Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 11:15:45
Е тук ме настъпи по мазолаsmiling smiley)) Няма обкщество, което може да контролира пазара. Има такива дето се ОПИТВАТ, но колкото повече го контролират, толкова по-големи поражения стават впоследствие (може и да е след десетки години като в соц страните). Контрола води след себе си сива икономика, която пък си е чисто пазарнаsmiling smiley - пример преди 1989г. - официалните курсове на долара и реалните незакониsmiling smiley Опитай се да попречиш на пазара с данъчни оценки, градоустройства и прочее и пазарът ще ти отвърне със заобикаляне на закони, увеличаване на сивия сектор, увеличаване на корупцията и т.н., Опитай се противопоставиш на световния пазар и ще докараш войни, убийства...
Начев, на мен ми стана много леко на душата, в момента в който осъзнах, че всъщност нищо не можем да направим с пазара - можем само да се възползваме ако ни се отдаде възможност, а през другото време да се радваме на живота, примерно на хубавия слънчев ноемврийски денsmiling smiley Предлагам ти да опиташ и тиsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 11:59:52
Kobe, аз за разлика от Колегата Начев не се радвам толкова на попадението ти. Не че не е вярно, просто си мисля, че действителността винаги е много по-разнообразна и трудна за въздействие от това, което е в учебниците и в главите на "регулаторите" - в случа шеф на централна банка, например.

Не казвам, че не се е случвало да успеят да "спаднат балона". А казвам, че е било по-скоро случайно smiling smiley Защото е достатъчен един фактор (важен, но изпуснат от внимание, дори и да е народпсихология на някоя нация) , за да обърка нещата. Замисли се, ако качат лихвата в БГ, но все още има знаичтелна сива икономика и се купува без кредит или с много малък такъв (не както overseas 5 % down-payment ами 60 % , другото - заем) , тогава този регулатор няма да действа в степента, която се очаква от него. Освен това, ти гледаш и правиш изводи от много по-развити вторични пазари - на ценни книжа, напр. Колкото по-развит е един такъв пазар, толкова по-"чувствителен" става той. А в БГ малко трудно с думи ще накараш цените на имотите да паднат - е, г-н Хърсев май пробваше smiling smiley, пък и други са пробвали май, ама не знам да е имало ефекти. В това отношение втората статия е по-вярна - лалугерите, които в огромната си част са собственици БЕЗ ИПОТЕКИ, са супер нечувствителни към лостовете, за които ти говориш. В тзои смисъл разбирам Начев и неговото "Всякакви опити за правене на връзки с бг действителност не са подходящи в момента"

Аз пак ще се повторя - сигурно ще стигнем ТАМ (където в момента са САЩ и Канада), но не и в близките години.

p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 12:03:09
4овек,

Погледнах навън и - о, чудо .... ! Наистина грее ноемврийско слънце ! Е, може и да не топли, но пак ще те сгрее отвътре ! Благодаря ти !

Ако си прав за пазара, ти подписа окончателната смъртна присъда на демокрацията :-)))

Имам проблем - не знам какво идва след това !
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 12:07:25
Колега - аз бях длъжна да попитам smiling smiley А стилът и мнението в отговора на Kobe са типично "Начевски" smiling smiley, но пък някой способен плагиат може и да може да копира добре. В този смисъл би ми било интересно да наблюдавам такъв способен плагиат smiling smiley

Мисля, Колега, обаче пак не съм склонна да обяснявам БГ ситуацията с психологически фактори. Мисля, че във всяка една от тези ситуации (които ти бегло загатваш) си е имало обективно действащи фактори извън психиката на българина. В нашия случай - вече го коментирахме с теб - все още малкия дял на кредитите и малката степен на "крепостичество" в БГ. Вече го казах на Kobe - регулаторите, за които говорите, са създадени и изпробвани в ДРУГИ УСЛОВИЯ - и то чисто икономически различни, не психологически (макар че и второто го има, де)

В този смисъл - дали лихвата е нормалния начин, според теб? Може би трябва да се търсят други лостове за нашата действителност?

p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 12:42:13
Joan,
"в отговора на Kobe са типично "Начевски" (и усмихнат муцун накрая!).

Не се закачай с батко ти ! Срамота ! :-)))))))))

"В този смисъл - дали лихвата е нормалния начин, според теб?"

С едната гола лихва и въобще с преекспониране на един лост, ефектът щ ее равен на ЕДНА ГОЛЯМА, КРЪГЛА НУЛА.

Смислен резултат може да се постигне само със системен подход, подкрепен от широка палета от мерки и лостове, в едно общество, в което има воля и убеденост, че "така трябва", желание и действащ закон и институции.
Дори тогава е трудно, дяволски трудно.
4овек казва, че е невъзможно (в смисъл обречено)!
Аз не бързам да скачам и да споря с него, защото това е задача с гигантска трудност.
Пък и винаги ще се намери волеви субект, но моден и с висок рейтинг, който къде от простотия или незнание, къде от корист ще оцапа нещата.
Човешки ми ти работи !


Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 13:29:31
Колега Начев, ама и на теб не може да ти се угоди smiling smiley Или се заяждам на тема сексизъм (мнооого тъжна муцунка) или се закачам с батковци ! Е, поне закачката с батко бе приета със широка усмивка - приемам го доказателство, че това е правилния подход :}

Е, не е гола лихвата, де - облечена си е с разни изказвания на шефове на банки и прочие съпътстващи мерки (за мен все със съмнителен ефект). Ясно е, че трябва набор от мерки, обаче моят въпрос по-скоро е - правилно ли е да търсим решението там, където са го намерили други преди нас, ама при други условия? И стига с това общество вече, дето имало воля да си плаща данъците (например, щото "така трябва"winking smiley Няма такова общество! Там, дето си ги плащат, са здраво ПРИНУДЕНИ, и то от репресивен апарат, а не от добрата воля на обществото. В този смисъл ти препоръчвам "Бели дяволи" на Кирил Христов (дето ми я препоръча Петер, за което съм му много благодарна). Да видиш там героят как накрая стига до висшето прозрение - германците са толкова дисциплинирани заради страшната полицейщина по онова време. Е, като те пресоват достатъчно дълго с полиция, в един момент и да я махнат, си оставаш в "калъпа" до живот.

А аз ей сега ще отида да заям 4ovek smiling smiley за неговото изказване. За разлика от теб, аз от задачи с гигантска трудност не се боя :}
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 13:31:17
Връзка между пазарни отношения и демокрация няма. Може да съществуват и при диктатура и пазарни отношения. Даже системата е по-стабилна, защото при демокрацията стремежът е да се достигне до равновесно положение политиката да се управлява от най-богатите.
По-скоро изводът ако съм прав е Европа би следвало да е в рецесия, а Китай да бележи икономически растежsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 13:41:42
Не си прав, че цените на новото определят движението на пазара. Цените на новото се определят от ПАЗАРА. Няма връзка между номинал и цена. Вчера си купих 700-800 грама стомана под формата на сушилка за чинии. Платих 37лв. при цена около 1лев на номинала за производството и (за да няма излишни спорове нека са 5лв.). Чудя се дали не трябваше да правя скандал и да обяснявам, че ми съдират кожатаsmiling smiley Ама нямаше да помогне - никой няма да ми свали цената само з атова, че знам колко излиза нещо да се произведе. Единственото което мога да направя е да реша да продавам сушилки по 37лв. и после почивка на Хавайsmiling smiley
И по ппринцип съм много против това, че високите цени на материали или проектиране или каквото и да е вдигат цените. За пореден път казвам, че това колко струва да се произведе едно нещо не определя пазарната му цена. Абе що трябва инженер да ви учи на пазарни отношения :}
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 13:52:25
4ovek, и аз ще скоча по мазола ти (в добавка към Начев smiling smiley . ВСЯКО нещо може да бъде регулирано! Важното е да разбереш кое е основното, което го движи и как можеш да му въздействаш значимо. Тук ще цитирам по памет моя Гуру - "магията е просто нещо - състои се в това да разбереш къде е точката, на която се крепи всичко, и да натиснеш ТОЧНО там" smiling smiley изказване на Ескарина Смит.

Друг е въпросът КАК да разбереш къде да натиснеш, и дали тия, дето им е работата да натискат, имат качествата и/или желанието да го правят.

Ще ти дам елементарен пример - преди известно време един естонец ми обясняваше как Естония се е справила със сивата икономика - ами просто освободила безусловно инвестициите от корпоративен данък печалба. И въвела флат-рейт (15 % САМО) за данък общ доход. Това твърдеше той и още, че в момента на практика събиаремостта на данъците е 100 %. Имали си сериозни порблеми с ЕС по време и след приемането заради тези мерки, но не ги променили и до сега.

В момента, в който ликвидираме сивата икономика, ще отпадне един съществен фактор за цените на НИ, който го знаем, че го има, но не можем да регулираме а и даже да оценим количествено и да вкараме в анализа. И тогава лихвата ще стане наистина регулатор и в нашите условия.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 14:28:20
Ама изобщо с този пример не ме оборваш - даже напротивsmiling smiley В Естония са направили това, което аз казвам, че единствено можем да направим - да се подчинимsmiling smiley Регулирали ли са нещо - не. Просто са решили, че са прекалено нищожни за да се правят на велики и са привели закона към действителното положение.
При нас ако изкараме на светло сивата икономика просто ще разберем ЗАЩО цените са били такива, но няма да ги регулираме.
ДА ти кажа разбирам ви вас икономистите - не можете да се примирите, че това което сте изучавали не подлежи на регулиране и е по-силно от вас. И мен ме дразнят земетресенията, че стават без предупреждение събартя, иначе добре изчислени сгради...smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход