Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Призрачните села и градове в България и цените на имотите!

Публикувано от paul 
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
15-09-2013 - 22:21:47
То и жълтите вестници се купуват най-много,ама това не ги прави нито полезни, нито добри, точно като твоите теми.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
16-09-2013 - 08:08:39
Населението на Северна България намалява седем пъти по-бързо в сравнение с това в Южна България. Такива данни изложи проф. Петър Иванов, който заедно с други експерти по демография коментира проблемите на регионалното неравенство у нас. Според специалистите е нужно преодоляване на концентрацията на инвестиции и средства в едни районни за сметка на други, което е една от предпоставките населението в страната да изчезва с бързи темпове.

Петър Иванов припомни тревожните статистики според които България е на първо място в света по изчезване на населението. Демографската катастрофа се засилва и от голямата смъртност и неравенството между нивата на развитие на районите.

„Населението на Северна България, където не е София, намалява седем пъти по-бързо отколкото населението на Южна България, Югозападния регион, където е София. По статистически данни България намалява със 164 души на ден. Това са 60 000 годишно”, заяви професорът.

Експертите откроиха няколко начина за преодоляване на проблема, сред които и равномерно разпределение на парите от европейските фондове. Социологът Илия Джамбазов потърси и друга причина за изчезването на населението.

„Процесът на циганизация на българските населени места е потресаващ. Тези малцинства започват да излизат все повече като чисто количество над Българското население. Има държави, които няма нищо против ние да бъдем сведени до 4-5 милиона”, обясни Джамбазов.

Специалистите по демография обещаха, че ще продължат да сигнализират за проблема и да търсят начини за неговото решение.




PS: България намалява със 164 души на ден, 60 000 годишно, но за сметка на това се сдобива с 120 000 апартамента всяка година от 2004 насам!
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
20-09-2013 - 09:43:42
Почти двойно ще се увеличат пенсионерите, които работещите българи ще трябва да издържат. Това е прогноза, направена в доклад на Световната банка и се отнася за 2050 г.

Ако сега 100 осигуряващи се работят, покривайки разходите за 77 пенсионери, след 37 години бройката им ще скочи на 109. Проучването е за икономическото въздействие на застаряването на населението и вариантите за смекчаването му. Докладът е направен по искане на финансовото министерство и се базира на данни към август.

Според тях, ако през 1960 г. средната възраст на българите е била малко над 30 г,. сега е почти 43 г. Според прогнозните очаквания до 2050 г. един на всеки трима българи ще бъде на възраст над 65 г. и само един на всеки двама - в трудоспособна възраст.

Бързото застаряване ще отправи сериозни предизвикателства към пенсионната система, предупреждават експертите. Прогнозите са населението над 65-годишна възраст да се увеличи с около 60% до 2075 г.

Наред с това се прогнозира хората в трудоспособна възраст между 15 и 64 години да намалеят наполовина към 2075 г. Освен това относителният дял на възрастното население ще расте по-бързо от броя на трудоспособните българи заради ниската раждаемост и увеличената продължителност на живота.


Парите за задравеопазване, които ще отделя бюджетът, ще трябва да се увеличат за сметка на тези за образование.


Очаква се положението да се подобри едва след 2050 г., когато ще намалее броят на новите пенсиониращи се българи. Към този момент обаче 25% от възрастните няма да имат право на пенсия поради недостатъчен осигурителен стаж, сочат наблюденията на Световната банка.

Пенсионната ни система трябвало да се адаптира към неблагоприятните демографски промени. Съкращаването на разходите можело да се постигне или като се намали броят на пенсионерите чрез по-строги критерии за получаване на пенсия и намаляване на размера, или чрез съкращаване на срока за получаване.

На практика България вече е приложила комплекс от тези мерки, въпреки това пенсионната система ще продължи да генерира дефицити. Опитът показвал, че през последните 10 г. държавата е пренебрегвала законовите предписания за реформи. Вместо това е имало “отделни произволни корекции, включващи извънредни увеличения на пенсиите и коледни добавки”. Например в периода между 2000 и 2011 г. пенсиите са се увеличавали успоредно със заплатите.

Избягване на по-нататъшни извънредни увеличения на пенсиите би улеснило дългосрочното планиране. Затова се препоръчва “политиците да се въздържат от прибягване до такива мерки”.

Въпреки реформите през последните години, пенсионната система в България остава зависима от държавните субсидии. Ако се увеличи с 6% размерът на пенсионните вноски, това би запълнило празнотите във финансирането. Но това ще има негативни последици за пазара на труда, като се има предвид големият размер на сивата икономика в България.

Затова препоръката е да се мисли за увеличение с около 2%.

Това ще намали държавните субсидии, без да поражда големи смущения на пазара на труда.




Друга възможност, която от Световната банка предлагат, е да се разгледа възможността за изравняване на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените на 65 години и увеличаване на пенсионната възраст над 65 години. Жените обикновено се осигуряват през по-кратък период от време в сравнение с мъжете, тъй като често спират да работят за отглеждане на децата.

България ще бъде неизбежно изправена пред перспективата от по-ниски пенсии в бъдеще, се казва още в доклада. Затова трябва да се развиват възможностите хората да спестяват повече за пенсия чрез различни механизми за задължително и доброволно пенсионно осигуряване.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
24-09-2013 - 08:24:01
ОПТИМИСТИЧНО:
Зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов заяви пред в. "Преса", че голяма част от сирийските бежанци, които в момента минават българската граница, са семейства с малки деца. Те бягат от бомбите, но идват с пари, като повечето от тях имат между 15 000 и 25 000 евро.
Според него бежанците не разчитат на 65-те лева, които се дават от държавата на човек месечно. По думите на Маринов сред тях имало университетски преподаватели, инженери и химици.

"Несигурността в обществото може би я пораждаме всички ние. Не искам да звучи негативно, но информациите, че бежанската вълна е заплаха в страната, насаждат в населението тезата, че самите сирийци са заплаха. Навсякъде, където има бежанци, има и засилено полицейско присъствие, за да може хората да са спокойни и да се гарантира сигурността", подчертава Маринов.

PS: Хайде брокерчета! Размърдайте се, че ден година храни! Хората с кеша са вече тук!
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
26-09-2013 - 09:13:42
avatar
Ето малко инфо за бъдещите купувачи на НИ. Па кой ли ще пълни бюджета за брокерските пенсии? След като пльокитата дори не се осигуряват???
[paper.standartnews.com]
За пръв път старците са повече от децата
Четирима от пет младежи не могат да преместят файл

Стела Иванова

Стареем, обедняваме и не се опитваме да променим нещата. Това става ясно от изследване на Института за пазарна икономика, който проследява връзките между демографските процеси у нас, пазара на труда и образованието. Анализът излиза само дни, след като и Световната банка предвеща мрачни тенденции за нацията ни и посочи, че през 2050 година един на всеки трима българи ще е над 65 години.
По данни на ИПИ обаче и сега у нас хората над 65 са повече от подрастващите - нещо, което се случва за първи път в световната история.
Ако през 1900 г. година хората над 65 години у нас са били под 10%, то през 2011 те достигат около 20 на сто от населението, сочи графика в доклада. Децата под 14 години, които в зората на XX век са били около 40% от българите, сега са намалели двойно. През 2001 година старци и деца са били приблизително еднакво количество, след което броят на хората над 65 е започнал да изпреварва този на подрастващите.
През миналата година на всеки 100 души, които излизат в пенсия, е имало едва 64 новодошли в икономиката. Сред емигрантите ни между 20 и 39 г. жените са с 10 на сто повече, така че очевидно ще намалява и броят на българките, които ще раждат деца. ИПИ посочва няколко прогнози за населението в зависимост от това каква ще бъде плодовитостта на нацията в следващите години. При запазване на сегашната от 2015 до 2030 г. ще се стопим с близо милион.
Анализът на ИПИ посочва, че се очаква повечето от българите да свият разходите си, за да подсигурят със спестявания годините си след пенсия. Това ни вкарва в омагьосан кръг, защото ще падне потреблението, както и икономическата активност. Може да се окажем пред парадоксалната алтернатива да внасяме работна ръка или да опитаме да привличаме емигрантите си обратно в страната. Като един от вариантите да посрещнем растящите разходи се посочва вдигане на данъчно-осигурителната тежест или "консумиране" на бъдещето на нацията посредством вземане на заем. Посочва се също, че вдигането на пенсионната възраст няма алтернатива - същото, което препоръчва и Световната банка.
В същото време страната ни не се опитва да смекчи тежкия икономически ефект чрез промени в образованието. Разходите, които държавата прави за образование, ни нареждат на предпоследно място в ЕВропа - зад нас е само Румъния. Един ученик или студент струват на хазната 2639 евро годишно. В Чехия сумата е 4600 евро. 51,5 на сто от българите не са доволни от нивото ни на образование, а по качество сме на дъното на класацията - отново редом с Румъния и Хърватия. Страната ни е на последно място и по брой тийнейджъри, обхванати в средното образование. За сметка на това сме първенци в основното училище, където сме успели да вкараме в клас най-много деца.
Висше образование учат 56,9 на сто от младите, но сме предпоследни по брой на инженери и учени - тоест хора, които ще създават реален брутен вътрешен продукт. За сметка на това 60 650 души следват икономика и администрация, което на практика е цял гимназиален випуск. Математика и статистика учат едва 590. Информатика учат малко над 8000, въпреки че ИТ секторът има нужда от значително повече. В същото време се оказва, че са мит и компютърните умения на младото поколение. Четирима от пет младежи не могат да правят презентации с компютър, а всеки четвърти не може да копира или да премести файл. Хората, които са приключили образованието, пък не проявяват интерес към това да се квалифицират или да получават нови знания. Едва 1,4 от тях са се включвали в някакви курсове.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
26-09-2013 - 12:28:23
avatar
Quote
дичо тъпото

[paper.standartnews.com]
За пръв път старците са повече от децата

По данни на ИПИ обаче и сега у нас хората над 65 са повече от подрастващите - нещо, което се случва за първи път в световната история.
Ако през 1900 г. година хората над 65 години у нас са били под 10%, то през 2011 те достигат около 20 на сто от населението, сочи графика в доклада. Децата под 14 години, които в зората на XX век са били около 40% от българите, сега са намалели двойно.
През 2001 година старци и деца са били приблизително еднакво количество, след което броят на хората над 65 е започнал да изпреварва този на подрастващите.
През миналата година на всеки 100 души, които излизат в пенсия, е имало едва 64 новодошли в икономиката.
Сред емигрантите ни между 20 и 39 г. жените са с 10 на сто повече, така че очевидно ще намалява и броят на българките, които ще раждат деца.
ИПИ посочва няколко прогнози за населението в зависимост от това каква ще бъде плодовитостта на нацията в следващите години.
При запазване на сегашната от 2015 до 2030 г. ще се стопим с близо милион.

Цифрите говорят за мрачно бъдеще на живеещите в България.
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
26-09-2013 - 12:34:20
avatar
Цифрите говорят за мрачно бъдеще на живеещите в България.
============================================================
Което пък и автоматично означава мрачно бъдеще за цените на имотите в София =============>>>>> 149
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
27-09-2013 - 10:28:26
avatar
Quote
TZARS

Цифрите говорят за мрачно бъдеще на живеещите в България.

Това е едно на ръка,а другото е че от останалите да живеят ,едно 50 - 60% ще са цигани,защото основно те поддържат раждаемостта !!!
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
29-09-2013 - 18:21:20
Quote
TZARS
Quote
дичо тъпото

[paper.standartnews.com]
За пръв път старците са повече от децата

По данни на ИПИ обаче и сега у нас хората над 65 са повече от подрастващите - нещо, което се случва за първи път в световната история.
Ако през 1900 г. година хората над 65 години у нас са били под 10%, то през 2011 те достигат около 20 на сто от населението, сочи графика в доклада. Децата под 14 години, които в зората на XX век са били около 40% от българите, сега са намалели двойно.
През 2001 година старци и деца са били приблизително еднакво количество, след което броят на хората над 65 е започнал да изпреварва този на подрастващите.
През миналата година на всеки 100 души, които излизат в пенсия, е имало едва 64 новодошли в икономиката.
Сред емигрантите ни между 20 и 39 г. жените са с 10 на сто повече, така че очевидно ще намалява и броят на българките, които ще раждат деца.
ИПИ посочва няколко прогнози за населението в зависимост от това каква ще бъде плодовитостта на нацията в следващите години.
При запазване на сегашната от 2015 до 2030 г. ще се стопим с близо милион.

Цифрите говорят за мрачно бъдеще на живеещите в България.

Консолидираният държавен бюджет е изплатил:
1)
От началото на 2011г. до края на август 2011г.
- пенсии на стойност 4,565,534,750 лв.
- обезщетения за майчинство на стойност 306,721,483 лв.
2)
От началото на 2013г. до края на август 2013г.
- пенсии на стойност 5,008,261,602 лв. или за 2 години има увеличение от над 442 МИЛИОНА лв.
- обезщетения за майчинство на стойност 252,952,132 лв. или за 2 години има спад от над 53 МИЛИОНА лв.


[www.noi.bg]
Re: Призрачните села и градове в България и цените на имотите!
03-10-2013 - 12:13:39
Банки стават строителни предприемачи по неволя. За да не понесат тотална загуба от провалени кредити с недовършено строителство, редица трезори дострояват апартаменти и бизнессгради в най-големите градове на страната, пише в. “Труд”.

Обикновено става дума за сгради или апартаменти, чието строителство е замразено около срива на пазара на недвижими имоти през 2008-2009 г. Финансови институции например вече са извадили строителни разрешителни за довършване на големи сгради във Велико Търново, които са на ниво груб строеж като мол “Скай център” до съдебната палата в града.

“Нашето желание не е да ставаме строители, но е напълно естествено от гледна точка на икономическата логика, ако даден проект закъса, банката да направи опит да добие някаква стойност от него”, коментира пред “Труд” председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.

По думите му довършването на недостроени имоти от банковите институции не е универсален модел за справяне с проблема с нередовните кредити.

“Аз имам три такива случая в София и Пловдив. Става дума за жилищни комплекси, които са във висока степен на завършеност - около 75-80%. Това са обекти, за които има издаден акт 14 или акт 15. Инвеститорите им са били клиенти на банката, но заради кризата са фалирали”, коментира мениджър на една от големите български банки, пожелал да не бъде цитиран.

По думите на финансиста банката трябва да реши кое е по-малкото зло - да даде още малко пари за довършването на обекта, разчитайки че ще покрие част от загубата с бъдещите приходи от имотите, или да отпише цялата вложена до момента сума. Схемата се прилага при две условия - обектът да е във висока степен на завършеност и да има търсене на пазара за този вид имоти, което е предимно в големите градове.

“В последните пет години почти нямаше ново строителство, затова предлагането на нови апартаменти в големите градове е малко и за тях има търсене”, потвърди и Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк. По-рядко банките се съгласяват да финансират довършването на офис сгради или търговски центрове.

С най-малко шансове са хотелите. Самите банкери обаче са категорични, че довършването на сгради е тежка и уморителна дейност за кредитните институции, заради разправиите с домсъветите и купчините бюрократични спънки.

Това е толкова болезнен урок за нас, че трудно бихме погледнали отново към финансиране на проекти в сектора на строителството”, коментира банкер, пожелал анонимност.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход