Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Писмена гаранция от брокер при покупка на имот

Публикувано от opalaopa 
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 12:52:44
Тази снимка с колелото и ................ми прилича на сривльо тръгнал на огледи за ефтини имоти..Дъждът се лее из ведро и сривльо кара колело... :} :}
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 12:53:22
dicho Написал:
-------------------------------------------------------

> Въпреки, че съм от "кухите лейки" , ще ти призная
> истинността на написаното *ok*

Така е Дичка,така си е,щом не си разбрал следното:!Чл. 348. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) С комисионния договор комисионерът се задължава срещу
възнаграждение по поръчка на доверителя да извърши от свое име и за негова сметка една или повече
сделки.

*drink1* Иначе си ми симпатичен-не се впрягай! Вдяваш ли какво означава курсива!?
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:00:59
Ако имаше най - малка представа от това що е то ПД, щеше да знаеш, че там има достатъчно отговорности на подписалите го страни, ако бе видял и прочел поне един НА щеше да знаеш, че там също има достатъчно отговорности на подписалите го и най - важното - ако имаше мъ-ъъъничко разум , щеше да знаеш, че никой друг, освен подписалите тези два документа, няма как да носи отговорност по неизпълнението на клаузите в тях. Моята задача като брокер на купувача е да му намеря това, което иска, за цена,каквато го устройва, да направя възможните проверки за купувания имот, като брокер на продавача - да му намеря купувач за имота на цена, каквато го устройва, ,да подсигуря всички необходими по сделката документи, да ги доставя на нотариуса и толкова. За това получавам комисион. Все си мисля, че след стотиците часове, които прекарваш тук, би трябвало нещо да си понаучил, не би.
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:05:09
Фло, симпатията ни е взаимна, а иначе аз подписам договор за поръчка с клиентите си и в никакъв случай не извършвам нищо "от свое име и за негова сметка", защото не съм им представител. Тук тъпата тема е друга , искат се някакви незнайни писмени гаранции от мен при покупка, чел съм страшно много простотии тук, тази е от най - най.
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:07:28
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Глава двадесет и четвърта. КОМИСИОНЕН ДОГОВОР
> Чл. 348. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) С
> комисионния договор комисионерът се задължава
> срещу
> възнаграждение по поръчка на доверителя да извърши
> от свое име и за негова сметка една или повече
> сделки.
> (2) Разпоредбите за договора за поръчка се
> прилагат съответно към отношенията между
> доверителя и
> комисионера, доколкото в тази глава не е
> предвидено друго.
> Чл. 349. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) По
> сделката, сключена с трето лице в изпълнение на
> поръчката, правата и задълженията възникват за
> комисионера и когато той е съобщил на третото
> лице
> името на доверителя.
> (2) Правата, придобити от комисионера или
> предоставени му от доверителя, се смятат спрямо
> кредиторите на комисионера за права на доверителя
> и без да са му били още прехвърлени.
> (3) Комисионерът е длъжен да изпълни задълженията
> и да упражни правата, породени от сделката с
> третото лице.
>
>
>
> Понеже тука някои кухи лейки искат комисионни без
> да са страна по комисионен договор тотално бъркат
> понятията! Комисион е възнаграждения по комисионен
> договор и зад тях стоят отговорности-права и
> задължения! Зад договора за запознанство не стои
> нищо,и търсените проценти са безсрамна
> мушенлия!Нямам нищо против посредничеството,но там
> няма комисион- има възнаграждение на посредника
> ,договорено между страните по сделката.Тарикатите
> умело смесват две различни законови
> положения-комисионерство и посредничество в
> едно,като ползват комисионните при безотговорната
> дейност на запознанството и резултата е висок
> комисион за няма нищо!
>

Чл. 49. (1) Посредник е търговецът, който по занятие посредничи за сключване на сделки.
Чл. 51. Търговският посредник има право на възнаграждение, което се дължи от едната или от двете страни съобразно уговорката им. Ако няма уговорка, дължи се обичайното възнаграждение за този вид дейност според случая и от двете страни.

Но, посредникът не е комисионер.
Защото, той не извършва сделки от свое име за сметка на доверителя.

Има разлика, нали? Защо не я осмислиш, вместо да се ловиш за думата " комисион"?
Посредникът на НИ не е и брокер, но и двата термина са добили гражданственост. Трябва ли да ти изредя колко още думи се употребяват с разширено значение?
Яде те размера на възнаграждението, не как е формулирано.
Едно забравяш- никой насила не те кара да ползваш посредник.
Ако решиш да го направиш, подписваш посреднически договор, където се определят задълженията на посредника към теб и твоите към него. Където и се договаря възнаграждението.
Все елементарни неща.
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:23:25
2.ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ

Чл.5.ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ има право да иска необходимата професионална информация, съвет и съдействие от ДОВЕРЕНИКА.
Чл.6..ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ запазва правото си в срока на настоящия Договор да променя първоначално обявената цена ,като се задължава да уведомява за намеренията си посредника.
Чл.7.ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ се задължава в срока на настоящия Договор да информира Довереника,за всички проявени интереси към имота от потенциални купувачи ,техни представители и конкурентни Агенции за недвижими имоти.

Чл.8. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ се задължава да заплати на ДОВЕРЕНИКА уговорената в чл.1./1/. комисионна както следва........................................................................................
Чл.9.ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ се задължава да предостави на Довереника необходимата информация за имота относно собственост,състояние,включително и недостатъци за които е знаел.
Чл10. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ се задължава при промяна на първоначално обявената цена и при оттегляне на поръчката да предизвести Довереника.
Чл.11ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ се задължава в срока на настоящия договор да спазва условията визирани в предмета на настоящия договор ,и при проявени интереси към имота от потенциални купувачи и конкурентни Агенции за имоти да уведомява за това Довереника..
Чл.12ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ има право да иска необходимата професионална информация, съвет и съдействие от ДОВЕРЕНИКА.
Чл.13.ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ има право да оттегли поръчката с писмено предизвестие към Довереника.
Чл.14.ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ е в правото си да прекрати Договора едностранно и без предизвестие и да иска обезщетение и неустойка от Довереника,ако Довереника наруши клаузите на настоящия Договор.

3.ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДОВЕРЕНИКА

Чл.15. ДОВЕРЕНИКА се задължава да съдейства на ДОВЕРИТЕЛЯ за набавяне на всички необходими документи за сключване на договора за покупко-продажба и да го уведомява за хода на изпълнение на настоящия договор.
Чл16.ДОВЕРЕНИКА се задължава да рекламира имота със собствени средства и да организира преговори между осигурени от него клиенти или техни представители и Възложителя.
Чл.17.ДОВЕРЕНИКА е длъжен да изпълни поръчката точно и добросъвестно.
Чл.18.ДОВЕРЕНИКА няма право да подписва договори, да извършва плащания и да поема други задължения от името на ДОВЕРИТЕЛЯ без писменото съгласие на Възложителя.
Чл.19.ДОВЕРЕНИКА има право да иска от Възложителя да заплати уговорената комисионна в чл.1./1/. при подписване на предварителния договор за покупко-продажба и при условията на чл.9.
Чл.20.ДОВЕРЕНИКА няма право да променя цената на имота без съгласието на Възложителя.
Чл.21.ДОВЕРЕНИКА не дължи неустойки към Възложителя ,ако не изпълни поръчката в срока на този Договор.
Чл.22.При доказана неизправност на купувача след подписване на предварителен Договор отказ от сделка,Довереника възстановява на Възложителя платеното възнаграждение като има право на задържане на 30%от сумата за пропуснати ползи
Чл.23.ДОВЕРЕНИКА е в правото си да прекрати Договора едностранно и без предизвестие преди изтичането на визирания срок както и да иска обезщетения и неустойки ,ако Възложителя наруши клаузите на този Договор.

4. СРОК НА ДОГОВОРА

Чл.23 Настоящият договор се сключи за срок от.............................................................и ако не е прекратен от страните се счита за продължен за срок от………………………………………………………..

5. НЕУСТОЙКИ

Чл.24.. При оттегляне на поръчката от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ и промяна на първоначално обявената цена, преди изпълнение на предмета на настоящия договор, без писмено предизвестие към ДОВЕРЕНИКА, ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ заплаща направените до момента разноски по изпълнение на поръчковия договор и дължи неустойка на Довереника в размер на 500 евро /петстотин/ евро.
Чл.25Ако Възложителят наруши условията по чл3,,то той дължи неустойка на Довереника в размер на 1000евро/хиляда евро/.
Чл.26.Ако Възложителят наруши условията по чл.9,дължи на Доверителя ,договорената комисионна в двоен размер,същото е в сила когато наруши условията по чл.2
Чл.29Ако Довереника наруши клаузите на този договор дължи неустойка в размер на 1000евро на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ.

6.ОБЩИ УСЛОВИЯ

Чл.30..Страните се задължават да спазват всички императивни правни норми ,според законодателството в Република България.
Чл.31.Всяка кореспонденция между страните се счита за валидна на посочените в този Договор адреси и средства за комуникация.

За неуредените случаи се прилагат разпоредбите на ЗЗД и гражданското законодателство на Република България.
Договорът се състави и подписа в два еднообразни екземпляра, по един за всяка от страните.

Това е извадка от Договор с продавач .Договора е общ и търпи промяна на клаузи по договаряне ..
ДОВЕРИТЕЛ:………………… ДОВЕРЕНИК:…………………….
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:26:57
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
Моята задача
> като брокер на купувача е да му намеря това, което
> иска, за цена,каквато го устройва, да направя
> възможните проверки за купувания имот, като брокер
> на продавача - да му намеря купувач за имота на
> цена, каквато го устройва, ,да подсигуря всички
> необходими по сделката документи, да ги доставя на
> нотариуса и толкова. За това получавам комисион.
> Все си мисля, че след стотиците часове, които
> прекарваш тук, би трябвало нещо да си понаучил, не
> би.

Ти май умишлено бъркаш комисионния договор с договора за посредничество!Умишлено и нахално! Бил намирал,бил подсигурявал-все алабализми ,за които бил получавал комисион!Комисионерът извършва сделки от СВОЕ ИМЕ ! Така, че ти не си комисионер! Ти си агент по запознанствата,на който задължението е да води дневник,в който се вписват основните елементи на договора между страните!
Затова хората се чувстват уязвими и търсят някаква сигурност ,още повече ,че някои откровени мошеници искат пари още на предварителен договор!
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 13:36:30
Фло, жалко и за теб заради стотиците часове, прекарани от теб тук ! Наистина ли нищо не си разбрал ?! Да съм се определял като "комисионер" ? Не съм и агент по запознанства, посредник съм. Не съм и откровен мошеник, не съм и неоткровен мошеник, получавам си парите при подписването на ПД, защото успявам да си го договоря с клиентите и защото от този момент нататък двете страни по сделката влизат в отношения помежду си, с които аз нямам нищо общо. На всичкото отгоре ПД е съставен така, че да защитава еднакво интересите на двете страни така, че изправната страна не губи нищо, а неизправната естествено губи, къде е моята вина и защо аз трябва да съм отговорен, че и да връщам комисиона ?
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 14:01:35
турбомазол - малко си се пообъркал пак ама то ти е простено на теб smiling smiley
Довереник-Доверител
Възложител-Изпълнител
това някаква брокерска измишльотина ли е - Възложител-Довереник smiling smiley
:} :} :}
Като е писано тук "писмена гаранция" се е имало предполагам в предвид брокерът да бъде отговорен до прехвърлянето на собствеността. При вторичния пазар този момента съвпада с изповядването на сделката пред нотариус. Положението обаче е друго при новото строителство, където се прехвърля учредено право на строеж, а не собственост. Това учредено право на строеж се трансформира io ipso в право на собственост, когато сградата се сдобие с Акт16 и разрешение за ползване и се прехвърли съотвента идеална част от земята на собственика на правото на строеж. Това обаче е едно бъдещо несигурно събитие и в повечето случаи при такива сделки и с участието на брокер работа на брокера е да предвиди рисковете от завършването или не на даден строеж и дали строителят е надежден. В този смисъл брокерът трябва да е отговорен до момента на финализиране на сделката и ако се докаже, че брокерът е знаел за ненадежността на строителя и е укрил факти и данни да си понесе съответната отговорност за това. това е различно от неустойките по ПД със строителя. За това се влиза в съд. Но не е нужно и отношението с брокера да се решава по съдебен път. достатъчно е на гражданина, че ще прави разходи по делото със строителя. Затова са застраховките. Те биха покрили разходите на хората по делата със съответния строител. Не виждам нищо нередно в това.
Re: Писмена гаранция от брокер при покупка на имот
14-10-2009 - 14:05:07
avatar
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> drakkar, преди като беше николасчо пак си беше
> точно толкова тъп, спомняш ли си тоз светъл период
> от нелекия си живот ?

Ха-ха, изобщо не знам за какво говориш, никога не съм имал повече от един ник и не страдам от раздвоение на личността ! smiling smiley

"Едно забравяш- никой насила не те кара да ползваш посредник. " - ами аз казвам, че са рекетьори, окупирали са всички обяви, пускат обяви уж като частни лица да привличат интерес, като звъннеш се оказва АНИ

Какъв избор имам - да ми покажат каквото искам и после да наема детектив да издири собственика, че да се разберем :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход