Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 14:31:33
Я си оправи малко статистиката. Дори и Хърсев не си позволи такива своеволияsmiling smiley А освен това според него на София от 1990 до сега са били нужни 20000 апартамента годишно, без да се смята нарастването на населението.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 14:49:22
4ovek, ами то това е смисълът на регулирането! Да РАЗБЕРЕШ КЪДЕ ДА НАТИСНЕШ, а не да се стремиш да караш водата да тече НАГОРЕ.

И атомната енергия подлежи на регулиране, нали така smiling smiley - когато познаваш механизма й на действие и къде да й въздействаш и как, тя работи за теб. Ако не го познаваш или пък се мъчиш да го промениш - просто избухва.

Всичко подлежи на регулиране, пак повтарям. Ние не искаме да променяме законите (нито природни, нито икономически), искаме само ДА ГИ ИЗПОЛЗВАМЕ така, че да постигнем някакви цели. Това е майсторлъка.

Ами не е така за естония - привели са закона, но сега 1) знаят точно на колко могат да разчитат като приходи от данъци и 2) знаят приблизително точно с колко ресурс разполагат гражданите им и от там - какво могат да си позволят - и тогава няма да бъдат изненадани от цените на НИ, както у нас много хора са изненадани.

Колкото до земетресенията - и те сигуно подлежат, ама още не знаем как smiling smiley))

Няма невъзможни неща, има неща които ТИ (иаз, де) не можеш :}

Аз съм твърд гностик, въпреки че имам склонност към окултното - к'во да правиш, изтъкана от противоречия smiling smiley
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 15:26:50
Ле-ле, 4овек, колко е интересно днес,

И всичко това благодарение на колежката Joan, която не обича скуката и хвърли (с тази тема) отново камък в блатото (на Форума) !

Викаш "Връзка между пазарни отношения и демокрация няма" и "Няма обкщество, което може да контролира пазара.".
Тези реплики раздразват силно рецепторите ми :-)))). Обичам да ме провокират по този начин. Какво от това, че някакви думи са наредени по по-различен начин от най-често срещания. Може би наистина е дошло време да се разбият фетишите и тотемите.

Нямам време за друго, освен да кажа, че не съм съгласен с тебе. От друга страна продължавам да мисля и да се опитвам да надникна отвъд думите. Имам чувството, че нещо ми убягва.

Това, че идеите на добрия и много мъдър дядо Дън "проработиха" в Китай не може да ме накара да бързам с големите изводи и прозрения. Чакай, нека да видимкакво ще стане след като израснат 1-2 поколения от млади хора, без да имат чатал н ашията и в относително "имане".
Насадиха нещо като "пазар" върху нещо (някаква политическа система), дето дори не я знам, как се казва. Каквото и да е, по традиционните разблирания е недемокрация. Е, добре - да приемем условно, че недемокрация може да се съешава и с непазрните, а после и с пазарните отношения. Редът, в който се редуват последните две е също много важен.

Ние обаче си говорим не за "недемокрацията", а за демокрацията.
Ако са вярни твърденията ти, утре президентът Буш може да обяви "национализация" на частната собственост и това да бъде посрещнато с манифестация на народа и бурни възгласи "ДА ЖИВЕЕ".

Обърни редът на нещата и ще видиш, че при човеците нещата не работят така. Дай му собственост и ще има аплодисменти, взе му я и ще видиш, какво ще последва !
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 15:58:00
4ovek, тези работи ги бях пропуснала!!!!!

Първо:

"Не си прав, че цените на новото определят движението на пазара. Цените на новото се определят от ПАЗАРА. "

И ДВАМАТА СТЕ ПРАВИ ! И двете са верни -просто това са взаимосвързани неща и не е задължително във всеки един момент едното да е САМО причина, а другото САМО следствие - менят си местата във времето.

Новото определя пазара (вкл. и чрез цената си), ако преобладава като количество (жилища, кв.м.), но пък цената му варира в зависимост от цената на старото - твоя пример с панелите. Ако панелите се търгуват по-скъпо от новото, цената му ще расте до момента, в който стане неизгодно да се купуват панели (в този отрязък от време старото е причина, новото-следствие), Тогава какво става, намалява търсенето на панели, новото става като количества сделки определящо и цената му- също. в този момент то става причина, а панелите - следствие от него. И т.н.

Цялата работа прилича на онази детска игра - как се казваше - дето една греда е закрепена в/у центъра на тежестта си за земята и две дечица са на двата и края - едното натисне, слезе надолу - вследствие другото - нагоре. И обратно. Кое от децата е причина и кое следствие, според теб?


Второ -

" За пореден път казвам, че това колко струва да се произведе едно нещо не определя пазарната му цена. Абе що трябва инженер да ви учи на пазарни отношения "

НЕ ТРЯБВА, а и не може :} Това, дето го казваш, пак е и вярно, и невярно. ЗАВИСИ! Всъщност така се обяснява и цикличността в пазарното стопанство (в чистия му вид). Защото произв. разходи (или себестойността) са в основата на цената като образуване, но понякога под въздействието на разни фактори (основно търсене-предлагане, но има и други) цената може мнооого да се отклони от този "репер". И в двете посоки, б.т.в. И това отдавна съм ти го казала, и то точно в този форум. Да не търся сега линк!
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:01:25
Несъответствието между пазарни отношения и демократичното общество н есъм го измислил аз. Чел съм по въпросаsmiling smiley Не искам да си приписвам права върху нещо дето не е моя идея.
С две думи -демокрация - един човек-един глас. Пазарни отношения всеки човек има различен брой гласовеsmiling smiley Затова най-естествено се стига до задкулисни прегръдки между богатите и управляващите. Но това не е демокрация - волята на избирателя не може да бъде изпълнена ако е срещу интересите на богатите. Следват икономически кризи, вълнения и прочее.
В САЩ няма нито чиста и свята демокрация, нито чисти пазарни отношения. Има нещо и от двете, но не е в чист вид. В ЕС също. Просто никъде освен в устите на политиците не съществуват в чист вид двете заедно.
Буш да отиде да си легне и да се завие - не виждам нищо пазарно в това да обявиш война и да дадеш поръчки за стотици милиарди без търгsmiling smiley Това се нарича национализация, последвана от бърза приватизация, както ти правилно, но половинчато отбелязаsmiling smiley Тук за такива неща се пише по вестниците с големи букви "ОГРАБИХА НИ", ама щом се случва в САЩ не е кражба, защото от държавата могат да крадат само български политициsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:15:10
Е, не виждам къде е разликата. Другия път с езаяждай по-качественоsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:22:19
Ами можеда се отклони. Това колко ми е излязъл продъктна на мен няма как д анакар купувачът да го купи на цената, която аз искам да получа.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:25:34

Абе що пак ме ядосваш - ти изрично казваш:
Няма обкщество, което може да контролира пазара.

А аз казвам - има, защото ако му познаваш принципте, можеш да го регулираш/контролираш.

А ти, вместо да кажеш "да, права си", или "не, не можеш" (и да се защитиш съответно), не виждаш разлика в две взаимоизключващи се твърдения!

Има ли общество, което може да контролира атомната енергия или не - същото е с пазарните отношения! ВСЯКО НЕЩО можеш да контролираш, стига да го познаваш достатъчно добре!


Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:28:55
МОЖЕ ! Май ще трябва да търся линка, дето ти обяснявах елементарни икономически принципи - ама тогава имах усещането, че си наясно с тях.

И понеже и сега имам това усещане smiling smiley (само се мъчиш да се заяждаш), ням ада се повтарям.

Може да се отклони и двете посоки - ако е нагоре - "пей сърце за предприемача", а ако е надолу "жална му майка на предприемача" - даже бях използвала същите думи - помниш ли?!
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:48:37
ами естествено, че може да се отклони в двете посоки. Нали е пазарsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход