Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !

Публикувано от Znae6t 
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 10:50:52
[forum.imoti.net]
Е нали ти скача всяка година с 20 лева? Значи не можеш да прави сметка за 125 евро на месец за 16 годишен период. А и в банката парите не ги взимаш всеки месец при 7% лихва, а накрая на периода. Има доста голяма разлика.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 10:57:06
Междудругото мнението му за картофената нива си го превеждам така - "В бъдеще цената на земеделската земя в рамките на ЕС ще се поизравни, което значи, че най-вероятно цените на качествените земеделски земи у нас ще се качат - с колко зависи от политиката на ЕС в областта на селското стопанство."
Ей ама с ченгел трябва да му вадиш мнението на тоя човек от устата. Не може ли да каже просто - "Спекулата с имоти не е за всеки, а само за тези, които разбират. Има подценени и надценени имоти в България в момента, но не ме карайте да кажа кои са те без да си платите."
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 11:12:29
4ovek,

За картофената нива просто казва едно правило от учебник - за мен не казва нищо повече. Аграрната политика на ЕС винаги е била "препъни-камък" за съюза, защото там се преплитат много тясно интересите и протекционистичните мераци на големите селскостопански производители като Франция, например, или Испания. Не съм се интересувала специално, но не очаквам да оставят нашите производители да ги конкурират, пък те и не могат, не и в средносрочен план - 10-15 години. Т.е. за мен е много вероятно да си внасяме даже и картофите от ЕС. Което пък води до цена на картофената нива 0 лв. по тази формула smiling smiley

Иначе вероятно си прав - не че не знае, но не е изгодно да каже. Ами нормално smiling smiley Само дето трябва повечко да внимава при поднасянето на "факти" в подкрепа на тезите си - като тази за възвръщаемостта от НИ у нас и в "повечето страни от Европа и САЩ". Защото за мен едно такова изказване поставя под съмнение цялото интервю.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 11:22:28
Защо реши, че става въпрос за наши производители? И какво точно значи наш - в смисъл етнически българин или собственик на нива в Българияsmiling smiley
Не ми е много ясно ако немец произведе селскостопанска продукция в БЪлгария и продава пордукцията във Франция дали квотите ще са български, немски или френски. НАй-вероятно ще са български. Всъщност ние квотите изпълняваме ли си ги или не успяваме?
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 11:41:25
Да 4овек, наистина в договора е предвидена индексация веднъж годишно в размер на 20 лв. Просто смятам теоретично, ако взема и го изгоня тоя наемател и пак теоретично намеря веднага друг на 150 Е, то дори тогава пей-бека ми остава почти същия и възвращаемоста не надхвърля 5 %. Е, ако намеря за 200 Е нещата стават супер, но едва ли е възможно. Все пак виж тая табличка. Данните са по мои наблюдения.

Период Стойност лв Наем лв Пей-бек месеци % възвращаемост
Октомври.02 26400(12000 $) 220(100 $) 120 10.00%
Октомври.03 35200(18000 E) 200(100 $) 176 6.82%
Октомври.04 47000(24000 E) 180(100 $) 261 4.60%
Октомври.05 56700(29000 E) 220(112 E) 258 4.66%
Октомври.06 68500(35000 E) 250(128 E) 274 4.38%
Октомври 07 * 78200(40000 E)* 300(153 E)* 261* 4.60%*

* - прогнозни цени по мое допускане.
P.S
Това с индексацията в наема е от тая година. От 2002 до 2004 наема беше в $ по курса на деня.Но и цените тогава бяха в $. Това в таблицата са прeизчислените им стойности по курса тогава.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 12:19:29
Е, къде ме заби - де да знам за квотите - може и още да нямаме квоти, все пак още не сме "вътре".

Ами мисля, че който и да е собственика, ако земята е в БГ, ще е българска квота. Но изобщо не съм сигурна в това smiling smiley Просто е материя, от която не разбирам и няма как да коментирам.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 12:23:14
Прекалено песимистично се отнасяш към растежа на наемите според мен и от там ти идват проблемите. Предполагаш среден наем за 20 годишен период от рода на 300лв. на месец. Предполагам, че не би се навил да сключиш 20 годишен договор за наем без индексации на база 150 евро на месец налиsmiling smiley
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 12:31:19
Е ти ме разби. Ако всеки почне да коментира във форума само неща в които е специалист ще настане една скукаsmiling smiley Ти да не мислиш, че имам понятие от политикат ана ЕС относно селското стопанствоsmiling smiley
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 12:35:34
Здравейте,
Имам разни неща за разправяне, но не съм сигурен дали ще ми стигне времето.
Аз май пак ще играя ролята на защитник на Хърсев, но повярвайте ми - не получавам хонорари за това :-))))

Не мисля, че са го разбрали криво журвалистите. Просто в този конкретен случай той не е прав в твърдението си. Не е прав от гледна точка на конкретните реалии на пазара сега. За сведение 2006 г.

Но, нали знаете, че винаги има едно "но" !
Връщам се в началото на 90-те, когато съм придобивал за първи път стопански опит в "реални условия". Соц. времената не ги броя по разни причини.
Та тогава имах работа с един бизнес активен човек (от Германия), с много широк поглед върху стопанския живот, с когото имахме възможност да общуваме по-дълго време и по един естествен начин бяха засегнати широк кръг от въпроси, включително недвижимости. Към онзи момент темата за мене беше категорично "празно множество".
Та от него съм чул следната "формула" :
За един достатъчно дълъг период от време специалисти на този пазар са стигнали до някакво систематизиране на едни "здрави" икономически съотношения в областта на недвижимостите, които са :
Европа (твърде, твърде обобщено) - Цената = 8 годишни наема.
Америка (не каза САЩ, но аз така разбрах) - Цената = 10 годишни наема.
Малко странна ми беше аргументацията (по-скоро коментар) на тази разлика Европа/Америка. Средата в Америка, а оттам и кройката на личността - нейните представи, изисквания, очаквания, потребности предполагат ползването на по-голяма жилищна площ, но в условията на една огромна страна с достатъчно пространство и ресурси това не води до по-висок наем. Оттам и по-дълъг срок "на откупуване" .

В противен случай, продължи въпросният господин, държането и стопанисването на имот (не за живеене) - се превръща от стопанска гледна точка в нещо не много смислено. Има достатъчно други по-прости и неглавоболни начини на инвестиране на пари, които биха донесли прилична доходност.

Пак обръщам внимание - горната формула изразява просто едни числови съотношения. Колежката Joan му вика "прост пей-бек". Не намесвам по никакъв начин по-сложните стопански и финансови сметки, при което се изследват входящи и изходящи потоци и се правят преобазувания и сконтиравия.

Та, г- Хърсев по мое мнение, продължава да ис говори за "темелните" неща от областта на бизнеса.

Да, ама времената са други .

Апропо, малко по-нагоре срещнах един пост на Куку, в който доста събрано са посочени набор важни причини за промяната. Естествено, те са споменавани и друг път в разни конфигурации, но последният преглед е негов. Това, че с колегата сме имали дребни недоразумения, не е повод да не посоча отделни негови тези, срещу които не мога да възразя. Куку, друже, моля те, само не започвай пак да говориш против БГ!
Може би само често споменаваната от нас Япония ни разминава. Да, спадът за дълъг период от време е бил категоричен факт, но няколко пъти вече срещам информация, че специалистите там считат 2006 за годината на промяна на тренда.
Дали Япония и този път няма да ни изненада !

Аз пак си знам моето :-(((((, а то е, че в съвременната икономическа система (не от вчера) се натрупват доста сериозни диспропорции и напрежения и те ме карат да изпитвам дискомфорт. Знам, че тези дето карат кораба са станали доста добри, но и плуващите наоколо айсберги хич не са малко.
А ние тук в Бг единствено може да регистрираме някакви неща и то с известен отстъп във времето, независими сме от случващото се, защото от нас нищо не зависи.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 12:49:40

Quote

Октомври.06 68500(35000 E) 250(128 E) 274 4.38%
Октомври 07 * 78200(40000 E)* 300(153 E)* 261* 4.60%*
а не може ли така да сметнеш:
Октомври 07 * 58650(30000 E)* 293(150 E)* 200* 5%*
и пък Октомври 08 * 58650(25000 E)* 293(150 E)* 167* 7%*

След масовия бум на строителството и пукването на балона ще започне едно сериозно размесване на пазара на основа местоположение на имотите.
Не е логично да има луксозни сгради в гетата каквито са всички квартали с панелно строителство. Неможе да продаваш скъпо жилище в гето.
Веднъж тръгнат ли чените на панелите надолу никой няма да може да ги спре.
Такава е пазавната логика.

На всеки може да му се искат много неща, но има едни причиноследствени връзки, които са общовалидни за всички, независимо какви връзки имаш.

Може да наречем от сега 2007 - годината на услушването в недвижимите имоти.
А 2008 - годината на изгорелите очаквания.


Когато сравнявате цените софия - други западни градове с население около 2 милиона, сравнявайте не с техните нормални и среднквасови жилища а с тези в гетата, където инфраструктурата, манталитета, бизнеса и въобще живота е като тук.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход