Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !

Публикувано от Znae6t 
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 10:34:35
Аха, искаш да кажеш че тия дето са купували на 180 долара в Люлин и 300 долара в Лозенец през 2000-2002, ще стискат докато паднат цените ПОД ТЕЗИ НИВА и ще са на загуба? Гениално.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 10:45:31
е не с такива похвати Боби

аз оферта за Люлин под 250 долара не съм виждал от 1997 ...
за Лозенец да не говорим а?
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 10:57:27
Мой познат си купи панел 110 квадрата до РУМ Черни връх за 33 000 евро точно в началото на бума, практически когато цените бяха започнали да се сменят в евро. А колега си продаде тристаен апартамент 90 квадрата за 17 000 долара в Люлин 2002 година и беше много щастлив, нормално вървяха на по малко. 2001 година съм виждал в Обеля 90 квадрата апартаменти за 10-12 000, а в Люлин бяха максимум 15 000 долара.
Точно тогава следях цените по сериозно и средната цена от 180 долара на квадрат ми се е забила в съзнанието за Люлин и Обеля от този период. За Лозенец също се намираха доста за 300-350 долара на квадрат.

Изобщо да се говори че нивата от 2000-2002 изобщо могат да се върнат някога е крайно несериозно. Не съм убеден, че дори корекция на сегашните цени ще има. Толкова хора гледам да теглят кредити и да купуват на сегашните цени. Колелото се е завъртяло, добре дошли в кошарата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-11-03 11:00 от Boby.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 11:01:47
Kamikadze,

Боби е прав за цените.

Апартамент 65 кв.м. панел в Дружба 1 се продаде за 12 000 долара през 2000 година - т.е. ТОЧНО 185 ДОЛАРА на кв.метър. По стечение на обстоятелствата бях "вътре" в сделката. По същото време апартаментите в Лозенец бяха по 400 долара на кв.метър.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 11:07:40
Добавка - в Лозенец тухлени старо строителство (т.е., без да са включени идеалните части) бяха по 400 долара/кв.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 11:28:45
На мен пък ми направи впечатление констатацията в интервюто по повод цената на терените в София, a също и себестойността на строителството.

Цитат:
"Да, доста са високи. Има нещо, което не мога да разбера – ако цените на земята в центъра на София са, грубо, 500 евро на кв. м РЗП, а в крайните квартали – 100 евро на кв. м РЗП и ако стойността на строителните работи е 400 евро на кв. м, общата цена е вече 500 евро на кв. м. Ако продавам по 700 евро – откъде идва печалбата?"

Има във форума много публикувани разни тези за себестойност 200-250 е/кв. (доколкото си спомням) и за 200 % печалба на стротеля/инвеститора. Защитниците на тези тези не помня да бяха пояснявали включват ли цената на земята в своите сметки.

Но ако стъпим на изнесените в това интервю числа, какво излиза - 500 е/кв РЗП за земята и стоителни работи 400 е/кв = 900 е/кв себестойност (грубо) за центъра на София (предполагам това важи за "елитните квартали"winking smiley. При продажна цена средно 1000-1100 е/кв за най-престижните райони не виждам къде е огромната печалба на инвеститора - излиза между 10 и 18 % .

Подобно е положението за крайните квартали, 400+100=500 е/кв себестойност. Е, при продажба на 600 е/кв, това прави печалба около 17 %.

Явно на госпожата от интервюто такава печалба определено не й се нрави smiling smiley и вероятно има право.

Но се потвърждава тезата на 4ovek, че собствениците на терени са трудни за работа smiling smiley Дори и за голям инвеститор като тази фирма явно намирането на подходящи терени при подходящи условия е тежка задача.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-11-03 11:30 от Joan.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 11:36:32
Klara,

Тезата ти е интересна, цитирам: "ne vi li se struva che pazarut v Bulgaria se stremi kum po-nisuk % na sobstvenost na zilishtata, a tova moze da se postigne samo ako za izvesten period tsebnite se durzat dalech nad vuzmoznostite na naselenieto. "

Май има логика. Или по-скоро мисля, че целта е да купуват при много дългосрочни ипотеки (както е в развития свят), което да прави купувача "закрепостен" във всеки един смисъл на думата.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 14:45:09
И как така стана, че има оферти за под себестойността - може да прочетете статията за цениете в момента в Овча купел за ново сторителствоsmiling smiley
Някой се изцепи, че при навлизането на чуждите фирми българските предприемачи ще почнат да фалират - е как ще фалира като може да си позволи печалба под себестойността на аматьорите от чужбинаsmiling smiley
Единстевено могат да ни намачкат в скъпите , луксозни имоти. Ама те са малък дял от пазара.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 16:18:25
Само да отбележа още няколко фактора.
Arco явно наистина са сериозна фирма, но в Естония. На знам дали ми направи впечатление, но в интервюто доста често се срещат фрази като "не знам", "не разбирам", "да видим", "да проучим". Така че в момента са съвсем в началото на дейността си тук, силно се съмнявам доколко са наясно за спецификата на Бг пазара. После - планират да започнат като посредници - както е казано по-горе добрия посредник печели при всякакво движение на пазара. Има някакви планове за развитие на строителна дейност, ама кога, как и къде не е много ясно. Както е казал Хайтов "Едно е да искаш, друго е да можеш а трето и четвърто да го направиш". Това което виждам аз е една наистина сериозна компания, която обаче засега открива малък до среден офис като Агенция за недживими имоти, а не като сторителна фирма. Такъв офис не иска сериозни инвестиции и може да се закрие точно за 1 месец ако фирмата прецени че няма печалба от дейността в България. Няма да е първата фирма стъпила в Бг и след това напуснала.
Re: Иде спад на цените на имотите или това ,за което винаги съм бил сигурен !
03-11-2006 - 16:32:13
4ovek,

Госпожата ясно подчертава, че строят скъпо и качествено (дали е така, не знам, това е, което тя твърди). От което следва, че изчислената от нея себестойност (или някой я е изчислявал за нея, не знам) се базира на качествени материали и труд. За цената на земята също сигурно са парвили прочувания. Все пак като цитира конкретни числа, от някъде ги е взела.

Та ако има по-ниски оферти от 500 Е/кв в овча купел (предполагам, това искаш да кажеш с твоето "под себестойността"winking smiley, явно при тях себестойността по някава причина е по-ниска - може да е от по-нискокачествени материали или труд (т.е. изобщо по-лошо качество на изпълнение), а може да е от по-добро познаване на реалностите в БГ. А може и двете smiling smiley

Не мога да говоря от нейно име, но предполагам, че тя за себе си има право - в смисъл вероятно на тях наистина толкова ще им излезе себестойността.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход