Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !

Публикувано от Znae6t 
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 20:00:47
Az pyk si mislja che prekaleno mnogo stanaha prodavachite na nadegda i obeshtanija za rozovo bydeshte.

V Bylgaria gilishtata za da sa skypi bi trjabvalo horata da imat visoki dohodi. Jasno i prosto. Objasnenie che gilishtata dosega vidite li bili evtini i zatova sega trjabvalo da poskypnat sa poveche ot smeshni. Sebestojnoost na kachestveno stroitelstvo v krja na kraisjhtata e max 150- 200 evroza kvadrat realna plosth.

Ako na prodavashite ne im iznasja da gi prodavat na ceni srpred dohodite da si gi iznesat v chugbina. Ako ne mogat, da gi prodadat na chugdenez . Sled kato ne mogat da napravjat nito pyrvoto nito vtoroto e jasno che shte trjabva da se razchita na localniaja pazar kojto njama nikakyv potenzial zashoto vseki kojto e mogel da kupi otdavna go e napravil. OSTANALITE NJAMAT PARI.

Eidnstevniaj szenarij pri kojto njama da ima crash na pazara i spadane prez sledvashtite 3 godini s 50-60 prozenta do max 40 prozenta ot segashnite ceni prodava e slednijat:
Prodavachite da si stiskat imotite i da iskat visoki ceni na kojto da njama kupuvachi, imotite da kisnat s godini na pazara dokato se razrushat zashoto mnogo malko ot prodavaschite imat pari da gi poddyrgat a i goljama chast ot prodavanite imoti sa stari. Po goljamata chast ot tezi imoti nikoga njama da se prodadat nezavisimo ot cenata.

Stroitelite i spekulantite obache shte gledat da se otyvat byrzo ot imotite si i tova imenno shte crashne pazara.
Kupuvachite neshto lipsvat na bylgarskija pazar i zatova naposledyke objavite stojat s mnogo mesezi a sdelkite sa epizodichni i sluchaini.
Hubavata novina e che vyv vsichki sluchaj agentite na nedvigimi imoti kojto se naroiha kato muhi na med shte griznat dryvzeto i shte izpukat ot glad.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
20-10-2006 - 21:21:30
4овек, аз те разбирам. Естественно,че за собствено успокоение бих могъл да сравнявам сегашния наем със продажните цени в произволен минал момент. Тогава всичко е О.К. Но аз съм си измислил мое си понятие и си го наричам алтернативна годишна доходност. Избрал съм това да е год.доходност от депозити, понеже са сравнително безрискови,по-ликвидни и лесно достъпни. И сравнявам двете доходности,но в един и същ минал или бъдещ период. И тук вече запачвам да си задавам едни отговори, не ти е работа.
Лека вечер.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
21-10-2006 - 10:59:51
"Sebestojnoost na kachestveno stroitelstvo v krja na kraisjhtata e max 150- 200 evroza kvadrat realna plosth."
Може и 100 да е, ама за този който знае и може да я направи. ЗА другите себестойността клони към безкрайност и плащат толкова колкото им поиска този който я е направил.
Защо си решил, че ти заслужаваш да получаваш шестцифрени годишни доходи, пък този дето стори къщи да не заслужаваsmiling smiley
И имаш бъг в разсъжденията. Ако струва 150 евро на кв.м. а строителят е продал 30% за по 1000 евро какво точно го притиска да сваля цената, след като при 150 евро на кв.м. само от отдаване под наем ще печели доста добре. ПЪк и да не е продал - напарви си сметка - 150 евро на кв.м. - 150 евро месечен наем - 70 месеца са необходими за апартамент 70 кв.м. да се изплати При такава доходност ако има нужда от пари ВСЯКА банка ще му даде.
Явно не всеки може да построи за 150 евро на кв.м., а?
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
21-10-2006 - 11:26:26
Bonita,

Не в въпрос за "собствено успокоение", а за реална фактическа сметка. Ако си го купил на "старите цени" (за 13500 долара при това вероятно), то и на наем 120 Е ще имаш над 10 % доходност. Твоят казус е лесен, според мен, питането за доходността важи за тези, които купуват СЕГА, при тези цени и наеми.

Мисля, обаче, че теб определено те блазни по-лесен и по-достъпен начин - депозити. Макар че според мен той не е ниско-рисков - обикновено лесният начин за печелене на пари е високо рисков (освен далаверите) - всеки медал има две страни, както знаеш. И те блазни да си реализираш в кеш номиналното увеличение от 13500 до 30000. Е, изборът си е твой - имам един познат, който, поблазнен от лихвички, си продаде наследствен апартамент точно 96-та преди "голямата криза". Сети се какво му остана от кеша, реализиран от сделката. Но пък може сега да не стане така и да спечелиш - риск печели, риск губи smiling smiley

Успех, каквото и да решиш!
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
21-10-2006 - 13:09:58
Здравеите,днес случаино попаднах на този саит и намерих време да прочета цялата
тема така че,впечатленията са ми още пресни бих искал да кажа едно скромно
мнение без да парадирам че познавам БГ пазара :Живея 17 години в Мадрид:

1 от какво зависи покачването=спадането на цените
покупателната възможност на населението в раиона
интереси на инвеститори
инфраструктура на расона =пътища,камуникация,реитинг,озеленяване,близост до
търговски или бизнес център и много други
качество= фасада,вътрешно завършване ,материали,екстри
Банков фактор=% интерес,европеиски курс, % възвръщаемост на средствата

Моито мнение по чужд опит съгласен съм че с 200 =300 евро заплата няма покупателна способност маи всеки чака чужденците от 1 без да гледа каква дупка
продава :те не идват от пещери: обяснението е че виждате ли те имат пари и за тях
е ефтино да но глупави няма дори и за такива цени парадокс ако нещо им допадне
цената е прекалено висока така че продавачите чакат и купувачите също трябва да се има предвид че те купуват даден имот с цел 2 или 3 резидеция малко са за
инверсиране за това трябва да познаваш добре пазара друк е въпроса с българите
в чужбина аз например имам възможност но изчаквам планирал съм за 2 стаен с
гараж по южното черноморие от Бургас до Ахтопол ще го използвам 2 пъти в годи
ната дори Ахтопол е добра опция тихо спокоино,торло все още приемливи цене
и отлично географско положение с Турция :дано не са се осетили:
Накрая имоти които не отговарят на горните изисквания ще поефтинеят значително
и за другите може би ще си останат на същите цени разбира се ако продавачите
могат да си го позволят Мога доста още да пиша сигурно е че доста неща съм про
пуснал но нямам това време за балона давам му около 8=9 месеца
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
22-10-2006 - 04:44:50
avatar
"2 милиона квадратни метра жилищна площ предстои да бъде въведена в експлоатация тази година. Това заяви Орлин Владиков, председател на Националното сдружение за недвижими имоти на европейски форум на брокерите на недвижимости."

Вероятно Орлин е прав за 2-та милиона кв.м само, че толкова конкретни данни май няма никой и е трудно да се каже със сигурност. Това първо, второ - не се споменава къде са тези милиони кв.м колко от тях са в София, колко са на морето и колко са по Банско и т.н. Трето ако предположим, че цифрите наистина са реални то тогава най-вероятно поне половината от тях ще бъдат в София - 1 000 000кв.м...
Ако хипотетично ги обърнем всички в жилищна площ - апартаменти със средна квадратура 70кв.м какво получаваме над 14 000 жилища. Звучи много май, но не е чак толкова, защото отново по непотвърдени източници столицата нараства всяка година с над 50 000 жители. Дали тези новопостроени апартаменти ще останат неизкупени предвид лудата урбанизация на София аз лично много се съмнявам.

Сигурен съм, че Орлин е разделил по сегменти пазара и си е изказал мнението доста по-обширно и същевременно по-конкретно от въпросната кратка статийка от БГНЕС.
Имам предвид, че така общо може да говори всеки друг, но не и той.

На морето е ясно, че не може да се строят до безкрай жилища тип втори дом, ваканционни имоти или каквото щете. Защото отдаването им под наем целогодишно или понякога дори само за сезона представлява сериозен проблем вече. В тази връзка е трудно един такъв апартамент дори частично да бъде изплащан с кредит, което намалява броя на потенциалните купувачи. Остават само тези, които са решили да инвестират средствата си в мнооооооого дългосрочен план, но цените вече не са това, което бяха преди време и е под въпрос дали изобщо в някои курорти е възможно покачване.

Моята прогноза е - задържане на цените на новото строителство по черноморието особено в курортите където думата "зеленина" е пълен мираж. Инвеститорите вероятно ще насочат интереса си към по-нестандартни проекти в не толкова популярни морски курорти.

София - задържане на цените на панелките и много малък ръст в цените на новото строителство като цяло. В центъра на София - старите тухлени кооперации покачване НУЛА. Повишение на цените на жилищата в затворените комплекси, които са абсолютен хит в момента.

Радиус 35км около София - покачване на цените на парцелите подходящи за строеж на вилни селища или комплекси от затворен тип както и парцелите в регулация подходящи за строеж на еднофамилни къщи.

Банско и региона - задържане на цените с тенденция за леко покачване в рамките на 3%

Другите градове не мога да ги коментирам, защото нямам никакви наблюдения ако някой колега има да споделя.
smoking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
22-10-2006 - 15:57:45
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
23-10-2006 - 03:21:08
da be anglichanite shte tegljat mortgage da vi kupjat panelkite
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
23-10-2006 - 12:28:10
Панелките ще останат като социален вариант за все пак някаква форма на алтернативен начин на живот , дори чрез панелките някой от горе ще изкара файда утре като с одпуснати пари от ЕС уж ще почне санирането им - всичко върви по един и същ сценарий .
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
23-10-2006 - 13:57:10
Joan,

Дори и понякога да ми с е иска да кажа нещо цветисто, от рода на : "Дуум, бууух, тряяяяс " :-))))), сърце не ми дава да :-)))) да опростя нещата .

Какво от това, че са разкъсани "нормалните" икономически съотношения, които водят до завишени цени на пазара на НИ в БГ?! Те могат да си стоят разкъсани още неопределено време, стига да има условия за това.

Ако застана на твърда позиция, че някоя могъща ръка ще хване нещата здраво, ще ги раздруса и ще ги върне на вярното им място и че всичко това ще се случи точно сега и много безкомпромисно, това задължително значи, че ще профанизирам нещата.
Да, казвал съм : Някой ден ще паднат по някакъв начин !
Знам, че мнозина няма да харесат мнението ми, но ще ги разочаровам, защото по-добро в момента просто не мога да дам.

Никой в обозримо време не може да отмени следните факти :
- Бг е малка, переферна, бедна и обременена със значителни проблеми страна,
- цените на НИ в момента са едни от най-ниските в Европа,
- наличието на разлики в пазарните условия са идеална хранителна среда за реализиране на користни намерения .
- Ние не можем да влияем на никого и нищо. Нас обаче могат да ни местят и манипулират изключително лесно и без затруднения :

Ето днес чета следното :
" Чуждестранни инвеститори масово купуват жилища в Букурещ
23.10.2006 10:44

Чуждестранни инвеститори купуват всички предлагани на пазара жилища в румънската столица Букурещ още със стартирането на строителните проекти, коментират от агенциите за недвижими имоти Colliers, Regatta и Eurisko.

[www.investor.bg]

Ще задам един риторичен въпрос : Дали някога и някъде в цялата човешка история е имало действително грижа за съдбата на аборигените (индианците и т.н.) и притеснение, че на тяхна територия се извършва една размяна на стоки, която не отговаря на "естествените" икономически съотношения в метрополийте :-)))), да не говорим въобще за съобразяване с покупателната сила (пазарната цена) на бизоновите кожи :-))))

Как ли ми роди главата такъв абсурд ! :-))))

Тук си спомням едн азабележка на 4овек : "Достатъчно е 10 000 европейски пенсионера годишно да дайдат и да си купят нещо в БГ. ииии ....
цените ще продължат да си растат, напук на всякакви правила и теории." Сори за грубата перефраза.
Аз мисля, че е по-малко ще свършат работа :-))))

Нещата, които има да се случват в Бг ще тръгнат от друго място, а пътят до там ще е труден и трънлив, при което
може да има "пу........ф"
може и "тря........ С".
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход