Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката е грешна

Публикувано от dodo2 
Re: Графиката е грешна
23-09-2009 - 23:54:55
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> Явно си чувал за фалшиви обяви, ама пак си се
> пообъркал...
>
> Фалшивите обяви се пускат от няколко агенции,
> известни на запознатите, за да хванат някой
> заблуден купувач.
>
> Но, фалшивите обяви са тези С НИСКИТЕ ЦЕНИ,
> браточка!


Не само, знаеш че и това, което описва той, съществува. Особено сега........ smiling smiley
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 00:49:06
avatar
Айде пак спор и кака Камелия квачката без нея не може smiling smiley

Асене на английски понятията са Mean, Median, Mode, не знам как въобще гледаш графики и правиш изводи без да си наясно с понятията (т.е. без да знаеш какво точно е показано на картинката), трябва някакво сериозно шесто чувтсво да имаш. А ако си се объркал заради българските термини, ОК простено ти е.

Не е "моята медиана", а си е просто медиана.

В случая, който си дал, ако в сънито има още 100 обяви, медианата почти няма да се промени. Ако се гледат средни цени, влиянието е по-голямо на такива "забравени" обяви, затова и винаги съм казвал, че средни цени не е много правилно да се гледат, а медианите. Обаче разбирам, че не е имало отзвук, защото явно като се употреби понятие дали "медиана", "косинус" или "интеграл" за повечето в този форум е все тая :]


@goro виж какво писах за модата - тя е много полезна, когато имаш не дискретни измервания, примерно тегло, влажност и т.н. и голям брой данни. При имотите ако имаш само 10 на брой, всички с цени около 1000 (но различни) и два с по 100, модата ще бъде 100, а както се вижда от примера, това не носи никаква полезна информация, по-скоро объркване.

Полезното е да се дискретизира, т.е. да се раздели на интервалчета и да се нарисуват стълбчета, след малко ще го направя за данните в таблицата и тогава се виждат много полезни неща.


acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> Додо,ще ти дам друг пример-др.иванов е продавал
> супер лукс в сънито за 2000 евро на кв.....после е
> решил да посмъкне цената и го е обявил за 1600
> евро,но е ПОЗАБРАВИЛ да изтегли старата обява(ако
> някой клъвне случайно).......после е видел,че и на
> тая цена неяма да му мине номера,и отново смъква
> на 1000 евро....и пак забравия да махне обявите за
> 1600 евро и 2000 евро(гладна кокошка просо
> сънува)........
> та да те питам -как мислиш ще повлияе
> "хитринката" на др иванов върху твойта медиана?
> ами ако от там камелчето му е изкопирала
> обявата,но е сложила цена от 2100 евро+нейния
> телефон........тва как ще повлиае на медианата
> ?
>


Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 03:27:39
avatar
Опалаа, изглежда вместо да се отдалечим все пак се приближаваме към 189те евро на куку smiling smiley

Ето данните за днес 24.09.2009 (всъщност практически за предния ден).

Има с 524 обяви повече (или 8% отгоре), затова да видим данните по човешки:

Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 07:12:28
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> acen1975 Написал:
> > хаиде барбарончо,дано си запазил линка,който
> ти пратих за изчисление на индекси.....върху
> имотите
> > в сащ,дето според теб се смятали по
> "медиана".......току виж си понаучил нещо повече
> > ,освен да смяташ по каруцарската.......
>
> Acenчо, не се напъвай толкоз, за да не се пукнеш
> Твоя линк е за боклука
> Надявам се, благодарение на лекцията на Scyther си
> разбрал вече какво е "медиана, средна стойност,
> мода и други шитс"
> [teststat.hit.bg]
> така че да разбереш как се смятат индекси и цени
> по "медиана" в САЩ от тук:
> [en.wikipedia.org]
> Надявам се, ще разбереш това тук:
> "Real estate pricing deals with the valuation of
> real estate and all the standard methods of
> determining the price of fixed assets apply. The
> median home price is one of the most common
> measurements used to compare real estate prices in
> different markets, areas, and periods. It is said
> to be less biased than the mean (average) price
> since it is not as heavily influenced by small
> number of very highly priced homes."
================================================================
браво барбароне....кейс шилер индекса е болук.......ти си гении......най уважавания имотен индекс в сащ,върху който има и единствените имотни фючъри в света е боклук,защото професор шилер не изчислява като барбарон броя продажби и да вземе средния имот във веригата и да обяви-тва е средната цена.......
тва да не ти е калкулатор от агенция за имоти REMAX?
хаиде за пореден път да питам и теб и додо......какво ще стане ако "случайно" има дублирани обяви?????
половин страница ти изписах и ти нежно я изтри....
хайде сега пак-ето ти пак всичко за най гледания индекс в сащ:
[www2.standardandpoors.com]

ако ми намериш и едно место ,където се споменава "медиана",или видиш изчисление
на осредняване на верига а,б,с,д,е ......следва,че средната цена е "с",ела ми се обади.......
дай си ми кофичката ,на си ти лопатката........

отново задачка за теб и додо-дето нежно ме изтри:
500,500,600,1000,1000,1000,1000-според теб и гого средната цена по ваши изчисления е 1000 winking smiley
после се чудете защото изкарвате средна цена за софето 1070 евро на кв.........
хайде сега си напъни мозъчето-за тва ти го е бог създал-ако офертите са 500 и 600 долара,а последните 2 хиядарки са дублиращи се от брокерчета и мечататели оферти.........колко е средната цена за този район?да не би да получиш 600 евро сь твоите сложни изчисления????????
бая откат има между 600 и 1000 евро ,не мислиш ли математико?

здравей,здрасти-да живеят статистиците!
за тва ти и казах(пак ме изтри),ако правиш такава статистика,че трябва да направиш "дефлатор",за да "деселарираш" въображението и кражбите на оферти от брокерите...........
без отсяване на фалшиви офери,утре и 1500 евро на кв в горно нанадолнище може да получиш,ако някой "инвеститор" там знае типа ти на "изчисление"...
ако искаш да имаш реална графика,трябва да имаш реални сключени сделки,а не доблиращи се в пъти оферти......
в сащ продавби сключени в срок от 1 месец се нулират,защото може да има дублаж в обяваването ан сделката в ситито.......ти в бгтовицата си тръгнал да изчисляваш средна цена по "медиана",без дори да се замислиш,че дори и над 20% от обявите може да са дублиращи..........и забележи-дубълите винаги са в горната страна на веригата winking smiley
междудругото,дори и най-големия ъпър в този сайт ще ви каже,че средната цена няма нищо общо с 1070 евро на кв *angel*
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 08:23:32
acen1975 Написал:
> ==================================================
> браво барбароне....кейс шилер индекса е
> болук.......ти си гении......най уважавания имотен
> индекс в сащ,върху който има и единствените имотни
> фючъри в света е боклук,защото професор шилер не
> изчислява като барбарон броя продажби и да вземе
> средния имот във веригата и да обяви-тва е
> средната цена.......

Acene, ти беше още дете, когато 1984 ползвах индекса S&P/case-shiller в банката smiling smiley
Отдавна ви го показах няколко пъти и във форума, например тук: [forum.imoti.net]
Този линк към методологията "home price indices Index Methodology S&P/case-shiller [www2.standardandpoors.com] се появи първоначално в мой отговор на твоя делириум, започващ с "наименованието медиана идва от английска думичка-мидиум-осредняване. ...".
А от методологията сигурно си прочел само първите две изречения:
"The S&P/Case-Shiller Home Price Indices are designed to be a reliable and consistent
benchmark of housing prices in the United States. Their purpose is to measure the
average change in home prices in a particular geographic market."
Но дори и в тези изречения става дума за "average change in home prices", а не за "average home prices" smiling smiley Ако беше прочел и разбрал следващите 40 страници, щеше скромно да замълчиш.

Култа към личността е страшно нещо, "геният" си въобразява, че е Гений eye popping smiley
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 08:58:31
барбароне,аз продължавам да твърдя в делириума си,че медиана е осредняване.......както на английски,така и на български.......но на бгетовски просто не е "модерно" да кажеш осредняване,така че в повечето случаи се плагиятсва чуждица.....
ако ти не знаеш,че медиана е средна стойност,то ти си човека с делирум......
ако в банката си правиш средни стойности на база медиана........може така да сте правили 70-те години........вече се съмнявам,че финансови индески се правят на такава база.........
що се отнася до индекса на шилер.......независимо дали търсиш изменение или осредняване на данни-навсякъде се използва средно аритметично,като се отвърли процент отгоре и отдолу,в зависимост от прогнозите за флуктуация-както при имотите,така и при финансови инструменти,така и при индекси,така и при прогнозиране......може да си чъл за хисторикал и имплайт волатилити........
как можеш да смяташ финансов индекс на квото и да е в твойта банка,използвайки медияна?шегуваш ли се?
защо все забравяш да ми отговориш на "задачката"??????
виждаш ли какво колосално отклонение може да се получи по твоите изчисления,или се правиш на приятно разсеян и не ти се говори за това?
що не кажеш нещо по този въпрос,ами ми се правиш на палячо,че още от 84 година си използвал шилер индекса в "твойта" банка?
ше те замерям от чикаго до франция с примери,колко по грешно е твоя тип изчисление,спрямо моя.......що не говориш в цифри,като мен,а ми разправяш врели некипели?
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 09:18:29
барбароне,не знам в банката чистач ли си бил,кво ли......но ето ти как в твойта банка смята средни нива:

[www.euronext.com]

НАБЛЕГНИ НА ТОВА:

Euribor® is calculated, on a daily basis, for periods of one week to one-year, however, the three month rate is considered the overall benchmark.

The actual calculation of the rate is done by submission, from a panel of leading European banks, of the rate at which they believe a prime bank will quote to another prime bank for inter-bank term deposits within the euro zone. The highest and lowest 15% of all quotes are then eliminated and an unweighted average is calculated by Reuters from the remaining quotes to three decimal places.

твойте изчисления на "медиана" са на ниво децката градина-дай си ми кофичката,на си ти лопатката..........или може би имаш спомени от "образованието" ти по бай тошово време........уроци по бъларономика......дори и в бгетовицата вече трудно ще намериш..........от как МВФ дойде след виденов в бг,дори и в бг вече са минали на такъв тип междубанкови изчисления........
ако ми не вЕрваш,да почна да ти търся данни как се изчисляват банкови индекси в бгетовицата=- искаш ли,или сам ще си ги намериш??????
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 09:39:41
явно и в бгетовицата знаят да изчисляват по добре от "твойта" банка.....
НА,ПРОСВЕЩАВАЙ СЕ........че малоумието е опасно нещо,да знаеш:


Индексите СОФИБОР (SOFIBOR: Sofia Interbank Offered Rate) и СОФИБИД (SOFIBID: Sofia Interbank Bid Rate) се спонсорират от Асоциацията на банките в България (АББ), Българската дилърска асоциация (БДА) и Българската народна банка (БНБ).
Индексът “СОФИБОР” е фиксинг на котировките на необезпечени депозити в български левове, предлагани на българския междубанков пазар. Той се изготвя за набор от срочности в 11:00 ч. (местно време) всеки работен ден като средна величина от котировките “продава”, подадени от представителна група банки. Участниците във фиксинга подават и съответни котировки “купува”, които се осредняват аналогично на фиксинга. Получената стойност се нарича индекс “СОФИБИД”.
За изчисляването, данните на участниците се подреждат във възходящ ред, най-високите 20% и най-ниските 20% се елиминират. От останалите стойности се изчислява средна аритметична.
Индексите се котират за вальор “спот” (2 работни дни) за всички срочности освен “овърнайт” и при конвенция “реален брой изминали дни/360”. Представят се с три знака след десетичната запетая.
=========================================================
хайде сега,като "професионален" математик и статистик,що не вземеш да се обадиш на искров в БНБ и на трише в ЕЦБ и да им кажеш,че са същите гамени,като асен1975 и не знаят как да изчисляват средни стойности.......

да беше някой българономист от инвестора,с току що промит мозък от УНСС,да те разбера,но да си във франция и да ми се правиш на математик и да пльокаш всякакви графики тук на база изчисления,че при верига 1.1.1.1.5.7.9,средната стойност според теб е 1 eye popping smiley ..........просто ми се губят думите.........
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 10:08:35
Ехе, от къде тръгна темата, докъде я докарахте?!
Вярно е, че в спора се ражда истината, но не бъркайте спора с караницата. Недостойно е, когато вместо аргументи, дадена теза се защитава с епитети и понятия като чистач, изпаднал в делириум, култ към личността и т.н. Или се съгласявате, че методологията на графиката на първа страница за изчисляване на средни цени е грешна, или не.
Направете предложение за нова методология, аргументирайте се и толкоз.
Не е приятно да се чете, как ерудирани хора се карат. Не Ви прави чест! Определено!
Ако имате нещо междуличностно за изясняване, изяснявайте си го на лични.
Барбароне, не му трий постовете на Асен. Заради триене на постовете му в инвестора, той спря да пише там. Ако и тук се случи това, според мен, този форум ще загуби.

Не мислех да пиша това, защото е опасно да си навирам задните части там, където двама си мерят достойнствата, но вашето стана грозно... *stop*
Re: Графиката е грешна
24-09-2009 - 10:44:00
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Scyther Написал:
> > Ехе, от къде тръгна темата, докъде я
> докарахте?!
> > Вярно е, че в спора се ражда истината ...
>
> ... да, затова се мотаех в тоя форум, но виждам,
> че съм си губил времето.
> Край. Конец; End. Fin.


Само мога да съжалявам, когато ценен, образован човек с широк възглед, напише това.
Надявам се, това решение да е емоционално и да размислиш. Лек ден! smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход