Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Балони има само в лунапарка

Публикувано от Boby 
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 11:42:24
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> Global,
>
> Цитат: "Банките започнаха да се борят за
> кредитополучатели и то добри. Много от хората с
> възможности , са вече получатели на кредит. Тези,
> които не са - са малко и за тях се води борбата.
> За това намалят лихвите и затова има конкуренция.
> "
>
> Пропускаш момента, че понятието "добри
> кредитополучатели" е динамично във времето поне в
> две насоки - изисквания на банката и финансовоо
> положение на искателя. И двете се променят, а у
> нас - много бързо. През 2000 за да получиш кредит
> (при лихви 20 %) се искаше да имаш легална заплата
> от 1000 лева (тогава това беше висока заплата,
> сега е средна), да заложиш и друг имот освен
> закупувания поради изскването за 120 % гаранция
> върху стойността на имота, оценката на банката
> беше наполовина на пазарната стойност на имота и
> т.н. Извинявам се, ако има нетчоности, тези
> параметри са приблизтелни за тогава. Искам да
> илюстрирам колко виско беше летвата за "добър
> кредитополучател". Сега условията на банките са
> коренно различни. От друга страна, искателят сега
> има значително по-висок доход, а и банката приема
> (при по-висока лихва) и недоказани официално
> доходи. Което прави "точката на сближаване" много
> по-лесно постижима и за двете страни.

Съгласна съм с горното твърдение. Понятието "добър кредитополучател" е наистина динамично . Действително, банките са много либерални и дори изискването за остатъчен доход не се спазва
>
> Така че това "който могъл, получил" не е съвсем
> вярно, тъй като съвкупността на "можещите"
> постоянно се увеличава поради горните причини.

Ето тук може да се поспори. Това че съвкупността от можещите постоянно се увеличава, не означава , че е задължително да теглят кредит.
>
> А конкуренцията между банките идва повече от
> отварянето на системата и насищането с банки,
> според мен, отколкото от липса на клиенти.

Разбира се и това е фактор за конкуренцията между банките. Но банките в развития свят печелят не толкова от лихви по кредити, колкото от банкови такси. И когато се намалят лихвите, и то на ипотечния кредит, говори за нещо ново и невиждано на нашия пазар. Затова по-нагоре, исках да обсъдим това ново, непознато нещо. Какво ще ни донесе то? Добре ли е това или не е???
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 11:56:03
Global,
Цитат: "Но банките в развития свят печелят не толкова от лихви по кредити, колкото от банкови такси. "

Доколкото аз знам (без да съм банкер), банките основно печелят от разлики в лихивте по привлечения ресурс и отдадения ресурс, т.е. депозити и кредити. Банковите такси, разбира се, са си източник на печлаба, но мисля, че като дялове основно са разликите в лихвите - сметни сама, при един деопзит средно лихвата годишно е 2-3 %, а при един кредит - средно 6-7 %.

Е, някой колега, работещ в банка, може да ни осветли повече.

Мисля, че намаляването на лихвите в нас не е нещо ново и невиждано - в смисъл - случвало се е в другите страни и непрекъснато се случва, както и обратното. По начало ипотечният кредит е "нещо ново и невиждано" на нашия пазар в този му вид. Все пак само от 4-5 години го има. И е нормално да стартира от "невиждани нива" и да слиза надолу до изравняане с нивата в ЕС (е, няма да е за един ден, де, но полека лека....)

А какво ще ни донесе... Ами понятията "добро" и "лошо" са много относителни. Със сигурност за някой желаещ да си купи жилище и с недостиг на пари за целта е "добро", поне в краткосрочен план smiling smiley И със сигурност за бизнеса е "добро", защото няма бизнес по света, който да работи само със собствен ресурс, значи, лесният кредит е двигател на икономиката.

А вече моралните категории "заробване", "закрепостяване", "зависимост" и пр. за дълги години напред.... - еми, това е положението!
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:00:55
Единственото, което исках да кажа е, че кредитът също е вид пари. А ограниченията, наложени и върху печатането на банкноти, и върху нарастването на кредита от Паричния съвет, са друга тема. Така или иначе, кредитът у нас расте, значи, органиченията го позволяват. Или някак ги заобикаляме smiling smiley
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:07:52
Задлъвнялостта на домакинствата няма нищо общо с фирмената задлъжнялост. В смисъл, за нашите тук разсъждения няма.

Доколкото знам, тя се измерва от наблюдението на домакинските бюджети на НСИ. Поселдните данни, които намерих, са от 2004 и предполагам, че нещата са се развили доста за тов авреме, но все пак:

Общ доход на домакинствата - 6365 лева
взети заеми и кредити - 206 лева
приходи от спестявания - 216 лева.

Според тези данни все още "спестителското начало" е по-силно от "стремежа към харчене" явно у българина smiling smiley

Кредитите за бизнеса са свъсем друга тема.
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:11:10
Странното и новото е, че поне за момента, банките намалят лихвите по ипотечните кредити, но не и за другите видове кредити - потребителски, фирмени, за оборотни средства и т.н. Що се отнася до кредитите въобще, съвременният бизнес не би могъл да диша без кредити. Но говорихме за личното кредитиране. Естествено, че и сега строителните фирми са "яко" кредитирани от банките. Така и купувачите на техния продукт са кредитирани. Но намалят именно лихвите на последните. А не на фирмите.
Що се отнася до това, от какво печелят банките в развития свят, аз написах че това са банковите такси. В България , поне като съотношение, предимно се печели от лихви. Затова, дори и да попиташ банкер, той може да ти посочи нашата ситуация. Но пък съм сигурна, че по-сведущите ще се съгласят с моето твърдение.
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:16:17
Кредитът, Global, е вид пари. Все същото е да кажеш, че парите за теб са лошо нещо smiling smiley

С което аз напълно съм съгласна - щом още Толстой го е забелязал smiling smiley

Но лошо или не, парите съществуват и определят в гомя астепен живота ни или поне материалната част от него.

Късметът има много общо - едно е да няма къде да живееш, друго е да не искаш да си смениш колата с нова и по-хубава. Замисли се как би постъпила, ако нямаше къде да живееш и трябваше да плащаш наем или при родителите си. Жилището е като "хляба и киселото мляко" - без него не може. Без нова кола може, но съвсем без кола пак не може smiling smiley.

Е, аз не оспорвам твоето виждане за кредита. Само че за мен моралните категории имат много малко общо с икономическите. Икономическите категории в много случаи ТЕ ПРИНУЖДАВАТ да правиш нещо дори без да ти харесва. На много хора не им харесва да работят или не си обичат работата, но са ПРИНУДЕНИ да я вършат, защото няма какво да ядат (образно казано). Късметлии са тези, които хем си обичат работата, хем печелят достатъчно от нея. Същото и със жилището - късметлии са тези, които не трябва да мислят за него поради наследно такова или наследени пари. Но те са много по-малко от другите, които трябва да си го изработят. Така е устроен светът.
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:21:04
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> Кредитът, Global, е вид пари. Все същото е да
> кажеш, че парите за теб са лошо нещо
>
> С което аз напълно съм съгласна - щом още Толстой
> го е забелязал

Перфектно съгласна съм.

> Но лошо или не, парите съществуват и определят в
> гомя астепен живота ни или поне материалната част
> от него.
>

Уви, така е...
И винаги съм го съзнавала.
> Късметът има много общо - едно е да няма къде да
> живееш, друго е да не искаш да си смениш колата с
> нова и по-хубава. Замисли се как би постъпила, ако
> нямаше къде да живееш и трябваше да плащаш наем
> или при родителите си. Жилището е като "хляба и
> киселото мляко" - без него не може. Без нова кола
> може, но съвсем без кола пак не може .

При някои случаи, трябва да се избира по-малкото зло. Например дали да живееш при родителите си или да се заробиш с кредит.

>
> Е, аз не оспорвам твоето виждане за кредита. Само
> че за мен моралните категории имат много малко
> общо с икономическите. Икономическите категории в
> много случаи ТЕ ПРИНУЖДАВАТ да правиш нещо дори
> без да ти харесва. На много хора не им харесва да
> работят или не си обичат работата, но са ПРИНУДЕНИ
> да я вършат, защото няма какво да ядат (образно
> казано). Късметлии са тези, които хем си обичат
> работата, хем печелят достатъчно от нея. Същото и
> със жилището - късметлии са тези, които не трябва
> да мислят за него поради наследно такова или
> наследени пари. Но те са много по-малко от
> другите, които трябва да си го изработят. Така е
> устроен светът.


Уви, ужасно си права.
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:22:17
Глобал,

Цитат: "Естествено, че и сега строителните фирми са "яко" кредитирани от банките."

Не съм убедена в това, при преобладаващия начин на строеж "на зелено" мсиля, че клиентите в голяма степен кредитират строителните фирми. Е, има си и "лихва", т.е. отстъпка в цената, но явно е по-изгодно за строителя така, отколкото с банков кредит.

Преди време 4овек беше обяснявал зашо е така. Така или иначе, за да предпочитат строителите да пордават "на зелено" вместо да теглят кредити и да продават на по-високи цени готово, явно е по-изгодно.
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 12:30:25
Зависи от мащабите на строителството. Това, което казваш, е вярно. Но то касае предимно малките, а не средните и големи строителни предприятия. Плюс това, има някои фатки, които строителните предприемачи предпочитат, и теглят кредити, които не им трябват толкова. Не знам защо го правят, но съм сигурна, че го правят.
Abu
Re: Балони има само в лунапарка
08-03-2007 - 13:21:01
Joan,
малко се разминаваме и в представите си за съвременния начин на живот. За мен жилището е мястото, където се изкъпвам, изхождам и поспивам преди да духна или на работа, или по забавления. Ток и вода - добре, но телевизор, компютър ??? Нито работя в къщи, нито се забавлявам успешно с тях (не значи, че нямам, просто мога и без тях). Виж, хубава музикална уредба по ми трябва, ама още не съм си организирал. 15-годишно поло ми стига, но доста време карах само велосипед (имах си кола, ама исках да вляза във форма). В този смисъл пари не ми трябват, трябва ми това, което хората заплащат с пари. Допускаш ли, че има и други начини да го получиш?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход