Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пазарът на НИ се раздвижва...

Публикувано от Шльокер и 3/4 
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 20:01:29
dodo2 , обичам този надменен, поучителен тон !

"Така е правилното","Докато не научите елементарна аритметика, да знаете, че при 3-5 сделки на месец не можете да правите изводи"


Значи някой с по няколко сделки на месец не може да прави изводи, а друг, който няма нито една през живота си може, така ли ? Има логика вероятно. Само дето аз не я схващам.
И ти си част от философите, които знаят всичко, които могат да кажат кое правилното, кое ние трябва да научим, нали знаеш?
Ние, додко, можем да правим изводи , стъпили на това, че сме в джаза, ти на какво стъпваш , на стъкмистиката ? "Статистическа грешка", "малко на брой сделки", дрън,дрън, ти как би отговорил на въпроса раздвижи ли се пазарът на НИ и какво е основаинието ти да отговориш?
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 20:12:04
avatar
Дичо, правиш ли се, че не разбираш или наистина не разбираш..

Нужно ли е да си готвач, за да можеш да прецениш едно ядене дали е отвратително или не? Отговорът е - не.

Та и аз не трябва да имам 1000 сделки, нито да съм брокер, за да мога да преценя, че ако имаш по 5 сделки на месец, не можеш да направиш никакъв извод.

Та не искай от мен да казвам раздвижил ли се е пазарът, нагоре или надолу са продажните цени. Аз обаче мога да ти кажа, че ако на базата на 5 сделки твърдиш "А", със същия успех и ще е вярно ако твърдиш "не е А". Приеми го това на доверие, защото очевидно, че не е част от здравия ти разум и не можеш сам да се сетиш, че е така. Можеше сам да си го прозрял, ако си имал достатъчно дълъг период на наблюдение - примерно ако този месец ти изпадне сделка по 2500 евро/м2, или някой перач на пари купи 10 апартамента ей така, значи ли че пазарът се е раздвижил? Не, просто такава ти е била случайността. И другия месец като имаш само 2 сделки за по 400 евро/м2 не значи, че пазарът е катастрофирал сравнено с предния.

Виж ако имаше по 1000 сделки на месец, ситуацията с разсъжденията е съвсем друга. Ама ти нямаш. Затова не се бутай в първата редица, живей в реалността. Защото да наричаш по-горе число в интервала 20-30 - "безброй", е доста смешно.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 20:28:53
avatar
Додо, не ти ли минава през ум, че за 20г. в бранаша, всеки има " приятелски" агенции, с които не само работи, но и обменя всякаква информация? Правиш ли се , че не разбираш, или наистина не се сещаш?smiling smiley
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 20:42:49
dodo2, не, не е нужно да си готвач, за да прецениш дали едно ядне е отвратително, всъщност какъвто и да си, преценката ти за което и да е ядне е субективна, за някой друг същото ядене може да е прекрасно, ако и с това не си съгласен, марш при валси. Та в тая връзка примерът ти е мноооого неудачен, все едно ти да кажеш коя бира е най - хубава. И понеже тук не става въпрос за бира, или за манджа, а за това има ли раздвижване на пазара за имоти, ето какво ще ти кажа - няма други, освен участниците в този пазар, които да знаят как стоят нещата, а те са - купувачи, продавачи, брокери, нотариуси , съдии в АВ, малко адвокати, ти от кои си и защо ти знаеш повече от някой от гореизброените ? И още един въпрос - няколко пъти написах, че моите брокери правят средно по 6-8 огледа на ден, това според твоето професионално мнение е ли раздвижване на пазара, като се има пред вид, че през миналата година имаше цели седмици, в които телефоните мълчаха ?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-02 21:05 от dicho.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 21:09:08
дичо, ти до кой клас си успял да я докараш?
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 21:15:11
avatar
Дичо, ти и миналата година се скъса от хвалби за пазара, а то какво се оказа - партенка, а?:}

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 22:02:31
avatar
Quote
dicho
ASSETION , клиентите са младо семейство с кеш - около 40 и кредит - останалите, апартамента е в блок 122 на "Гешов" и "Соф. герой", 96 кв м чиста площ, блока е построен през 1980 г., тухла, друго ?

Първи имот ли им е или преди това са продали стария?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 22:16:12
Хехе само ултра наглец като фалсодар може да продължава да опонира след толкова факти. Колко идиот трябва да си за да твърдиш, че човек в занаята, бил и "слаба ракия" има по-малко знания, информация и тн неща от кухнята, отколкото еднин интернет-пикьо-сайтобръмчалка-кликоцъкач :]

Аз незнам и се чудя кво се занимавате с такива злобарчета-комплексарчета...Само се абите, те фермани, то чудо им изписваш.. накрая олигофрена ти връчва една имотиконка и тва е - е то убаво че толко си мое, ама вие що падате до това ниво? Тегли му една соста майна и го остави да се удави в собсвената си неграмотност
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 22:23:19
avatar
Quote
камелия
Додо, не ти ли минава през ум, че за 20г. в бранаша, всеки има " приятелски" агенции, с които не само работи, но и обменя всякаква информация? Правиш ли се , че не разбираш, или наистина не се сещаш?smiling smiley

Това извънземни агенции ли са?

За 3 месеца НСИ събира от агенциите данни за 120 сделки. А вие с приятелските агенции събирате информация за 1000-2000 сделки и след това правите статистически анализ. Ей сега повярвах.

Сега ме караш да напомням, когато ти беше брокер, как покрай всичките ти приятелски агенции, си мислеше, че има 1000 обяви кръгло в imоt.bg за София (при положение, че бяха над 20000). Изключителна демонстрация на осведоменост бе това.

Разбирам, че по форумите се изкарвате големи брокери с много информация, но смея да подложа на съмнение това, предвид всичко писано тук.


Дичо, ако ядеш нещо и то мирише и има вкус на лай*о, нужно ли е да си готвач, за да оцениш, че не разбрах? Примерът ми беше в тази насока - не дали ти харесва или не храната, а случая ако е кафява на цвят.

Не се заяждам, просто споделих, че статистическата грешка е огромна и не позволява правене на каквито и да е изводи с тези оскъдни данни, които имате в малките агенции (а както виждаме от НСИ - всъщност няма агенция, която сама да може да заключава). Препоръчвам ти да се ограмотиш в тази насока, за да не се самозаблуждаваш, ще ти е полезно в работата.


Аз просто исках да ви светна за следното (и въобще нямам намерение да се заяждам с вас):

- офертите в imоt.bg са толкова много, че позволяват приличен анализ, т.е. може да се заключи цените нагоре или надолу се движат и в какъв интервал

- спадът там е 10% за 1 година, 2.5% за тримесечие

- когато се мъчите да правите анализ на данните си (примерно реални цени), статистическата грешка трябва да е по-малка от вариацията на самите стойности, които анализирате, иначе казаното ще е глупост, тъй като заключението може да се дължи просто на малката извадка (примерно на една агенция клиентите са само мутри с приходи от наркотици, те купуват по 3000 евро/м2, тази агенция има 5 такива сделки този месец и ще каже - средните цени са 3000 евро/м2?)

- ако имате реални данни за 1000 сделки за тримесечие, тогава грешката се изранява с колебанието в цената, т.е. даже в този случай ако се констатира "ръст от 2.5%", това може да е плод на грешка (т.е. ако бяхте взели други 1000 обяви, тяхната средна цена можеше да е с 2.5% по-ниска от тази на вашата извадка)

- не е важна формулата как се изчислява грешката, важно е да запомните, че броят на елементите в извадката се намира в нея под знаменател с корен квадратен, т.е. ако приемем, че е най-простата: "едно върху корен квадратен от броя" можете да направите сравнение как грешката би се променяла при различен брой:
* при N=1000 се получава 3.1%
* при N=100 се получава 10%
* при N=5 се получава 44.7%

Т.е. в този условен пример, ако Дичо има 5 сделки със средна цена 1000 евро/м2, се казва не "средната цена е 1000 евро/м2", а така "средната цена с вероятност 95% е в границите между 553 и 1447 евро/м2.

Изобщо всеки трябва да поднася данните по този начин. Когато се спести вероятността и/или интервалът и когато извадката е малка, се прави обикновена манипулация на овцете.


Последен пример за НСИ (с техните 120 сделки за 3 месеца) - там не трябва да се обявява средна цена 816 евро, а например за София: средната цена с вероятност 95% е в интервала от 755 до 816 евро. (Може да се каже и какъв би бил интервала за вероятност 99% - по-широк.) Но да работим с 95% вероятност. Защо е важно всичко това? Заради следната манипулация: според НСИ има ръст в София през третото тримесечие. А има ли ръст наистина или той влиза в статистическата грешка (т.е. намира се вътре в горепоказания интервал)? може да има, може да няма, а може да има и спад от 18%:

III/2010: 95% вероятност 755 до 877 - т.е. реалната средна цена за всички сделки може да е 755, или 780, или 820, или 877;
II/2010: 95% вероятност 740 до 860 - т.е. реалната средна цена за всички сделки може да е 740, 790, 830, 860 и т.н.

Т.е. всъщност може второто тримесечие средната цена да е била 877, последното - 740 и да има спад от 18%! Може второто тримесечие да е била 755, последното - 860 и да има ръст 14%! Но това няма как да се разбере по мизерната извадка от 120 сделки, на базата на която НСИ си смята числата.

От горното става ясно, че смешният ръст от 2% е в огромните граници на грешката при тези данни.


Та какво да кажем за смехорията с изводите от 5 сделки.

Айде спирам, че започнаха старите безсмислени разговори.


P.S. А за "огледите" просто не знам какво да кажа - в 21 век медиите са на такова ниво, че са ми много смешни тези "огледи". Но те и бабите на село копат зеленчуците с права лопата. КПД може да клони към 0, важното е да ви е забавна работата и да има за хапване и пийване.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
02-12-2010 - 22:30:19
Абе додка, а на тебе колко пъти трябва да ти обяснява човек (а се водиш некъв грамотен), че инфото в НСИ е в пъти по-недостоверно от това на агенциите...Само аз съм те светкал сто пъти... до са ако прихващаше нещо да си блеснал като на фалсодар очичките, като му напише някой-нещо в "блога" хаха Кви статистики те гонят, кви пет лева? От кога НСИ е свидетел на всички, уговорки, калибристики и прочие между участниците в една сделка...

Еми има огледи батка.. ама ти няма как да го знаеш това - кога една сделка стане без огледи, а само с "модерният" ти нет... всъщност на пешо компа smiling smiley ела ми се обади
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход