Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !

Публикувано от Znae6t 
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 09:54:29
Don,

Ами така ми се стори (че ми опонираш smiling smiley) - извинения, ако не е така. В този вид на форума дървовидния преглед е малко тромав и не ми се занимава с него.

Иначе има доста голямо разминаване в себестойността, цитирана от госпожата от интервюто и тази, цитирана от теб. Може и двете да са верни, не знам. Вероятно, както и 4ovek каза, е много идивидуално.

Очевидно е (според мен), че са правили опити да закупят терен или поне проучвания на продажбите на терени (не срещу обезщетение), за да цитира такива точни числа. И че са попадали на скъпи (надценени) терени, след като това го цитира за основна пречка в момента пред намерението им да строят.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 09:59:33
Много поучителна история. И колко е всъщност цената на моста - 700хил. гроша или 3 млн. Ами според мен трябва да знаем какив са били другите оферти. Ако всички оферти по това време са били за около 3млн. гроша и като вземем предвид, че Колю Фичето не може да строи повече от един мост на година за тези пари, а е имало нужад да се строят 10 моста ще с окаже, че цената на едни мост е била към 3млн..
Аз ако сторя една сграда ще имам една себестойност, ако почна десет - със сигурност себестойността ще е по-висока, защото организацията, моделът който използвам няма да бъде приложим за сторителство на десет сгради.
Според мен не може да решавам, че себестойността, която е получил някой за някаква сграда е някаква база за анализи. Това е частен случай.
Може да се каже, че себестойността на строителство ще се стреми към оферите за строителство на големите строителни фирми, защото те използват модел при който могат да увеличават продукцията и да се разрастват.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 10:48:26
Чувал съм една история според която офертата на Колю Фичето е толкова ниска понеже е взел пред вид че може да използва определено количество ангария. Т.е. калкулирал е по-евтина работна ръка, съвсем законно за времето си.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 11:01:44
И аз съм попадал на такива слухове. С ангарията още по-лесон мога да обясня позицията си. Единн мост може да построиш с ангария, но ако трябва да строят 10 моста на другите ще трябва да се плаща, т.е. не може да се каже, че себестойнстта на едни мост е 700 хил. гроша, а само да се каже, че има частен случай на построен за толкова пари мост.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 12:01:37
4ovek,

Ама все пак някаква оценка на себестойността (средно взето), би трябвало да може да се направи - все пак различията не вярвам за едни и същи условия (за БГ) да надхвърлят 20-30 %. Не може един да строи за 200 е/кв, а друг - за 500 е/кв, при сходни райони (цена на земята) и сходно качество на материали и труд. Така си мисля, де smiling smiley
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 12:23:56
Стефан едни път беше написал какви са оферитте на големите фирми и на малките за строетилство на къща. Разликата беше доста значителна - почти война. Не е сериозно да се смята, че голямата фирма калкулира 100% печалба като прави офертите. Така че може на един да му излиза 200 евро, а на друг 500.
Don
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 13:15:29
За да избегнем индивидуалния начин на калкулация на фирмите, който е в пряка връзка с административно-управленския им персонал, сградната база и т.н. фиксирани разходи, смятам за удачно разглеждането на себестойността сама по себе си. Т.е. надници за работниците, материал и наета механизация - това дава една добра база за сравнение и отклоненията от нея не би трябвало да са големи. А вече кой какви начисления си прави върху тях е индивидуално и от там идват големите разлики.

И както може да се очаква една строителна бригада с технически грамотен бригадир е много по-конкурентна в цената от например ГБС, които доколкото знам работеха с 300-400% върху труда. Но както казва 4овек, ако трябва да се построят 100.000 м2 ще се окаже, че само голяма фирма може да направи оферта и в крайна сметка нейната оферта е меродавна.

Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 13:28:24
База за сравнение може да са само офертите на строителните фирми.
Това,ч бетонът в бетоновия възел е Х лева, майстор иска Y, не означава, че ти е гарантирано, ча като платиш X+Y ще получиш положен в конструкция бетон.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 14:10:57
Май в България X +Y е равно на много различни неща. По принцип за Всичко си има "норма" (количество труда според качеството му + материал, в това число и % фира, +категория краен разултат), ама в БГ- няма такова нещо. В БГ май още ни строят майсторите и бригадирите, а не строителни фирми.
Аз не смятам , че трябва да се гласува доверие на малка строителна фирма, може и да греша, но такъв ми е опита до сега. А и максимата: "от изкоп да ключ " е непосилно да бъде изпълнена от дребен строител, който сам си работи: без подизпълнители , без нужните механизации, кофражи и т.н.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
06-11-2006 - 21:49:23
4овек, ти виждал ли си оферта от строителна фирма, включваща анализи? Например при търгове пред Държавата или по-сериозна фирма, просто е задължително да защитиш предложената цена по документи (сметни норми и под.) Правя анализи за своята си дейност и при официални документи цената ми на м2 винаги е еднаква. Някои пера могат да се променят (рентабилност, печалба, допълнителни и дост.скл.р-ди), други не могат (часова ставка, цена на материала по фактура, разходни норми и т.н.) Разликата е в рамките на 10% от оферираната цена. Последно гледах анализи за завършено по БДС строителство (къща 150 м2) август за 220 евро/м2. Би трябвало да са приблизително еднакви за цяла България. Повтарям - това е по нормативни документи!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход