Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пазарът на НИ се раздвижва...

Публикувано от Шльокер и 3/4 
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 08:54:19
avatar
Тинки, забравяш колко време я изпълняваха.
Ако мислиш, че спада ще се изчерпи за 2 години, то си в сериозна грешка smiling smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 09:19:14
Не знам къде е спада точно,обаче съседа ми строи сграда на 6 етажа в момента и сега е стигнал едва до четвъртия и горните са продадени вече,на 950 евро/м2.
Анонимен потребител
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 10:06:19
Нарастването на цените на имотите условно мина през 3 етапа
1) 2003-началото на 2005 - цените скочиха от 250 до към 500 евро/м2
2) 2005-средата на 2006 - цените се движиха съобразно инфлацията и доходите от 500 до 600 е/м2
3) края на 2006 до средата на 2008 - това покачване е необяснимо за мен. Тука скока беше от 600 до 1200 е/м2

Всичко това беше предшествано от един период от 1997 до 2002 с почти замрял пазар.

За мен нещата стоят така:
1) през 1997 един вид всички бяхме на 0.
2) периода от 1997 до 2002 е ползван за "натрупване".
3) Това "натрупване" отлепи пазара през 2003 и той след едно доста дълго задържане(5 години) отлепи нагоре.
4) Когато свършиха "натрупаните" пари се включиха банките през 2005-2006.
5) 2005-2006 според мене пазара беше условно равновесен - имотите отговаряха на инфлация и доходи + имаше финансиране на около 6%
6) истерията от края на 2006 до средата на 2008 доведе до две неща:
- доста купувачи излязоха от пазара и вкараха парите в банките
- от хората без пари една част се набута здраво и сега реве
- останалата мина на "натрупване" както след 1997 година

В момента положението е такова, че "кеширалите" края на 2006 и "натрупващите" след този период са в състояние да си позволят жилища без кредит или с минимален такъв, съизмерим с наема им.

Тези хора са чакали по 4 години и в момента при реални възможности се пита дали ще чакат още. Ако решат да чакат и да го "изкарат през носа" на продавачите, пазара ще продължи надолу, ама това не ми се вярва поради няколко причини:
- жената в къщи
- това са хора със семейства, а не рискови играчи - последните изгоряха 2007-2008 година
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 10:23:10
avatar
Тоест цените са скочили с 500% за 6 години, но ние ще приемем че на 40% спад за две години, пазарът е вече уравновесен, така ли?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Анонимен потребител
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 10:38:23
Скочили са не с 500%, а малко по-малко от 5 пъти (от 250 до 1200).
Намаление с 40% дава скок от 3 пъти спрямо 2002. (250 към 750-800 към момента)
За същия период имаш инфлация 2 пъти и увеличение на заплати малко над 3 пъти (потърси из форума има извадки от НСИ).

Ти си прави сметката при положение, че според мен цените 2002 са били "леко" задържани от липсата на пазар след 1997 на каква точка на махалото сме сега.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 10:44:10
avatar
Quote
фло
Quote
Шльокер и 3/4
Добре, ето ти линк към имоти.нет
[www.imoti.net]

278евро метъра.

Какво стана със себестойността от 450кинта, че не разбрах?

By the way: Как преживяваш ъпът Х2 за няколко месеца който ти предричаше след 1-1-2010?
*stop*
Абе драги това е с общите части и представлява стая с тоалет, и никой като го види не може да си представи къде ще си събуе обувките и затова му е такава цената:Цена/кв.м.: 278 EUR
Квадратура: 33 кв.м. Етаж: 1 от 3
Строителство: Тухла

Стаята няма да е повече от 4,3 Х 5,0 м.!

Фло,

Линка в първият ми постинг беше към цели няколко сгради с различни по големина апартаменти пак на същата цена, и понеже Продавача ме цензурира и дадох линк към този (случайно избран). А ти се захвана с това че виждате ли било стая. Ами аз и в София и в Банско знам сгради на които всички "апартаменти" са с подобни площи и за които по думи на "инвеститорите" 450 евро/м2 е себестойността.
Та пита се в задачата, защо офертните цени (при това ново строителство) вече са под себестойност, при положение, че в тези сгради няма продаден нито един апартамент?
Само не ми казвай, че Банско и София са несравними. Аз казвам, че скоро (1-2г) в Манастирските цените ще са = с Банско. А Банско върви твърдо към 149кинта метъра.

149 на жълтите павета ще е цената и ще има за всички.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-30 10:45 от Шльокер и 3/4.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 10:54:21
avatar
Quote
Тинки Уинки
Скочили са не с 500%, а малко по-малко от 5 пъти (от 250 до 1200).
Намаление с 40% дава скок от 3 пъти спрямо 2002. (250 към 750-800 към момента)
За същия период имаш инфлация 2 пъти и увеличение на заплати малко над 3 пъти (потърси из форума има извадки от НСИ).

Ти си прави сметката при положение, че според мен цените 2002 са били "леко" задържани от липсата на пазар след 1997 на каква точка на махалото сме сега.

Тинки, както и да се опитваш да си ги нагласиш нещата, пазара няма да ти следва нагласите winking smiley
Според мен много сериозно се заблудаваш относно това, че спада вече е изчерпан, но... идната година ще си покаже доста красноречиво, кой от двама ни е бил прав и кой е бил в самозаблуда winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 11:02:20
avatar
Тинки и Продавачо,

Да си мислите, че с мъдериране на темите ще нагласите пазаря е като да си мислите, че с едно онаниране ще оправите демографският проблем на Западна Анадола. Но както би се изразил Пунди низки топки сте.
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 11:06:32
валсодарчо, темата е от тези, които са невъзможни за коментиране точно от теб, защото нито си имал, нито имаш представа от движението на пазара на НИ. А понеже аз имам, ето какво ще кажа на теб и останалите незнаещи - пазара се раздвижи отдавна, още от началото на тази година . Освен това имам въпрос към теб - ти отново се опитваш да прогнозираш, кое ти дава основание да си мислиш, че го можеш ? И втори въпрос - използваш термина "самозаблуда", защо така ми се струва, че много ти отива точно на теб ?
Re: Пазарът на НИ се раздвижва...
30-11-2010 - 11:19:40
avatar
Quote
dicho
валсодарчо, темата е от тези, които са невъзможни за коментиране точно от теб, защото нито си имал, нито имаш представа от движението на пазара на НИ. А понеже аз имам, ето какво ще кажа на теб и останалите незнаещи - пазара се раздвижи отдавна, още от началото на тази година . Освен това имам въпрос към теб - ти отново се опитваш да прогнозираш, кое ти дава основание да си мислиш, че го можеш ? И втори въпрос - използваш термина "самозаблуда", защо така ми се струва, че много ти отива точно на теб ?

Дичо Разбирачев,

И като имаш представа от движението на пазара на НИ пак ли ще ни убежадаваш че сме ъп. Защото по офертите които гледам цените са все още надолу и няма наличие на нито един фактор който да подкрепи основание за цени ЪП, напротив всички фактори са за още мноооого надолу. Аз на очите си ли да вярвам или на думите на едно броки?

При положение, че дори и линкове ви пуснах и пак да твърдите, че пазар има е меко казано нелепо. Иначе пазар ще има, но не сега и не при вас а при ЧСИ.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-30 11:21 от Шльокер и 3/4.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход