Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Балони има само в лунапарка

Публикувано от Boby 
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 04:32:23
Eto za tova e borbata:

70 на сто от имотите са купени със заеми
[www.monitor.bg]

---------------------------------

Boby mnogo si prav, pisna mi da slusham vsjakakvi kreteni da diskutirat v Bylgaria na psevdonauchen ezik neshta kojto ne razbirat.

Ako tozi gorespomenatija beshe kadyren shtreshe da otide da si nameri rabota v chugbina za mnogo dobri pari, da napravi kariera a ne da se zanimava da skube pensionerite i izpadnalite horiza v Bylgaria.

Tezi vizove za spezove deto raboteli v Bylgaria na polza rodu ili pyk vidite li bili kadyrni a byk bachkali na dyrgavna zaplata gi razpravjaite na baba si.

Veche pisah che poluchavam 6 zifrena gosihna zaplata a ne sozialna pomosht.

Za da dojdesh v Canada se iska:
vishe obrazovanie
ezik
stag
da pokagesh opredeleni pari
taka che razhitashtite na sozialni pomosht emigranti ne sa mnogo (az lichno izobshto ne poznavam takiva pri uslovie che poznavam pone edno 200 dushi v Toronto).

Tova che dyrgavata ne e kradliva kato v Bylgaria go namiram za dostojnstvo a ne za nedostatyk.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 09:46:58
Куку, много си краен. За теб няма сиво, само черно и бяло.

Давам ти пример - в отдела ми има четирима пртфолио мениджери, естествено са висшисти, няма един да знае един език - по два и по три са, като единият е английски, двама са с френски като втори, трима с немски на свободно ниво, писмено и говоримо, и няма как да е, по цял ден общуваме на езици.
Всички взеха CFA - сигурно знаеш какво е и как се взима - поне 3 години, ако изобщо успееш.
Стажът е достатъчен за да работиш където и да е, иска се и лиценз в някои държави (за нашата работа), което не е проблем. Имам бивши колеги,работещи в Лондон, във Франкфурт, в Световната банка, във Фонда, в други големи банки (и в Банк оф Канада, впрочем), всеки с решението си.
Така че, не са всичко тези изисквания, които казваш, те са основата, оттам нататък е решението и нагласата да зарежеш всичко и да започнеш наново. Някои го правят, други не. Но тезата ти, че всичко кадърно отлита а некадърните остават е крайна - има много можещи хора в БГ, друг е въпросът дали и доколко се отплаща - не се отплаща, прав си.

На всички, които коментираха искам да кажа - подчертах, че не съм съгласен с някои тези в статията. Не адвокатствам на никой, просто реагирах на догадките за интереса и некадърността на човека.
Глобул, ако имам време бих ти писал как аз разбирам цитираните неща - не всеки едлъжен да влиза в езика на макроикономиката, но за съжаление днес съм много на педал.
Поздрави на всички.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 09:53:04
Global,

Аз не съм макроикономист, а презрян "технически анализатор" smiling smiley, но мисля, че схванах основното послание на автора - ако приемем, че не е манипулативно, в което съм склонна да вярвам на Стефан, който за мен е заслужил доверие, така че неговата препоръка тежи.

Още повече, че и моето собсвено разбиране за нещата до голяма степен се доближава до това на автора - тук за милионен път ще кажа, че нямам интерес да твурдя каквото и да било в тази сфера, без да го вярвам. Дори не работя в тази сфера.

По повод първия ти въпрос - не знам как би определил той съществуването на балон - имаше някакво определение, че балон има, когато цената на даден актив расте САМО заради очаквано бъдещо увеличение на цената, без да са налице обективни фактори за това увеличение. Но съм съгласна с него, че увеличението на цената само по себе си не е показател. Защото може да има обективни фактори, които да го обуславят - много обичат думичката "фундаментални" колегите макроикономисти smiling smiley. И той се е опитал да даде някои от тях - на първо място кредита, който като фактор е съвсем отскоро и набира здраво скорост. Стабилната макроикономическа среда и интересът от чужди инвеститори са също фактори. Има и други. Не мисля, че някой вярва, че в БГ не можа да има "балон" (макар аз лично да не харесвам този термин, подвеждащ е). Мисля, че авторът твърди, че балон все още няма, защото увеличението е следствие на обективни фактори.

Относно хомогенността и по-нататък за ценовите индекси е напълно прав. С термините на статистиката това означава, че съвкупността НИ в БГ е много разнородна по някои признаци - най-вече качество/вид строитеслтво и местоположение, и има големи отклонения от средната в нея (т.нар. сегментиране на цената, което аз му викам разслояване, ама е все едно и също smiling smiley), което прави средната цена много неинформативна при характеризирането на съвкупността. Дори само в София да вземем, има цени от 500 е/кв и има цени от 1500 е/кв. Има стари панели в лошо състояние в Дружба 1 и има ново строителство, изпълнено добре, до Докторски паметник (то там е даже на 3000 е/кв по последни слухове smiling smiley). Да не говорим за НИ в страната като цяло - къща с двор в Долно нанагорнище струва 5000 лева, а боксониера в Лозенец - 80 000 лева. С развитието на пазара и сегментирането му това все повече ще важи. Затова при характеризирането на дадена съвкупност освен средната се използва и показател дисперсия или стандарно отклонение от средната. Не ми се дава пак примера с кебапчетата, 'щото сигурно ставам досадна smiling smiley И за промяната в качеството е прав - ако качеството расте, то нарастването на цената е напълно обяснимо само с този фактор.

Относно намаляването на лихвените проценти и причните им - той си го е обяснил.

Иначе аз лично отдавна още си казах какво мисля, което в голяма степен се застъпва с тезата на автора - "надуването на балон" тепърва предстои за БГ. Досегашното увеличение от 2002 насам си има обективни фактори. Не знам в кой момент ще "свършат" те и ще почне "увеличение заради самото увеличение", обаче.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-06 10:07 от Joan.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 10:04:48
Abu,

Аз пък не мога да се съглася, че държавата може да е инциатор (т.е. движеща сила)на каквото и да било в условията на пазрна икономика, макар и да е прохождаща, преходна, к'вато се сетиш "изкривена". Няма чисто пазрана икономика никъде по света. Някъде е по-пазарна, другаде - по-малко. Държавата по един или друг начин навсякъде се намесва с определени цели. Но все пак има огромна разлика между положението с НИ в соц. икономиката и сега. И ако тогава държавата диктуваше всичко в тази сфера и пазар нямаше нито на теория, нито на практика, сега не е така и няма как да бъде.

А че се меси и ще се меси - сигурно е така. Но намесата на държавата е само един от факторите за цените и не е определящ. И може цените да тръгнат в друга посока въпреки намесата на държавата, ако всички останали фактори го обуславят. В този съм съгласна с автора, че "Значителният брой макроикономически, структурни и регулаторни фактори, които са в непрекъснато взаимодействие, определят динамиката на цените на недвижимата собственост. Тази динамика е много комплексна и е по-добре да насочим енергията си към нейното разбиране..."
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 10:20:11
Просто вече нямам думи !

Заглавие в Монитор - "70 на сто от имотите са купени със заеми", а после цитат от Тихомир Тошев "70 процента от цената на сделките с недвижими имоти у нас се плащат с ипотечни кредити. "

Това не е едно и също! "70 на сто от имотите са купени със заеми" значи, че 70 % от сделките стават при участието на някакъв кредит (незвисимо колко е той, може да е 5 % от стойността на имота) - т.е. става въпрос за брой сделки с кредит. А "70 процента от цената на сделките с недвижими имоти у нас се плащат с ипотечни кредити" означава, че СРЕДНО ВЗЕТО при една сделка за имот 70 % от цената на имота се покрива от кредит. Или пък ще от общ оборот на сектора Х, 70 % от него са от банки чрез кредити - т.е. става въпрос за оборот/стойност на сделките, а не за брой. Но за колко сделки/имоти се ползва кредит, не става ясно.

Изобщо защо хората не се научат да се изразяват яно и точно.....

Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 10:48:39
Joan

пак излъга - преди време неможа да разбереш що е то технически анализ - сега разправяш че си """технически анализатор"""" може и да си анализатор но не и технически ..... аз мисля че просто си търсиш гадже smiling smiley

апропо всеки начинаещ в техническия анализ ще види лесно БАЛОНА за който се говори

И това че някой е къдърен анализатор с много дипломи и сертификати, не може да напише манипулативна стаия не е вярно - напротив най-къдърните пишат най-добрите манипулативни стаитии smoking smiley
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 11:12:28
Куку,

Вие имате само4увствие, 4е сте 4аст от тези много можещи, които са постигнали огромен успех като са станали ниска средна класа в Канада, нали? А дали не е по-добре с много пари в България - с поне тима души прислуга и когато 4овек пожелае да отиде в Европа за шопинг или за култура?

Ако сте толкова интелигентен как не можете да откриете бутон4ето за кирилица ве4е месци наред?
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 12:27:47
Kamikadze,

Именно затова сложих в кавички "технически анализатор", защото аз съм статистик, занимаващ се с анализи на икономическите явления чрез методите на статистиката - регресионен и корелацонен анализ, индексен анализ, факторен анализ. Това деление на "технически" и "фундаментален" анализ е от друга сфера, явно. Но ако се стъпи на дефинициите, статистическите анализи са хем "технически", защото са на база числови стойности (може в статика, може в динамика), хем "фундаментални", защото разглеждат степента на влияние на различни фактори върху следствието.

Е, въпросният макроикономист Клаин Христов, според теб, явно е по-прост от всеки начинаещ технически анализатор, 'щото не вижда балона. И твоето самочувствие не е по-малко от това на Куку....

Забележката за гаджето ми е под достойнството да коментирам....

Използвам случая да ти напомня - още 20 дни и изтичат 6-те месеца на твоята прогноза за спад на цените с 50 %. От която ти не си се отказал.
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 12:44:35
Kamikadze,

Пак само за протокола:

"Re: И пак за цените
Изпратено от: Joan (IP съхранено)
Дата: January 23, 2007 04:11PM


Само за протокола:

"Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
Изпратено от: kamikadze (IP съхранено)
Дата: October 2, 2006 01:37PM


Аз мога да дам следния съвет:

Ако не бързаш изчакай 5-6 месеца /и без това процедурата по една сделка отнема около 3 м, в масовия случай/

и ще си вземеш нещото което си харесала на ПОЛОВИН ЦЕНА

има и междинен вариант - срещу 5% от цената запазваш нещото което си харесала
и го купуваш по цена сле 6 месеца/ продавачите са готови на всичко вече.../ "

От тогава са минали горе-долу 4 месеца - окт., ноември, дек., януари. Е, ще почакаме още един-два месеца, за да видим как ще се сбъдне прогнозата на колегата Kamikadze за имоти на ПОЛОВИН ЦЕНА."

линкове:
[forum.imoti.net]
[forum.imoti.net]

Е, до днес са пет месеца от поста на Камикадзе, пък няма признаци цените да са паднали и с 1 %, че какво остава наполовина.

Пък той не се отказа от прогнозата си.... smiling smiley
Re: Балони има само в лунапарка
06-03-2007 - 13:48:59
В тази статия най -много ми хареса заглавието.
Ама то BG си е лунапарк с всичките персонажи. Народонаселението е качено на влакчето на ужасите, а тоя дето кара влака го лашка нагоре ,надолу, наляво, надясно. От това на народонаселението му се повръща, ама няма мърдане. Има си и кукловоди в сянака, и марионетки и палячовци. Балоните са задължителни.
А сега по темата :
За мен тази статия не казва абсолютно нищо. Като че е написана за да обърне внимание на хората дето още не са взели ипотечен кредит, да го направят. Обяснимо е като се има предвид кой му дава заплатата.
Едно изречение ,обаче, заслужава да се цитира:

"Постигането на едноцифрени темпове на инфлация след въвеждането на паричния съвет, съчетано с приватизацията на банковия сектор и либерализацията на движението на капитали, доведе до значително съкращаване на лихвените проценти, което е в основата на нарасналата склонност на домакинствата да инвестират в недвижима собственост чрез натрупването на дълг. "

Да, има известа корекция на лихвение проценти при някои банки ,но те продълвават да са неизгодни. Излязоха даже материали в пресата, че е по-изгодно да се вземе заем от чужбина. По интересна е втората част на изречението. Хората инвестират в неджижима собственост чрез натрупване на дълг, а не чрез подасяване.


Скоро банките ще са най-големите собственици на недвижимо имущество. cool smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход