Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
С една думаsmiling smiley
10-11-2005 - 17:53:11
Чернобил.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 17:59:42
Ама това, че се отклонява и в двете посоки НЕ ОЗНАЧАВА, че себестойността НЕ Е фактор за цената. Което ти твърдиш "За пореден път казвам, че това колко струва да се произведе едно нещо не определя пазарната му цена."

Това колко струва едно нещо да се призведе е, да го наречем "база" или "център", около който варира цената, но за различни отрасли в различни периоди може да варира много съществено - дори в пъти.

Ама той Хърсев беше го обяснил (поне това) добре във втората статия - за средните разходи и средната междуотраслова рентабилност.
Re: С една думаsmiling smiley
10-11-2005 - 18:01:25
Не АЕЦ Козлодуй smiling smiley))))
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
10-11-2005 - 18:07:51
Ама се правиш на две и половина - отиваме на пазараsmiling smiley Аз продавам чушки по 2лв. на съседната сергия се продават по 2ст. - какво те интересува колко са ни излезли на мен и него тези чушки ако си убедена , че са еднакви? Купуваш тези от по 2ст. и си тръгваш доволна за вкъщи. Няма да казвам, че ще правиш пълнени чушки да не ме обвинищ в сексизъмsmiling smiley Може у вас мъжът ти да готвиsmiling smiley
Не, едно съм си
11-11-2005 - 09:59:32
Защото пак ЗАВИСИ smiling smiley

Ти коментираш от гледна точка на клиента - за него наистина няма значение колко ти струва на теб или на другия стоката (чушките) и той ще купи при подобно качество по-изгодното.

Обаче ценообразуването НЕ го прави клиента, поне не пряко (косвено, чрез проучвания на пазара, да). Ценообразуването се прави от другата страна - производителя/търговеца (цена на едро/на дребно). И обикновено е на база себестойност + някаква печалба. И двата компонента са променливи - затова и всеки производител се стреми да снижи себестойността (разни хай-тек, нови машини, уедряване на произв. и пр. хватки). Тогава при същата печалба ще има по-ниска цена и ще "завладее" пазари, или пък при същата цена (ако пазара позволява) ще има повече печалба. Но ако пазарът не приема цена, която има себестойност + печалба, тогава, за да има реализация на стоката (да не гние по складове) производителят/търговецът може да я продава и БЕЗ печалба, че и ПОД себестойността й даже. Но ти е ясно, че е много вероятно да фалира. Тук опираме до управление на риска, но то е друга тема.

Виж сега - недей да спориш за нещо, което е абв на ик. наука - себестойността Е ФАКТОР, и то съществен за цената. Все едно аз да споря с теб как се изчислява дебелината на колона така, че да отговаря на нормите за устойчивост smiling smiley

Теб поне не съм те засичала в сексистки изказвания smiling smiley Обичам печени чушки с оцет и чесън, и наистина обичам някой друг да ми ги приготви :}
Re: С една думаsmiling smiley
11-11-2005 - 10:16:08
Не се измъквам.

Ако направиш сметка колко MW-та мощности - хиляди са, поне, има в АЕЦ в целия свят, ще видиш, че аварията на една от тях, при това неголяма, е в рамките на статистическата грешка. Атомната енергия Е контролирана и работи за човека - не мисля, че и ти даже можеш да го оспориш това (говорим за разпад).
Просто винаги може да случи, дори и с десетте степени на защита, веднъж на еин милион да излезе от контрол поради човешка грешка. За Чернобил специално съм чувала, че аварията е станала поради някакъв експеримент, заради който неоправдано са били изключили голяма част от защитите.

В този смисъл и пазарът МОЖЕ да бъде регулиран. Но и при него се случва поради човешка грешка основно (или нарочно) да се получи "бум". Изключенията само потвърждават правилото smiling smiley

Това е като самолетите - жертвите на самолетни катастрофи са много по-малко от тези на автомобилни, напр. Ама като падне самолет - целият свят разбира, а като загиват хиляди всеки ден на пътя, никой не чува.


Re: Не, едно съм си
11-11-2005 - 10:34:12
Ама аз наистина не мога да разбера къде е разликата между мен и тебsmiling smiley
Правя си предварителни изчисления колко ще е номиналът, правя проучване на пазара каква е цената на която се търгува и решавам дали да реализирам проекта. Цената на която ще продавам е цената определена от пазара, а не номинал + определена от МЕН печалба.
Номинал+определена от мен печалба с а розовите ми сънища - реалността е пазарната цена. Щото има два варианта моято цена е по-висока от пазарната - няма да купуват от мен, номинал+печалба е по-ниска , тогава много бързо ми изкупуват продукцията и я препродават на пазарната цена.
Re: С една думаsmiling smiley
11-11-2005 - 10:46:23
И общо взето и при двете ние откриваме някакъв принцип и НЕ ГО ПРОМЕНЯМЕ, а се опитваме да се възползваме от него. И при двете контрола носи риска от големи неприятностиsmiling smiley
А сега разликите - верижната реакция е нещо изследвано, непроменящо се, ясно, описано... Не мисля, че пазарните отношения са толкова детайлно проучени, че не се променят с времето. Има основни постановки, но все има какво да ни изненада. По-скоро е като земетресенията, а не като верижната реакцияsmiling smiley
Re: Не, едно съм си
11-11-2005 - 13:47:30
Именно, де - казваш "номинал + печалба", значи си съгласен, че номиналът Е ФАКТОР ЗА ЦЕНАТА - а икономическото наименование на номинала е "себестойност".

А печлабата е променливия компонент, който се дефинира от пазара (клиента) - може и да ти го дефинира като отрицателна величина даже, ако си направил едни сметки, реализирал си проекта и условията изведнъж рязко са се променили.

Ами различието БЕШЕ, че ти твърдеше, че това, колко ти струва нещото НЕ Е ФАКТОР за цената, а то Е. И ти с последния си пост го признаваш. Пък и да не го признаеш - то си е факт - "и все пак тя се върти" smiling smiley
Re: С една думаsmiling smiley
11-11-2005 - 13:55:44
Абе кокъде съм твърдяла, че при регулирането ПРОМЕНЯШ принцип????

Напротив, от самото начало твърдя, че за да регулираш, ПЪРВО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условие е добре да опознаеш явлението (в случая пазара на НИ) и основните фактори/принципи, които го движат. И да ги използваш, за да постигнеш свои цели - да речем, спадане на балон. И дискусията тук с Наечв и Kobe се върти точно около това - кои са те за БГ - дали е лихвата или нещо друго?

Колкото до риска - и без контрол си го имаш, даже контролът го намалява, ако е правилно упражняван. Виж, ако е неправилно- тогава си прав - може да забърка големи каши.

естествено, че има разлики - верижната реакция е детерминирано явление - от сферата на точните науки. Пазарът има и голяма стохастчина компонента, която отразява един куп случайни фактори - напр. както ти си почнал да строиш с едни сметки и изведнъж всички собственици на парцели, дето са ги стискали до сега, решат да ги дадат на предприемачите за строежи. Това е съществен фактор, който ти предварително не можеш да прогнозираш и може да се появи внезапно и да ти развали сметките.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход