи. Най-страшното е, че поради скудоумието на масата, дори финансово отговорни и разумни хора страдат.
Затова ако имате поне малко здрав разум, недейте превъзнася лесния кредит, защото той до нищо добро не води - никога не е добре за получателите, често е зле и за заемодателите.
Re: Балони има само в лунапарка
07-03-2007 - 10:05:01
Kobe,

Радвам се, че можем да си говорим спокойно въпреки някои различия в мненията smiling smiley

По същество - аз съм съгласна с теб за всичко, което каза за кредита. Даже нещо повече, мисля, че той е най-новият измислен начин на олигархията да държи изкъсо масата - след робството, крепостничеството, феодалната звисимост и пр. Това сме го коментирали тук във форума отдавна.

Обаче, не съм съгласна с това, че хората винаги имат избор. Масата поначало никога няма избор. Независимо от вида общество, в което живеем, си е все така. Живяхме в соц - нямахме избор, живеем в кап. - пак нямаме избор smiling smiley Същото като на изборите - уж имаш избор, пък като погледнеш АБСОЛЮТНО все тая - демокрация smiling smiley В една друга тема бях писала "изборът е между Ах. Д и Ах.Д." и дори и ако не гласуваш, пак гласуваш за Ах.Д. (чрез изоборната система, приета от Ах.Д.) Надявам се, разбираш, че Ах.Д. е само олицетворение на олигарх. И интересното е, че още Алеко го е видял и разбрал това, явно не е изобщо от днес.

Мисля, че и за кредита е така - нямаме избор. Защото кредитът е в основата на нарастващата консумация, тя пък е в основата на пазарната икономика. И цялата система функционира върху това. И неизбежно натрупаните пасиви ги плаща масата, както винаги е било по света и у нас.

Разбира се, винаги има нюанси, има и илюзия за избор - мога да си купя плазмен телевизор на изплащане от Технополис, мога и да не си купя. Обаче, има неща, които са жизнено важни - например ако нямам един ден пари за образованието на детето - нали то трябва задължително да тегли кредит, за да получи образование? Жилището съшо спада към тези неща - е, мога да живея под наем. Обаче това има толкова неудобства (поне за мен и за много хора около мен), че предпочитам да тегля кредит със всички съпътстващи рискове, отколкото под наем.

И ние (не знам кои сме ние smiling smiley) не превъзнасяме лесния кредит. Просто авторът на статията вижда във все по-лесния кредит важен обективен фактор за нарастване на цените. И аз съм съгласна с него.

Накрая, все пак си помисли за себе си, не е нужно да ми отговаряш - ти като смяташ, че имаш избор, в Канада не живееш ли основно на кредит, не си ли купи жилището с кредит, колата на кредит, мебелите на кредит, не пазаруваш ли всеки ден в магазините с кредитна карта? Ще видиш, че въпреки че си против кредита, не си имал избор и животът ти е "на кредит".
Re: Балони има само в лунапарка
07-03-2007 - 10:26:55
Nacheff,

Ще ти призная, че и на мен много-много не ми допада думичката "балон" smiling smiley Има го и в английския "housing bubble", явно от там е дошло. Има и опити за дефиниции - срещнах някаква такава, дето я споделих с Global - това, дето нарастването на цените е резултат САМО от очаквания за бъдещо нараставне. Не знам как на практика може да съществува такова нарастване при многообразието на фактори в действителността, и което е по-важно, как един анализатор може да установи, че нарастването се дължи само на такива очаквания в дадена ситуация. Май по-скоро разбират, че е било балон чак след като се пукне smiling smiley. "Какво ще бъде времето утре, ще разберете другиден" smiling smiley

Доколкото разбирам, всеки си прави собствена интерепретация на факторите за дадена ситуация на база на собствен опит и достъпни данни. Кр. Петров видя "балон", Христов пък вижда друг неща. Ти на база на своя опит споделяш мнението на Петров, аз пък - на Христов smiling smiley Няма лошо, ще поживеем, ще видим....

Re: Балони има само в лунапарка
07-03-2007 - 10:53:10
Joan,
Цитирал съм погрешно. Спестил съм едно кликване за да направя справка на първа страница и оттам ... Извинения, за което.

Като се замисля, едно : Цените не са фактор за балон - то си е направо безсмислица. Кои цени !? Христов очевидно не може да каже подобно нещо.

Неговото твърдение е : Цените не са индикатор за балон.
Без оглед на това, какво съм написал, коментирам това изказване.

Ако казвайки това Христов има предвид примерно следното : Единствено констатирането на нивата н ацените (или 2. нива и оперативна динамика, или 3. нива плюс относителни стойности към даден минал момент) не е достатъчмно основание да се твърди, че имаме ценови балон.
Така съм съйгласен.

Представете си следната хипотетична ситуация. Цените на всички (много) активи падат драстично. Явлението си има железни икономически основания. Логично е да се случи и с НИ, да обаче те не мърдат или малко намаляват. Спомнете си теорията за лалугерите. Е ли това балон (ама нещо като отрицателните числа в аритметиката).

Та моето лично и семпло обяснение е : За балон би могло да се говори само при хипотеза на значително увеличаване на цените на един актив (СЛЕДОВАТЕЛНО ЦЕНАТА ВИНАГИ Е ИНДИКАТОР), но задължително съпроводени с наличието на ред други условия :
Ако се приема едно такова обяснение, може да опитаме да съставим един макар неизчерпателен лист на условията.
Re: Балони има само в лунапарка
07-03-2007 - 11:30:26
Кобе,
Май болшинството форумци пряко или мълчаливо подкрепиха тезите на Христов за кредита. Вероятно това е предизвикало в тебе усещането за "превъзнасяне". Дано те цитирам правилно, че вчера вече веднъж се издъних :-)))
Просто се съгласяваме с изводите му, не превъзнасяме!

Дали харесвам кредита ! Ни най-малко!
Не случайно предложих да изгледате филма за Парите като дълг в Гоогъл.
Там има цитирани и обяснени потресаващи неща, което прави наложително всеки модерен човек да се запознае и да премисли още веднъж нещата.
Казано и обяснено е много ясно : Няма ли дълг, няма и пари! Изчезне ли дългът, изчезват и парите. Със всичките му последици.

Цитати (смислови).
Ротшилд : Дайте ми възможност да държа и контролирам парите на хората и за мене няма да има абосолютно никакво значение, кой създава законите.

Лев Толстой : Парите са модерна форма на робство.

Отдавна съм го гледал, не помня повече конкретни неща. Преди много години се сблъсках с темата, след като много внимателно се запознах с една монография на Т. Вълчев. Тогава възможностите за ползване на литература бяха силно ограничени. И независимо от това простил съм се с илюзиите много отдавна.
Сега чукни само на Гугъл на : История на парите и виж какво море ще те залее.

Преди няколко месеца срещнах дори в ежедневна преса изказване на един финансист от високите етажи на системата (май беше вицепрезидент на световната банка), който в прав текст казал : Кредитните карти са нещо много лошо, аз нямам такава и много се надявам и децата ми да нямат.
Аз знам какво говори този човек, разбирам го, но какво от това.
На много места в света вече просто не си човек ако нямаш карта.

Казваш, че винаги има избор. Иска ми се да си прав, но нещо ме смущава в тази теза.
Дано все пак виждаш по-надалеч от мен.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход