Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 11:21:05
Хайде да поспорим - какво значи "оптимист за цените" - този, който смята, че цените ще падат или че ще се качват. И как е възмжно изобщо да се прилага понятието "оптимист" спрямо анализ на пазар. Оптимист е понятие от психологията, а не от икономиката. И зависи от гледната точка, за разлика от един анализ на пазара, който е (или поне би трябвало да бъде) безпристрастен. И за едно и също явление - например нарастване на цените, един е оптимист ('щото го чака, за да продава), а друг е песимист ('щото не го иска, за да може да купи).
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 13:28:45
Joan,

И аз го нямам вестника, просто ми го показаха, знаейки за интереса ми по темата.
Сканирането не би било проблем, дори съм помолим да търсят източника, но за сега няма успех.

Нямаше "смяна на плочата", дето викаш. Просто тонът е по-умерен и непомня да е употребил този път думата балон.
По памет ще хвърля още няколко щрихи.
Съвсем накратко обясняваше принципа на действие на пазарни механизми, които в действат в посока на изравняване на нормата н апечалбата в различните браншове.
Защитава мнение, че в строителния бранш в БГ в момента се печели много повече от средното.
Коментира разминаването между цени и наеми.
Опитва се да интерпретира данните за количеството строящи се имоти в Сф, свързва го с демографски , социални процеси и цикъла на амортизация на активите.
И той коментира растежа на цените, причините и настоящото "успокояването"- не помня , каква дума използа.
Обясняваше що е то - пазар на купувача. Коментира общо бичи и мечи пазари.

Задава въпроса: Ще паднат ли цените? Отговаря си сам : Да, някой ден.
Много ми стана приятно, че и той използва същите думи, които буквално съм повтарял и аз дори тук, нееднократно.
След това обясняваше, защо цените няма е не могат да паднат сега.
Тук имаше едни интересни находки за народопсихологията, говореше нещо за синдром на лалугера и го прави находчиво и с виц.
Работатата опира до там, че нашият инвеститор в недвижимости, според него, при никкави обстоятелства не би продал на загуба, ще предпочете да си задържи актива, но не и да се признае за победен, излъган.

Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 14:26:19
Начев, и аз се позачудих как така нямаш елементарен скенер smiling smiley, ама то така е, като пишеш през 3 мисли - ама научи се, че колегите (и колежките smiling smiley не знаят какво ти е в главата и около теб.

Благодаря за преразказа - аз много бих поспорила даже и по изнесеното от теб, ама предпочитам да видя оригинала, преди да се ангажирам с мнение, все пак. Ако успееш да се добереш до сканирано копие, моля да бъдеш любезен да ми пратиш материалчето (може и като jpg или bmp, или друг картинен файл, може и като doc). Благодаря предварително.

E, не мога да се стърпя smiling smiley. Не обичам, когато икономически явления се обясняват само с чисто психологически фактори.

А за израза "някой ден" - ами ако се вярва на оня от Фед. резерв - в Щатите цените на НИ растели непрекъснато от втората световна насам. Това ако не е постоянен растеж ! Е, ако вземем за мярка вечността, явно все някой ден ще паднат smiling smiley ама ако е след 60 години е едно, а след 3 - друго, а след 10 - трето. А и хич не е без значение с колко.

Както и да е- моля на горното да гледаш по-скоро като на задяване (от скука) отколкото на сериозен коментар - все пак не съм чела статията.

На мен не би ми било толкова приятно, че има подобни изрази - и г-н Хърсев може би чете този форум - а защо не?! Може би ти си първоизточника, а той те цитира, защото ти е харесал мнението, ама не е защитено с авторски права smiling smiley Аз бих заложила на това smiling smiley Абе пуста ангария (сори, 4ovek, пак те цитирам без разрешение smiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 14:34:20
Quote

... в Щатите цените на НИ растели непрекъснато от втората световна насам

това всъщност не е съвсем вярно - цените растат непрекъснато, но в абсолютно изражение. Ако вземеш впредвид инфлацията (т.е. относителните цени) се получават ръстове и спадове, като средно има растеж на цените малко под 1% годишно за последните 100 години (не помня къде го бях чел, но всеки може да го потърси в Google)
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 14:47:14
Благодаря за уточнението , но на мен и в абсолютно изражение ми се вижда малко феноменална картина. Рядко има ик. процес с такава крива. А и не ми се проверяваше изказване на шефа на Фед. резерв.

Е, за да навляза по-дълбоко и да коментирам тренда на щатските цени, ми трябва графика на цените в абс. изражение за 60 години назад + графика на инфлацията на годишна база, или пък на съпоставими цени (т.е. с изчистена инфлация). Иначе стъпвам на тезата, изказана от оня Грийнспан ли беше и коментирана в този форум.

Но пак ще повторя нещо, за което г-н Хърсев (в статията за балона) твърдеше обратното. У нас само за 15 години свободен пазар на НИ имаше един рязък спад с около 30-40 % в доларово изражение. Не знам защо ни мисли за толкова късопаметни. Не знам как се е движила кривата в щатите - това средно 1 % нищо не значи. Но не вярвам да е подобна на нашата крива - просто там няма такива фактори, като масовите банкови фалити и завлияане на спестяванията на хората. А и други фактори ги няма там, а им атакива, които тук тепърва започват да действат.
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 15:04:52
Joan,
Моля те, наистина нека да отложим евентуални спорове (виждам, че си готова ...),
защото ще вземе да се окаже, че не пресъздавам напълно коректно елементи от статията и тогава .... лошо. Ама, все пак, статията излезе във вторник.
Пък отгоре на всичко ценя мнението на Хърсев, харесвам начина му на изразяване.

Нека на този етап да си останем само на ... задявки :-)

Ами права си да недоволстваш от спестената информация. Прескачам често, особено това, което намирам за несъществено. Върви се оправи, що е то :-))

Ако, обаче, сам си поставя изискване да пиша изчерпателно, еднозначно, безукорно откъм понятиен апарат, формална логика и правопис - значи, че трябва да спра да пиша тук на момента. Нямам време дори да опитамда вкарам процеса в параметри.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 15:32:12
"Очевидно нивото от средно 800 евро на квадрат се оформя като приемливо за страната за най-търсените жилища. И това ще остане така поне една-две години, а е възможно и повече. Така че тенденцията на пазара постепенно се обръща, предлагането се увеличава и това няма как да не постави под натиск цените. Този път обаче в посока надолу."
Какво значи най-търсени и как най-търсените ще си понижат цената?
Още повече, че 800 евро на кв.м. е доста над средните стойност за София, а за страната да не говорим. Аз бих си направил извода, че всъщност най-търсени са най-скъпите жилища, което не знам как се обяснява.
И основния извод който бих си направил е - търсят се предимно скъпи жилища това води до инвестиране предимно в скъпи жилища, предлагането на скъпи жилища се увеличава, предлагането на евтини намалява - падат цените на скъпите, вдига се цената на евтините - стигаме до положение, че не е изгозно да се купуват по-евтините и пак ръст на цените на скъпите. Под евтини и скъпи разбирам - оправдано по-евтини и скъпи в различни райони, разпределениея и т.н.
Значи според автора в момента е изгодно да се купуват по-евтини жилища и да се изчаква с покупката на скъпи.
Това горното са просто разсъждения на тема статията, която отново е нахвърляна набързо без ясно идеяsmiling smiley - мнението ми не е точно такова.
По-скоро част от купувачите ще престанат да се надяват 100кв.м. апартамент на топ място да може да се купи за 40000 евро и ще решат да си купят на друго място за тези париsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
03-11-2005 - 21:43:14
Joan,
Haide sega ne se pravi che ne me razbirashsmiling smiley Ne moje da ne si chuvala za 'bull' i 'bear'. Razbira se vseki igrach na pazara e optimist po svoemu, v smisal che se nadiava da specheli bilo ot povishavane na cenata (bull), bilo ot namaliavane (bear).
Vsashtnost absoliutno vsiaka ikonomicheska operacia e ednovremnno i bull, i bear.
Da kajem kupuvash akcii na Biohim s pari ot spestovnata si knijka.
Znachi si bull za akciite na Biohim (ochakvash stoinostta im da se povishi) i si bear za svoia cash (t.e. strahuvash se ot zaguba na pokupatelna im sposobnost).
Ili prodavash panelka na 8 etaj v Drujba-2 za 500 evro na kvadrat i si pravish srochen vlog v dolari na 6% godishna lihva (bull za dolari, bear za panelki).
Ta taka, ti i 4ovek ste iarki forumni bull-ove za NI.
Tinki Winki e bear, az sam po-skoro bear.
Tazi godina izglejda shte e dobra za mechkite, predishnite dve biaha prosto izkliuchitelni za bikovete.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
04-11-2005 - 13:48:21
Kobe, благодаря за поясненията smiling smiley Всъщност ние с Начев май сме коментирали нещо от сорта, ама съвсем ми изскочи това за бикове и мечки. И тогава аз на Начев казах и сега ще се повторя специално за теб. Може и да съм била някога bull за НИ, ама всяко нещо се променя във времето smiling smiley, и не е ясно в кой момент отиваш "от другата страна на чертата". Никой не е завинаги нито бик, нито мечка, нали така?

Затова се старая, доколкото изобщо е възможно, да запазвам максимално обективен поглед върху пазара. Именно с цел да съм наясно къде съм и къде са другите, и какво трябва да се направи или да не се направи, за да съм на правилното място smiling smiley В този смисъл не гледам на себе си нито като на bull, нито като на bear. И затова и се изненадах от определението ти.

Колкото до 4ovek, няма да говоря от негово име за какъв се смята той, ама в случая се получи някакво сходство на идеи и мнения, малко непонятно за мен, честно да си призная. В повечето случаи, ако ме изпревари да пише (което не е честоsmiling smiley установявам, че е безсмислено и аз да пиша по същия въпрос - само се повтарям smiling smiley

Относно цените - аз май съм най-смела в този форум smiling smiley формулирах една доста конкретна прогноза по-горе и поех отговорност за думите си. Повечето тук се пазят от конкретни прогнози, и може би с право - информацията наистина е недостатъчна. Но пък аз ползвам "нерегламентирани" източници smiling smiley - не е "вътрешна информация", споко smiling smiley. Само интуиция и някои начини от окултното (за Бъгс, ако чете - не е фърляне на боб smiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
04-11-2005 - 13:53:39
Начев, отлагаме спора smiling smiley

За начина ти на писане - еми ще ти свикваме, няма как . Ама можеш малко и ти да се постараеш, че иначе може да стигнем пак до засади иззад ъгъла, пистолети и смъртни случаи (не по моя вина, де - само от недоразбиране smiling smiley.

За г-н Хърсев - съмнявам се по-скоро в безпристрастността му, отколкото в компетентността. Все пак нека не забравяме, че беше от основните играчи в "голямото ограбване", а ние нямаме толкова къса памет.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход