Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 15:53:08
Quote
demograph
Всъщност това са два отделни въпроса.

Вторият въпрос е:
Каква е ролята на подобряването на икономическото положение на хората върху раждаемостта в развитите страни?

Вторият въпрос перефразиран за българските условия е:
Повече пари и по-малко разходи (в частност наеми, ипотеки...) за българските майки ще увеличи ли раждаемостта? (нека приемем, че говорим за майките от българския етнос)

Моят отговор е: Раждаемостта ще се увеличи.
Вашият отговор изглежда е: Раждаемостта няма да се промени (или дори ще намалее), защото майките ще похарчат парите за плазмен телевизор, силикон и почивка на Хаваите.

Сигурен съм, че майките ако бяха мъже щяха да следват предвидения от Вас сценарий (може би без частта за силикона). Сигурен съм, че и част от жените (основно такива под 30 години) също ще го направят. Но съм сигурен също така, че основният брой жени (и преобладаващия брой с възраст над 30г.) ще използват допълнителните средства за да си родят дете (първо, второ). Поне тези от тях ще го направят, които са били материално притеснени. Защото отглеждането на деца е неимоверно трудно дори при наличие на много средства, а при финансови проблеми се превръща в нещо непосилно.

Ами нека погледнем данните - за периода 1997-1998 (най-ниската точка), до 2010 общата раждаемост е нараснала от близо 8 на 10 промили. А през 1990 е била 12 промили. Въпрос-закачка - увеличение ли има или намаление на раждаемостта за времето на прехода към пазарна икономика? winking smiley

Та на въпроса ви, мисля, че раждаемостта ще се увеличи в малка степен, несъответстваща на нарастналите доходи. Подобно на развитието в развитите страни, които следваме с един лаг от 30-40 години заради социализма. Немските и френските майки са минали вече през това и както виждате, се е наложило да си внасят турци и араби за разплод smiling smiley

Добре де, ако увеличените доходи бяха съществен фактор за увеличаване на раждаемостта и плодовитостта на белите, защо спред вас една Германия, Швеция, Дания Франция, Англия при техните социални програми и придобивки за майките и при трайно нарастващ БВП са стигнали до демографска криза през 70-те/80-те и се е наложило да внасят имигранти? Нали не си мислите, че са ги приемали от любов към турците или арабите?

А дори не ми се навлиза в медицинските въпроси за ефекта от отлагането на първо дете (и като възраст, и като полов живот с хормонални контрацептиви) върху детеродната способност на жените. Да, има ин-витро вече, има и сурогатни майки, сигурно скоро и клониране ще има. Но ефектът си остава сериозен.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-02-11 16:12 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 16:06:19
Quote
demograph
Може да обърнем въпроса:
Обедняването на жените в България ще ги накара ли да раждат повече деца?

В този си вид той става направо риторичен.

Не, но забогатяването няма да ги накара да раждат съществено повече деца. smiling smiley И не е само плазмата, дори по-важен е факторът "кариера", защото тя носи освен пари, и удоволетворение, и независимост, и сигурност за работата си. И факторът образование и отлагане на първото дете е подобен.

Подобно на френските, немските и американските бели майки, нарастването на броя раждания на жена от 1,6 на 1,7 (примерно) само вследствие на повишените доходи (без другите фактори като имиграция) няма да може дори да осигури дори простото възпрпоизводство на работната сила. И ще се наложи да си внасяме подобно на тях семейства за разплод. Тъжно, но според мен необратимо sad smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-11 16:48 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 16:43:31
Quote
demograph
Всъщност това са два отделни въпроса.

Единият е:
Каква е ролята на раждаемостта на имигрантите (тук има малко неяснота - първо, второ - до кое поколение ги броим за имигранти, а смесените бракове?) в общата раждаемост за дадена страна?

На този въпрос отговаря статистиката ма САЩ (но показателят е различен)

- белите неиспанци от 62 деца на 1000 жени през 80 станали 58 деца на 1000 жени през 2005.
- чернбите неиспанци (най-старите и интегрирани имигранти) - от 91 деца до 67 деца.
- испанците или латиносите, и бели и небели (по-новите и не толкова добре интегрирани имигранти от Мексико и Куба) - от 95 през 1980 на 108 през 1990 и пак надолу до 99 през 2005

Пропуснала съм индианците.

Та мисля, че е ясно каква е ролята на не-белите (като броя и негрите, някои от които са от доста поколения американци) в раждаемостта на САЩ, след като имат знаичтено повече деца на 1000 жени. А каква е методологията на класифициране не знам, за мен е логично само чистите бракове между бели да се броят за бели, но може да броят само белите майки. Ако е второто, картинката за белите е още по-тъжна.

Между другото, от друг източник намерих съоставим показател за САЩ, раждаемостта там е около 14 на хиляда, което е повече от ЕС. Но няма разбивка на бели и небели.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-11 16:46 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-02-2011 - 21:29:32
Здравейте,нов съм тук.Тъй като темата е доста интересна и значима за живота ни в тази страна,бих искал да се включа.За да се поддържа населението на една страна на устойчиво равнище,при съвременното ниво на медицината е необходимо една жена да ражда средно 2,1 деца.Повечето развити европейски държави имат прираст около 1,7.Това не е достатъчно за да се поддържа населението на дадено равнище,Емигрантите могат механично да "запълнят бройката",но на тях им трябва време поне колкото едно поколение,за да се интегрират и да участват пълноценно в социалния и икономически живот на страната.Иначе се маргинализират и започват да оформят гета.В този смисъл емигрантите в страна като България-транзитен пункт не могат да подобрят по никакъв начин демографската структура и нарастване на населението.Ние просто нямаме устойчива социална структура,която да предложим на дошлите.Това,което имахме,добро или лошо,го поунищожихме,без да го заменим с нещо друго.Та на емигранти да не разчитаме.Ако има причина и начин една част от българската емиграция да се върне в страната и да започне да работи и харчи в БЪЛГАРИЯ,това би могло да подобри икономическата и социална среда в страната,но това е в сферата на мечтите.Значи какво ни остава-бавно и полека да намаляваме,без сътресения и кризи.Не смятам че циганите ще променят демографската структура на населението-процесите при тях протичат по същия начин,както при всички останали-за справка Алжир и раждаемостта в момента там.И какво следва според мен-за съжаление бавно намаляване на населението в страната,увеличаване на градското население-един-два големи града,обезлюдяване на големи територии в страната.Всички сме виждали изоставени градчета в "Дивия запад".Ще кажете-ма ние сме в Европа!"Да,но в ориенталската част на Европа.Няма да дойдат от Запад да ни напълнят градчетата и селцата.Всеки,който е пътувал на запад,може да каже къде свършва Ориента и къде започва Запада.Е точно там започват да растат цените на имотите.Тук в България,те никога няма да стигнат тези в Европа.Голямото изхвърляне приключи още преди 2 години.Сега ще стоим на тези цени ако не се появи някаква сериозна причина да се промени статуквото.Примерно банките да решат да продадат нещичко да раздвижат пазара.Или държавата да поналее пари в жилищното строителство.Или сериозно увеличение на косвените данъци.Или промяна в собствеността на земята под комплексите.Един от проблемите на българина е че има много имоти.И за това не работи.Знае че ще оцелее при всички положения.Може пък американците в Брюксел да решат този проблем.Та скъпи приятели,според мен цените в София и следващите 5 града ще се задържат на тези си нива около 2 години,никой не купува и никой не продава,след това ако няма някаква раздвижване в икономиката ще почнат да падат и в реална стойност ще отидат на нивото от 2002година.Кой не купил,не купил,кой купил,да не е купил.В момента няма никаква логика в имотния пазар-стоят 120000 празни апартамента,няма предградия за средната класа,щото и нея я няма.нищо не се купува и нищо не се продава ,големи празни офис- сгради.Това не може да продължава вечно.Някой трябва да направи първата крачка,нали така.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-02-2011 - 22:06:54
Така е. Икономиката върви в една посока докато не се случи нещо. Сегашните цени са невъобразимо надути, но чакат. Чакат да се случи нещо. Тогава всички, ще се завайкат, че ако това нещо не беше се случило, нямаше да се сринат цените. Такава е човешката психология от 200 години насам, че по-отдавна.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-02-2011 - 23:12:03
Не мога да повярвам че чета такива глупости ,споделени от такъв голям брой хора с очевидни проблеми , които в увреденото си състояние успяват да създадат и у случайно попадналите в темата впечатлението че "разсъждават" по важна тема.
Много е тежко жертва на очевидно (тежкото състояние на висшето образование)в страната да се вайка за това и да пуска тема с такива доводи че ......Да коментирам ли "емиграцията" от селата и малките градове към големите и т.н..Да обясняваш "особеностите на българския национален лов и риболов" както аз наричам т.н. "имотен пазар" в България с демографски зависимости говори за сериозно непознаване на фактите или за сериозна увреда.
Я се вземете в ръце бе дами и господа я помислете малко преди да пишете глупости , да сравнявате несравними неща да говорите за неща и места които не само не сте виждали ами.....
Един от най важните съвети - преди да дадете обяснение на някакво явление изяснете за себе си следното - известно ли е такова явление в останалия свят , така сравненията ви няма да са смешни , ако е известно какви са анализите по света за него и т.н.
Давам този съвет на тези дето се опитват да обяснят по най тъпия начин покачването на цените на апартаментите в 37 г панелка в краен варненски квартал , с течащ покрив , спрян асансьор , настанени във апартаменти на жилфонд във входа 4 семейства черни мангали , но пък кредитирани при покупка от "банки" за срок от 35 г. - забележете срок след който този блок абсолютно сигурно няма да съществува.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-02-2011 - 01:48:50
avatar
Не се ядосвай бре човек, важното е че пазарът се е раздвижил.
Възвратно-постъпателно за спекулантите, но се е раздвижил, нали? winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-02-2011 - 08:36:43
Quote
valsodar
Не се ядосвай бре човек, важното е че пазарът се е раздвижил.
Възвратно-постъпателно за спекулантите, но се е раздвижил, нали? winking smiley

*ok*

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-02-2011 - 08:48:52
Quote
valsodar
Не се ядосвай бре човек, важното е че пазарът се е раздвижил.
Възвратно-постъпателно за спекулантите, но се е раздвижил, нали? winking smiley

Французите казват може да не е истина , но добре казано.

Класната казва: може да не е много естетично, но има първична красота в това мнение..........
Стила ми напомня командата на Швейк в тоалетната при появата на ротния:
" Стани, мирно, за почест ! "
и адекватната реакция на ротния към застаналите мирно със смъкнати гащи войници:
" Свободно, продължавай да се занимаваш"

Това е то прелестта на ясния изказ , деца. Учете се



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-13 08:53 от Класната.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-02-2011 - 09:12:14
Аз също като човек който изкара 7 години в така наречения запад ще взема отношение по темата.Сравнявайки Англия с България трудно бих могъл да направя верни констатации, но истината е някъде по средата.От една страна действително България винаги ще си остане една от най-бедните страни в Европа поради ред национални черти и икономически закономерности.Действително проблем на българина е че има много имоти и всеки си вика абе ако огладнея ще продам единия.Доказателство за това са много мои познати , а и участници тук във форума които правят сметки че все пак наемче ще вземат и гладни няма да стоят.
България няма да се обезлюди обаче, особено където има красива природа.Докато работех в Лондон (като инженер в известен световен концерн) огромна част от колегите ми (от секретарки до началници) ми казваха че мечтаят час по скоро да се пенсионират и да отидат да си изкарат старините в страна като България.Не на един и двама съм съдействал да си купят къщи в родопите.Знам че е много изтъркано, с английска пенсия в България си цар.Вярно че западни пенсионери не произвеждат нищо за икономиката, но харчат парите си тук и това си е един вид инвестиция.
От друга страна имам син роден в България, живял 3 години тук, 3 в Англия и сега му предстои да тръгне на училище наесен.Много се чудим дали да не се върнем е Англия и той там да си учи и там да си остане занапред.Огромна е разликата е доходите.В София бързо си намереих много добре платена работа по специалността, но пак е нищожна сравнено с тази която вземам в Лондон.Жена ми е в същото положение.Вярно ще кажете да ама там всичко е ужасно скъпо и високия ти доход не се знае до какъв стандарт в крайна сметка ще те доведе.Е правил съм я тази сметка.Изчислих че с дохода си там мога да си купувам със 200% повече храна, с 400% повече техника, с 500% повече маркови дрехи и екскурзии и за 4 години да си купя къща в що-годе престижен лондоснки квартал.В България със сегашния ми доход ще е за 7 години и то 3-4 стаен апартамент в престижен квартал.Това е само сметка, аз вече си купих жилище тук общо взето с 1-годишния си доход в Англия.Въпроса е принципен и той е ясен ще бъда много по заможен ако съм там на същата си длъжност, която ме канят да заема отново.Вярно че там отношенията са други, по студени хора, ужасен климат, но пък е подредено, няма простотии тип ченгесарски истории и т.н.
Сега управляващите създават абсурдна конфронтация с кой ли не и за какво ли не, създава са напрежение и стрес.Ред със сила няма как да бъде въведен именно заради националните ни черти.Жалко е че масата българи си мислят "че твърда ръка ни управя само".Социалната система на България е пълен абсурд, да не говорим за здравната в която независимо колко здравни осигуровки плащаш накрая пак получаваш здравно обслужване колкото безработния ром осигурен от държавата.Та май везните натежават навън, но имам още няколко месеца да реша.
В крайна сметка искам да кажа че работната сила на България ще гледа навън, но пък пенсионерите от запада може да запълнят това място.Със сигурност един ден ако емигрирам отново този път завинаги, като се пенсионирам ще се върна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход