Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
07-11-2005 - 15:33:13
Начев, пак нещо не те разбрах..

Първо, предварително благодаря за статията. Моля, ако не те затруднява, да я пратиш на ivanapan@abv.bg, че от два дни не мога да си вляза в yahoo пощата. Тоя сайт втори път ми прави номер! А съм го раздала този мейл на сума приятели, ще ги дяволите вземат!

Ама какво беше това за публикуването? За моя линк към СЕГА ли беше? Ами то си седи в интернет изданието и всеки може да си го прочете, ако иска. Кое няма права за общо и свободно ползване? Статията от 24 часа, защото е с абонамент, ли те вълнува?

Абе вече се изнервям! Давай, пращай на който е изявил желание, пък домакините ако не им харесва да коментираме това тук - няма проблем, да си кажат! Няма да коментираме тук тезите от тази статия!

Re: Пак за цените или какво се случва в момента
07-11-2005 - 15:35:23
4ovek, дано и Kobe да е разбрал, че пак сме на едно мнение :}
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
07-11-2005 - 16:01:09
Joan,
Няма и седмица откакто те похвалих и ти взе, че .....
Има една порода хора, които се ужасяват от мисълта, че може да ги възприемат като готини и добрички. Всъщност дори разбирам аргументите за тази позиция. Ако съм те засегнал с похвали, веднага си взимам думите назад :-)))

Спокойно, ще го пратя ! И то днес !
Ама виж сега, то не е хубаво да си говори по двойки - нищо, че с тебе толкова се харесваме :-))))


Ако има нещо, нали знаеш - няма нищо ! Стига толкова, че понеделник и на мене не ми е ден за майтапи !
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
07-11-2005 - 16:42:17
Начев, аз ти обещах, че ако си решил да се пенсионираш, няма да е заради мен (че съм станала добричка). Просто си изпълнявам обещанието smiling smiley.

В интерес на истината, изнервих се малко от yahoo, ама и от факта, че за пореден път пишеш през три мисли и не те разбирам. Не обичам нещо да не ми е ясно smiling smiley. Както и да е, дай за пореден път да си стиснем ръцете - sorry, че си го изкарах на теб!

Не си говорим по двойки - както виждаш по-горе, говоря си и с 4ovek, и с Kobe, и със ВСЕКИ, който може да ме понесе достатъчно дълго време :} .

За статията - ще чакаме становището на администраторите на сайта. Нали така ?
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
07-11-2005 - 17:16:16
Joan,

Правилно, няма да ровиме и да търсиме виновни, продължаваме да гледаме напред !

Коментирай статията свободно и на воля тук във форума ! Не е необходимо да чакаш разрешение за да кажеш мнението си !

Гледам на нещата така : Аз нямам разрешение нито от "24", нито от автора и по тази причина няма да сложа снимка във форума. Ако има някой заинтересован, моля да пише и аз ще му "дам вестника на заем :-)", да си прочете сам !

Очевидно желанието ми да дам повече информация с възможно най-малко думи и в условия на краен дефицит на време не дава добри резултати.
Ще се преквалифицирам от романист на новелист :-))

За статията на Хърсев
08-11-2005 - 11:36:02
Ако някой има време да изрови и старото мнение на господина дето го коментирахме ще е интересно да се видят разликитеsmiling smiley))
НЕ знам защо, но оставам с впечатлението, че ме плагиатства относно "лалугерите"smiling smiley)) От много време насам във форума твърдя, че голяма част от продавачите не са притиснати да продават и това им дава възможност да държат високи цени. Не споделям мнението му , че това е неправнилно - това е реалността, при нея няма правилно , неправилно. Разбирам яда му, че българинът не иска да спечели пари и след това като няма какво да ги прави да ги даде на финансистите, амча според мен всеки е свободен да печели и да губи както си пожелаеsmiling smiley))
НЕ мога да разбера как икономист може да каже, че "пазар ще има, когато цените паднат". А сега какво е? Това е една от най-големите глупости, които съм чел напоследък. Да обявиш пазар, като българския на НИ при който липсва монопол, защото продавачите са практически цялото население и няма монопол, че не е пазар !!!! А кое е пазар - продажбата на WINDOWS ли или продажбата на ток? Не знам да съществува толкова чист пазар (от към пазарни отношения, липса на регулации и т.н.) в България като пазара на НИ.
Иначе някой изводи - от това, че няма да има спад ги споделям и причините също - и даже не един път съм го писал тук. Голяма част от продавачите просто отказват да продават под определени нива. А повишеното предлагане в много случаи се дължи и на високите цени. Ама това са си пзарни отношения. Другото е да обвиниш 8млн. собственици в това, че са създали монополsmiling smiley))
Ако разсъждавам по начина на Хърсев би следвало да кажа, че до преди 3години не е имало пазар на НИ в България, защото купувачите изнудваха продавачите да продават на безценицаsmiling smiley
За статията на Хърсев - старото мнение smiling smiley
08-11-2005 - 11:48:43
[imoti.net]

Знаеш, че съм надеждно другарче, макар че не съм добро :}

Можех и да го пейстна, ама много място заема smiling smiley
Re: За статията на Хърсев - старото мнение smiling smiley
08-11-2005 - 11:58:16
В едната статия Хърсев казва, че истински пазар ще има когато цените тръгнат надолу, в другата описва какво ще се случи тогава и ако четем и двете статии можем да си направим извода, че за г-н Хърсев пазара се появява тогава, когато:
"......някои се отчайват и започват да продават. Тогава настъпва паниката, всички се втурват да продават веднага и на всяка цена. Тогава обаче

ефектът на спиралата,

който досега е надувал балона, се обръща. Докато трендът върви нагоре, банките се щастливи. Същата ипотекирана квадратура струва повече. Поскъпващото обезпечение дава възможност да се вземат по-големи кредити, с новия кредит се купува ново, още по-скъпо обезпечение за следващ, по-як кредит. Но обърне ли се спиралата, същият ефект убива. Настъпва крахът, цените се сгромолясват, банките изпитват недостиг на обезпечение на вече отпуснати кредити, новите кредити секват. Но тогава старите се оказват несъбираеми, защото излиза наяве, че купувачите на балони са разчитали на нов кредит, за да обслужват стария докато стискат имота и чакат купувач. Банката хуква да продава ипотекираното обезпечение, а за пренаситения панически пазар това е пореден удар, който срутва цените. Започва играта

у кого ще остане горещият картоф,

защото последният по време купувач губи най-много, той е купувал най-скъпо. След спукването на балона обаче губим всички, защото крахът парализира за дълго целия кредит (а не само надценените пазарни сегменти), общо спада потреблението, настъпва дефлация, фалити. Това се нарича "ефект на доминото" и е друга много тъжна приказка."

Е за мен определението за пазар е малко по-оптимистичноsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
08-11-2005 - 12:00:22
Чудя се на дребно ли да се заяждам, или на едро...smiling smiley

Цитат "От 2003 (откак има относително надеждна статистика на продажните цени" confused smiley confused smiley confused smiley

Цитат: "От 1990 година насам на пазара за български имоти ликуват биковете - цените растата за радост на онзи......." confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley confused smiley - ами през 1997 какво стана спрямо 1994 (например) ?

Този човек (не ти, 4ovek smiling smiley страда от силна амнезия вследствие някакво физическо или душевно сътресение, според мен.

А какво ще каже господинът за аналогичното явление "лалугери" например в Щатите - където (за кой ли път се повтарям), цените били растели в абсолютно изражение в продължение на 60 години!
Или в Канада - където моята приятелка от година и половина ругае "лалугерите" ('щото чака да продават на по-ниски цени, а те нямат такова намерение) ама на тях не им пука !

Понякога наличието на прекалено много икономически знания май играе лоша шега smiling smiley От гората не вижда дървото - пазарът на НИ е специфичен и не мисля, че към него може с лека ръка да се отнесе "aбв-то" на икономическата терория, както прави г-н Хърсев
Re: За статията на Хърсев - старото мнение smiling smiley
08-11-2005 - 12:05:48
4ovek - с две думи - за мен г-н Хърсев определено е "сменил плочтата" между двете си мнения.

Начев, правилно си предал смисъла на статията тогава smiling smiley

Не знам сега какво мнение застъпва ОКОНЧАТЕЛНО господина - че има балон, който аха-аха ще се спука и леле-малеееее...., или че има нещо, дето не е пазар, ама не е и балон ( а какво е? се пита в задачата) и това нещо ще си стои такова дълго време, 'щото ние българите от дума не разбираме, и от икономика също - такива сме си кретени!, и ще си стискаме имотеца до последен дъх.

Мисля, че двете тези доста се разминават - едната предсказва близък крах, другата - близко задържане. Определение на термина близък - 2-3 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход