Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ще паднат ли цените на имотите?

Публикувано от nikolase 
Re: ще паднат ли цените на имотите?
26-06-2008 - 19:41:40
абе не сте добре ......
я някои да каже кога за последен път е купил или продал имот
преди няколко дни асен мисля беше изкара икономическа обосновка че декар земя трябва да е около 40 лв -около 20 евро....ееееееххххххх не знам да се смея ли ....по леко бе хора ...що да не паднат боклучавите панели из софето......
асене според мен братле и аз като теб за земята ша са изцепя -кв.м софето - 10 евро топ център 12 евро ареееее smoking smiley
Re: ще паднат ли цените на имотите?
28-06-2008 - 23:16:15


Ще паднат ли цените на имотите?В форумите е пълно с хора,които вещаят тотален крах,срив,катастрофа и какво ли още не а цените продължават да си растат.И все още са далеч от доста европейски и кандидат европейски държави.в една Хърватия,която е кандидат член на евросъюза например цените на апартаменти в втория по големина град почват от 4000 евро на кв.м.Всичко с е изкупува още на проект и е голяма рядкост или почти невъзможно да се намери завършен апартамент от строител.А и наемите си растат постоянно.Който и да е от моите познати които работят в чужбина да съм запитал там един 64 кв.м апартамент колко струва.чувал съм само......ужас....много са скъпи.Кой собственик на парцел ще си продаде земята евтино,за да се построи нещо на по-изгоднацена?
Кой работник на строеж ще се хване за минимална заплата за да се намали себестойноста на обекта?Прогнозирам ударно покачване на цените на имотите поне с 50 % за следващите 2 години.Миналата година познат от Пловдив тегли ипотечен кредит като тогава "банката "за почти 100 % от ипотекираното жилище му даде 20 000 евро.Днес вече за имота си той има предложения на 40 000.Имота му струва толкова колкото той ще плати на банката за 35 г..А и си прибира наем от 320 лв с които си заплаща кредита.Е така е,който се качил на влака,качил..дори и по късно,не забравяйте че винаги ще има цинцари,които от години чакат да се сринат цените.Нека да почакат още малко,може би ще им се наложи да купуват и на по 4000 евро.Имах познат,който преди стискаше пари за 2 апартамента,сега с депозита си в $ може да си купи половин гараж.


Re: ще паднат ли цените на имотите?
29-06-2008 - 01:14:36
Пазар на недвижими имоти - Хърватска



Цени на имоти

Вид имот Средни продажни цени (евро/кв.м)

Апартаменти 1200 ?

Ваканционни жилища 1500 ?
.........................................................................................................
Вид имот Наеми (евро/кв.м/месец) Доходност (%)

Клас А офиси 14-17 ? 6-9 ?
.........................................................................................................
Търговски площи на основни търговски улици 80-120 N/A

Търговски площи в централните молове 30-60 N/A

Индустриални имоти 5-7 N/A


Източници: Infokretnine, DTZ, Colliers International, [www.indeximoti.bg]
Re: ще паднат ли цените на имотите?
29-06-2008 - 01:47:05
Nikolase,

Покорно благодаря че ме светна как да прекарам от тук нататък живота си безгрижно:
Тегля ипотечен кредит от банката(отивам още утре) купувам апартамент , давам го под наем, с наема си изплащам кредитните вноски, догодина апартамента струва двойно-съответно продавам го със 100% печалба, тичам в банката , вземам нов кредит, нов апартамент, нов джип, зареждам гаджето с нов силикон и отпрашвам за ...... за..........а бе за някъде където няма да ми се налага да отговарям на въпроси с повишена трудност. Примерно ако заведеш силиконката в Египет може да те запита къде Свинкса празнува рождения си ден и дали Клеопатра ползува услугите на агенция "Визаж".
А сега сериозно. Ти самия си си отговорил ще падат ли цените или не , цитирайки покачването на цени и наеми в Загреб. Подчертавам " ....и наеми "
В БГ наемите не се покачват, т.е покупката на апартамента като дългосрочна инвестиция се обезмисля. Цитираш успеха на твоя приятел от Пловдив с 20 000 заем. Преди време доста хора спечелиха и от пирамидите. Ако приемем че истерията по пирамидите и по ипотечните кредити има една съща социална основа,нормално е да има спечелили и губещи. Но финала на всяка истерия е един и същ- безмълвно продължително взиране в една точка с идеята че нещо ще върне времето назад. Това не се отнася за твоят познат от Пловдив- той е от първите в пирамидата, т.е от печелившите- да му е честито. Но според мен който тегли днес, при положение че всеки ден ни спират пари по някой фонд и дотук са усвоени една нищожна част от помощите по предназначение, взирането в точката не му мърда.
Разбира се , че цените няма да паднат до 300 евро- Куку го е казал емоционално. Сегашните цени са също резултат от емоционални въздействия, а всяка емоция идва и си отива, както англичаните и ирландците в Банско и на морето. Вечен е само инкасатора със сметките, а те ще сложат много скоро нещата на мястото им,
вЕрвайте ми...





Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-06-29 08:51 от Спиридон Тепавичаров.
Re: ще паднат ли цените на имотите?
04-07-2008 - 21:31:10
Re: ще паднат ли цените на имотите?
05-07-2008 - 15:17:42
Експерти очакват силен интерес към земеделската земяЦените на този пазар се предвижда да растат със средно 20% на годинаот Чавдар Първанов | chavdarp@dnevnik.bg [640 прочитания]

09 юни, 18:37 Увеличаване Смаляване Печат Изпращане Спонсорирани връзки
Магазин от верига "Европа" с най-висока оценка за качество на услугата през майОще по темата Най-четени от деня
Испания е изправена пред рецесия
Туркменистан отрече участие в НАБУКО
Източна Европа очаква по-слаб икономически ръст догодина
Сесията завърши със слаби повишения на индексите
Последни статии в България
България иска централите и индустрията да са еднакви квоти за емисиите
Сесията завърши със слаби повишения на индексите
Нов фонд на "Търговска лига" получи лиценз от надзора
НСИ: 491 жилища се падат на 1000 човека от населението

Земеделската земя остава все още един от подценените активи в България и през следващите години интересът на инвеститорите към този сектор ще се засили. Това са очакванията на експертите на пазара.

Основните фактори за очакваното поскъпване според анализаторите са все още ниските цени на земеделската земя в България спрямо останалите страни от ЕС (в България цените са най-ниски), предстоящата концентрация и комасация на масивите, както и значителните субсидии на Евросъюза за селското стопанство и планираното увеличение продуктивността и ефективността на земеделския сектор. "Увеличеното търсене на земя от институционални инвеститори в качеството й на инвестиционен актив също стимулира скок на цените", заяви вчера Веселин Петров, изпълнителен директор на "Елана пропърти мениджмънт", която управлява най-големия фонд за земеделска земя в България - акционерното дружество със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) "Елана фонд за земеделска земя". Компанията притежава над 270 хил. дка земи.

Прогнозата на "Елана" е, че цената на земеделската земя ще расте със средно 20% годишно през следващите две години и през 2010 г. един декар ще струва поне 420 лв. За сравнение - средногодишният темп на нарастване на цените през последните пет години е бил 11.6 на сто, като по изчисления на дружеството през 2007 г. земята е струвала средно 240 лв. за декар. Близо два пъти се очаква да нарасне до 2010 г. и рентата за земята, след като в момента тя е около 12-20 лв. за дка, докато за периода от следващите две години тя се прогнозира да стигне 30-35 лв.

"Инвестицията в земеделие в България е атрактивна, защото секторът има огромен потенциал за развитие", смята Светлан Станоев, изпълнителен директор на инвестиционния фонд "Серес", който не е АДСИЦ, но е третият най-голям играч в сектора със 180 хил. дка земеделски терени. Агрофондът е доказателство за интереса на големите фондове към този сектор, тъй като в него като акционери участват крупни финансови инвеститори като Райфайзен Центробанк (Raiffeisen Centrobank), "Файърбърд мениджмънт" (Firebird Management), инвестиционният фонд на един от големите търговци на зърно в света - "Каргил" - "Блек ривър асет мениджмънт" (Black River Asset Management), и други. Според Станоев за развитието на сектора ще допринася още покачването на цените на хранителните продукти и продоволствените култури. "Прогнозата ми е, че земята в България ще продължи да поскъпва между 15 и 25% годишно", посочи Станоев.

Изричното условие според експертите за реализирането на сценария за повишение на цените е пазарът на земя, който в момента е силно фрагментиран, да бъде окрупнен. "Раздробеността на земята е основното предизвикателство за успеха на един фонд, инвестиращ в земеделска земя", обясни Веселин Петров.

Повечето фондове са си сформирали стратегии за концентрация на терените. "Изграждаме клъстъри - избираме землища в определени населени места, които са съседни и имат общи граници, което позволява по-добро управление на площите след това", отбелязват от "Серес". За разлика от АДСИЦ-овете "Серес" е и земеделски производител, което според мениджмънта на компанията ще донесе по-голяма възвращаемост на вложените средства.

Другото притеснение на инвеститорите, свързано с фондовете за земя, е, че рязкото поскъпване на терените ще засегне негативно финансовите им резултати и ще увеличи сумата на необходимите оборотни средства. Според специалистите обаче това се отнася само за по-малките играчи в сектора. "За тези, които вече са закупили значителни количества земя, поскъпването ще окаже дори положителен ефект", каза Веселин Петров.
Re: ще паднат ли цените на имотите?
05-07-2008 - 17:44:32
абе николазе,къде ги намери тия?много гласена статия-се едно да питаш строител,който строи в младост,дали ще се качат цените на жилищата......

много смешна статия-човека се е опитал и да прави двойно хитреене.толкоз се е притеснил,че ще се качва земята,че ужким това щяло да оскъпи и окаже негативно влияние на фондовете??????????
обаче само на по малките,не и на неговия??????
се едно строител да каже- проблемно е силното покачване на квадратния метър,и ще ни окаже негативно влияние ......

нека ти кажа нещо под секрет-елана есента ще пуска ай-пи-о.немат денги,приятелю.и требе или да почват да продават земя,или да съберат от някъде пари,за да живеят.
тва е проблема на почти всички фондове за НИ в момента.
банките вече заеми не им дават-те не вярват на такива смешни интервюта.
тия са останали с гола земя-нищо не е инвестирано в обработката й.
един друг от елана пък предвещава ,че щели западните инвеститори да се върнат на БФБ и тренда да тръгне нагоре clap: clap:
обаче в друго интервю казва,че възнамерява да пуска ай пи о.

ще се скъсат да пускат нови акции за набиране на капитал.знаеш ли,че само силно отчаян или изкукуригал шеф на корпорация пробва набиране на капитал в падащ маркет?
тва в крайност е 90% шанс,че ще играе с/у тях-ако не наберат капитал-дупе да им е яко.веднага влизат в недоверие от страна на инвеститорите.

ше ги гледкаме тая година-вече няколко рейт фондчета са се наредили да събират капитал.смешната печалба от рента не може да им покрие лихвите по заемите.

селското стопанство в европа е силно субсидирано,за тва земята е по скъпа.
що тоя пич не каже колко е земята в страни с НЕ субсидирано земледелие?
ако не знаеш-тая година ни спряха субсидиите.а дори и да ги пуснят едикоя си гдина-те са само 1/4 от европейските.
отделно фермерите в европа използват дизел без такси,който е м/у 3 и 4 пъти по евтин от този,който го гледаш на бензиностанциите.
отделно имат отдавна разраборени иригиращи системи,както и оборудване.
бг селянина не може да докара никва производителност-просто е невъзможно да има 35 лева рента на декър в бгетовицата,както тоя от елана твърди.

единствения плюс е,че тази година житните култури ще са с рекордна цена.само че,бг селянина няма да има достъп до тази цена.продукцията ще бъде изкупена на безценица и тези, за които си гласувал,ще я изнесат в чужбина и те ще намажат милионите от разликата.
селяка ще бъде ограбен,както винаги,в социална българия и няма да има пари да плаща на фондовете мечтаната от тях рента.

в момента рентата е между8 и 14 лева.или средно-11 лева.тва е реална цена от 130-150 лева за декър и то в случай,че 100% е рентвана.
другото,над 150 лв е балониране,а не реална цена.
същото като с имотите.
тия от елана са изкупили 250 хиляди декъра.аре сметни още 20 фонда като тях и ще видиш защо земята е балонирана-влагат всичките акционерни пари само в гола земя.
са загубите им ще ги натиснат и ще почнат да продават-заеми и лихви трябва да се връщат.пари требе да дойдат от некъде. от ай пи отата немъ да е,колкото и да си мечтаят.нито пък рентата ще скочи на 35 лева.

Re: ще паднат ли цените на имотите?
05-07-2008 - 19:14:33
жилищата в големите градове няма да поевтиняват,чаках 2 години и само загубих,сега ще купувам на двойна цена
Re: ще паднат ли цените на имотите?
05-07-2008 - 21:09:29
АСЕНЕ БРЕ ,нали пуснах тук във форума телефони на арендатори които дават 50 лева рента при подписване на договор -звъниш, питаш , подписваш договора и идваш пак да изкажеш мнение
Re: ще паднат ли цените на имотите?
05-07-2008 - 21:34:05
Асене , кажи сега аз от кога разправям тук за земеделската земя...и само да ти кажа че не знам от къде си вадиш тези ренти по 8-11 или 14 лева това е просто тъпо ...без да разбира нищо от сметки и имоти е достатъчно човек да си погледне договора за аренда и да те обвини в директна лъжа
декември нали вземах ренти бе човек ..на няколко парцела ...варираха от 25 до 40 лева , сега за едната ми земя съм говорил с арендатора и понеже се познаваме мн добре ми каза да не разгласявам много-много но от края на ноември започват да дават по около 40- 50 лева ..вече са се разбрали помежду си арендаторите
и сега да не вземеш да пускаш линкове...говоря за добруджа и това което знам отпреди мноооого време е че цената на земята ще върви само и единствено нагоре и то така и става
мои приятели от софето нали купиха....сега звънят за още ами взеха 300 декара но не знам на колко пари оставиха ги на рента -разбраха се с арендатора защото количеството е добро да им плати към 40 лв и хоп 12 000 докато се чешат по корема ...а колко да са платили 120-150 хил.лв--сложи ги 70 хил евро ...кво ще купи в софето за тея парици едностаен..колко наем 200 евро по 12 месеца 2400 евро = 4800 лева
да пада земята Асенеее , че да си купя още ...спете вие , прочетете ми постовете след една две години ....аиде със здраве
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход