Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката е грешна

Публикувано от dodo2 
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 20:30:52
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 20:37:28
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
. На асен
> обаче шапка свалям, явно е много добър практик и
> без теория се оправя. Докато Камелия е обикновена
> домакиня и освен да квака друго не може.

================================================================
Додо,тва,че не съм статистик и дори не знам как да ползвам ексел не значи,че нямам теорията.........мога да ти кажа,че статистиката в голяма част е реално НЕточна наука и се оповава на пробабилити теории-да обобщиш база данни е по скоро вероятност,отколкото реалност winking smiley
а аз с това, с което се разправям, е тясно свързано с пробабилити теории.......и макар,че не е 100% същото,точно 3 секунди ми трябват да разгледам един бел кърв или верига числа,че да ти направя анализ дори и наум.....
не знам и колко пъти вече ти показах с КОНКРЕТНИ примери недъгавостта на осредняване по медиана.........при мен медианата се използва за съвсем други работи,не и за осреднаване на дате база.
ще ти дам още примери:
ако имаш 5 блока в редица-тогава си прав,че третия блок е средата-но това е в матрица,където те са еднакви.......
обаче ако първите 3 блока са с по 9 апартамента на 3 етажа,а последните 2 блока са с по 100 апартамента,на по 12 етажа........тогава не можеш да кажеш,че средния брой апартаменти на блок за този комплеск е 9,защото толкова има в медианата ти(третия блок)............нито можеш да ключиш,че средната етажност на блок от този комплекс е 3 етажа,защото пак третрия блок ти се пада медианата,а той е на 3 етажа..........
когато имаш еднаквост в числата във веригата,или симетричност-тогава само можеш да изчисляваш по медияната....като реално отхвърляш всичките 49.999...% от двете страни......но забележи-дори и само 10% да отхвърлиш,тогава пак същото ще се получи......
асиметричността се изразява в дивиацията-спрямо нея трябва да търсиш % рязане,за да можеш да отхвърлиш възможно най много от диспропорционалната дистрибуция.
в твоя случай ти отхвърляш абсолютно всичко-оставяш само цената на средния имот от веригата.........
ако искаш,дори сметни апартаментите в люлин,дадени от камелия-ще видиш,че по твоя начин ти получаваш най-голяма средна цена winking smiley ,макар и веригата да е прилично симетрична.
значи,давам ви реални примери,които доказват недъзите на този тип изчисление,после ви давам и как се изчисляват индекси в банките,които са едно и също с имотна статистика-намери ми някой индекс,който се осреднява спрямо медиана и пИчелиш :]
и в двата случая имаш верига от верианс числа,на които се търси средна цена.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 21:13:44
avatar
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз събирам всички данни от imoti.net ръчно нищо не
> правя, чак такъв кретен не съм.
>
> За 20% - и аз мисля, че са много, но за да е на
> кеф асен го добавих. 20% по принцип не се режат -
> но да има. Още повече, че той и друга глупост
> написа, ама с него не може да се спори, малко е
> като Камелия - хем не знае, хем се дуе. На асен
> обаче шапка свалям, явно е много добър практик и
> без теория се оправя. Докато Камелия е обикновена
> домакиня и освен да квака друго не може.
>
> За любителите на числата след малко ще пусна нова
> табличка.


Пускай, то друго не ти остава. Който не може да мисли и осмисли казаното, набляга на картинките! :]
Той Асен за стотен път ти е обяснил нещо, ма само си губи времето- ти ни приемаш, ни предаваш.........че и вода наливаш в чужда воденица, без да стопляш.........
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 21:23:24
avatar
Това в Люлин не става за извадка и никакви теории няма за подобни бройки. Затова като има 7 обяви, 3 повтарящи се, Камелия заключава, че 40% са повтарящи се и казва "в обявите за София 40% са повтарящи се", което е тъпня.

Ти пък не си видял моя пример. Ако имаш 5000 обяви, а стойностите са нормално разпределени, в центъра има струпване на сходни стойности с минимални разлики. На върха даже сигурно се повтарят поне 20 еднакви числа. Ако добавиш 10 обяви с по 10 милиона цена, медианата няма да се промени изобщо. Но средното аритметично ще се промени. Затова при голяма извадка, специално за имоти, е за предпочитане да се гледа медианата - защото тук има спецификата да има стълб вдясно, за много скъпите обяви.

За сравнение - ако гледаме теглото на хората, там няма как да има такива издънки, защото не е луксозно да си 200 кила и няма извънреден пик вдясно.

Вече в таблиците ми съм сложил всичко, свързано със статистиката. Има и deviation и стандартни грешки - кой каквото иска.
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 23:18:26
avatar
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Това в Люлин не става за извадка и никакви теории
> няма за подобни бройки. Затова като има 7 обяви, 3
> повтарящи се, Камелия заключава, че 40% са
> повтарящи се и казва "в обявите за София 40% са
> повтарящи се",
което е тъпня.

Нищо подобно не казвам!Това са твои измислици!
След като от 8 съществуващи обяви за едностайни в Люлин 6, има само една, която не се повтаря,а другите се и потретят, близо е до ума, че и при другите оферти- в целия град, може да е същото. То и лесно се проверява де, стига да имаш интерес да го направиш. Пък и- пак близо до ума е, че щом най- малките и най- ликвидни жилища са на това дередже, още повече дублирания ще има при по- големите и по- скъпите.
Това беше идеята на извадката ми...........пък ти си крЕпи медианите.:]
Re: Графиката е грешна
25-09-2009 - 00:25:54
абе хора, 11 страници спорове за статистика...
и аз не съм професор статистик, но ми се струва че болшинството от спорещите зле разбират значението на статистическите параметри.
не може да кажете този параметър е добър а този лош. те всички дават цялостна картина за формата, движението и тенденциите на изследването.
трите параметъра - мода, медиана, средна стойност трябва да се гледат заедно. модата ви дава значението на най-разпространения резултат, докато медианата показва къде точно спрямо пика на графиката е центъра на резпределението - или на практика дали "камбанката" е килната наляво или надясно. тенденцията на медианата е важна защото показва накъде и с каква скорост се измества екстремума на графиката - "камбанката". какво на практика значи това - средно стойността може да стои 1000евро (нали говорим за имоти), но медианата може да се измества с времето наляво или надясно говорейки за "преструктуриране" на офертите.

средната стойност е най интересна. няма почти нищо общо с медианата. за цялото изследване се прави едно усредняване - средно аритметично или средно претеглено - зависи от метода. тази средна стойност обаче не е коректна защото съдържа стойности които са извън "доверителния интервал". изчислява се размаха за едно стандартно отклонение. примерно 60%. това означава че с вероятност 68% стойностите се разпределят в рейндж 60% от пика. стандартното отклонение е различно за различни изследвания... съответно премахат се стойностите които са извън този интервал защото те биха били резултат от грешки. на практика графиката се "изрязва" отляво и отдясно. определения с формулата "процент на изрязване" премахва случайно попадналите стойности които биха изкривили резултата. останалите се усредняват и получаваме средна стойност.

на практика какво значи това - средното значение се получава след изрязване на определен процент "отляво" и "отдясно" на графиката и стойността на това средно е именно средна стойност на изследването. но не можете да разглеждате само него, защото "формата на камбанката" е всъщност също така важна, ако не и повече. имате средната стойност - поглеждате модата - разбирате кои стойности са най-често срещани (това е важно, нали?), поглежадте медианата - тя ви показва накъде се мести камбанката и до колко камбанката се различава от "нормално разпределение". едва тогава ще може да си направите изводи за изменението на стойностите в бъдеще.

Re: Графиката е грешна
25-09-2009 - 00:34:02
avatar
Ти не разбираш нито какво казвам аз, нито какво казва асен, така че върви да готвиш.

Точно лелката, която мисли, че в София има кръгло 1000 обяви, намерила да се бърка в сметките smiling smiley

Като обичаш поговорките, ето една за случая: Кога стана циганка, кога ти почерня задника?


камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Пускай, то друго не ти остава. Който не може да
> мисли и осмисли казаното, набляга на картинките!
>
> Той Асен за стотен път ти е обяснил нещо, ма само
> си губи времето- ти ни приемаш, ни
> предаваш.........че и вода наливаш в чужда
> воденица, без да стопляш.........


Re: Графиката е грешна
25-09-2009 - 00:43:55
avatar
Картинката за днес 25.09 (практически за 24.09):



[graf]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-25 17:22 от dodo2.
Re: Графиката е грешна
25-09-2009 - 00:46:57
vivic Написал:
> болшинството от спорещите зле разбират значението на статистическите параметри ...

Сега остава да ни изнесеш и една лекция за регресионния анализ, интерполацията и екстраполацията,
и можем да пристъпим към сериозната работа smiling smiley
Re: Графиката е грешна
25-09-2009 - 00:51:24
нямах предвид конкретни хора, нито пък теб. не разбирам защо се засегна...
факт е че доста глупости за статистика има изписани в тази тема. с теб да споря нямам намерение - имаш прекалено самочувствие понякога и трудно ще се получи градивен диалог.
но все пак - никакво намерение нямах да засегна когото и да е с моя пост, камо ли теб.

хайде мир и без "flames" в този час smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход