Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Алчни ли са брокерите?

Публикувано от opalaopa 
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 15:33:38
Смятам, че е време да престанем да обвиняваме брокерите за положението на някои хора, купили със или без ипотечен заем на високи цени. Всеки си носи глава на раменете и трябва да му е ясно, че брокера има материален интерес да стане сделката. Аз лично си мисля, че и по-голямата част от брокерите изобщо не са вярвали, че може да има спад в цените. Самия факт, че доста и от тях накупиха за себе си на високи ценови нива е потвърждение.
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 15:36:39
avatar
О да, имам такъв пример под ръка, пример за една много проста и устата брокерка, която миналата година ми се пенявеше как е невъзможно цените някога да паднат, тегли ипотечен кредит за новопостроеното си жилище, като се надяваше да си го погаси със старата панелка, която обяви на по-висока цена.

Панелката от една година си чака купувача на цена около 1200Е/м2, а тя през това време си внася вноските по ипотеката и скърца със зъби от яд, що така а не онака? :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-13 15:37 от valsodar.
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 15:49:23
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> О да, имам такъв пример под ръка, пример за една
> много проста и устата брокерка, която миналата
> година ми се пенявеше как е невъзможно цените
> някога да паднат, тегли ипотечен кредит за
> новопостроеното си жилище, като се надяваше да си
> го погаси със старата панелка, която обяви на
> по-висока цена.
>
> Панелката от една година си чака купувача на цена
> около 1200Е/м2, а тя през това време си внася
> вноските по ипотеката и скърца със зъби от яд, що
> така а не онака?

Да де, именно, това показва, че брокерката си е била убедена във вечния и непрекъснат растеж на цените и поради това не е заблуждавала умишлено и клиентите си. Просто не мисля, че е коректно да ги обвинявате (брокерите) за надуването на балона на НИ, на мен лично ми омръзна да чета такъв тип постове, не се заяждам, нито съм брокер. Като цяло съм доста негативно настроен към това съсловие (познавам лично няколко много професионални и точни брокери на НИ, които са по-скоро изключение от правилото, виждам, че и във форума се намират подобни), но е добре да бъдем обективни в преценките си.

Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 15:57:58
avatar
Ако ги набеждавам за нещо брокерите, то е за изкуственото надуване на цените с цел по-висока комисионна от продавача.

За пример:
Миналата година почти по това време, майка ми и леля ми искаха да продадат наследствен апартамент.

Цената, която му искаха бе 20 000 евро, за двустайна панелка в окръжен град, строена през 70-те.
Брокерската агенция упорито ги убеждаваше да не го продават под 24-25 000 евро, като им се кълнеше, че ще намери купувачи за тая цена.

От м.Април до м.Юни -такива имагинерни купувачи, въпреки моите предупреждения не се появиха, нямаше и от къде да се вземат.

През м.Юни бе продаден на 20 000 евро (с цената на няколко майни от моя страна към илюзиите на родата), без проблеми на последният пътник за влака.
Към момента подобни имоти вървят към 10-12 000 евро.

Та, явно разликата в комисионната на 4000 евро бе на път да провали целият процес, чрез отблъскването на потенциалните клиенти.
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 16:01:41
avatar
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:
> Имотната облага представлява предметът на
> престъплението по чл. 225б НК.
> По вид може да бъде различна и да се изрази в
> получаване на пари, вещи, ценности, животни,
> продукти, в извършване на работа или услуга,
> оценяема в пари.


Чл.225б. (нов,ДВ,бр.28 от 1982 г.)
(1) (изм.,ДВ,бр.10 от 1993 г.) Който за извършена работа или оказана услуга получи имотна облага, която не му се следва, ако извършеното не съставлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба до десет лева.

Кратко и ясно.
Може би имаш предвид това?

Чл.225. (1) (изм.,ДВ,бр.28 от 1982 г.;доп.,бр.89 от 1986 г.;изм.,бр.81 от 1990 г.,бр.10 от 1993 г.) Който продаде стока на цената над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред или получи за услугата възнаграждение, по-голямо от законно допустимото, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от двадесет до сто лева.

Или това?

Чл.223. (1) (доп.,ДВ,бр.28 от 1982 г.; изм.,бр.103 от 2004 г.) Който даде неверни данни относно количеството, качеството или вида на произведеното или на извършената работа с цел да бъде получена имотна облага, която не се следва, ако това не съставлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация.
(2) (изм.,ДВ,бр.28 от 1982 г.,бр.10 от 1993 г., бр.103 от 2004 г.) Който за произведеното от него или за извършената работа получи възнаграждение, което не му се следва, като знае, че то е определено въз основа на такива неверни данни, ако това не съставлява по-тежко престъпление, се наказва с пробация или с глоба до шест лева.
(3) Придобитото от дееца в резултат на престъпленията по предходните алинеи се връща на съответната организация.

Което и от горните да визираш, няма нищо общо с работата на посредниците.
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 16:07:07
avatar
Да де Ками, няма !
Как и да има?

Я си представи сега, че и тука като в съседни нам държави държавата започне да защитава итересите на потребителя?

Ужас!
Представяш ли си го?

Банки да връщат неправомерно събрани лихви, брокери да връщат комисионни и да плащат за щети, малеее - УЖАС!

Ти преди ден цитира една великолепна статия.
Чете ли я?

Вътре имаше един прекрасен абзац - за защита на имащите от нямащите.
Всичко се върти около това и правните тълкувания и делата, и какво ли още не.

По тази и причина си имаме и поговорката " Битият - бит, е@аният - е@ан! "
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 16:37:45
avatar
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Да де Ками, няма !
> Как и да има?
>
> Я си представи сега, че и тука като в съседни нам
> държави държавата започне да защитава итересите на
> потребителя?
>
> Ужас!
> Представяш ли си го?
>
> Банки да връщат неправомерно събрани лихви,
> брокери да връщат комисионни и да плащат за щети,
> малеее - УЖАС!
>
> Ти преди ден цитира една великолепна статия.
> Чете ли я?
>
> Вътре имаше един прекрасен абзац - за защита на
> имащите от нямащите.
> Всичко се върти около това и правните тълкувания и
> делата, и какво ли още не.
>
> По тази и причина си имаме и поговорката " Битият
> - бит, е@аният - е@ан! "

Виж, законът си е закон. И всеки, който иска да не го минават лесно, трябва да се информира. Затова се мъча да ти обясня- ползата е никаква, ако се самозаблуждаваш, че някой е нарушил някакъв закон, а всъщност тълкуването е плод само на желанието ти.
Разбирам завистта и озлоблението срещу брокерите- и ти си мислиш, че всички участници на пазара са абсолютни дебили, които без нищо вадят едни пачки и ги раздават на посредниците. Че като дадат 2-3 000Е, брокерът си ги пъха в джоба и живее като Крез.
Само ако си бил в "кухнята" на поне една сделка, можеш да добиеш представа за нещата. Само ако си бил брокер, можеш да знаеш, че от комисиона, за него отиват 20-30%. При ненормиран работен ден и без почивни дни.
Неслучайно постнах статията- за съжаление, твърде ниско търсиш виновните- пак при жертвите. Надявам се, че ти работиш по КТ. Такова животно за брокера просто няма. А брокери не са само разни празноглави девойки по къси гащи- всъщност, те се задържат малко. Както и всички, които идват с нагласата да носят вкъщи по една шапка пари, само затова, че са си разходили дрешката по улицата.
Хората, които са от години на пазара, имат семейства, имат и деца, които виждат само сутрин и вечер след осем. През почивните дни и на разходка не ги извеждат, щото това е удобно време за огледи на много клиенти.

smiling smiley
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 16:50:23
avatar
Да ви завиждам... за какво бре Ками?
За кое по-точно да ви завиждам - за липсата на работа ли?

Да съм озлобен?
Че, то и тук не позна - с какво сте ме прее@али, че да съм ви озлобен?

А сега по въпроса, кой какви права на работа ще си извоюва, то нали знаеш поговорката за лудият и зелника?!

Така както вие сте намирали абдали да купуват на високите цени, така и вас са ви работили като магарета на ненормиран работен ден, лоши условия на труд и т.н. - все неща от които се оплакваш, предполагам с основание.

За това, как се разпределя оперативната печалба - Ками, то тия неща си залягат в договорите в самото начало. Там се посочва дали си на фиксирана заплата за работно време или заплатата ти се определя и от постигнати резултати с методика за формиране на бонусите.

Та както се оправдаваш с незнанието на купувачите, защо не приемеш и че за окаяното положение на брокерите са си виновни те самите?

Апропо, на пазара имаше немалко креватни брокери работещи изцяло за себе си - те с кого си делкаха комисионната?

Ама айде, няма да се заяждам с тебе, то... всичко в природата как се дава - така се и взема. winking smiley


А за тълкуванията на закона, ще ти кажа само две думички "Случаят Стависки".
От там насетне, сещай се за кого работи Темида и защо е с превръзка на очите! *angel*
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 19:15:48
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако ги набеждавам за нещо брокерите, то е за
> изкуственото надуване на цените с цел по-висока
> комисионна от продавача.
>
> За пример:
> Миналата година почти по това време, майка ми и
> леля ми искаха да продадат наследствен
> апартамент.
>
> Цената, която му искаха бе 20 000 евро, за
> двустайна панелка в окръжен град, строена през
> 70-те.
> Брокерската агенция упорито ги убеждаваше да не го
> продават под 24-25 000 евро, като им се кълнеше,
> че ще намери купувачи за тая цена.
>
> От м.Април до м.Юни -такива имагинерни купувачи,
> въпреки моите предупреждения не се появиха, нямаше
> и от къде да се вземат.
>
> През м.Юни бе продаден на 20 000 евро (с цената на
> няколко майни от моя страна към илюзиите на
> родата), без проблеми на последният пътник за
> влака.
> Към момента подобни имоти вървят към 10-12 000
> евро.
>
> Та, явно разликата в комисионната на 4000 евро бе
> на път да провали целият процес, чрез
> отблъскването на потенциалните клиенти.

Валсадоре,
а не допускаш ли, брокерите да са вярвали, че цената на апартамента е именно тази! Оставям настрана, колко професионалисти са били в оценките си. От 4-5000 евро разлика за която говориш, за брокера са предназначени не повече от 120-150 - останалите са за майка ти и леля ти! Чий интерес според теб е по-голям. Или просто така смяташ, че са решили да рискуват и да заложат срещу 150 евро в повече 600 "сигурни".
Имаш ли представа на един "направил пари" брокер колко гладни такива има? И които, не че нищо не правят или пък са мошеници, просто толкова са им знанията, силите, възможностите, контактите. Поредните посредствени хорица, които се лъжат, че в този занаят се вадят лесно и бързо пари.
А за един "успял брокер", знаеш ли, че най-ценния му капитал е доверието което изгражда и му създава клиентела. Ти би ли рискувал по-голямата част от капитала си срещу 150 евро? Всъщност една от сериозните грешки, която може да допусне всеки брокер е да създаде нереалистични очаквания в клиента си бил той продавач или купувач...
По вероятно е майка ти и леля ти да са попаднали просто на аматьори.
Re: Алчни ли са брокерите?
13-08-2009 - 19:39:39
avatar
Виж сега, кой какво е смятал в случая няма абсолютно никакво значение.
Въпросът си опира до - Сделка или не.
И не знам, кой трезвомислещ човек би заложил на малко и инцидентни сделки с висок марж на печалба, от колкото на сделки с по-нисък марж, но в голям оборот.

И да ти кажа, аз не се радвам много на тези си клиенти, които се появяват веднъж годишно и праскат с огромно самочувствие пачка на масата - разигравайки сценката "Виж кой съм аз!" .

Радвам се на тези по-малки, но много по-чести клиенти, с които работя всеки един ден, защото знам, че ще работя с тях и за в бъдеще, при това със същото взаимно уважение и доверие, както и сега.

За мен това е по-важното и май това ще си остане.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход