Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Призрачните села и градове в България и цените на имотите!

Публикувано от paul 
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
03-10-2013 - 14:02:17
avatar
paul, добавяй и по оптимистични статии.
Много трилърски са постовете ти.

Др.Иванов се загуби, неговите хора са на власт, дано и той да "освежи" форума.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
05-10-2013 - 07:51:47
"МОНИТОР":
Професор Веселин Александров е роден е на 14 януари 1961 г. в София. През 1986 г. завършва специалност „Метеорология” в Софийския университет. От 1986 г. насам неотменно работи в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. Специализирал е в САЩ и Виена. В момента е шеф на департамент „Метеорология” към НИМХ на БАН.
- Проф. Александров, изненада ли ви с нещо в климатично отношение тази година, октомври започна с необичайно ниски температури?
- Наистина, сега имаме един студен октомври. Всяка година обаче има разлики между действителните температури и климатичната норма, затова говорим за време и за климат. Това са две различни неща. Климатът е нещо обобщено, което се измерва за период от приблизително 30 години, и нашият съвременен климатичен период е лимитиран в рамките на 1961-1990 г. А ние вече сме 2013 година. Има малко изместване. Тази норма е била приета още в началото на миналия век и служителите от световната метеорологична организация се опитват да я спазват, за да има база за сравнение. А иначе в последната година малко или много нещата се изменят динамично. Не е ясно дали този подход трябва да продължи. Може би интервалът трябва да е не 30, а 10 години. Но решението за това трябва да вземе световната метеорологична асоциация.
Впрочем новата седмица започва със слънчево време, няма и да вали. Минималните и дневните температури ще са от 6 до 11 градуса и от 14 до 19, на места в югозападните райони ще достигнат 20-21 градуса.

- Реални или преувеличени са сценариите за бързи климатични промени и имат ли те политическа обосновка?
- Климатичните сценарии по принцип се моделират от глобални и регионални климатични модели, които се захранват с това как биха се променили парниковите емисии в атмосферата. Получава се един климатичен сценарий на базата на социално-икономически анализ. Така сценарият се мултиплицира. Един от вероятните социално-икономически сценарии се базира на тезата, че бедните ще стават все по-бедни, богатите – все по-богати. Малко или много тези симулации на съвременния климат се въртят около този сценарий. Аз не съм почитател на бързите климатични промени, не очаквам за един ден да спре Гълфстрийм и на следващия ден да потънем в сняг. Впрочем, сняг валя вчера в съседна Румъния, което е наистина аномалия за началото на октомври. Аз не очаквам, ако днес или утре е студено, снегът да дойде толкова бързо при нас. А по въпроса дали има някакъв икономически или политически оттенък в климатичните сценарии, има ги и двете. Не е учудващо, че тези, които искат да продават печки, говорят повече за студ, а тези, които искат да продават климатици, говорят за глобалното затопляне.

- Според вас каква есен ни очаква, след като октомври започна с относително ниски температури и дъждове?
- Не мога да дам отговор на сто процента. Тази есен, включително октомври и ноември, се очаква да има средни сезонни температури, около нормалните или дори по-високи. Но като цяло тази есен ще бъде малко по-хладна и с повече валежи от миналогодишната.

- Вашият руски колега Ал. Флоров прогнозира промяна на атмосферните условия на Арктика, което ще доведе до сибирска зима на Балканите, доколко това е достоверно според вас?
- Познавам колегата Флоров, той е достатъчно известен, предполагам, че това, което е казал, може би наистина е така. Дано да няма изкривяване по пътя на информацията между това, което е казал, и това, което е тиражирано в медиите. Може би и неговите думи са извадени от контекста, не мога да преценя дали това е точно така.
Това е едната хипотеза, че в скоро време ще настъпи глобално застудяване. Аз не съм от най-върлите фенове на тази хипотеза, имайки предвид, че през последните 20 години дори и на Балканския полуостров температурата продължава да се покачва. Това, че някои от зимите са малко по-студени като климатична норма, е нещо нормално, тъй като климатът се колебае, както и времето. Не може една зима да е непрекъснато топла. Това искат някои хора, които биха се изкъпали през зимата в морето, но все пак по-важна е тенденцията, а тя на базата на някои статистики през последните 20 години сочи, че през зимата се наблюдава тенденция към затопляне. Според мен последната зима не беше студена, беше съвсем нормална. Това, което очаквам, а не прогнозирам, е, че тази зима би могла да бъде малко по-студена от миналогодишната.

- Все пак някои ваши колеги прогнозират ледников период?
- По принцип ние се намираме в междуледников период. Задава се нов ледников период, но въпросът е кога това ще се случи. Беше прогнозирано, че това ще се случи едва ли не през 2011-2012 г. Някои сега предполагат, че става дума за 40-50-те години на 21-ви век. Но те малко са отместени във времето, както и ние, когато говорим за климатични сценарии. Единият от тях сочи, че до края на 21-ви век температурата на Балканския полуостров би се повишила между 2 и 3 градуса. Някои климатични модели регистрират и повишение на температурите до 5 градуса, но според мен това е нереално. Лично аз не съм от хората, които ще се поддадат на изкушението и ще кажат: „утре ще бъде с 5 градуса повече и оттам нататък мандалото хлопва”.

- Какви климатични промени се очакват през следващите 40-50 години?
- Повечето от климатичните модели не прогнозират, а симулират едно бъдещо засушаване. Това би било голям проблем. Проблемът според мен е друг. Че към този момент няма някакви действия за адаптация. Вече има план за действие, от екоминистерството обръщат внимание на тези факти - това е една червена лампичка, включително и за политиците.

- С колко ще скочат температурите на Балканския полуостров?
- Някои модели прогнозират, че температурите ще се повишат с до 6-8 градуса, през топлата част на годината. За мен по-нормално е да е от порядъка на 2 градуса. Климатът е такава система, която малко или много се балансира. Ние се намираме във Вселената и атмосферните процеси и океанските течения са в синхрон. Ако той се разруши, има опасност от така нареченото влияние на махалото. С колкото се повиши температурата на Екватора, на Северния и Южния полюс може да е в пъти повече. Но аз лично не считам, че нещата биха се променили толкова драстично, още повече че климатът се променя с течение на години. И тук стигаме до въпроса кое е първичното - човешката дейност или природата. Аз мисля, че има някаква комбинация между двете. Но наистина през последните, да речем, 50-70 години се счита, че и човешката дейност оказва влияние върху глобалното затопляне.

- Докладът на ООН за климата предвижда повишение на температурите с 4,8 градуса до края на 21-ви век?
- Този въпрос е дискусионен. Да се определи дали с 4 или с 2 градуса ще скочат температурите, като че ли повече вещаят политиците и икономистите, не учените. Не само и единствено парниковият ефект оказва влияние върху климата. Но се акцентира максимално върху него, тъй като това е свързано с търговията на емисии и други подобни еквилибристики. Да, докладът на ООН говори за повишение на температурите с 4,8 градуса може и до 6 градуса.

- Може ли да се повиши нивото на моретата и океаните така, че да застраши островните държави?
- Да, така е, дори при повишение на температурата с 4-5 градуса, ако продължават да се топят ледниците, въпреки че на някои места по света се повишават, такава заплаха съществува. Това обаче би било проблем за бедни страни като Бангладеш, които са на лоша надморска височина и ако океанът се повиши с няколко сантиметра, той ще залее голяма част от страната. Холандците са като бетон и казват: ние сме богати, имаме пари, слагаме диги и нищо не ни интересува.

- Мит ли е глобалното затопляне?
- През 80-те години на миналия век се наблюдава повишение на температурите някъде три пъти по-бързо, отколкото през целия 20-и век. Има някаква тенденция към повишение и се очаква тя да продължи. Досега от 80-те години на миналия век до 2012 г. в глобален мащаб температурите са се повишили някъде с повече от 1 градус, а в някои региони пък температурите спадат, тоест регионалните падат, а се увеличават глобалните. И ако някъде спадат температурите, не можем да кажем, че ето на, има глобално затопляне. Това, което е за България, вече го споменах, че през последните 20 години почти всички температурни промени са положителни. Напук на тези скептици, които са против глобалното затопляне и поддържат тезата за глобално захлаждане. Аз съм съм в разкрачено положение, но се опитвам да анализирам и двете хипотези. И едната, и другата, имат своите плюсове и минуси.

- Откъде черпите информация за прогнозите си – от НАСА или от останалите европейски центрове?
- Работим с Европейския център за средносрочна прогноза, московския и китайския център, американски център също ни подава информация и ние се стараем да обобщаваме информацията. Проблемът е, че тези центрове гледат в глобален аспект нещата и не могат да се конкретизират отделни примери, например да излезем с конкретна прогноза за времето в Южния парк в столицата. Това е невъзможно. Тези сезонни прогнози имат преди всичко експериментален характер. Времето е материя, при която нещата не могат да бъдат познати на сто процента.

- Според вас заплашено ли е човечеството от екстремни климатични бедствия, урагани, цунами?
- Нали не ме питате за цунами в Черно море? В Черно море вълните могат да достигнат максимум метър и половина. Ако вълните са 15-метрови например, това означава да се залее цялото Черноморие. За цунами в Черно море допреди четири-пет години изобщо не се говореше. Спорно е да се каже дали е имало или ще има цунами в Черно море. Но случаи с високи вълни е имало. Преди години в Царево бяха залети много сгради. Бих казал така: на Централна гара не е възможно да достигне цунами, по Черноморието обаче човек трябва да има едно наум. Ако иска да си купи апартамент или къща на морето, трябва да е на по-високо място.


ps: Първа, че и втора линия са най-скъпи?!?
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
07-10-2013 - 11:53:13
Радонът (Radon), Rn (стари наименования — радиева еманация, еманация, нитон) е радиоактивен химичен елемент от период 6, група 8А. Има пореден номер Z = 86. Има три природни изотопа, които принадлежат към радиоактивните семейства на урана, тория и актиния и имат собствени имена: актинон (с масово число 219), торон (220) и радон (222). Изотопът 222Rn с най-дълъг период на полуразпадане (Т1/2 = 3,8229 дни) е открит през 1900 година от френския химик Фридрих Дорн. Той се образува при α-разпада на радиевия изотоп с масово число 226. Съдържанието на радон в атмосферата се оценява на 7*10-17 % (обемни). Много отровен — пределно допустимото съдържание на радона в работни помещения е 6,5*10-17 г/л. При обикновена температура радонът е газ с температура на топене -710 и температура на кипене -620. Аналогично на ксенона дава молекулни съединения с определен състав (например радонов хексахидрат, Rn.6H2O), при образуването на които значителна роля имат вандерваалсовите сили. Намира приложение в медицината за радонови вани (природни радонови или води, в които се прибавя радон) — за лечение на болести на обмяната на веществата, ставите, периферната нервна система и други. Използва се и за определяне на повърхността на метални предмети и при търсене на радиоактивни елементи в природата.
Има основания да се смята, че високото съдържание на радон в жилището може да доведе до образуване на рак на белите дробове. Такива изследвания са правени и в България. Така например в район с по-висока смъртност, причинена от рак на белите дробове, е била установена и повишена концентрация на радона във въздуха в жилищните сгради.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
07-10-2013 - 19:54:23
avatar
Призрачните села и градове и радонът нова порция свежи идеи и оптимизъм *xxx*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
07-10-2013 - 22:31:11
Предлагам за да избегнем ужасно високата концентрация на радон във въздуха в жилищата, да се върнем към корените си - наколни жилища, по-богатите на палатки.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-10-07 22:31 от брокер съм си.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
08-10-2013 - 22:05:32
Българинът по-скоро ще се раздели със семейството си, но не и с дома, който е градил в продължение на години. Въпреки кризата едва 1500 семейства са изгубили единственото си жилище заради необслужвани заеми, твърди шефът на „Кредит център“ Тихомир Тошев, цитиран от вестник „Преса“.

В същото време според статистиките на БНБ проблемните кредити у нас са 18 000. „Категорично става въпрос за втори, трети и дори четвърти имот“, казва Тошев.

Преди кризата имало хора, които купували имоти с инвестиционна цел, и сега спирали да плащат. Затова банката им ги взема. За нашенеца домът е крепост и той се разделя с него в краен случай, твърдят финансови консултанти. Дори да има затруднения, кредитополучателят предпочита да предоговори заема или да продаде друг имот, за да покрие вноските.

Друга причина за нежеланието на българите да се разделят с ипотекирано жилище е, че обикновено публичният изпълнител продава имота на доста по-ниска от пазарната цена. Под сурдинка се носят слухове, че някои „бирници“ играят с определени фирми, както и с вратите, които им отваря законодателството, и нарочно свалят цената, за да ги купи техен човек.

В тази ситуация потребителят не получава нищо, а продължава да изплаща разликата до кредита, който му е отпуснала банката, заедно с натрупаните лихви. Чист популизъм е идеята на управляващите при загуба на единственото жилище клиентът да не покрива изцяло сумата по кредита, а да я подели с банката.

„Подобни мерки няма да доведат до нищо хубаво. Случаите са много малко и никъде в развития свят не се толерира подобно неплащане. В крайна сметка на финансовите институции ще се наложи да калкулират риска и това ще оскъпи ипотечните заеми. Ако залогът се продаде на по-ниска цена, е напълно нормално остатъкът да се връща от страна на потребителя.“

„Минус за този план е и фактът, че банките не могат сами да опрощават дългове. Те оперират с парите на вложителите и не може, когато някой им дължи пари, те да ги отписват, без да питат реалния собственик“, допълва Тихомир Тошев. Според него управляващите трябва да мислят за превантивни мерки. Потребителите трябвало да са защитени преди тегленето на заема и да имат ясна представа за условията по него. Според статистиката на БНБ в момента броят на ипотечните кредити е малко над 160 000, на обща стойност от 8.858 млрд. лв.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
10-10-2013 - 15:42:32
Около една трета от населението на страната през 2020 г. ще живее в София, показват статистическите прогнози. Миграцията от северните райони към южните ще продължи. Според експерти от Агенцията по заетостта, Североизточна и Северозападна България ще бъдат обезлюдени. В същото време населението ще се насочи към Югозападния и Южния централен райони,съобщава „Монитор“.Българите ще продължат да мигрират в градовете. Като цяло 82 000 души през 2012 г. са променили местожителството си. Повечето хора отиват в градовете, но имало и млади семейства, които бягат от замърсените урбанизирани територии и в търсене на чист въздух и спокойствие са отишли да живеят на село. Всеки пети преселник е сменил панелката със селска къща. Около 46% от хората са заменили един град с друг в търсене на по-добри възможности за живот.

Средната възраст на хората в селата е с 4 г. и 2 месеца по-висока в сравнение с гражданите. През 2011 г. обаче средната възраст в градовете е била 41,5 години, докато в селата тя е 45 г. и 8 месеца. 63,9 на сто от живеещите в селата са в нетрудоспособна възраст, докато за градовете процентът е 42,2.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
11-10-2013 - 17:20:44
600 хиляди българи работят за под 352 лв. Месечно!

Нископлатени са 27% от всички работещи у нас или близо 600 хиляди, което е висок дял.
Това коментира на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров, позовавайки се на резултатите от изследване за цената на труда на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката.
За нископлатени работници се смятат тези, които получават до 67% от нетната работна заплата за съответната година.
За 2012 г. нетната работна заплата е 525 лева, а 67% от нея - 352 лв., посочи Димитров. Нетно възнаграждение е чистата сума, която работещите получават след приспадане на данъците и социалните осигуровки.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
12-10-2013 - 09:06:51
Продавачите на имоти в Бургас имат информация, че пазарът е обран, няма много предложения, и поддържат високи цени, каза председателят на Сдружение „Недвижими имоти” за града Райна Минчева пред радио “Фокус“.
Тя обясни, че има предложения за панелни гарсониери в комплексите "Изгрев" и "Славейков", които се нуждаят от ремонт на цени от 25-26 хил евро. Реално тези апартаменти се търгуват за 20-22 хил. евро, а за двустайни панелни жилища има предложение и за 30 хил евро.

Според нея няма как да стане сделка при такива цени за имоти, които се нуждаят от ремонт. Като цяло пазара в момента е спокоен и нормален, няма нищо притеснително.

Продължава да се търсят по-малки апартаменти, ново строителство, каквото няма, панелни апартаменти – гарсониери и двустайни, а такива също липсват.

Търсят се апартаменти на нормални цени и в нормален вид, а не такива, които се нуждаят от големи ремонти, подчерта Минчева.

Има търсене и на къщи в населени места в близост до Бургас - като селата Маринка и Твърдица.

Пазарът за наеми не е толкова активен какъвто беше от средата на август до края на миналия месец. Причината е, че студентите и учениците са се установили.

Рядко е търсенето на луксозни имоти и когато има такова, то е предимно от руснаци. Такова предлагане в града също обаче няма.

По думите на Минчева хората с бюджет между 30 и 50 хил евро са около 70-80% от клиентите.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
19-10-2013 - 11:20:40
Земеделските земи в България не са толкова атрактивни, че да бъдат изкупени масово от чуждестранни граждани.


Такова мнение сподели в "Събуди се" по Нова телевизия министърът на земеделието и храните Димитър Греков.
"Комисията по външни работи разгледа мораториума за покупка на земеделски земи от чужденци и той беше отхвърлен", отбеляза Греков, като припомни, че за повечето от страните от последната вълна на разширяване приетият краен срок за неговото действие е 31 декември 2013 г.
По думите му удължаването на този период е можело да се договори по време на преговорите за присъединяване на България към ЕС.
"Личното ми мнение е, че няма крайна опасност чужденците да завземат земята ни, защото българската земя не е така комасирана, не е уедрена",
коментира още земеделският министър.
"Комасирането, като процес, е изпуснато много отдавна".
Според Димитър Греков разделението на земята на парцели от 5 - 8 дка не представлява интерес за закупуване от чужди земеделски производители.
Освен това много от собствениците вече имат дългосрочни договори с арендатори, до изтичането на които така или иначе ще минат години.
За непривлекателността на земеделските площи у нас допринасят също климатичните изменения и проблемите с напояването.
"Виждате каква е ситуацията в много от земеделските страни, където има изградени хидромелиоративни съоръжения, а у нас има толкова много проблеми с напояването.
Как да дойде земеделски производител от друга държава, когато не може да разчита на него. Наред с това нашата земеделска продукция е с висока себестойност", отчете министърът на земеделието и храните.

ps: Но бетонните копторки в България са най-важното нещо за всеки чужденец, който дори още не се е родил!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход