Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
21-05-2008 - 21:31:58
Фитингите са с инициали на Tiemme .
Re: Слънчеви колектори
23-05-2008 - 20:39:29
Там от където купих фитингите в Бургас едно коляно фи-22 беше 15 лева , много скъпо :g: би трябвало да е към 5,50 най много .
Re: Слънчеви колектори
29-05-2008 - 12:42:48
Здравейте, аз съм на първия етаж и искам да сложа слънчевия колектор на 20 метра височина. Можете ли да ми кажете дали помпата ще завърти течността?
Re: Слънчеви колектори
29-05-2008 - 13:24:01
Re: Слънчеви колектори
29-05-2008 - 17:40:35
Помпата си има харекатеристики - дебит и напор.
Като се избира помпа се вземат предвид всички чупки, кранчета, клапанчета по трасето. Именно тяхното съпротивление и това на цялата течност по тръбната система трябва да бъде преодоляно от помпата. Има програми, които го смятат.

Наблюдавай онлайн
Re: Слънчеви колектори
29-05-2008 - 23:10:32
що се правиш на луд , освен помпа с параметри 25 на 4 монтирал ли си smiling smiley и колко на брой . Недей развива теории на човека . Да си купи една помпа за 95 лева и е готов .
Re: Слънчеви колектори
30-05-2008 - 01:10:42
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/default.asp?r=47&m=655&page=24

(2) Дебитът вода (Qоб ц) в kg/h, който циркулира в инсталацията за гореща вода
за битови нужди, когато няма потребление, се определя по формула (7), като SQT3 са
сумарните топлинни загуби от разпределителната и циркулационната мрежа, а Dqw е
съответно общият пад на температурата на водата в разпределителната и
циркулационната мрежа в К......
2.
(3) Дебитът на циркулационната помпа (Qп) се приема равен на Qоб ц.
Чл. 108. При проектирането на жилищни сгради, както и на
общественообслужващи и производствени сгради с ниско застрояване се допуска:
1. оразмерителният дебит qц в dm3/h за отделните циркулационни кръгове да се
определя по формулата:
......
2. необходимият дебит на циркулационната помпа да се определя по формулата:
......
където SVц е сумарният обем на водата във всички циркулационни кръгове на
инсталацията за гореща вода за битови нужди, dm3.
Чл. 109. Скоростта на водата в циркулационните кръгове при помпена
циркулация е не по-голяма от 0,7 m/s.
Чл. 110. Циркулационната помпа трябва да осигурява налягане с 30 на сто по-
голямо от загубите на налягане в разпределителната и циркулационната мрежа при
преминаване на циркулационните водни количества от нагревателя до най-отдалечената критична точка на инсталацията за гореща вода за битови нужди и обратно.
Чл. 111. При избора на циркулационна помпа и при проектирането на помпено
помещение се спазват изискванията .....

Софтуер наистина има, специалисти-проектанти по тръби и налягане има, аз не съм такъв, затова се консултирам с тях.
Някоя твоя система кога ще видим на снимка? С по няколко десетки панела на покрив?
Re: Слънчеви колектори
30-05-2008 - 08:39:26
Днес имам монтаж на 6 панела , вчера монтирахме бойлерите 2 по 300 л и приключихме с медните тръби . Наистина стана за снимка , но нека да я завърша с юпс и диферинциален термостат , да заредя течност и да се вижда температура на термометрите . За случая използвам помпа Грундфос 3 скоростна 25-40 и твърда медна тръба фи-22 , панелите са медни селективни с площ всеки 2,15 квадрата . smiling smiley Виж извинявай за горното , бойлерното беше тясно и може да съм развил малко кообстрофобия smiling smiley а пък и газта от горелката замаява - не може да не се държът нещата изкъсо - скоро мой работник не спои една спойка и чак след седмица протече smiling smiley неска ще гледаме от високо на 20 санти от улука малко страшно може и колана да взема -15 метра ако се загледаш в някоя кака и туп доло. smiling smiley Аз съм поне реален .
2v6
Re: Слънчеви колектори
30-05-2008 - 08:43:20
Quote

malkata666 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте, аз съм на първия етаж и искам да сложа
> слънчевия колектор на 20 метра височина. Можете ли
> да ми кажете дали помпата ще завърти течността?

С циркулацията проблем няма да има.

По-лошото в случая е разстоянието. Ще трябат повече от 40 метра тръби с много добра изолация и пак ще има големи загуби. Ще трябва още един колектор само за да ги компенсира!

По-добрия вариант е бойлер комбиниран с колектор направо горе. Няма да има помпа, UPS, контролер... Спестяват се над 500 лв и ефективността е гарантирана!




Re: Слънчеви колектори
30-05-2008 - 13:10:28
Този вариант с термосифонката е само за зимата .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход