Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката е грешна

Публикувано от dodo2 
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:03:24
Servel Написал:
-------------------------------------------------------
>
> асеn1975 КАЗА:
> ------------------------
>
> ".....500,500,600,1000,1000,1000,1000-според теб и
> гого средната цена по ваши изчисления е 1000
> после се чудете защото изкарвате средна цена за
> софето 1070 евро на кв......... "
>


А тук защо преобладават хилядарките? Нали срив, нали крах !!! Сичките там спекуланти трябва да се надпреварват кой по-рано да продаде!!
тогава реда трябва да изглежда ей тъй:
500,500,500,500,500,600,1000
Ако й тъй, тогаз средната цена ше е 500.
Мама им тарикати, нарочно не щат да свалят, че да има нещо и за бедните душички
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:04:41
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
Разпеделението
> очевидно е нормално (това последното е термин).
>

Тинкиииии, казвах ли ти аз, че камбанката не си я нагласям! :]

Нормално с positive skew...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-24 12:06 от Joan.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:10:24
avatar
И едно допълнение - горе се вижда подобно стълбче при картинките за многостайни, което изчезва при тази за цените без центъра. Т.е. то се появява в центъра. Да го разгледаме: направете търсене в "център" / "многостайни" - излизат 31 обяви. Има точно и само 2 повтарящи се. Т.е. стълбчето като такова (единственото в графиките) се появава не заради повторения, а защото хората си мислят, че тези няколко апартаментаса по 3000 евро на квадрат.

Ще помоля Камелия, която като някакво бебенце гледа да се присламчи към някой и да кудкудяка "така е, така е" и когато напише "ние, които разбираме от пазара", предизвиква бурен смях (след като доскоро си е мислела, че пазарът в София се състои от точно 1000 оферти), да си трае и да се занимава с нещата които наистина може - да чисти, пере, яде и спи.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:26:10
Додо,значи медианата няма да се промени,ама ще се промени?и откъде знаеш колко са фалшивите оферти?
та...понеже от вас с барбароз за първи път чух,че медиана се използва за изчисление на средна цена,пък и виждам,че за нормална дистрибуция говориш(значи си в час)...
хайде кога имаш повече време провери кво значи стандартна дивиация,после можеш да я изчислиш.....ще питаш за кво?
ами защото стандартната дивиация се изпозва за намаляне на отежняването на "дефекти" по бел кърва winking smiley
точно за това което ти говорех-ако имаш по голяма дивиация,тогава махаш повече проценти от двете страни наи далечните точки от медианата..........за тва се използва медияната.......
дадох на барбарона пример с софибор и урибор......знаеш ли защо на софибор махат по 20%,а на юрибор по 15%???????
жокерче-стандартната дивиация е разковничето.........
хайде да лягам аз,утре ще ми е интересно дали можеш да ми кажеш какъв процент би трябвало да махнеш.......ако не те мързи.
това което ти и барбарона изчислявате и най-неправилния начин,но най лесния-същото е каквото ти казам,но отхвърляте по 49.999% от двете страни на бел кърва,което реално ти е медианата,вместо по 20%/30%.......

Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:36:47
avatar
Joan Написал:

> Тинкиииии, казвах ли ти аз, че камбанката не си я
> нагласям!
>
> Нормално с positive skew...

Направих опит- потърсих едностайни гарсониери, панел, в Люлин 6
ето какво излезе
От осемте, може да се види колко се повтарят и каква разлика в цените имат........
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 12:56:58
avatar
Е няма как да не се промени (въпреки че ако са еднакви цени една до друга в средата няма да се промени), но едно е с 2 евро друго е с 1500.

Аз не давам само медиана - има и средно аритметично и средно аритметично след разкарани 20% от страните - за това има по три числа във всяка клетка.

Мога да добавя още много характеристики, но така или иначе тук почти никой няма да им обърне внимание или разбере, така че тези три числа, както и четвъртото - модата след дискретизиране са достатъчни да се добие представа за вида на разпределението и да може да се сравняват промените вбъдеще.

acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> Додо,значи медианата няма да се промени,ама ще се
> промени?и откъде знаеш колко са фалшивите оферти?
> та...понеже от вас с барбароз за първи път
> чух,че медиана се използва за изчисление на средна
> цена,пък и виждам,че за нормална дистрибуция
> говориш(значи си в час)...
> хайде кога имаш повече време провери кво значи
> стандартна дивиация,после можеш да я
> изчислиш.....ще питаш за кво?
> ами защото стандартната дивиация се изпозва за
> намаляне на отежняването на "дефекти" по бел кърва
>
> точно за това което ти говорех-ако имаш по
> голяма дивиация,тогава махаш повече проценти от
> двете страни наи далечните точки от
> медианата..........за тва се използва
> медияната.......
> дадох на барбарона пример с софибор и
> урибор......знаеш ли защо на софибор махат по
> 20%,а на юрибор по 15%???????
> жокерче-стандартната дивиация е
> разковничето.........
> хайде да лягам аз,утре ще ми е интересно
> дали можеш да ми кажеш какъв процент би трябвало
> да махнеш.......ако не те мързи.
> това което ти и барбарона изчислявате и
> най-неправилния начин,но най лесния-същото е
> каквото ти казам,но отхвърляте по 49.999% от двете
> страни на бел кърва,което реално ти е
> медианата,вместо по 20%/30%.......
>
>


Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 13:21:56
Това което се вижда от картинката на Додо е че медианата и средната цена без 20% от офертите в повечето от случаите плътно се доближават.
В няколкото случая дето разликата е значителна разликата между средната цена без 20% и средната цена на всички е още по значителна.
За мен това означава, че и двата метода (медиана - средна цена без 20%) са с приблизително еднакъв % на грешка. Или греша?
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 13:22:58
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------

> това което ти и барбарона изчислявате и
> най-неправилния начин,но най лесния-същото е
> каквото ти казам,но отхвърляте по 49.999% от двете
> страни на бел кърва
,което реално ти е
> медианата,вместо по 20%/30%.......
>
>

Именно медианата е възможно най- достоверният начин да не се вземат под внимание голям обем от некоректни данни.

Ето варианти:

1.Ако сте 100% сигурни в истинността на всички данни - всичко се брои
2.Ако някаква(малка) част от данните е недостоверна- отрязва се с съответния % от bell curve
3.Ако голяма част от данните е недостоверна - използва се медиана.

По точка 3 подчертавам, че достоверността на данните е под въпрос, но това не означава непременно, че не са верни, просто не са надеждни. В случая става дума (медиана, средна цена, или средна цена с отрязване на краищата на камбанката) за по-висока или по- ниска защитеност от неверни данни.

Сори за намесата

Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 14:02:49
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Joan Написал:
>
> > Тинкиииии, казвах ли ти аз, че камбанката не
> си я
> > нагласям!
> >
> > Нормално с positive skew...
>
> Направих опит- потърсих едностайни гарсониери,
> панел, в Люлин 6
> ето какво излезе
> От осемте, може да се види колко се повтарят и
> каква разлика в цените имат........


Ами аз бях правила за Красно село преди време, обаче на Додо разпределеията са по-достоверни, защото имат много повече единици в тях (в нашия случай - оферти за продажби).

Само за 1 район, само за едностайни (най-малкия брой жилища от типовите) няма достатъчно единици за честотното разпределение. И то става не камбанка, ами едно такова ръбато, макар че и за Красно село си беше ръбата камбанка с дясна асиметрия. При това чистих очевидно повтарящите се. Ама Тинки тогава ме обвини, че си я нагласям, за да я напасна към нормалното. И затова сега с повече данни (на Додо) ясно се вижда, че си е нормално.

Ако няма достатъчно на брой наблюдения, разпределението се криви (образно казано) повече.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 14:05:57
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Това което се вижда от картинката на Додо е че
> медианата и средната цена без 20% от офертите в
> повечето от случаите плътно се доближават.

> В няколкото случая дето разликата е значителна
> разликата между средната цена без 20% и средната
> цена на всички е още по значителна.
> За мен това означава, че и двата метода (медиана -
> средна цена без 20%)
са с приблизително еднакъв %
> на грешка. Или греша?

В теоретичния класически вид на нормално разпределение без асиметрия трите разсиквани средни (мода, медиана и средна аритметична) съвпадат по стойност.

Когато се отрежат "опашките" - skews, се намалява асиметрията и затова средната аритметична се приближава до средата на разпределението (медианата).




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-24 14:06 от Joan.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход