Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката е грешна

Публикувано от dodo2 
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 15:38:46
Асен чул, че някой нещо реже.... Като си спомня как смяташе проценти, ми е ясен случая с медианата. Рязането си е по усмотрение на анализтора и зависи от конкретното разпределение - ако е преценил, че тези точно стойности много ще изкривяват средната аритм. (защото основно за нея имат значение екстремните стойности), реже. Иначе медианата е далеч по-устойчива на рязане smiling smiley Доколкото съм гледала такива разпределения на цени на жилища, в Европа масово се работи със средна аритметична, а в САЩ и мисля, Канада - с медиана. Всеки от двата параметъра си има своя смисъл и значение. Само че в САЩ се работи с медиана на цяло жилище, обикновено е къща, а в Европа и в БГ, в частност, е средна аритм на кв. Тези два параметъра не са съпоставими, освен с някои приети условности като типично жилище с типична квадратура.

Е, обикновено се режат само по няколко стойности (20 % ми се вижда множко) и то само ако много "изскачат" от кривата. При теб не виждам такъв случай. Но пък ако искаш, режи. Асиметрията на кривата си е част от характеристиките на дадено разпределение и рязането на тази асиметрия в името на "съвпадане на средна аритм с медиана" само води до загуба на информация за разпределението - то изкуствено се приближава до теоретичното. А защо е необходимо това? Това не са два различни метода, това са различни параметри на един и същ метод, всеки със своята познавателна стойност, и няма никаква необходимост те да съвпаднат.

Това са оферти и каквито и да са изчислените параметри, са само някакъв бегъл ориентир, и то не винаги. Особено за малки жилища в малките и скъпи квартали (както беше примера с Хиподрума), съвсем нищо няма да се получи. Но като обща картина с много на брой наблюдения, където се уравновесяват грешките в данните, дава все пак представа.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-24 15:44 от Joan.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 15:38:55


dodo2 Написал:
> Само не знам като нацвъкам по още 10 числа, на кой освен двама трима ще му говорят нещо.

На другите покажи горната картинка, има само 1 число на тримесечие smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Joа-а-а-а-n
24-09-2009 - 15:46:34
Ех, какви бяхме на младини smiling smiley
Нищо, гледам новата смяна напира и тя по нашите стъпки да върви smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Joа-а-а-а-n
24-09-2009 - 15:46:47
Добре съм Joan smiling smiley

Дедо според мен пуска търсачката като луд и така събира данните, не че има достъп до първичните данни на имоти.нет.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 15:52:14
Joan Написал:
> Асен чул, че някой нещо реже.... Като си спомня как смяташе проценти, ...

Chere Joan :loveu:
Твоето дълго отсъствие ми позволи да оценя колко е ценно твоето академично присъствие във форумите smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 15:58:48
Аз до колкото си спомням тогава по моите виждания офертите бяха разпределени равномерно на малко под "кръглите" числа - 500, 550, 600, 650, 700, 750 и теорията ми беше, че хората не знаят какво искат и пазарът не е нормален.

Ти обаче се изтарикати и взе някаква стъпка от 80 или нещо подобно.
Та затова в първия интервал ти "влязоха" тези от 500 до 580 - така да се каже тези около 550, защото тези на 500 бяха отдолу на 500. В крайна сметка цена 499 "изглежда" по-добре от 500 и хората я предпочитаха smiling smiley
Във втория интервал влязоха 580 - 660 - тука обра тези на 600 и 650 - кажи речи два пъти повече отколкото в предния интервал.
След това взе 660-740 - тука влезе само 700 - два пъти по-малко от предните
След това 740 - 820 - тука реално влезе само 750, защото на 800 броя беше минимален.

Та с тази хватка ти изкара нещо като нормално разпределение smiling smiley
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 16:31:13
avatar
Аз събирам всички данни от imoti.net ръчно нищо не правя, чак такъв кретен не съм.

За 20% - и аз мисля, че са много, но за да е на кеф асен го добавих. 20% по принцип не се режат - но да има. Още повече, че той и друга глупост написа, ама с него не може да се спори, малко е като Камелия - хем не знае, хем се дуе. На асен обаче шапка свалям, явно е много добър практик и без теория се оправя. Докато Камелия е обикновена домакиня и освен да квака друго не може.

За любителите на числата след малко ще пусна нова табличка.
Ех, спомени smiling smiley
24-09-2009 - 16:35:07
Тинки, голям купон беше навремето - ние с теб сега като нек'ви бабички въздишаме по младините :]

Абе напират те, ама трудно се заформя свястна дискусия.

Начи виж ся - стъпката съм я взела не за да нагласявам, а защото ми се е сторила точно тя уместна с оглед стойностите. И не съм взимала 80, ами 40 стъпка (ей сега си намерих файла). Ако бях взела 20, например, щях да имам по-хубава графика, ама щях да се бръчкам повече с данните. Ако пък бях взела 80, щеше да по-лесно за работа, ама никаква графика нямаше да стане. Сторило ми се е оптимално с оглед резултата, а не че съм искала да нагласявам. Ама ти като не ми вярваш, нямам какво да направя повече sad smiley

Нещо нищо не помниш - в първия ми интервал (който е под 480) има 7 стойности, ей ти всъщност данните:

Cena Chestoti
Pod 480 7
480-520 10
520-560 17
560-600 26
600-640 12
640-680 11
Nad 680 17
Obshto 100

Само да кажа, че всъщност интервалите започват на 1-ца, така съм ги смятала. Тоест, ако цената е 520 е/кв, влиза във втория, ако е 521 - в третия.

Взех цената/кв за всяка отделна неповтаряща се оферта за 1,2 и 3 ст. само в Красно село и ги групирах в интервали със стъпка 40. Сега не мога да променя интервалите, защото първичните данни (не групирани в интервали) ги рових с търсачката и не ги пазя.

Ако Додо няма достъп до базата първични данни, ми рови и вади, и групира, той е герой и заслужава *drink1*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-24 16:39 от Joan.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 16:40:20
Привет, Барбароне,

Благодаря за welcome-a smiling smiley *drink1*
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 16:45:47
Додо,

Няма да съдя и давам квалификации, мисля, че от всеки има какво да се научи, макар някога и аз да се палех и да се ругаех на поразия.

Ама както казва Тинки, станахме стари форумци и вече сме спокойни води :] Всъщност осъзнах, че темата за имотите е твърде болезнена за огромната част от пищещите и затова е трудно да има спокойни и разумни дискусии.

А ти добре вадиш данни и правиш графики - поне нещо конкретно се вижда на тях.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход